Oyak Yatırım Model Portföy! (Getiri Potansiyeli Yüksek Hisseler)

1982 yılından bu yana hizmetlerini sürdüren, ülkemizin en önemli yetkili aracı kurumlarından bir tanesi olan Oyak Yatırımın model portföyündeki hisseler ile ilgili bilgiler aktaracağım. Getiri potansiyeli yüksek hisseler olarak da tanımlanan bu hisseleri yakın markaja alacağım…

Yakın zamanda Yapı Kredi Yatırımın model portföyünü sizlere paylaşmıştım ve sizler tarafından oldukça fazla bir şekilde ilgi gördüğü için ülkemizin en önemli aracı kurumlarından bir tanesi olan Oyak Yatırım’ın model portföyündeki hisselerin güncel temel analiz verilerini sizlere aktaracağım…

Oyak Yatırım tarafından getiri potansiyeli yüksek hisseler olarak görülen bu şirket hisselerine direkt olarak gözünü kapalı bir şekilde yatırım gerçekleştirin diye bu tür bir paylaşımda bulunmuyorum. Amacım bir portföy nasıl oluşturulur ve çeşitlendirme nasıl yapılır görebilmenizdir…

Getiri Potansiyeli Yüksek Hisseler

Oyak Yatırım Model Portföy! (Getiri Potansiyeli Yüksek Hisseler)

Özellikle uzun vadeli bir yatırım düşünen kişiler için bu tür paylaşımların çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Oyak Yatırım uzmanları tarafından seçilen bu hisselerin aracı kurumun kendi risk ve beklentileri doğrultusunda oluşturulduğunu unutmayın.

Kendi model portföyünüzü hazırlarken risk seviyenizi, beklentilerinizi ve sermayenizi göz önüne alarak bir portföy oluşturmaya çalışmanız en mantıklı yöntem olacaktır. Bunu bilerek içeriği takip etmeniz sizler için daha iyi olacaktır…

Getiri potansiyeli yüksek hisseler ile ilgili detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Kısa zamanda içeriklerime göstermiş olduğunuz büyük ilgiden ötürü de sizlere ayrıca teşekkür ediyorum…

İşte Oyak Yatırım Uzmanları Tarafından Getiri Potansiyeli Yüksek Hisseler…

1-Türkiye İş Bankası A.Ş. Class C (ISCTR)

Son 1 sene içerisinde yatırımcısına %6 oranında bir kayıp yaşatan İş Bankası hisse senedi yılbaşından bu yana da kötü bir performans sergileyerek %25 zarara neden olmuştur. Oyak Yatırım uzmanları tarafından getiri potansiyeli yüksek hisseler arasında gösterilen bu önemli hissenin güncel F/K değeri çok düşük seviyelerde.

Sadece 2.8’lik bir F/K değerine ve 0.3’lük bir PD/DD değerine sahip olan ISCTR hisse senedinin güncel temettü verimliliği 2.9’dur. Temettü dağıtma hususunda oldukça istikrarlı olan İş Bankası, son 5 yılda ortalama olarak karının %14’ünü dağıtmıştır.

Net karını %27 oranında artırmayı başaran Banka, 1.85 Milyar TL’lik bir güzel bir kar açıklamıştır. Net faiz gelirlerini de %5 oranında artırarak 6 Milyar TL seviyesine yükseltmiştir.  Özsermaye karlılığı sadece 2.96 olan şirketin yıllık kar marjı ise %23’dir.

Mutlaka Oku: Uzun Vadeli Yatırım İçin Evladiyelik Hisseler!

2-Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB)

Getiri Potansiyeli Yüksek Hisseler listesinde ikinci sırada yer alan TSKB hisse senedi son 1 senede sadece 0.77 oranında bir getiri kazandırmıştır. Yılbaşından bu yana kan kaybeden hisselerden bir tanesi olan bu önemli banka hissesi %27’lik ciddi bir düşüş yaşamıştır.

Temettü dağıtma hususunda istikrarlı olan banka sadece %2’lik bir temettü verimliliğine sahiptir. Banka son 5 yılda ortalama  olarak karının sadece %9’unu yatırımcısı ile paylaşmıştır. Bu kadar düşük bir kar payı dağıtım oranı uzun vadede yatırımcıyı üzebilir.

Yabancı yatırımcı oranı %12 bandında seyreden banka net karını %46 artırarak 225 Milyon TL’ye yükseltti. Net Faiz gelirlerini de %23 oranında büyüterek 552 Milyon TL’ye yükseltmiştir. Özsermaye karlılığı %3.93 ve yıllık net kar marjı %37 olan bankanın F/K değeri sadece 4.56, PD/DD değeri ise 0.6’dır.

3-Arçelik A.Ş. (ARCLK)

Son 1 senede çok iyi bir performans gösteren Arçelik hisse senedi %55’lik bir mükemmel getiri sağlamıştır. Temettü verimliliği de %7.51 gibi çok iyi bir seviyede olan şirketin düzenli bir şekilde temettü dağıtma alışkanlığına da sahip olduğunu söyleyebilirim.

Şirket son 5 yılda karının ortalama %28’ini yatırımcısına dağıtmaktadır. İhracat oranı da %63 gibi çok iyi bir seviyede olan Arçelik hissesi güncel olarak %52’lik bir yabancı yatırımcı oranına sahip. Hissenin F/K değeri 5.4, FD/FAVÖK oranı 4.7 ve PD/DD değeri ise 1.4 gibi yatırım yapılabilir seviyelerdedir.

Son açıklanan bilançoda şirketin %327 artışla 1.09 Milyar TL net kar ve %67 artışla 12.98 Milyar TL’lik satış geliri elde ettiği açıklanmıştır. Döviz fazla pozisyonu 41 Milyon TL olan şirketin net borcunun geçen yıla göre %10 artarak 9.1 Milyar TL seviyesine yükseldiğini belirtelim.

4-Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. (TCELL)

Son 1 sene içerisinde sadece uzun vadeci yatırımcısına %3’lük bir kazanç sağlayan Turkcell hisse senedi getiri potansiyeli yüksek hisseler arasında bulunmaktadır. Yabancı yatırımcı oranı %85 gibi muazzam bir seviyede olan hissenin özellikle 5G yatırımları ile ön plana çıkması beklenmekte…

Son çeyrekte %27 artışla 1.10 Milyar TL’lik bir net kar açıklayan şirketin satış gelirleri de %18 büyüme göstererek 7.61 seviyesine çıkmış durumda. Döviz fazla pozisyonu 1.24 Milyar TL olan şirketin net borcunun da geçen seneye nazaran %15 artarak 11 Milyar TL’ye yükseldiğini hatırlatalım.

Temettü dağıtma hususunda istikrarlı bir performans gösteren Türkcell hissesinin temettü verimliliği 5.32’dir. Şirket son 5 sene de ortalama olarak karının %72’sini yatırımcısı ile paylaşmıştır. F/K değeri 8.4 ve PD/DD değeri 1.7 olan hissenin yakın zamanda bir sıçrayış yaşaması beklenmekte.

Mutlaka Oku: Yükseliş Beklenen Hisseler

5-TAV Havalimanları Holding (TAVHL)

Pandemi sürecini en ağır şekilde geçiren hisselerden bir tanesi olan Tav Havalimanları hissesi son 1 senede sağlamış olduğu %37’lik getiri ile dikkat çekmektedir. Özellikle yıl başından bu yana kendisini toparlamayı başaran hissenin bu süre zarfında da %24’lük bir yükseliş yaşadığını belirtelim.

Yabancı yatırımcı oranı %69 gibi mükemmel bir seviyede olan hissenin temettü dağıtma hususunda istikrarlı olduğunu da belirtelim.  Şirket son 5 yılda ortalama olarak karının %40’ını yatırımcısına dağıtmaktadır. PD/DD değeri 0.96 bandında olan hissenin bu dönemde ucuz kaldığını söyleyebilirim.

Son çeyrekte 552 Milyon TL net kar açıklayan şirketin satış gelirlerinde %32 azalış söz konusu oldu. Döviz fazla pozisyonu 3.23 Milyar TL olan şirketin net borcu geçen seneye göre %22 artarak 4.4 Milyar TL seviyesine yükselmiştir.

6-Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASELS)

Getiri potansiyeli yüksek hisseler arasında gösterilmesine rağmen bir türlü istenilen yükselişleri yaşatamayan Aselsan hissesi son 1 senede uzun vadeci yatırımcısına %6’lık bir kayıp yaşatmıştır. Yıl içerisinde ise %18’e kadar çıkan bu kaybın yakın zamanda çıkarılması beklenmekte.

Açıklanan son bilançoda şirketin %34 artışla 1.23 Milyar TL’lik bir net karı olduğu görülmekte. Satış gelirlerinde de %22’lik bir büyüme söz konusu. Döviz fazla pozisyonu 7.48 Milyar TL olan şirketin net borcu 1.07 Milyar TL seviyesinde…

Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketlerin başında gelen Aselsan, ortalama olarak karının %10’unu dağıtmaktadır.  Güncel F/K değeri 7.2, FD/FAVÖK oranı 8.7 ve PD/DD değeri 1.8 bandında seyreden hissenin artık yükseliş yaşama zamanının geldiği uzmanlar tarafından dillendirilmektedir.

7-Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE)

Son 1 sene içerisinde %42’lik güzel bir yükseliş yaşayan Şişecam hissesi getiri potansiyeli yüksek hisseler arasında önemli bir konumda yer almaktadır. Son 10 yılda ara vermeden temettü dağıtan şirketler arasında yer alan Şişecam hissesinin temettü verimliliği sadece %2’dir. Şirket son 5 yılda ortalama olarak karının %25’ini yatırımcısına dağıtmaktadır.

Şirket son çeyrekte %205 artışla 1.35 Milyar TL’lik güzel bir net kar açıkladı. Satış gelirlerinde de %23 büyüme söz konusu olan şirketin döviz fazla pozisyonu 7.47 Milyar TL’dir. Şirketin net borcunun geçen seneye nazaran %29 azalarak 5.2 Milyar TL seviyesine gerilediğini belirtelim.

Yabancı yatırımcı oranı %30 bandında olan hissenin güncel F/K değeri 7.9, FD/FAVÖK değeri 5.9 ve PD/DD değeri ise tam 1’dir. Bu değerlere bakarak hissenin ucuz kaldığını söyleyebilirim. Şirketin ihracat oranının da %40 olduğunu hatırlatalım.

Mutlaka Oku: 4 Adet Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

8-Mavi Giyim Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (MAVI)

Son 1 sene içerisinde yatırımcısına %22’lik bir getiri kazandıran Mavi giyim hissesi Oyak Yatırım uzmanlarının yükseliş beklediği hisseler arasında yer almaktadır. Yabancı yatırımcı oranı %64 gibi yüksek bir seviyede olan şirketin ihracat oranı ise %24’dür.

Son çeyrekte şirket 31 Milyon TL net kar açıkladı. Satış gelirleri de %96 büyüme göstererek 758 Milyon TL oldu. Döviz açık pozisyonu 167 Milyon TL olan şirketin net borcu geçen seneye nazaran %15 azalarak 571 Milyon TL seviyesine gerilemiştir.

Güncel F/K değeri 32, FD/FAVÖK değeri 6.7 ve PD/DD değeri 4.8 gibi çok yüksek bir seviyede olan hissenin bu değerlerinin yüksek olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Özsermaye karlılığı %16 seviyesinde olan şirketin yıllık net kar marjı ise %3’dür.

9-Tekfen Holding A.Ş. (TKFEN)

Getiri potansiyeli yüksek hisseler arasında gösterilen Tekfen hissesi son 1 senede yatırımcısına %10’luk bir kayıp yaşatmıştır. Yabancı yatırımcı oranı %22 ve ihracat oranı ise %48 gibi çok iyi bir seviyededir. Şirketin temettü dağıtma hususunda istikrarlı bir grafik çizmeye çalıştığını söyleyebilirim.

Şirket son çeyrekte %776 artışla 412 Milyon TL net kar açıkladı. Satış gelirleri de %25 büyüme göstererek 3.79 Milyar TL olmuştur. Döviz fazla pozisyonu 511 Milyon TL olan şirketin kasasında bulunan net nakdi ise 946 Milyon TL’dir. Şirket bu dönemde 364 Milyon TL finansman geliri elde etmiştir.

F/K değeri 18.7, FD/FAVÖK oranı 3.8 ve PD/DD değeri 0.9 olan hissenin özellikle PD/DD değerine göre ucuz kaldığını söyleyebilirim. Özsermaye karlılığı %5, yıllık net kar marjı da %2.44 andında olan hissenin önümüzdeki dönemde nasıl bir performans göstereceği merak konusu…

10-Koç Holding A.Ş. (KCHOL)

Getiri potansiyeli yüksek hisseler arasında gösterilen Koç Holding hissesi uzun vadeci yatırımcısına son 1 senede sadece %6’lık bir getiri kazandırmıştır. Yabancı oranı %70 gibi muazzam bir seviyede olan holdingin ihracat oranı ise %33’dür.

Şirket son çeyrekte %39 azalışla 2.11 Milyar TL net kar açıkladı. Satış gelirleri %45 büyüyerek 57 Milyar TL olmuştur. Döviz fazla pozisyonu 3.51 Milyar TL olan şirketin geçen seneye nazaran net borcunun %11 artarak 122 Milyar TL bandına yükseldiğini belirtelim.

Son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtan şirket karının %18’sini yatırımcısı ile paylaşmaktadır. Güncel FK değeri 6 ve PD/DD değeri ise 1 olan hissenin bu değerlerine bakarak ucuz kaldığını söyleyebiliriz. Son olarak holding hissesinin özsermaye karlılığı %17 ve yıllık net kar marjı ise %4’dür.

Mutlaka Oku: Para Kazanmak İçin Okunması Gereken Kitaplar

11-İndeks Bilgisayar (INDES)

Son 1 senede %132 gibi müthiş bir yükseliş yaşayan İndeks Bilgisayar Hissesi halen getiri potansiyeli yüksek hisseler arasında gösterilmektedir. Yabancı yatırımcı oranı %9 olan şirketin ihracat oranı ise sadece %1’dir. Daha iyi yükselişler yaşamak için şirketin bu ihracat oranını mutlaka artırması gerekmekte…

Son çeyrekte %111 artışla 54 Milyon TL net kar açıklayan şirketin satış gelirleri de %45 büyüme göstererek 2.87 Milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Döviz fazla pozisyonu 438 Milyon TL olan şirketin net nakdi ise 383 Milyon TL’dir.

Güncel F/K değeri 8.2, FD/FAVÖK oranı 3.4 ve PD/DD değeri ise 2.3 seviyesinde olan hissenin düzenli bir şekilde temettü dağıtan hisseler arasında yer aldığını ve son 5 yılda ortalama olarak karının %37’sini dağıttığını söyleyebilirim.

12-AK Sigorta A.Ş. (AKGRT)

Son 1 senede yatırımcısına %13’lük bir kazanç sağlayan Aksigorta hissesi yıl içerisinde ise %21’lik bir değer kaybı yaşamıştır. Getiri potansiyeli yüksek hisseler arasında gösterilen bu önemli sigorta şirketinin temettü dağıtımı hususunda istikrarlı olduğunu söyleyebilirim.

Temettü verimliliği 12.90 gibi mükemmel bir seviyede olan şirket karının ortalama olarak %50’sini yatırımcısı ile paylaşmaktadır. Güncel F/K değeri 5.7 ve PD/DD değeri ise 2.8 bandında seyreden hissenin özellikle F/K değerine bakarak ucuz kaldığını söylemek mümkün.

Özsermaye karlılığı %53 ve yıllık net kar marjı %61 olan Aksigorta önceki döneme göre aktif büyümesini %27 oranında gerçekleştirmiştir. Şirketin net dönem karı ise 89 Milyon TL’dir. Yabancı oranı %34 ve ihracatı bulunmayan şirketin önümüzdeki dönemde Oyak Yatırım uzmanları tarafından yakın markajda yer aldığını söyleyebilirim.

Getiri potansiyeli yüksek hisseler İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Oyak Yatırım model portföyünde yer alan 12 şirket hissesinin güncel temel analiz verilerini sizlerle paylaştım. Sizlerinde bu getiri potansiyeli yüksek hisseler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: RTA HİSSE

Mutlaka Oku: VESBE HİSSE

Mutlaka Oku: TLMAN HİSSE

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz