Enflasyon Üzeri Getiri Sağlayabilecek Küçük Yatırımcı Hisseleri

Arkadaşlar selamlar. Borsa ile henüz yeni tanışmış çaylak borsacılar için temettü verimliliği %5’in üzerinde olan, ihracat oranı yüksek ve iyi yönetilen şirketleri belirledim. Benim küçük yatırımcı hisseleri olarak nitelendirdiğim bu hisselerin en önemli özelliği risklerinin düşük olmasıdır…

Küçük yatırımcı hisseleri listemde yer alan bu hisselerde günlük al-satlar yaparak para kazanamayacağınızı belirtmek istiyorum. Uzun vadede enflasyonun üzerinde getiri elde etme ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşündüğüm bu hisselerde kademeli alımlar gerçekleştirerek finansal özgürlük hedefinize ulaşabilirsiniz.

Tabi bu hisselerde istenilen getirilerin elde edilebilmesi için öncelikle sağlam bir iradeye sahip olmalısınız. Ayrıca sürekli olarak portföy takibi yapmamanız gerekir. Sadece şirketlerin her 3 ayda 1 açıklamış oldukları bilançoları inceleyerek durum değerlendirmesi yapmanız en sağlıklısı olacaktır.

Küçük Yatırımcı Hisseleri

Bende burada yer alan bazı şirketlere yatırım gerçekleştiriyorum. Küçük yatırımcı hisseleri olarak belirlediğim bu hisselerin en önemli özelliği her sene net karlarını ve satışlarını artırabilmeleridir. Şirket yönetimleri de oldukça şeffaf bir şekilde yatırımcılarına bilgi vermekte…

Çok fazla risk almak istemeyen, dövizin ve mevduat faizinin üzerinde bir getiri elde etmeyi amaç edinen yatırımcılar için küçük yatırımcı hisseleri oldukça fayda sağlayacaktır. Ben riski oldukça minimize etmek için 11 şirket belirledim…

Birazdan açıklayacak olduğum küçük yatırımcı hisseleri ile ilgili detaylara geçmeden önce siz değerli kemik kitlemden bu içeriğe 500 like atarak bana desteklerini göstermesini rica edeceğim. Son içeriğime göstermiş olduğunuz ilgiden ötürü de sizlere çok teşekkür ediyorum…

Burada yer alan şirket hisseleri ile ilgili yorumlarınızı merak ediyorum. Ayrıca sizlerinde çok güvendiği küçük yatırımcıya fayda sağlayacağını düşündüğünüz hisseler varsa yorumlarda belirtiniz. İşte Benim Belirlediğim Küçük Yatırımcı Hisseleri

Enflasyon Üzeri Getiri Sağlayabilecek Küçük Yatırımcı Hisseleri

1-İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (ISDMR)

Küçük yatırımcı hisseleri listemin başına İskenderun Demir Çelik hissesini ekliyorum. Şirketi yüksek bir temettü verimliliğine sahip olması, her sene satışlarını ve net karlılığını artırabilmesi nedeni ile tercih ettim. Ayrıca şirketin %95’ine Ereğli Demir Çelik’in sahip olması da bu tercihimde etkili oldu.

Şirket son çeyrekte %659 artışla 3 Milyar TL net kar ve %143 büyüme ile 10.50 Milyar TL satış geliri elde etti. 5.66 Milyar TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirket borcunu da %100 oranında azaltarak 4.4 Milyon TL seviyesine geriletmiştir.

Son 5 senede karının %100’ünü yatırımcısı ile paylaşan İsdemir, %18 ihracat oranına sahip. Son 1 senede özkaynaklarını %17.5 oranında artırmayı başaran şirketteki bu detaydan ötürü de oldukça iyi bir şekilde yönetildiğini söyleyebiliriz. Özsermaye karlılığı %29, yıllık net kar marjının da %24’ün üzerinde olması enflasyon üzerinde getiriyi mümkün kılmaktadır.

Mutlaka Oku: Altın Düşecek Mi?

2-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL)

Küçük yatırımcı hisseleri portföyümdeki ikinci şirket Ereğli. Listemde aynı sektörden iki şirketin bulunmamasına özen göstermek istiyorum ancak İsdemir ve Ereğli Demir Çelik gerçekten çok iyi yönetildikleri için ve sürekli karlılıklarını artırabilmeyi başarabildikleri için tercih ediyorum.

Ereğli demir çelik son çeyrekte %760 artışla 5 Milyar TL net kar ve %124 büyüme ile 18 Milyar TL satış geliri elde etti. 2.80 Milyar TL döviz açık pozisyona sahip olan şirketin net borcu yoktur ve kasasında 1.84 Milyar TL bulunmaktadır.

Temettü verimliliği 8.26 olan şirketin özsermaye karlılığı %27, yıllık net kar marjı ise %23’dür. Son 5 yılda karının %95’ini yatırımcısı ile paylaşan şirket %19 ihracat oranına ve son 1 senede %17 özkaynak artışına sahip olmuştur. Yabancı yatırımcı oranı %60’lara yakın olan hisse her dönem borsa yatırımcılarının uzun vadede tercih ettiği ilk hisselerden bir tanesi olmuştur.

3-Enerjisa Enerji A.Ş. (ENJSA)

Enerji Sektörünün favori hisselerinden bir tanesi olan Enerjisa hisse, küçük yatırımcı hisseleri listemin üçüncü sırasında yer alıyor. Özellikle elektrikli araç şarj istasyonlarına yönelik projesinin bulunması hisseyi tercih etmemde etkili oldu.

Şirket son çeyrekte %16 azalışla 534 Milyon TL net kar ve %45 büyüme ile 8 Milyar TL satış geliri elde etti. 2.62 Milyar TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcu geçtiğimiz yıla göre %2 azalarak 10 Milyar TL seviyesine geriledi.

%20’si halka açık olan şirketin temettü verimliliği %7, özsrmaye karlılığı %16, yıllık net kar marjı ise %5’dir. Şirket son 5 yılda karının %45’ini yatırımcısı ile paylaşmıştır.  %69 yabancı yatırımcı oranına sahip olan şirket bu sayede anormal fiyat değişimleri yaşamıyor.

4-Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE)

Ülkemizde beyaz eşya üretiminde başı çeken şirketlerden bir tanesi olan Vestel Beyaz Eşya, küçük yatırımcı hisseleri listemin dördüncü sırasında yer alıyor. Güçlü üretim kapasitesi ve yüksek ihracat oranı neden ile tercihlerim arasında yer alan Vesbe hisse de beklentilerim çok yüksek olduğu için bende uzun vadeli portföyüme ekledim.

Son çeyrekte açıklamış olduğu bilançoda %23 azalışla 278 Milyon TL net kar ve %55 büyüme ile 3.92 Milyar TL satış geliri elde etti. 1.70 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirketin borcu geçen yıla göre %4 artarak 1.2 Milyar TL seviyesine yükseldi.

Son 5 yılda karının %65’ini yatırımcısı ile paylaşan şirket %76 gibi müthiş bir ihracat oranına sahiptir. Vesbe son 1 senede özkaynaklarında %3.6 oranında artış yaşadı. %13’ü halka açık olan şirketin temettü verimliliği %7’dir. Özsermaye karlılığı %56, yıllık net kar marjı ise %12 olan hissede F/K ve PD/DD değerleri uzun vadeli yatırım için istenilen seviyelerdedir.

Mutlaka Oku: Borsada Sigaraya Verilen Parayla Neler Yapılabilir?

5-Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş. (DOAS)

Ülkemizdeki otomotiv sektörünün dinamolarından bir tanesi olan Doğuş Otomotiv, Küçük yatırımcı hisseleri listemin beşinci sırasında yer alıyor. Güçlü finansallara sahip olan hisseden beklentilerimin oldukça yüksek olduğunu belirteyim.

Şirket son çeyrekte %357 artışla 481 Milyon TL net kar ve %191 büyüme ile 7.40 Milyar TL satış geliri açıkladı. 858 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcu geçen seneye göre %13 azalarak 1.7 Milyar TL seviyesine geriledi.

%15’i halka açık olan şirketin temettü verimliliği 6.73. Özsermaye karlılığı %83, yıllık net kar marjı ise %6 bandında seyretmektedir. Son 5 senede karının %56’sını yatırımcısı ile paylaşan şirket son 1 senede %8’lık özkaynak artışı yaşadı. Hissedeki yabancı oranı %23 seviyesinde…

6-Türk Telekomünikasyon A.Ş. (TTKOM)

Küçük yatırımcı hisseleri listemin altıncı sırasında Türk Telekom yer alıyor. Güçlü finansal altyapıya sahip olan şirket aynı zamanda istikrarlı ve yüksek oranda temettü dağıtması nedeni ile tercih sebebim oldu. Hissedeki halka açıklık oranı %13…

Türk Telekom son çeyrekte %374 artışla 2.05 Milyar TL net kar ve %17 büyüme ile 8.64 Milyar TL satış geliri elde etti. 407 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirket net borcunu geçen yıla göre %8 azaltarak 17 Milyar TL seviyesine geriletmiştir.

Son 5 yılda karının %30’unu yatırımcısı ile paylaşan Türk Telekom, son 1 senede de %6.6’lık özkaynak artışı yaşadı. Temettü verimliliği 6.46, özsermaye karlılığı %44 olan hissede yıllık net kar marjı ise %18 seviyesindedir. Hissedeki yabancı oranı %52…

7-Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. (AKSA)

SASA’nın gölgesinde kalsa da bana göre borsamızın en önemli şirketlerinden bir tanesi olan Aksa Akrilik küçük yatırımcı hisseleri listesinin yedinci sırasında yer alıyor. Üretmiş olduğu ürünü baz aldığımızda sektöründe rakibi olmayan şirketten beklentilerim bayağı bir yüksek…

Şirket son çeyrekte 290 Milyon TL net kar açıkladı ve satış gelirlerini %224 oranında büyüterek 1.75 Milyar TL seviyesine çıkardı. 151 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcu geçen seneye göre %22 oranında azalarak 1.2 Milyar TL seviyesine geriledi.

Son 5 yılda karının %90’ını yatırımcısı ile paylaşan Aksa Akrilik, %32 ihracat oranına ve son 1 senede %6 özkaynak artışına sahiptir. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı ise %45 bandına kadar çıkmış durumda. %37’si halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %47, yıllık net kar marjı ise %15 seviyesindedir.

Mutlaka Oku: 20 Bin TL İle Nasıl Yatırım Yapılır?

8-Alkim Kağıt San. ve Tic. A.Ş. (ALKA)

Yüksek bir potansiyele sahip olduğunu düşündüğüm Alkim Kağıt hissesi küçük yatırımcı hisseleri listesinin sonunda yer alıyor. Şirketin faaliyet göstermiş olduğu sektörde önemli bir pazar payına sahip olması uzun vadede beklentilerin artmasını sağlamıştır.

Şirket son çeyrekte %62 azalışla 11 Milyon TL net kar ve %87 büyüme ile 178 Milyon TL satış geliri elde etti. 101 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcu bulunmuyor ve kasasında 49 Milyon TL nakdi bulunmaktadır.

Son 5 senede karının %62’sini yatırımcısı ile paylaşan şirket %5 ihracat oranına sahip ve son 1 senede %1’lik bir özkaynak artışı yaşadı. %19’u halka açık olan şirketin %27 özsermaye karlılığı ve %10 yıllık net kar marjı bulunmaktadır. Hissedeki yabancı oranı %1 bandında…

Küçük Yatırımcı Hisseleri İle İlgili Görüşlerim!

Borsada yatırım yapıyorsanız tıpkı altına, gayrimenkule yatırım yapıyor gibi düşünmek zorundasınız. Günlük al-satlar yaparak zamanınızı boş yere harcarsınız. Burada açıklamış olduğum şirketler gibi her sene satışlarını ve net karlılığını artıran şirketlere uzun vadede ortak olmanız her zaman size enflasyonun üzerinde bir getiri sağlayacaktır.

Güzel bir portföy oluştursanız dahi eğer ki sürekli portföyün durumunu takip ediyorsanız eninde sonunda şirketlerinizi satmak durumunda kalırsınız. Çünkü insan psikolojisi gereği hisseleri satıp kar elde etme veya zarardan çıkmayı isteme dürtüsü baş gösterecektir.

Burada sıralamış olduğum küçük yatırımcı hisseleri örnek olması amacı ile sizlerle paylaşılmıştır. Daha detaylı araştırmalar yapmadan bu hisselere girmeniz daha sıkıntılı durumlar ile baş başa kalmanıza neden olabilir. Bu uyarıyı her zaman aklınızda bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Küçük Yatırımcı Hisseleri İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle finansallarına güvendiğim 8 adet küçük yatırımcı hisseleri aktardım. Sizlerinde bu hisseler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi merak ediyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Borsada Küçük Yatırımcı

Mutlaka Oku: Uzun Vade Borsa Yatırımı

Mutlaka Oku: Ereğli Demir Çelik Hisse Senedi

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz