Yapı Kredi Model Portföy # Yükseliş Beklenen Hisseler

Selamlar arkadaşlar. Yine güncel bir içerik ile karşınızdayım. Sizlere burada Yapı Kredi Yatırım Model Portföyünde yer alan yani bu önemli kurum tarafından yükseliş beklenen hisseler ile ilgili kaliteli bir içerik hazırladım. Portföydeki hisseler dikkatimi çektiği için bu şirketlerin temel analiz değerlerine kısaca değineceğim…

Özellikle kurumların model portföyleri hep dikkatimi çekmiştir. Özellikle yapı kredi yatırım tarafından hedef fiyatları ve potansiyelleri sunulan bu şirket hisseleri beğendiğim için sizlere paylaşma istediği duydum. Kendinize ait bir portföy oluşturmak istiyorsanız bu model portföyden ilham alabilirsiniz.

Tabi burada yükseliş beklenen hisseler ile ilgili hazırlanan portföyü direkt olarak yatırım tavsiyesi olarak algılamayın. Her zaman hatırlatmış olduğum gibi paranız sizin bu yüzden de yatırım tercihlerinizi belirlerken kendi araştırmalarınızı ve çalışmalarınızı baz alın. Kimsenin aklıyla, hisse alım satımları gerçekleştirmeyin.

Yükseliş Beklenen Hisseler

Yapı Kredi Model Portföy # Yükseliş Beklenen Hisseler

Burada yer alan yükseliş beklenen hisseler yapı kredi yatırım uzmanlarının kendi kurumsal firmalarının risk iştahına göre belirlendiğini unutmayın. Bu hisseler sizin yatırımcı profiliniz ile uyuşmayabilir. Burada önemli olan portföy seçerken nelere dikkat edildiğini anlayabilmenizdir.

Yani portföy çeşitlendirmesi nasıl yapılmış, hangi sektörlerden seçimler yapılmış ve hedef fiyatlamalar hangi kriterlere göre yapılmış. Bunları öğrenmeye çalışın. Borsada temel analizi iyi bir şekilde öğrenirseniz para kaybetmemeyi de öğrenmiş olursunuz.

Yapı Kredi Yatırım tarafından yükseliş beklenen hisseler ile ilgili olarak detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Bu tür içeriklerin daha fazla gelmesini istiyorsanız en az 300 beğeniyi sizlerden bekliyorum. Şimdiden teşekkürler…

İşte Yapı Kredi Model Portföyünde Yer Alan Yükseliş Beklenen Hisseler

1-Koza Altın İşletmeleri A.Ş. (KOZAL)

Yapı Kredi Model Portföyünde başı çeken hisselerin başında yer alan Koza Altın İşletmeleri için hedef fiyat olarak 152.30 kuruşluk yani %21’lik bir getiri potansiyeli öngörülmektedir. Son 1 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına %48’lik bir getiri sağlayan hissenin önünde davasının bulunduğunu hatırlatalım. Davadan çıkacak sonuç hissenin kaderini önemli bir ölçüde etkileyecektir.

Son açıklanan bilançoda 661 Milyon TL net kar elde ettiği açıklanan şirketin satış gelirleri de geçen seneye göre %22 büyüyerek 848 Milyon TL olmuştur. Favök oranı ise yıllık olarak %1 azalarak 413 Milyon TL’ye gerilemiştir. Döviz fazla pozisyonu .76 Milyar TL olan şirketin kasasında bulunan net nakdi ise 6.68 milyar TL gibi muazzam bir seviyededir.

Özsermaye karlılığı %28 ve yıllık net kar marjı %61 olan hissenin yabancı yatırımcı oranı %26’dır. Güncel F/K oranı 8.9, FD/FAVÖK değeri 6.1 ve PD/DD değeri ise 2.2’dir. Hissenin özellikle 2021 yılı başlangıcından beri iyi bir yükseliş hareketi gösterdiğini belirtelim.

Mutlaka Oku: Zengin Edecek Hisseler Nasıl Bulunur?

2-Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASELS)

Yükseliş beklenen hisseler arasında yer alan Aselsan’dan da yıllardır beklentiler hep çok yüksek olmuştur. Özellikle son 2 senedir beklenen hareketi gösteremeyen hisse için Yapı Kredi Yatırım 23.10 kuruşluk bir hedef fiyat yani %48’lik bir getiri beklentisi oluşturmuştur.

Son 1 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına %7’ye varan bir kayıp yaşatan Aselsan, temettü verimliliği açısından da sınıfta kalmıştır. Şirket bu sene adeta göstermelik olarak 1.0 temettü verimliliği ile kar payı dağıtacaktır. Hissenin son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketler arasında yer aldığını da belirtelim.

Şirket son açıkladığı bilançoda 1.23 Milyar TL net kar açıkladı. Şirketin satış gelirleri de geçen yılın aynı dönemine göre %22 büyüme göstererek 3.17 Milyar TL olmuştur. Döviz fazla pozisyonu da 7.48 Milyar TL olan şirketin net borcu da 1.07 Milyar TL olarak gerçekleşti.

3-Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCOLA)

Yapı kedi yatırım Coca Cola hissesi için 94.60 kuruşluk hedef fiyatla %15 getiri öngörmektedir. Borsada beklentilerin her daim çok yüksek olduğu hisselerin başında gelen Coca Cola hissesinin uzun vadeli düşünen yatırımcısına son 1 senedeki getirisi sadece %18 olmuştur.

Son çeyrekte şirket %322 artışla 403 Milyon TL net kar açıkladı. Geçen yıla göre satışları da %43 büyüme gösteren şirketin satış geliri 3.75 Milyar TL olmuştur. Döviz açık pozisyonu ise 202 Milyon TL olan şirketin borcunu geçen seneye nazaran %38 oranında azaltmayı başardığını söyleyebiliriz.

Son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtan şirketler arasında yer alan Coca Cola’nın temettü verimliliği sadece 2.29’dur. Özsermaye karlılığı %20 ve yıllık net kar marjı %9.93 olan hissenin F/K değeri 13, FD/FAVÖK değeri 7.2 ve PD/DD değeri ise 2.4’dür.

Mutlaka Oku: Borsada Hisse Seçimi Yaparken Bu 9 Detaya Dikkat Edin!

4-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL)

Yapı Kredi Model Portföyüne %28 getiri potansiyeli ve 24.60 kuruşluk hedef fiyatı ile giren Ereğli Demir Çelik hissesi özellikle 2021 yılı içerisinde yatırımcısını fazlası ile memnun etmiştir. Son 1 senede %148’lik bir getiri sağlayan Ereğli Demir Çelik hissesinden beklentiler özellikle Çin Demir Çelik şirketlerine olan talebin gümrük vergilendirmesinden dolayı azalmasından dolayı çok yüksektir.

Yükseliş Beklenen Hisseler arasında yer alan Ereğli Demir Çelik hissesi içi son açıklanan bilançoda %771 artışla 2.62 Milyar TL net kar açıklandı. Satış gelirleri de geçen seneye göre büyüyen şirketin bu yükselişini %64 yükselişle 10.46 Milyar TL’lik satış gelirine borçlu olduğunu söyleyebiliriz.

Döviz açık pozisyonu 4.08 Milyar TL olan şirketin kasasında bulunan net nakdi ise 203 Milyon TL’dir. Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketin temettü verimliliği ise 8.86 gibi müthiş bir seviyededir. Özsermaye karlılığı %15 ve yıllık net kar marjı %15 olan hissenin FK değeri 11, FD/FAVÖK oranı 6.52 ve PD/DD değeri 1.5’dir.

5-Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. ORD (TCELL)

Yükseliş Beklenen Hisseler listesinde yer alan Türkcell %33 getiri potansiyeli ve 22 lira hedef fiyat beklentisi ile portföye eklenmiştir. Son 1 sene de sadece %7’lik bir yükseliş yaşayan hisse beklentilerin uzağında kalmıştır. Hissenin %85 gibi müthiş bir yabancı yatırımcı oranına sahip olduğunu belirtelim.

Son açıklanan bilançoda şirketin %27 artışla 1.10 Milyar TL net kar elde ettiği açıklanmıştır. Net satış geliri de geçen seneye göre %18 büyüme göstererek 7.61 Milyar TL olmuştur. Döviz fazla pozisyonu 1.24 Milyar TL olan şirketin borcu geçen seneye göre %15 artarak 11 Milyar TL’ye yükselmiştir.

Özsermaye karlılığı %22 ve yıllık net kar marjı %15 olan hissenin güncel FK oranı %8, FD/FAVÖK oranı %3.6 ve PD/DD değeri 1.7’dir. Temettü verimliliği 6 olan şirketin düzenli bir şekilde temettü dağıtma alışkanlığına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

6-BIM Birleşik Mağazalar A.Ş. (BIMAS)

Yükseliş beklenen hisseler arasında yer alan Bim, %62 getiri potansiyeli ve 102 TL hedef fiyat ile Yapı Kredi Yatırım Araştırma Model Portföyü içerisine eklenmiştir. Son 1 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına herhangi bir getiri kazandırmayan hisseden beklentiler çok yüksek olmuştur.

Bim için son açıklanan bilançoda %59 artışla 684 Milyon TL net kar açıklandı. Net satış geliri de %23 büyüme göstererek 15.50 Milyar TL olmuştur. Döviz açık pozisyonu 50 Milyon TL olan şirketin net borcu geçen seneye göre %111 artarak 3.8 Milyar TL’ye yükselmiştir.

Mutlaka Oku: Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Özsermaye karlılığı %40 ve yıllık net kar marjı %4 olan şirketin güncel F/K değeri 13.5, FD/FAVÖK oranı 7.8 ve PD/DD değeri ise 5.8’dir. Temettü verimliliği de 5.35 olan hissenin son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketler arasında yer aldığını da belirtelim.

7-Alarko Holding A.Ş. (ALARK)

Yapı Kredi model portföyde 15.50 kuruş hedef fiyat ve %63 getiri potansiyeli ile yer alan Alarko hisse senedinde uzun vadeli yatırımcılar son 1 senede %57’lik bir getiri sağlamıştır. %26’lık bir halka açıklık oranına sahip olan hissenin güncel yabancı yatırımcı oranı %11’dir.

Alarko hisse senedi için son açıklanan bilançoda %141 artışla 43 Milyon TL net kar elde edildiği açıklanmıştır. Yükseliş beklenen hisseler arasında yer alan Alarko şirketinin satış gelirleri de %4 büyüme göstererek 241 Milyon TL’ye yükselmiştir. Döviz fazla pozisyonu 909 Milyon TL olan şirketin kasasında tam 672 Milyon TL bulunmaktadır.

Düzenli bir şekilde temettü dağıtan şirketin temettü verimliliği 1.38 gibi çok düşük bir seviyededir. Şirketin özsermaye karlılığı %42, yıllık net kar marjı ise %79’dur. Güncel F/K değeri 4.5 ve PD/DD değeri ise 1.6’dır. Şirket tarihi boyunca 1 kere bedelli sermaye artırım kararı, 5 defa ise bedelsiz sermaye artırım kararı almıştır.

8-ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. (ENKAI)

Yükseliş beklenen hisseler arasında yer alan son Enka İnşaat hissesi son 1 senede %56’lık bir getiri kazandırmıştır. Yapı kredi model portföy içerisine %25 getiri potansiyeli ve 11.20 kuruş hedef fiyat beklentisi ile giriş yapmıştır. Hissenin yabancı yatırımcı oranı %55’dir.

Enka inşaat son açıklamış olduğu bilançoda 1.14 Milyar TL net kar elde ettiğini açıklamıştır. Satış geliri de geçen sene aynı döneme göre %25 büyüme göstererek 3.58 Milyar TL olmuştur. Döviz fazla pozisyonu 4.47 Milyar TL olan şirketin kasasında bulunan para 26 Milyar TL’ye ulaşmıştır.

Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketler arasında yer alan Enka İnşaat hissesinin temettü verimliliği 3.45’dir. Özsermaye karlılığı 13, yıllık net kar marjı ise %51 olan hissenin güncel FK değeri 7.8, FD/FAVÖK oranı 3.7 ve PD/DD değeri ise 0.9’dur.

Mutlaka Oku: 4 Adet Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

9-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TUPRS)

Yükseliş beklenen hisseler arasında son sırada Tüpraş hissesi yer almaktadır. 142 TL hedef fiyat ve %37 getiri potansiyeli ile portföy içerisinde yer alan hissenin son 1 senedeki getirisi %16 olmuştur. Beklentilerin yüksek olduğu Tüpraş, pandemi sürecini en ağır şekilde geçiren şirketlerden bir tanesi olmuştur.

Birçok yatırım şirketinin model portföyünde yer alan şirketin 2021 yılı içerisindeki net karı 1.13 Milyar TL olmuştur. Hissenin yabancı yatırımcı oranı %37’dir. Son dönemde yabancıların çıkışı bu hissede çok fazla olmuştur. Şirket tarihi boyunca 1 kez bedelli, 2 kez ise bedelsiz sermaye artırım kararı almıştır.

FD/FAVÖK oranı 13.4 olan hissenin PD/DD değeri ise 2.4’dür. Özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjı eksili seviyelerde olan şirketin gelecek bilanço döneminde iyi bir bilanço açıklaması beklendiğinden dolayı portföylerde yer almakta…

Yükseliş beklenen hisseler İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Yapı Kredi Yatırım portföyünde yer alan Yükseliş beklenen hisseler ile ilgili kısa ve öz detaylar aktarmaya çalıştım. Sizlerinde bu hisseler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir.

Mutlaka Oku: Bagfaş Hisse

Mutlaka Oku: Borsa Hesabı

Mutlaka Oku: Norveç Varlık Fonu

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz