Borsada Para Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Ülkemizde giderek Altın’a ve Dövize yatırım yapma düşüncesi azalıyor. Bunun yerine riski daha fazla olan ancak getirisi çok daha fazla olan Borsa, günümüz yatırımcılarının gözdesi konumunda… Benden bundan yola çıkarak Borsada Para Kaybettim Ne Yapmalıyım? diyen kişiler için güzel bir içerik hazırladım…

Borsada hep kaybettim diyorsanız bu içeriğimi sonuna kadar takip etmenizi öneriyorum. Burada yer vermiş olduğum görüşlerim bir yatırım tavsiyesi değil ancak bir tecrübedir. Arkadaşım, dostum veya eşim borsada para kaybetti nasıl bir yol izlemeliyiz? diyorsanız burada yer vermiş olduğum tavsiyeleri bir yere mutlaka not alınız..

Özellikle youtube da veya haber kanallarında Borsada her şeyini kaybetti ve borsada batanlar ile ilgili ilginç haberler ve içerikler görürsünüz. Borsadaki ilk zararla karşılaştığınızda bilinçaltınızda bu haber ve içerikleri canlandırarak daha da panik bir hale bürünürsünüz. İşte bunların yaşanmaması için Borsada Para Kaybettim Ne Yapmalıyım?  sorusunu soranlara bu içeriği hazırladım.

Detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenerek bana destek olabileceğinizi belirtmek istiyorum…

Borsada Para Kaybettim Ne Yapmalıyım?

1- Uzun Vadeli Yatırımcı Olmaya Karar Verin!

Borsada Para Kaybettim Ne Yapmalıyım? veya Eşim borsada para kaybetti diyenler genellikle kısa vadede borsadan para kazanma düşüncesinde olan kişilerdir. Bu kişiler kısa sürede zararlar yaşadıkları için telaşa girerler ve işlerin daha fazla kötüye gideceğini düşünürler.

Oysa durum aslında %95 ihtimal ile uzun vadede tersine döner. Aslında var olan zarar 6-7 ay sonra kara dönüşür. Bu durumu en iyi şekilde tecrübeli borsacılar bilir. Ne kadar kötü bir durum yaşanırsa yaşansın hissenin gün geçtikçe değer kazanacağını çok iyi bilirler.

Borsada para kaybedenler için en iyi örnek pandemi başlangıcıdır. Yani 23 Mart 2020 de borsamızın nasıl tepe taklak olduğunu açıp baksınlar. Daha sonrasında 6 ay içerisinde borsanın eski seviyesinden çok daha iyi yerlere geldiğini günümüzde çok iyi görmektedirler.

2-Anlık Borsa Fiyatlarını Takip Etmeyin!

Borsada hep kaybettim diyenler genellikle anlık olarak fiyatları takip edenlerdir. Canlı borsa uygulamaları aracılığı ile takip edilen fiyatlar insanı içten içe dürter ve işlem yapmaya zorlar. Borsada para kaybettim ne yapmalıyım? diyorsanız bu durumda hisselerinizi satmayıp ekrandan uzak durmanız gerektiğini tavsiye ediyorum.

Kıyıda köşede bir miktar paranız varsa düşerken alımlar gerçekleştirip maliyetinizi düşürme olanağına da erişebilirsiniz. Burada şöyle kötü bir durum söz konusu maalesef Borsada batanlar veya kaybedenler genellikle borç ile yatırım gerçekleştirmekte veya var olan birikim ile tek bir hisseye tek bir fiyattan yatırım gerçekleştirmektirler.

Bu durumda da kademeli alış gerçekleştirip maliyet düşürmek neredeyse imkansız bir hale gelir. Borsada kaybetmeye devam ediyorsanız yatırım gerçekleştirdiğiniz şirketin bilançosuna göz gezdirin. Burada kötü bir senaryo söz konusu değilse hisseyi satmadan beklemek %90 oranında zarardan kurtulmanıza olanak sağlayacaktır.

3-Tavsiyelere Kulağınızı Kapatın!

Borsada para kaybettim ne yapmalıyım? diyenlere son tavsiyem dışarıdan gelen önerilere kulağınızı kapatmanızdır. Bu tür durumlarda genellikle zararda olduğunuzu söylediğinizde eş, dost veya sosyal medya kanalı aracılığı ile başka bir hisse önerilir. Önerilen bu hissede kısa vadede zarar eder ve içinden çıkılmayacak bir durumun içerisinde kendinizi bulursunuz.

Bu tür bir hataya kesinlikle düşmeyin. Youtube da borsada batanlar ile ilgili hikayelere göz gezdirin. Genellikle hisse önerilerini dinleyen kişiler ciddi kayıplar yaşamışlardır. Borsayı kendiniz öğrenmeye çalışın. Küçük paralar ile kademeli alımlar gerçekleştirerek kendinizi test edin.

Hisse önerileri ile ilgili araştırma yapıldığı sürece borsada para kaybedenler hep olacaktır. Bu kaybedenler içerisinde olmamak için çok çalışmanız gerektiğini unutmayınız. Yaşamadan deneyim kazanmak için Borsada kaybedenlerin hikayeleri ile ilgili içerikleri bol bol izlemenizi tavsiye ediyorum.

Borsada Para Kaybedenler Yorum Yapmanızı Rica Ederim!


Borsada para kaybettim ne yapmalıyım? diyenler için 3 önemli öneride bulundum. Borsada kaybetmek ekşi sözlük içeriklerine de göz atabilirsiniz.  Son olarak yorumlar kısmında Borsada ne kadar kaybettiniz? sorusuna cevap vermenizi rica ediyorum. Hikayeleriniz varsa izleyenlerin tecrübe kazanması için yorum bırakmanızı şiddetle tavsiye ediyorum…

Mutlaka Oku: Borsada Günde 100 TL Kazanmak İçin 5 Adım!

Mutlaka Oku: Şuan Altın Bozdurmak Mantıklı Mı?

Mutlaka Oku: 35 Yaşından Önce Nasıl Zengin Olursunuz?

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz