VESBE Hisse Senedi 14 GÜNCEL DETAY!

VESBE Hisse Senedi 14 GÜNCEL DETAY!

Selamlar arkadaşlar. Avrupa’da beyaz eşya pazarının ilk 5 üreticisinden bir tanesi olan Vestel Beyaz Eşya ile ilgili önemli detayları aktaracağım. VESBE hisse senedi için son açıklanan bilançoya dair tüm detaylara yer vermeye çalışacağım…

Manisa’da 1.3 Milyon Metrekare devasa tesislerinde üretim gerçekleştiren Vestel, 157 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Ülkemizdeki beyaz eşya pazarının ilk 3 oyuncusundan biri olan Vestel Beyaz Eşya gün geçtikçe pazar payını artırmayı başarmaktadır.

Türkiye’nin toplam beyaz eşya ihracatının %33’ünü gerçekleştirmeyi başaran Vestel, ülkemizde en fazla tercih edilen beyaz eşya markaları arasındaki yerini sağlamlaştırmıştır. Türkiye’nin en fazla AR-GE yatırımları gerçekleştiren ilk 5 şirketinden bir tanesi olan Vestel, büyümesine önümüzdeki 3-4 yıllık süreçte de hızla devam edecektir.

VESBE Hisse Senedi

2021 yılında en yüksek temettüyü dağıtan 4. hisse olan Vesbe hisse senedi açıklamış olduğu bilançoları göz önüne aldığımızda 2022 yılında da yüksek bir temettü dağıtacağı tahmin ediliyor. Yakın zamanda bölünmeye giden hisseden birçok aracı kurumun beklentisi oldukça yüksek.

Elektronik kategorisinde son 21 yıldır Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan Vestel, 157 ülkeye ihracatını hız kesmeden devam ettirmektedir. Vesbe hisse senedi ne olan talepte bu yüksek ihracat rakamlarından dolayı daha fazla artmaktadır.

VESBE hisse senedi ile ilgili kapsamlı bilgilendirmeye geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebilirsiniz.  Kemik kitlemin özellikle son 2 videoya göstermiş olduğu ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum… İşte Detaylar…

1-Şirket Son Çeyrekte Net Karında %23 Azalış Yaşadı!

Vesbe hisse senedi için son açıklanan bilançoda şirketin %23 azalışla 278 Milyon TL net kar elde ettiği açıklandı. Geçen sene aynı dönemde net kar 359 Milyon TL’ydi. Bir önceki çeyrek dilimde ise 516 Milyon TL net kar açıklanmıştı. Şirketin 2017 yılından bu yana net karlılığına baktığımda istikrarlı bir artışın olmadığını söylemem yanlış olmayacak.

Mutlaka Oku: Warren Buffet Borsa Zenginlik Sırları

2-Bu Dönemde Satış Gelirleri %55 Artış Yaşadı!

Şirket net karında düşüş yaşasa da satış gelirlerinde geçen seneye nazaran %55 büyüme ile 3.92 Milyar TL satış geliri gerçekleştirdi. Geçen sene aynı çeyrekte satış gelirleri 2.53 Milyar TL’ydi. Bir önceki çeyrekte ise 4.37 Milyar TL olarak gerçekleşti. FAVÖK ise yıllık bazda %19 azalarak 428 Milyon TL’ye geriledi. 2017 yılından bu yana satış gelirlerine göz attığımda net karlılığa nazaran satış gelirlerinde çok daha istikrarlı bir görünüm gerçekleştiğini söyleyebilirim. Şirketin yurt içi satışları %53 artış yaşarken yurtdışı satışları ise %57 büyüme gösterdi.

3-Şirket Döviz Açık Pozisyona Sahip!

Özellikle bu dönemlerde döviz açık pozisyona sahip şirketlere yatırım gerçekleştirmek çok sıkıntılı bir durum. Ancak Vesbe hisse senedi için açıklanan bilançoda 1.70 Milyar TL’lik döviz açık pozisyonunun şirketin elde etmiş olduğu net karlılık ve satış geliri hesaba katıldığında büyütülebilecek bir rakam olmadığını söyleyebilirim. Ayrıca şirketin yüksek ihracat oranı yani döviz geliri elde edebilmesi bu döviz açık pozisyonun tehlikeli olmadığını göstermektedir. Vestel Beyaz Eşya bu dönemde 186 Milyon TL finansman geliri elde etmeyi başardı. Şirket faiz giderleri ağırlıklı olmak üzere 16 Milyon TL net finansman gideri kaydetti.

4-Şirket Borcunu %4 Oranında Artırdı!

Vesbe hisse senedi için açıklanan bilançoda şirketin %4 artışla 1.2 Milyar TL satış geliri elde ettiği açıklandı. Yine elde edilen net karlılığı ve satış gelirlerini hesaba kattığımda şirketin bu net borcunun kabul edilebilir olduğunu söyleyebilirim.

5-Toplam Aktifler ve Özkaynaklar Her Çeyrekte Artış Göstermiş!

Son çeyrekte açıklamış olduğu bilançoda 3.71 Milyar TL özkaynağa ve 10.67 Milyar TL toplam aktifleri bulunan şirketin 2017 sonrasındaki tüm bilançolarına göz attığımda her iki kalemde de istikrarlı bir artışın yaşandığı görülmektedir. Toplam aktiflerin ve öz kaynakların her dönem artış göstermesi şirketin doğru bir şekilde yönetildiğini net olarak göstermektedir.

6-VESBE Hisse PD/DD Değeri Sektörünün En Yükseğidir!

Vestel beyaz eşya hisse senedi için açıklanan son bilançoda şirketin 2.60 olan PD/DD değeri sektörünün en yükseğidir. 5.60 olan F/K değeri ise sektör ortalamasında yer almaktadır. Yine de 2.60 olan PD/DD değerinin borsamızdaki diğer şirketleri göz önüne aldığımda çok yüksek olmadığını söyleyebilirim.

Mutlaka Oku: Zengin Olma Yolları

7-Şirket Borcunu Ortalama 3.5 Günde Ödeyebiliyor!

Şirketin borç ödeme gücü de oldukça iyi sadece 3.5 günde borç ödeme süresine sahip olan şirket alacaklarını ise ortalama 94 günde tahsil ediyor. Vestel beyaz eşya stok tutma süresi ise ortalama 51 gündür. Geçmiş bilançolara göz gezdirdiğimde bu kalemlerde anormal durumun yaşanmadığını söyleyebilirim.

8-Şirketin Halka Açıklık Oranı Sadece %13!

%82’si Vestel elektroniğe ait olan Vesbe hisse senedi halka açıklık oranı %13’tür. Geriye kalan %4’lük dilim ise bireysel olarak yüksek lot sayısına sahip kişilerindir. Hissedeki bu denli küçük halka açıklık oranı hisse fiyatı üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu söyleyebilirim.

9-Şirket 7.04 Temettü Verimliliğine Sahip!

2021 yılında temettü şampiyonu olan Vesbe hisse senedi için 2022 yılında da beklentiler oldukça yüksek. %7.04 gibi gayet tatmin edici bir temettü verimliliğine sahip olan şirketin düzenli bir şekilde önümüzdeki yıllarda bu yüksek temettüleri dağıtabileceğini düşünüyorum. Şirket son 5 yılda karının %65’ini yatırımcısı ile paylaşmış.

10-Vestel Beyaz Eşya Özsermaye Karlılığı Oldukça Yüksek!

Bir şirkete uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız mutlaka özsermaye karlılığına ve yıllık net kar marjına bakmalısınız. Bu iki kalemin mutlaka enflasyonun üzerinde olmasına dikkat etmelisiniz. %56 özsermaye karlılığına ve %11.80 yıllık net kar marjına sahip olan şirketin yıllık net kar marjını biraz daha yukarılara çıkarabilmesi net karlılık üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır.

11-Şirket Oldukça Yüksek Bir İhracat Oranına Sahip!

Yine uzun vadeli bir yatırımda dikkat etmeniz gereken bir başka önemli detayda ihracat oranıdır. Ülkemizde döviz kurlarının çok yüksek olması ve çok fazla değerli olması ihracat yapan şirketlere yatırım yapmayı daha önemli kılıyor. Vestel Beyaz Eşya’nın %76 gibi oldukça yüksek olan ihracat oranı hissenin uzun vade elde tutulmasını kolaylaştırmaktadır.

12-Hissedeki Yabancı Yatırımcı Oranı %10’a Yakın!

Ülkemiz gibi hacmin düşük olduğu borsalarda yükseliş yaşanabilmesi için yabancı yatırımcılara daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Son dönemlerde borsamızda yabancılarda ciddi çıkışlar yaşansa da Vestel Beyaz Eşya yabancı yatırımcı oranını artırarak %9.37 seviyesine yükseltmiştir. Yabancı yatırımcıların hisseye daha fazla ilgi göstermesi fiyatlama üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacaktır.

Mutlaka Oku: Yükselecek Hisse Nasıl Anlaşılır?

13-İş Yatırım %37 Getiri Potansiyeli İle VESBE Hisseyi Önerdi!

Ülkemizin en önemli aracı kurumlarından bir tanesi olan İş Yatırım VESBE hisse senedi için %37 getiri potansiyeli ile 8.26 kuruş hedef fiyat vermiştir. İş yatırım özellikle şirketin salt üretici konumda olması ve düşük üretim maliyetlerine sahip olması nedeni ile Vestel Beyaz Eşya’yı tercih etmiştir. Risk unsuru olarak ise Avrupa ile yaşanabilecek sorunlar sonrasında ihracatın yavaşlaması belirtilmiştir.

14-Şirket 2023 Yılında Üretim Kapasitesini %52 Artıracak!

Şirket 2020 yılı sonunda 3 yıllık yeni bir yatırım planı duyurmuştu. Manisa fabrikasında gerçekleşecek olan yatırım 160 Milyon EURO’ya mal olacak. Bu yatırımın tamamlanması ile %71 olan kapasite kullanım oranı %89’a kadar çıkmış olacak. Böylelikle şirketin net karlılığı ve satış gelirleri önemli bir artış gösterecek.

VESBE Hisse Senedi İçin Görüşlerim!

Şirketin güçlü bir ihracat oranına sahip olması beni bu hissede uzun vadeli yatırıma iten en önemli güçtür. Şirketin döviz açık pozisyonunun ve net borcunun daha fazla yükselmesi halinde uzun vadeli yatırımıma son verebilirim. Ancak şuanki seviyelerde bir sıkıntı görmüyorum.

Hissedeki yabancı yatırımcı oranının biraz daha artması gerekmekte. Ayrıca halka açıklık oranının düşük olması benim için gayet sevindirici. Genelde %50’inin üzerinde halka açıklık oranına sahip olan şirketleri tercih etmemeye çalışıyorum.

Vestel Beyaz Eşya’nın yüksek temettü verimliliği de uzun vadede tercih etmemde etkili oldu. Hissedeki lot sayımı daha fazla artırabilmem için mutlaka şirketin daha kurumsal bir yapıya sahip olması gerekmekte. Şuan ki durumda ülkemizdeki önemli beyaz eşya markalarından bir tanesi olması VESBE hisse senedi için beklentilerimin yüksek olmasını sağladı.

VESBE Hisse Senedi  İçin Yorumlarınızı Bekliyorum!

Böylelikle VESBE Hisse Senedi için 14 önemli detay aktardım. Sizlerinde bu önemli hisse için yorumlarınızı bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamakta. Bu tarz hizmetler almak istiyorsanız SPK’nın onay vermiş olduğu kurumlardan destek talep edebilirsiniz.

Mutlaka Oku: Geliri Döviz Olan Borsa Şirketleri

Mutlaka Oku: Geleceğin Hisseleri 2022

Mutlaka Oku:  Osmen Hisse

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz