Kredi Kartı 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Kredi kartı günümüzün en çok kullanılan ödeme araçlarının başında gelmektedir. Bu amaçla kredi kartı ile ilgili olarak faydalı içerikler ile karşınıza çıkmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda Kredi Kartı 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?, Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir? ve Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları Nelerdir? açıklayacağız… 

Kredi Kartı 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Kredi kartı 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur diye soranlara şu yanıtı verebiliriz: Eğer 1 yıl içerisinde art arda 3 defa kredi kartının asgarisini öderseniz kartınız kullanıma kapatılır, borcun tamamı ödenene dek kullanıma açılmaz. aynı şekilde 1 yıl içerisinde 3 ay asgari tutar ödenirse de kredi kartı kullanıma kapatılmaktadır.

Kredi kartı 3 ay asgari ödeme yapılırsa ne olur gibi sorular ile meşgul olmamanız için asgari tutardan fazlasını ödemenizi tavsiye ediyoruz. Bu şekilde kredi notunuzda düşmeyecektir. Kredi kartınız asgari tutarı ödemediğinizden dolayı kapanırsa ciddi bir kredi notu kaybı yaşarsınız ve ileride çekmek istediğiniz kredilerde bu notunuz hep yüzünüze vurulacaktır.

Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları

Kredi kartının asgarisini ödemenin zararları arasında ilk sırada faiz gelmektedir. Sürekli asgarisini ödeyen bir kişi kar topu gibi büyüyen bir faiz batağına girmektedir. Belli bir noktadan sonra bu faizler yüzünden borçlar ödenemez bir noktaya gelebilmektedir. Kredi kartının asgarisini ödemenin zararları arasında kredi notunun düşmesi de gelmektedir. Bir kişi sürekli dönem borcu yerine asgari tutarı ödüyorsa ciddi bir kredi notu kaybı yaşar ve ileride almak istediği kredileri alamama tehlikesi ile karşı karşıya kalır.

Kredi kartının asgarisini yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi 3 ay ödemeyen kişinin kredi kartının kullanıma kapatılması da asgari tutarı ödemenin zararları arasında yer almaktadır.

Kredi Kartı Asgari Tutar Hesaplama

Kredi kartı asgari tutarı dönem borcunun %40’ına denmektedir. Mesela 1000 TL borcunuz varsa bunun %40’ı yani 400 TL’si ödemeniz gereken asgari tutarı göstermektedir.  Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Sakıncalı Mı? başlıklı bu yazımızda kredi kartı asgari tutar hesaplama hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı ?

  • Kredi kartı ile yapmış olduğunuz harcamaların gelirinizi aşmamasına dikkat edin.
  • Nakit avans seçeneğini çok zor durumda kalmadıkça kullanmayınız.
  • Kredi kartı dönem borcunu gününde ve eksiksiz bir şekilde ödemeye dikkat ediniz.
  • Çok zor durumda kalsanız dahi asgari tutardan bir miktar fazlasını ödemeye çalışın.
  • Taksitlendirme yaparken sonraki aylardaki ödeyecek olduğunuz taksitleri de göz önünde bulundurmalısınız.
  • Kredi kartı ekstrenizde ki faiz oranlarını ve harcamalarını mutlaka kontrol ediniz.
  • Kredi kartını kendinizden başka kimseye kullandırmayın.
  • İnternet alışverişlerinizde sanal kart kullanın

Yukarıda kredi kartı kullanımına dair vermiş olduğumuz tavsiyeler artırılabilmektedir. İlerleyen yazılarımızda kredi kartı kullanımı ile ilgili detaylı bir yazı ile karşınıza çıkacağız.

Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları İçin Tıklayınız

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Sakıncalı Mı? Tıklayınız

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılırsa Faiz İşler Mi? Tıklayınız

Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Hatalar 20 Tavsiye İçin Tıklayınız

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz