Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Siz değerli okurlarımıza Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama ile ilgili güzel bir yazı hazırladık. Bu yazımızdan sonra kredi kartı asgari ödeme nedir, kredi kartı asgari ödeme hesaplama ve kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa ne olur gibi birçok konunun cevabını bulabileceksiniz…

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Kredi kartı günümüzün en çok kullanılan ödeme araçlarından biridir. Tabii bu denli popüler olan ödeme aracını kullanırken bir takım dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kredi kartı asgari ödeme oranıdır. Birçok kişi kredi kartı asgari ödeme nedir onu bile bilmemektedir. Buradan hemen kredi kartı asgari ödeme nedir açıklayalım: Kredi kartının limitine göre dönem borcu üzerinden hesaplanan en alt ödeme tutarıdır.

Eğer kredi kartı asgari ödeme yapılırsa borcunuza günlük faiz işler. Birçok kişi kredi kartı asgari ödeme tutarı ödendiği takdirde faiz işlemeyeceğini sanmaktadır fakat yanlıştır. Dönem borcunun tamamını ödemediğini takdirde borcunuza faiz işlemektedir.

Hangi Durumlarda Ne Tür Faiz İşler?

Dönem borcunun asgari ödeme tutarına kalan olan kısmı için gecikme faizi,

Asgari tutarın dışında kalan dönem borcu için ise akdi faiz işlemektedir.

Kısaca tüm borcunuzu ödemediğiniz takdirde kredi notunuz düşer ve ileride çekmek istediğiniz kredilerde ciddi sıkıntılar yaşarsınız.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Tablosu

Kredi kartı asgari tutar ödeme tablosu aşağıdaki gibidir. Dönem borcunuz üzerinden bu tabloyu bakarak asgari ödeme tutarınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti             Yüzde
0 TL – 15.000 TL                  30
15.001 TL – 20.000 TL                   35
20.001 TL ve üzeri                   40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl                   40

Kredi Kartının Asgarisini Ödeyince Ne Olur?

Kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur sorusunu soran okurlarımıza bunu sık sık yapıyorlarsa yani asgari ödeme tutarını 1 yılda 3 defa ödemişlerse kredi kartı kullanıma kapatılır. Eğer bu kadar sık yapmıyorum diyorsanız asgari tutarı ödemeniz kredi notunuzun çok fazla düşmemesini sağlayacaktır. Kredi kayıt bürosuna da gecikmiş borç olarak bildirilmeyeceğinden dolayı sıkıntı olmayacaktır. Önemli olan bunu yılda 3 defadan fazla tekrarlamamaktır.

Kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur sorusunun bir başka cevabı da kalan dönem dönem borcunuza %1.84 oranında akdi faiz uygulanır. Asgari tutarı öderseniz bankanın gecikme listesine girmekten kurtulursunuz. Aynı zamanda kredi notunuzda düşme söz konusu olmayacaktır. Kartınızın kullanıma kapatılmasını önler ve ödediğiniz tutarın faizinden de kurtulursunuz.

Asgari Ödeme Tutarı Ödendiğinde Faiz İşlemez Mi?

Asgari ödeme tutarı ödendiğinde faiz işlemez mi? sorusu da fazlaca sorulmaktadır. Yazımızın bazı kısımlarında belirtmiş olduğumuz gibi asgari ödeme tutarı ödendiğinde borcunuzun kalan kısmına akdi faiz işlemeye devam eder. Bu faiz oranı ise %1,84’dür. Mesela 300 TL kalan dönem borcunuz olsun 300*0,0184 = 5,52 TL faiz işler hiçbir harcama yapmazsanız.

Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa ne olur borcunuza gecikme faizi işlemeye başlar. Bankanın gecikme listesine girmiş olursunuz ve bu durum KKB’ye iletilir bunun sonucunda da kredi notunuz düşürülür. 90 gündür ödeme yapmazsanız hakkınızda yasal takip süreci başlatılır. Kredi kartınız kullanıma kapatılır.

Sadece Asgari Tutarı Ödemenin Zararları Nelerdir?

Sadece asgari tutarı ödemenin zararları nelerdir? diye soracak olursanız hemen söyleyelim. Kredi notunuz bundan olumsuz etkilenir. Kredi kartı kalan borcunuz üzerinden faiz işlemeye devam eder bu durumda borcunuzun kar topu gibi büyümesine neden olur. Ayrıca 3 defa art arda ve 1 yılda 3 defa kredi kartı asgari ödemesi yapmanız halinde kredi kartınız kullanıma kapatılır.

Yukarıda saymış olduğumuz olumsuz durumlara maruz kalmamak için en azından asgari tutardan biraz fazlasını ödemenizi tavsiye ediyoruz.

Kredi Kartı Faiz Oranları

Akdi Faiz >> %1,84

Gecikme Faizi >> %2,34

Nakit Avans Faizi >> %1,84

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Sakıncalı Mı? Tıklayınız

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılırsa Faiz İşler Mi? Tıklayınız

Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları İçin Tıklayınız

Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Hatalar 20 Tavsiye İçin Tıklayınız

Kredi Kartı 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur? Tıklayınız

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz