ISDMR Hisse Senedi İçin En Güncel Bilgiler!

Selamlar arkadaşlar. Hisseler ile ilgili güncel yorumlarıma devam ediyorum. Burada merakla beklenen hisselerden bir tanesi olan ISDMR hisse senedi ile ilgili en güncel detayları sizlere sunacağım. Özellikle uzun vadeci yatırımcılara bu içeriğimin fayda sağlamasını diliyorum…

Borsada uzun vadeli düşünen birçok kişi tıpkı benim gibi Ereğli ve İsdemir arasında çok gidip gelmiştir. Başarılı bir şekilde yönetilen bu iki şirketin aynı portföyde yer alması riski dağıtmak açısından doğal olarak tercih edilmemektedir.

Bende bundan yola çıkarak ISDMR hisse senedi ile ilgili bilmeniz gereken en güncel detayları aktarıp kafanızdaki soru işaretlerine bir nebzede olsa cevap bulmanıza olanak sağlayacağım. Şimdi gelelim şirketin son bilançosundaki detaylara ve temel analiz verilerine…

ISDMR

ISDMR Hisse Senedi İçin En Güncel Bilgiler!

1-Şirket Son Çeyrekte Net Karını %74 Azalttı!

İskenderun Demir Çelik için açıklanan son bilançoda şirketin %74 azalışla 347 Milyon TL net kar elde ettiği açıklandı. Bu net kar son 5 yılın en kötü net karı olma özelliğini gösteriyor. Geçen sene aynı dönemde net kar 1.35 Milyar TL’ydi.

2-Şirketin Satış Gelirlerinde %115 Büyüme Söz Konusu!

Net karda kötü bir performans gösteren şirketin net satış gelirleri geçen seneye göre %114 büyüme göstererek 11.49 Milyar TL’ye ulaştı. Favök ise yıllık bazda %200 artış kaydederek 4.42 Milyar TL oldu. Bu dönemde elde edilen net satış geliri son 5 senenin en iyi satış geliri. Geçen seneki net satış geliri sadece 5.37 Milyar TL’ydi.

3-ISDMR Ciddi Bir Döviz Fazla Pozisyona Sahip!

İskenderun Demir Çelik şirketinin son açıkladığı bilançoda 858 Milyon TL döviz fazla pozisyonunun bulunduğu ve bu çeyrekte 264 Milyon TL’de finansman geliri elde edildiği belirtilmiştir. Globalde yaşanan sıkıntılardan dolayı şirketlerin kasalarında bulunan döviz pozisyonunun kritik bir öneme sahip olduğunu söyleyebilirim.

4-İskenderun Demir Çelik, Net Borca Sahip Değil!

Finansal açıdan çok iyi bir şekilde yönetilen şirketlerimizden bir tanesi olan İskenderun Demir Çelik şirketinin net borca sahip olmadığını ve kasasında tam 3.77 Milyar TL gibi muazzam bir nakit bulundurduğunu söyleyebilirim. Şirket geçen sene 1.15 Milyar TL net borca sahipti. Bu borcu ortadan kaldırıp ciddi bir nakdi elinde bulundurması gerçekten muazzam.

5-Hisse Başı Karlılıkta Önemli Bir Artış Söz Konusu!

Geçen sene sadece 0.84 kuruş olan hisse başı kar bu sene tam 2.23 kuruşa kadar çıkmış görünüyor. Bu durum uzun vadecilerin en sevdiği durumların başında geliyor. Şirketin piyasa değeri geçen sene 29 Milyar TL iken şuanda 65 Milyar TL bandında… ISDMR bu çeyrekte faaliyet giderlerini %31 artırırken finansal giderlerini ise 2.86 Milyar TL’ye çıkarmıştır. Şirketin özkaynaklarında son 1 senede %26 artış yaşandığını da eklemek istiyorum.

6-Şirket Sektörünün En Yüksek F/K Değerine Sahip!

ISDMR hisse senedinin güncel fk değeri 10.05, PD/DD değeri ise 1.66. Bu değerler aslında ucuz. Sadece sektörde F/K değeri en yüksek İskenderun Demir Çelik. En yakın F/K değeri 4.71 ile Kardemir B grubuna ait. Şirket son 1 senede %120 değer kazandı ancak bu denli düşük F/K değeri ve PD/DD değeri sektörün potansiyelini net bir şekilde gösteriyor.

7-Şirketin Sadece %5’i Halka Açık!

ISDMR hisse senedinde beni cezbeden en güzel şey şirketin sadece %5 halka açıklık oranına sahip olması. Birçok uzman borsacı bu denli düşük halka açıklık oranına sahip şirketleri her zaman sever. Şirketin geriye kalan %95’lik kısmı ise Ereğli Demir Çelik’e ait.

8-Özsermaye Karlılığı ve Yıllık Net Kar Marjı İstenilen Seviyelerde!

İskenderun demir çelik hisse senedi için açıklanan son bilançoda şirketin %21 özsermaye karlılığının ve %17 yıllık net kar marjının bulunduğu görülmekte. Bu iki değer çok fazla tatmin etmese de piyasada bu iki kalemin %5 seviyelerinde olduğu firmalar olduğunu düşününce gayet tatmin edici rakamlar olduğunu söyleyebilirim. Bana göre günümüz şartlarında bu iki kalemin en az %35 seviyelerinde olması gerekir.

9-Şirketin Güncel Temettü Verimliliği 6,84!

Borsaya kote olduğu 2016 yılından bu yana ara vermeden temettü dağıtma başarısı gösteren İskenderun Demir Çelik şirketi 6.84 temettü verimliliğine sahip. Şirket son 5 yılda karının %139’unu yatırımcısı ile paylaştı. Borsamızdaki birçok şirket ile kıyasladığımızda gerçekten tatmin edici bir temettü dağıttığı rahatlıkla görülmekte…

10-Şirket %19 İhracata Sahip!

İskenderun Demir Çelik özellikle Çin’deki demir çelik firmalarına koyulan ambargodan sonra yurtdışı satışlarını artırdı. Bu çeyrekteki ihracat oranı %19 seviyesinde. Şirket ihracat kalemlerini bir tık daha yükseltebilirse finansal durumda şuandakinden daha mükemmel sonuçların çıkması kaçınılmaz olacaktır. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı ise %12 seviyesinde…

ISDMR Hisse İçin Yorumlarınızı Bekliyorum

2016 yılının Mart ayında sadece 91 Bin TL yatırsaydınız bugün 1 Milyon TL’nizin olabileceği ISDMR hisse senedi ile ilgili söyleyebileceklerim bu kadar. Sizlerinde borsamızın önemli şirketlerinden bir tanesi olan İskenderun Demir Çelik hissesi ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Ereğli Demir Çelik

Mutlaka Oku: ARDYZ HİSSE Senedi

Mutlaka Oku: OTKAR HİSSE SENEDİ

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz