Ereğli Demir Çelik Bilançosu İle İlgili Güncel Detaylar!

Selamlar arkadaşlar. Güncel hisse incelemesi ile karşınızdayım. Burada Ereğli Demir Çelik hisse senedinin en güncel bilançosunu ve temel analiz verilerini sizleri sıkmadan kısa ve net bir şekilde açıklayacağım. Umarım özellikle uzun vadeci yatırımcılar için bu içeriğim faydalı olur….

Özellikle uzun vadeli bir yatırım yapmayı düşünenler ve temettü emekliliğini amaç edinenler Ereğli Demir Çelik hisse senedine sermayelerini koymaktan hiçbir zaman çekinmediler. Hissenin 2010 yılından bu yana temettüler hariç %1030 oranında değer kazanması uzun vadecileri haklı çıkartmaya yetti.

Ereğli Demir Çelik hisse senedinin bu denli tatmin edici getiriler sağlamasının en önemli sebebi ise oldukça profesyonel bir yönetim kadrosuna sahip olması ve şirketin oldukça şeffaf bir şekilde yönetilmesi. Bu tür şirketler borsamızda maalesef bir elin parmaklarını geçmediği için Ereğli Demir Çelik gibi şirketlerin hisseleri kıymete biniyor…

Ereğli Demir Çelik Bilançosu İle İlgili Güncel Detaylar!

Profesyonel ve şeffaf bir şekilde yönetildiğini iddia ettiğim şirket bu dönemde ne yapmış beraber inceleyelim…

Ereğli Demir Çelik

1-Şirket, Net Karını %154 Artırdı!

Ereğli hisse senedi için açıklanan son bilançoda şirketin %154 artışla 4.72 Milyar TL net kar elde ettiği açıkladı. Geçen sene aynı dönemdeki net kar 1.85 Milyar TL’ydi. Bu dönemde açıklanan net kar son 5 senenin en iyi ikinci net karı olma özelliğini taşıyor.

2-Satış Gelirlerinde %149’luk Büyüme Söz Konusu!

Ereğli Demir Çelik bu çeyrekte son 5 senenin en iyi net satış gelirini elde etti. Net satış geliri tam %149 büyüme göstererek 25 Milyar TL’ye ulaştı. Geçen sene aynı dönemde satış geliri sadece 10 Milyar TL’ydi. Favök ise yıllık bazda %257 artış kaydederek 9.58 Milyar TL’ye ulaştı.

3-Ereğli Demir Çelik, Önemli Bir Döviz Fazla Pozisyona Sahip!

Bu dönemde döviz fazla pozisyona sahip olmak şirketler için çok önemli. Şirketin 1.63 Milyar TL’lik döviz fazla pozisyonu özellikle uzun vadeci yatırımcılara güven veriyor. Şirketin bu dönemde 370 Milyon TL’de finansman geliri elde ettiğini söyleyelim.

4-Şirketin Net Borcu Yok!

Şirketin hem ciddi bir döviz fazla pozisyonu bulunması hem de net borca sahip olmaması gerçekten müthiş. Şirketin kasasında tam 6.52 Milyar TL nakit bulunmakta. Geçen seneden bu yana nakit pozisyonda büyük değişikliklerin yaşanmadığını söyleyebilirim.

5-Hisse Başı Karlılık Müthiş Bir Şekilde Artmış!

Uzun vadeci yatırımcıların bakması gereken önemli kriterlerden bir tanesi de hisse başı karlılıktır. Geçen sene sadece 0.95 kuruş olan hisse başı kar bu sene 4.44 kuruşa kadar çıkmış durumda. Şirketin bu dönemde faaliyet giderlerini %75 artırdığını ve finansal giderlerinin ise 1.72 Milyar TL seviyesine çıkarttığını da belirtelim.

6-Şirketin %48’i Halka Açık!

Beni uzun süredir takip edenler bilir. Kırmızı çizgim halka açıklık oranı. %50’nin üzerinde halka açıklık oranına sahip şirketler büyük karlar açıklasalar dahi tercih etmem. Ereğli demir Çelik şirketinin %48 halka açıklık oranı beni pek tatmin etmese de sınırda olduğunu söyleyebilirim.

7-Şirketin Yıllık Net Kar Marjı ve Özsermaye Karlılığı İstenilen Seviyelerde!

Şirketin %25 olan özsermaye karlılığı ve %22 olan yıllık net kar marjı uzun vadeci yatırımcılar için tatmin edici. Resmi enflasyona göre kıyaslarsak bu iki kalemin kesinlikle %20 üzerinde olması gerekir. Yaptığınız şirket araştırmalarında buna dikkat etmenizde yarar görüyorum.

8-Güncel Temettü Verimliliği 5.42!

Son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtma başarısı gösteren ve son 1 senede %116 değer kazanan Ereğli Demir Çelik Hissesinin güncel temettü verimliliği 5.42. Uzun vadeci yatırımcıysanız temettü verimliliğinin %5’in üzerinde olmasına dikkat etmelisiniz. Şirket son 5 yılda karının %95’ini yatırımcısı ile paylaşmış.

9-Ereğli Demir Çelik %21 İhracata Sahip!

Ereğli demir şirketinin güncel ihracatı %21. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı ise %55 seviyesinde. Bu iki kalemin artması uzun vadede hisse üzerinde pozitif bir etkiye sahip olacaktır. 6.55 F/K değeri ve 1.24 PD/DD değeri, hissenin son 1 senede %100’ü aşan bir yükseliş yaşamasına rağmen ucuz kaldığını göstermektedir.

Ereğli Demir Çelik Hisse Senedi İle İlgili Yorumlarınızı Bekliyorum!

Böylelikle Ereğli hisse senedi ile ilgili 9 maddelik detaylar paylaştım. Sizlerinde bu önemli şirket hissesi ile ilgili olarak yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: ARDYZ HİSSE SENEDİ

Mutlaka Oku: OTKAR HİSSE

Mutlaka Oku: BORSADA PARA KAYBEDENLER

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz