Borsa Neden Düşüşte? Ben Bu 3 Sebebe Bağlıyorum

Selamlar arkadaşlar. Moralinizin son zamanlarda oldukça kötü olduğunun farkındayım. Borsanın sağlam kalelerinin neredeyse her gün düşüş gerçekleştirmesi keyfileri kaçırdı. Benden bundan yola çıkarak borsa neden düşüşte? Kendi borsa tecrübeme dayanarak cevap vermek istiyorum…

Borsa Neden Düşüşte?

1-Dünyada Resesyon Beklentisi!

Borsa neden düşüşte sorusuna verilecek ilk yanıt resesyon beklentisinin bu dönemde daha da güçlenmesi. Resesyonu kısaca tanımlamak gerekirse bir ülkenin ekonomik faaliyetlerinde en az altı ay süreyle gerileme yaşanmasının beklenmesidir. Beklenen gerçekleşirse maalesef üretim yapan şirketlerin satışları düşer ve bilançolarda ciddi bir gerileme olur. Borsadaki özellikle sanayi şirketlerinin düşmesinin en önemli sebebi bu…

2-Yurtiçinde Borsayı Hareketlendirecek Bir Beklentinin Olmaması!

Borsadaki düşüşü tetikleyen en önemli durumlardan bir tanesi de maalesef ülkemizde borsayı hareketlendirecek bir beklentinin olmaması. Aksine son dönemde şirketlere konulan kredi kısıtlaması sermaye kontrolünün geleceğine dair bir güvensizlik ortamını oluşturması düşüşe sebep oldu. Yerli yatırımcı bu durumu tam anlamadı ancak yabancı yatırımcı, parasının kıymetli olduğunu düşünerek zararda da olsa hisselerini satmaya daha hızlı devam ediyor.

3-9 Günlük Bayram Tatilinin Etkisi!

Özellikle bu dönemde borsamızın düşmesinin en önemli sebebi bayram tatilinin 9 güne çıkarılması. Yatırımcılar 9 günlük süre zarfı içerisinde paralarını borsaya hapsetmek yerine faize yatırıp günlük olarak kazanç elde etmeyi amaçladıkları için borsadaki hisselerini bu dönemde hızlıca satmaya devam ettiler. Maalesef her bayram öncesinde olduğu gibi bu dönemde de çok hızlı satışları görüyoruz.

Borsa İstanbul’dan Beklentilerim Halen Yüksek!

Tüm bu durumlar maalesef borsamızın çok hızlı bir değer kaybetmesine neden oluyor. Ancak bu durumun geçici olduğunu düşünüyorum. Resmi enflasyonun %70-80’lere çıktığı bir ortamda borsanın yükselmemesi için hiçbir gerekçe yok. Çünkü bu denli yüksek enflasyonun olduğu bir ortamda şirketler zaten ürünlerinin fiyatlarını aynı doğrultuda artırmayı başarıyorlar.

Birçok şirketimizinde sadece yurtiçinde değil yurtdışında önemli satışları olduğu için bu ortam birçok sanayi şirketinin bilançosuna olumlu yansıyacaktır. Sadece 1 sene sonra şuan yaşanılan durumdan çok farklı ve pozitif bir durumun yaşanabileceğini düşünüyorum.

Özellikle seçim sürecinden Türkiye’nin çıkması hızlı yükselişleri borsada gerçekleştirecektir. Hangi hükümet başa gelirse gelsin seçim kaosu bittiği anda şuanda yaşanan güvensizlik ortamının yerini güven ortamına bırakacağını düşünüyorum.

Borsa Neden Düşüşte Sorusu İçin Sizlerden de Yorum Bekliyorum!

Arkadaşlar böylelikle borsa neden düşüşte? sorusu ile alakalı olarak kendi görüşlerimi aktardım. Sizlerden de düşüş ile ilgili yorum bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Son 1 Ayda En Çok Artan Hisseler

Mutlaka Oku: 100 Bin TL İle Nasıl Yatırım Yapılır?

Mutlaka Oku: Borsada Temettü Yatırımı

Mutlaka Oku: İhracatı Yüksek Temettü Hisseleri 2022

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz