8 Maddede SASA Hisse İncelemesi!

Selamlar arkadaşlar. Her zaman olduğu gibi şirketlerin güncel bilançolarını sizlere kısa ve net bir şekilde aktarmaya devam ediyorum. Burada borsamızın en popüler ve en fazla uzun vadeci yatırımcısı bulunan Sasa Hisse senedinin güncel bilançosunu ve temel analiz değerlerini aktaracağım…

Sasa Hisse İncelemesi

1-Son Çeyrekte Müthiş Bir Kar Artışı Yaşandı!

Sasa polyester için açıklanan son bilançoda şirketin %510 artışla 3.25 Milyar TL net kar elde ettiği açıklandı. Bu net kar son 5 senenin en iyi net karı. Geçen sene aynı dönemde net kar sadece 532 Milyon TL’ydi. Net kardaki bu muazzam artışın en önemli sebebi şirketin sürekli üretim kapasitesini artırıcı yatırımlar yapmasıdır.

2-Net Satış Geliri %213 Büyüdü!

Büyümesini hız kesmeden devam ettiren Sasa, bu çeyrekte net satış gelirini %213 büyüterek 8.52 Milyar TL’ye yükseltti. FAVÖK ise yıllık bazda %220 artış kaydederek 1.88 Milyar TL oldu. Tıpkı net karda olduğu gibi net satış geliri de son 5 senenin en iyi rakamı. Geçen sene aynı dönemde şirketin net satış geliri 2.72 Milyar TL’ydi.

3-Şirketin Önemli Bir Döviz Açık Pozisyonu Bulunuyor!

Sasa’nın açıkladığı son bilançoda 13.09 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunduğunu ve 600 Milyon TL’de bu dönemde finansman geliri elde edildiği belirtildi. Açıklanan net karlılık net satış gelirleri göz önüne alındığında bu 13 milyar TL’lik döviz açık pozisyonunun büyük bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Çünkü şirket cirosunu yatırımlardan dolayı sürekli artırıyor.

4-Net Borçta %179 Artış Gerçekleşti!

SASA polyester, net borcunu geçen seneye göre %179 artırdı. Bu artış ile borç tam 18.68 Milyar TL seviyesine yükseldi. Enflasyonun bu denli yüksek olduğu ve kredilerin oldukça ucuz kaldığı bir ortamda şirketin bu borçlanması çok daha mantıklı olarak görülüyor. Borsadaki birçok şirket TL kredi çekerek uzun vadede daha büyük karlar elde etmeyi amaçlıyor.

5-Şirketin Piyasa Değeri Neredeyse 4 Katına Çıktı!

Doğru ve dürüst bir şekilde yönetilen ender şirketlerimizden bir tanesi olan SASA’nın geçen sene piyasa değeri 30 Milyar TL iken bu dönemde 112 Milyar TL’ye yükselmiş durumda. Hisse başına karlılık ise 0.67 kuruştan 2.52 kuruşa yükseldi. Bu iki kalemin sürekli yükselmesi işlerin yolunda gittiğini net olarak göstermekte.

6-Özsermaye Karlılığı Müthiş Bir Şekilde Artmış!

Şirketin liyakatli kişiler tarafından yönetildiğini gösterenen önemli göstergelerden bir tanesi özsermaye karlılığıdır. Bu dönemde %86 özsermaye karlılığına sahip olan şirketin %22’de yıllık net kar marjı bulunmakta. Sektördeki diğer şirketler ile kıyaslama yaptığımızda bu iki kalemin gayet tatmin edici olduğu söylenebilir.

7-Şirket Düzenli Bir Şekilde Bedelsiz Sermaye Artırımına Gidiyor!

%18’i halka açık olan şirketin çok büyük bir kısmına sahip olan Erdemoğlu Holding, yatırımcısını korumaya devam ediyor. Hisse hem son dönemlerde %150 hatta %200’lere varan yükselişler gerçekleştiriyor, hem de bedelsiz sermaye artırımlarına gidiliyor. Şirketin yatırımları tamamlandığında kaliteli temettülerde dağıtacağını düşünüyorum.

8-2017 Yılının Nisan Ayında Sadece 13 Bin TL Yatırsaydınız!

Bu önemli şirket hissesine 2017 Yılının Nisan ayında sadece 13 Bin TL yatırsaydınız paranız şuanda tam tamına 1 Milyon TL olurdu. Şirketin şuanda hali hazırdaki yabancı yatırımcı oranı %5 seviyesinde. Aynı zamanda şirketin toplam satışlarının %26’sı yurtdışından gelmekte. Son 1 senede özkaynaklarda sadece %3 artış gerçekleşti. Son olarak şirketin esas faaliyet karlılığının 1.03 Milyar TL’den 3.37 Milyar TL’ye yükseldiğini de belirtelim.

Sasa Hisse İncelemesi İçin Yorumlarınızı Bekliyorum!

Arkadaşlar, böylelikle Sasa hisse senedinin son açıklamış olduğu bilançoyu aktarmaya çalıştım. Sizlerinde borsamızın en fazla kazandıran bu hissesi ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Şişecam Hisse Senedi İçin Güncel Veriler

Mutlaka Oku: Vestel Beyaz Eşya Son Bilançosu

Mutlaka Oku: Borsa Neden Düşüşte?

Mutlaka Oku: Son 1 Ayda En Çok Artan Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz