%52’ye Varan Getiri Potansiyeli Olan İş Yatırım Hisse Önerileri

Selamlar arkadaşlar. Benim en beğendiğim, ülkemizin tartışmasız bir şekilde en iyi aracı kurumlarından bir tanesi olan İş Yatırım’ın al önerisi verdiği %50’ye kadar çıkan getiri potansiyeline sahip 11 şirket ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyorum. Burada yer verdiğim iş yatırım hisse önerileri günceldir…

Ben bir hisse ile ilgili araştırma yapacağım zaman ilk olarak iş yatırım uzmanlarının şirket ile ilgili beklentilerini okumaya çalışıyorum. Aynı zamanda güncel olan hisse önerilerine göz atarak kendi araştırmalarımı da hesaba katarak orta vadede yatırımlar gerçekleştirmeye çalışıyorum.

Bir şirket hissesine sermayenizi koymadan önce aracı kurumların hisse ile ilgili beklentilerini okumanız uzun vadede riski azaltabilmek için faydalı olacaktır. Aracı kurumların görüşlerinin yanında şirketlerin açıklamış oldukları bilançoları yakın takibe alıp değerlendirme yapmanız oldukça risksiz ve getiri potansiyeli yüksek yatırım gerçekleştirme ihtimalinizi artıracaktır.

İş Yatırım Hisse Önerileri

Burada yer vermiş olduğum bazı iş yatırım hisse önerileri kafanıza yatmayabilir. Bunun içinde ekstra çaba harcayıp kendi araştırmalarınızı da yaparak hisselere yatırım gerçekleştirmeniz en sağlıklı yol olacaktır. Borsada şirket hisselerine yatırım gerçekleştirirken kademeli alımlar yaparak yatırım gerçekleştirmeniz profesyonel yatırımcılar gibi davranmanıza imkan tanıyacaktır.

İş yatırım hisse önerileri arasından seçim yaparken satışlarını ve net karlılığını her yıl istikrarlı bir şekilde artıran, borcu olmayan ve döviz fazla pozisyona sahip olan şirketleri seçmeniz orta ve uzun vadede size önemli getiriler kazandıracaktır.

%52'ye Varan Getiri Potansiyeli Olan İş Yatırım Hisse Önerileri

İş Yatırım hisse önerileri için detaylara geçmeden önce videoma 350 beğeni atarak bana destek olmanızı rica edeceğim. Ayrıca burada paylaşmış olduğum hisselerden beğendiklerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Bakalım hangi hisseler portföylerde daha fazla tercih ediliyor…

1-Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Class D (KRDMD)

İş yatırım hisse önerileri listesinin ilk sırasında %52 getiri potansiyeli ve 11.20 kuruş hedef fiyatla Kardemir hisse senedi bulunmakta. Oldukça uzun bir süre uzun vadeci yatırımcısına para kazandırmayan ancak son zamanlarda müthiş bir yükseliş gerçekleştiren şirket güzel bir bilançoda açıkladı…

Kardemir son bilançosunda 715 Milyon TL net kar ve %92 büyüme ile 3.68 Milyar TL satış geliri elde etti. 1.78 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 77 Milyon TL finansman gelirine sahip oldu. Net borca sahip olmayan Kardemir’in kasasında 1.43 Milyar TL nakdi bulunmakta.

Son 5 yılda karının sadece %7’sini dağıtan şirketten bu sene beklentiler çok yüksek. Sadece %3 ihracat oranına sahip olan şirket son 1 senede özkaynaklarını %30 oranında artırmayı başardı. Cari değerleri oldukça düşük olan hissedeki yabancı oranı %22 bandında…

Mutlaka Oku: Arabanıza Reklam Alarak Para Kazanmak İster Misiniz?

2-Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE)

Son 1 senede %38 yükseliş gerçekleştiren Şişecam Hisse senedi iş yatırım hisse önerileri listesinin ikinci sırasında yer alıyor. Birçok uzun vadeci yatırımcının portföyünde yer alan Şişecam, halen beklentileri karşılamış bir şirket değil. İş yatırım hisse için %44 getiri potansiyeli ile 12.90 kuruş hedef fiyat verdi.

Şişecam son bilançosunda %56 artışla 1.35 Milyar TL net kar ve %42 büyüme ile 8.24 Milyar TL satış geliri elde etti. 9 Milyar TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcu geçen seneye göre %47 azalarak 3.8 Milyar TL seviyesine geriledi. Şirket bu dönemde 763 Milyon TL finansman geliri elde etti.

Son 5 yılda karının %25’ini yatırımcısına dağıtan Şişecam, %43 ihracat oranına ve son 1 senede %19 özkaynak artışına sahip. %49’u halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %19, yıllık net kar marjı ise %17’dir. F/K ve PD/DD değeri gibi cari değerlerin çok ucuz olduğu hissedeki yabancı yatırımcı oranı %31…

3-Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. (TTRAK)

%44 getiri potansiyeli ile 240.45 kuruş hedef fiyat ile iş yatırım hisse önerileri arasında üçüncü sırada yer alan Türk Traktör, finansal olarak en kuvvetli şirketlerimizden biri konumunda. Uzun vadeci yatırımcıların her zaman tercihleri arasında yer alan hisse son 1 senede %38 yükseliş gerçekleştirdi.

Türk Traktör son bilançosunda %11 artışla 221 Milyon TL net kar ve %52 büyüme ile 2.47 Milyar TL satış geliri elde ettiğini belirtti. 437 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirket bu dönemde 57 Milyon TL finansman geliri elde etti. Şirketin net borcu ise 21 Milyon TL…

Son 5 yılda karının %80’ini yatırımcısı ile paylaşan şirket %26 ihracat oranına ve son 1 senede %5 özkaynak artışına sahip. %24’ü halka açık olan şirketin temettü verimliliği 8.98, özsermaye karlılığı %101, yıllık net kar marjı ise %12’dir.  F/K değeri düşük, PD/DD değeri biraz yüksek olan hissede yabancı oranı %47.

4-Yataş Yatak ve Yorgan Sanayi Ticaret A.Ş. (YATAS)

İş Yatırım hisse önerileri listesinde dördüncü sırada yer alan Yataş, %40 getiri potansiyeli ile 19.45 kuruş hedef fiyatla al önerisi verilenler arasında yer alıyor. %54’ü halka açık olan hisse son 1 senede %51 yükseliş gerçekleştirdi. Cari değerlere baktığımda da gayet tatmin edici seviyelerde olduğunu söyleyebilirim.

Yataş açıkladığı bilançosunda %22 azalışla 54 Milyon TL net kar ve %41 büyüme ile 726 Milyon TL satış geliri elde ettiğini belirtti. 136 Milyon TL döviz açık pozisyona sahip olan şirket net borcunu geçen yıla göre %753 artırarak 291 Milyon TL’ye çıkardı.

Son 5 yılda karının sadece %8’ini yatırımcısına dağıtan Yataş, %6.6 oranında ihracat ve son 1 sene içerisinde %6.5 oranında da özkaynak artışına sahip. Özsermaye karlılığı %38, yıllık net kar marjı ise %8’dir.  Hissedeki yabancı oranı ise %18 olarak gerçekleşti…

Mutlaka Oku: Uyurken Para Kazanmak İçin 5 Yol!

5-Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE)

8.26 kuruş hedef fiyatla yani %35 getiri potansiyeli ile iş yatırım hisse önerileri listesinde beşinci sırada yer alan Vestel Beyaz Eşya hisse, özellikle uzun vadeci ve temettü emekliliği amacı ile yatırım gerçekleştiren kişilerin ilk tercihi oluyor.

Şirket son çeyrekte %23 azalışla 278 Milyon TL net kar ve %55 büyüme ile 3.92 Milyar TL net satış geliri elde etti. 1.70 Milyar TL döviz açık pozisyona sahip olan şirketin net borcu geçen seneye göre %4 artarak 1.2 Milyar TL seviyesine yükseldi. Vestel Beyaz Eşya bu dönemde 186 Milyon TL finansman geliri elde etmeyi başarmıştır.

Son 5 senede karının %65’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin %76 gibi yüksek bir ihracat oranı bulunmakta. Şirket son 1 senede %3.6 oranında özkaynaklarını artırmayı başardı. %13 halka açıklık oranına sahip olan şirketin temettü verimliliği 6.94, yıllık net kar marjı %11.80 ve Özsermaye karlılığı %56 oldu. Hissedeki yabancı oranı %12’ye yakın.

6-BIM Birleşik Mağazalar A.Ş. (BIMAS)

%34 getiri potansiyeli ve 90 TL hedef fiyat beklentisi ile iş yatırım hisse önerileri arasında yer alan Bim, son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtan bir şirket olarak ön plana çıkıyor. %60’ı halka açık olan şirketin temettü verimliliği 5.06…

Bim son açıkladığı bilançoda %35 artışla 884 Milyon TL net kar ve %29 büyüme ile 17 Milyar TL satış geliri elde etti. 371 Milyon TL döviz fazlal pozisyona sahip olan şirket bu dönemde 76 Milyon TL finansman geliri elde etti. Şirketin borcu geçen seneye göre %80 artarak 3.7 Milyar TL seviyesine yükseldi.

Son 5 yılda karının %81’ini yatırımcısına dağıtan şirketin özkaynaklarında son dönemde değişiklik olmamıştır. %51 özsermaye karlılığına ve %4.77 yıllık net kar marjına sahip olan hissenin F/K değeri 14.1, PD/DD değeri ise 7.3’dür. Hissedeki güncel yabancı yatırımcı oranı ise %58’dir…

7-Migros Ticaret A.Ş. (MGROS)

50 TL hedef fiyat ve %33 getiri potansiyeli ile iş yatırım hisse önerileri arasında kendisine yedinci sırada yer bulan Migros, son dönemlerde bilançosunda ciddi bir iyileşmeye giden şirket olarak ön plana çıkıyor. %51’i halka açık olan şirket son 1 senede uzun vadeci yatırımcısına %3 kayıp yaşatsa da beklentiler önümüzdeki dönemde oldukça yüksek…

Şirket son açıkladığı bilançoda 155 Milyon TL net kar ve %29 büyüme ile 9.82 Milyar TL satış geliri elde etti. 237 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan Migros, bu dönemde 5.47 Milyon TL finansman gelirine sahip oldu. Şirket borcunu geçen seneye göre %24 azaltarak 2.7 Milyar TL’ye düşürmüştür.

Özsermaye karlılığı %181 gibi müthiş bir seviyede. Yıllık net kar marjı ise sadece %0.72 bandında. F/K değeri 28.1, PD/DD değeri 39.9 olan hissenin bu cari değerlerine bakarak pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Hissedeki güncel yabancı yatırımcı oranı %41 bandındadır. 

Mutlaka Oku: Para Biriktirmenin En İyi Yolu!

8-Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş. (ULKER)

İş yatırım hisse önerileri listesinde sekizinci sırada yer alan Ülker, 25.50 kuruş hedef fiyat ve %29 getiri potansiyeli ile bu listede yer almaktadır. %39’u halka açık olan şirket hissesi son 1 senede uzun vadeci yatırımcısına %5.50 oranında kayıp yaşatmıştır.

Şirket son bilançosunda %99 azalışla 2.46 Milyon TL net kar ve %30 büyüme ile 2.98 Milyar TL satış geliri elde etti. 4.39 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 448 Milyon TL finansman geliri elde etti. Ülker’in net borcu ise geçen seneye göre %119 artarak 5.6 Milyar TL seviyesine yükseldi.

Son 5 senede karının %17’sini yatırımcısı ile paylaşan şirketin %15 ihracat oranı bulunmakta. Şirket son 1 sene içerisinde ise özkaynaklarında %37 azalış yaşadı. Temettü verimi 3.49 olan şirketin özsermaye karlılığı %24, yıllık net kar marjı ise %9’dur. Hissedeki güncel yabancı oranı %90’dır.

9-Arçelik A.Ş. (ARCLK)

Güncel iş yatırım hisse önerileri arasında dokuzuncu sırada yer alan Arçelik, 45.21 kuruş hedef fiyat ve %24 getiri potansiyeli ile listede konumlanmıştır. %25’i halka açık olan hisse son 1 senede uzun vadeci yatırımcısına %37’e varan bir getiri bırakmıştır.

Son çeyrekte %36 azalışla 651 Milyon TL net kar ve %52 büyüme ile 18 Milyar TL satış geliri elde edildi. 456 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin 851 Milyon TL’de finansman geliri bulunmakta. Arçelik’in net borcu geçen yıla göre %160 artarak 14 Milyar TL seviyesine yükseldi.

Son 5 senede karının %28’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracat oranı %67’dir. Son 1 senede özkaynaklarda %4 oranında artış söz konusu. Özsermaye karlılığı %25, yıllık net kar marjı ise %5.83’dür. Güncel F/K değeri 7.2 ve PD/DD değeri 1.7’dir. Bu cari değerlere bakarak hissenin ucuz olduğunu söyleyebilirim. Hissedeki yabancı yatırımcı oraı tam %40’dır.

10-Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LOGO)

İş yatırım hisse önerileri listesinde dokuzuncu sırada yer alan Logo Yazılım, 52 lira hedef fiyat ve %24 getiri potansiyeline sahiptir. Son1 senede uzun vadeci yatırımcısına %70 getiri sağlayan şirketin %65’i halka açıktır. Hissedeki temettü verimliliği ise sadece 0.61’dir.

Logo yazılım son açıkladığı bilançosunda 48 Milyon TL net kar ve %41 büyüme ile 169 Milyon TL satış geliri elde etti. 54 Milyon TL döviz açık pozisyonu bulunan şirketin finansman geliri ise 12 Milyon TL. Şirketin net borcu bulunmuyor ve kasasında 145 Milyon TL nakdi bulunmakta.

Şirket son 5 yılda karının sadece %4’ünü yatırımcısı ile paylaşmış. %33 ihracat oranına sahip olan şirket son 1 senede özkaynaklarını %3.6 oranında artırmayı başardı. Özsermaye karlılığı %35 ve yıllık net kar marjı %28 olan hissedeki güncel yabancı yatırımcı oranı %51 seviyesinde.

Mutlaka Oku: Öğrenciler İçin Küçük Yatırımlar

11-Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO)

İş yatırım hisse önerileri listesinde on birinci sırada yer alan Ford hisse senedi 244 TL hedef fiyat ve %23 getiri potansiyeli ile listede yer almaktadır. %18’i halka açık olan hissede temettü verimliliği 4.86’dır. Şirket elektrikli araç üretimine odaklandığı için beklentiler önümüzdeki dönemlerde oldukça yüksek.

Ford otosan son çeyrekte %39 artışla 1.89 Milyar TL net kar ve %41 büyüme ile 18.87 Milyar TL satış geliri elde etti. 5.39 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 1.14 Milyar TL finansman geliri elde etti. Şirketin net borcu bulunmuyor ve kasasında 375 Milyon TL nakdi bulunmakta.

Son 5 senede karının %77’sini yatırımcısı ile paylaşan Ford, %76 ihracat oranına sahip. Şirket son 1 senede özkaynaklarını %6 oranında büyütmeyi başardı. Özsermaye karlılığı %96, yıllık net kar marjı ise %10 olan şirket son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtmıştır.

İş Yatırım Hisse Önerileri İle İlgili Görüşlerim!

İş yatırım hisse önerileri listesinde yer alan 11 tane hissenin bilançoları beni fazlası ile tatmin etti. Ülkemizin en önemli şirketlerinin özellikle satışlarını artırmayı başarmaları borsamızın geleceği için olumlu olduğunu net olarak söyleyebilirim.

Benim uzun vade portföyümde de yer alan Ford ve Vesbe favorilerim arasında. Demir çelik sektörünün dinamosu olan Kardemir’de dikkat çekiyor. Yazılım sektörünün tartışmasız bir şekilde en iyi yönetilen şirketi olan Logo yazılım da dikkat çeken bir başka şirket olarak ön plana çıkıyor.

Arçelik’in borcunu ciddi bir şekilde artırması beni hayal kırıklığına uğrattı. Bim’in de açıklamış olduğu bilanço gerçekten müthiş. Migros ile ilgili halen şüpheler olsa da şirketin geçmişe nazaran çok daha iyi bir şekilde yönetildiği net olarak görülmekte…

İş Yatırım Hisse Önerileri İçin Yorumlarınızı Bekliyorum!

Böylelikle iş yatırım hisse önerileri listesinde yer alan 11 şirket ile ilgili detayları aktardım. Sizlerinde bu şirketler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: 2021 Halka Arz Olan Şirketler

Mutlaka Oku: Her Yıl Temettü Veren Hisseler

Mutlaka Oku: Küçük Yatırımcı Hisseleri

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz