Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Sakıncalı Mı ?

Bu yazımızda Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Sakıncalı Mı? Kredi kartı asgari ödeme ne işe yarar? Kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa ne olur? ve Kredi kartının asgarisini ödemenin zararları nelerdir detaylı bir şekilde siz değerli okurlarımıza aktarmaya çalışacağız…

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Sakıncalı Mı?

Kredi kartı hemen hemen her insanda en az 1 tane olan bir ödeme aracıdır. O kadar geniş bir kullanım alanına yayılmış ki öğrencilerin dahi günümüzde kredi kartı bulunmaktadır. İşte bu kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan kredi kartının asgarisini ödemek sakıncalı mı? sorusu birçok kişi tarafından fazlası ile sorulmaktadır.

Birçok insan kredi kartının asgarisini ödediği zaman faizden kurtulacağını sanır. Aksine asgariyi ödeyen bir insan bankanın faiz ödeyen bir müşterisi olur. Kısaca asgarisini ödeyerek faizden kesinlikle kurtulamazsınız. Mesela 1000 TL borcunuz var ise 250 TL asgari gelmiş ve siz 250 TL ödediğiniz takdirde kalan 750 TL üzerine 30 gün boyunca faiz işler. Faiz oranı ise %2,5 civarlarındadır. 750 TL’nin üzerine gelecek ay harcama yapmasanız dahi 750*0,025 = 18,75 TL yapmaktadır.

Kredi kartının asgarisini ödemek demek her ay faiz ödemek demektir yani faiz kar topu gibi sizi içinden çıkılmaz bir hale sokmaktadır. 1 yıl içerisinde 3 kez asgari tutarı ödeyen müşterilerin kartları tüm borçları bitene kadar kullanıma kapatılmaktadır. Sürekli asgari tutarı ödemek kredi notunun düşmesine de neden olmaktadır.

Kredi Kartı Kullanırken Hangi Durumlarda Faiz Ödenir?

Kredi kartı kullanan birçok kişi her halükarda faiz ödeyeceğini sanır oysa durum bu değildir. Borcunuzu günü gününe ödüyorsanız asla faiz ödemezsiniz. Kredi kartı kullanırken şu durumlarda faiz işler;

 • Dönem borcunuzun tamamını ödemezseniz.
 • Sadece Asgari ödeme tutarını öderseniz.
 • Asgari ödeme tutarının altında ödeme yaparsanız.
 • Nakit avans kullanırsanız.

Yukarıda saymış olduğumuz durumlarda faiz ödersiniz. Faiz ödememek için tüm dönem borcunuzu ödeyin.

Kredi Kartı Borcum Çok Fazla Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı borcum çok fazla ne yapmalıyım diyorsanız ilk yapmanız gereken kartı kullanmamaktır. Daha sonra kart borcunuzun yeniden yapılandırılması için bankanız ile iletişime geçmelisiniz. Genellikle bankalar bu tür müracaatlara olumlu yaklaşmaktadırlar.

Bankaya gitmeden kredi kartı borcumu halletmek istiyorum diyorsanız da o zaman kredi kartınızı yanınızda taşımamanızı tavsiye ediyoruz.Yanınızda taşımazsanız harcama dürtünüzü yenersiniz. Her ay asgari tutardan biraz fazlasını öderseniz zamanla bu borcunuzdan kurtulursunuz. Borcunuzu ödemek için ekstre kesim tarihini beklemenize gerek yok. Elinize geçen parayı hızlı bir şekilde kart borcunuza yatırmanız daha az faiz ödemenizi sağlayacaktır.

Asgari Ücreti Ödersem Ne Olur?

Asgari ücreti ödemeniz bankanız yasal takip başlatmasından kurtulmanızı sağlar. Kredi notunuzun çok fazla etkilenmemesini sağlar. Fakat asgari tutarı ödeme faiz ödemek durumunda kalmanıza sebebiyet verir. Kredi kartının asgarisini ödeyen insan bankanın en çok sevdiği müşteri tipidir.

Asgariyi Ödemezsem Ne Olur?

Kredi kartınızın asgarisini 1 yıl içerisinde 3 ay ödemezseniz kartınız borcunuzu ödeyene dek kullanıma açılmaz. Aynı şekilde 3 kez art arda asgari tutarı ödemezseniz de kartınız kullanıma kapatılır. Bu durumlara düşmek kredi notunuzu kötü etkileyeceği gibi ülkemizdeki tüm bankalar ile finansal ilişkilerinizin olumsuz etkilenmesine neden olur. Lütfen asgari tutarın bir tık üzerinde ödeme yapmaya özen gösteriniz.

Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Asgari ödeme tutarı ilk defa kredi kartı kullananlar için %40’dır. Yani kredi kartınızı aldığınız ilk yıl dönem borcunuzun %40’ı asgari tutarı göstermektedir.

 • ilk yıl asgari ödeme tutarı %40
 • Sonraki yıllarda 15.000 TL limite kadar %27
 • 15.000 TL ve 20.000 TL’ye kadar limite sahip olanlar %32
 • Kredi kartı limiti 20.000 TL’den fazla olanlar için ise %40 olmaktadır.

Kredi Kartının Asgarisini 3 Ay Ödemek

Kredi kartının asgarisini 3 ay ödemek demek kredi kartının kullanıma kapatılması demektir. Banka kredi kartının tüm borcu ödenene dek müşterinin kartı kullanmasına izin vermez. Bu durum müşterinin kredi notunun düşmesine de neden olur. Her daim asgari tutardan fazlasını ödeme gayreti içerisinde bulunun.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

 • Banka müşteriye bir ödeme uyarısı gönderir. En az asgari tutarı ödemesini ister.
 • Borç ödenene kadar günlük faiz işlemeye devam eder.
 • Kredi kartı nakit çekimine kapatılır.
 • Bir sonraki ekstre tarihine kadar ödeme yapılmazsa banka durumu Kredi Kayıt Bürosuna gönderir. Buradaki durum tüm bankalarca görülmektedir. Bu da kredi notunu düşürür ve bankalardan kredi alınabilmesini neredeyse imkansız kılar.
 • Ekstre tarihinden sonra borç ödenmezse bu sefer banka ikinci uyarı mektubu yollar ve kredi kartı kullanıma kapatılır.
 • Faiz günden güne katlanarak büyümeye devam eder.
 • Yine KKB’ye durum iletilir. Kredi notu düşürülür.
 • 90 gündür ödenmeyen borç için 3.kez uyarı mektubu gönderilir ve durum daha da ciddileşir.
 • KKB’ye tekrar durum iletilir. Kredi notu düşer. Bu arada kredi kartı borcu faizden dolayı katlanarak artmaya devam eder.
 • 90 gün sonunda artık yasal işlemler başlar.Borcun tamamen kapatılması istenir.
 • 90 gün sonunda müşteri bankadan bir ödeme planı isteyebilir ve bu ödeme planına sadık kalacağının sözünü verir.
 • Eğer ki bu ödeme planına sadık kalınmaması halinde tekrar yasal süreçler başlar.
 • Bu noktadan sonra banka işi Avukatlarına bırakır ve Avukatlar yasal süreçler doğrultusunda borcun tahsili için uğraşır. Borcu bu noktadan sonra ödeseniz dahi Avukatların bile hizmet borçlarını ödemek zorunda kalırsınız.

Kredi Kartı Kullanmak Caiz Mi?

Kredi kartı kullanmak caiz mi sorusu insanlar arasında çok fazla sorulan soruların başında gelmektedir. Birçok İslam alimi aslında kredi kartı kullanımını çok fazla önermemektedir. Fakat gerekli görüldüğü durumlarda borcun geciktirilmemesi kısaca faize konu bir durumun yaşanmaması halinde alimler kredi kartı kullanımında bir sakınca görmemektedirler. Fakat siz en yakın cami hocasına kredi kartı kullanmak caiz mi sorusunu yöneltmeniz daha doğru olacaktır.

Yapılan bir araştırmada kredi kartı borcu 1000 TL olan bir kişi sürekli asgari tutarı ödemesi halinde tam 11 yıl sonra borcunu bitiriyor ve cebinden 15.500 TL para çıkıyor. Bu rakam gerçekten inanılmaz. Lütfen asgari tutardan fazlasını ödemeye dikkat edin.

Böylelikle Kredi kartının asgarisini ödemek sakıncalı mı, asgari tutarı ödersem ne olur ve asgari tutar nasıl hesaplanır gibi birçok detayı sizlere aktarmaya çalıştık. İlerleyen yazılarımızda kredi kartı kullanımı ile ilgili faydalı içerikler sunmaya devam edeceğiz.

Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları İçin Tıklayınız

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılırsa Faiz İşler Mi ? Tıklayınız

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz