Borsada Küçük Yatırımcı Bu Tarz Şirketlerden Uzak Durmalı!

Borsaya yıllardır yatırım yapan ve buradan düzenli bir gelir elde eden kesim bulunuyor. İşte bu noktada Borsada küçük yatırımcı olarak tabir ettiğimiz kesimin kendisine borsada nasıl düzenli bir gelir akışı yaratabileceği üzerine bir çalışma hazırladım..

Borsadan düzenli bir gelir akışı yaratmış kişiler çok karmaşık işlemler ile bunu başarmadılar. Oldukça minimalist bir düşünme yapısına sahip olarak bu akışı sağlamayı başardılar. Borsada küçük yatırımcı ise çok daha karmaşık işlemler gerçekleştirerek hatırı sayılır getiriler elde edebileceğini sanıyor.

Bazı işlerde zeka önemli iken borsada üst düzey bir zekaya sahip olmadan hedeflediğiniz noktalara ulaşabilmeniz mümkün bir hale gelmektedir. Bunun mümkün bir hale dönüşebilmesi için ise birazdan sayacak olduğum maddelere küçük yatırımcının riayet etmesi gerekmekte.

Borsada Küçük Yatırımcı Bu Tarz Şirketlerden Uzak Durmalı!

Borsada Küçük Yatırımcı

Yıllarca küçük yatırımcıyı gayrimenkule, altına ve dövize yatırım yapma hususunda yönlendirdiler. Özellikle Türk insanının gayrimenkule yapmış olduğu yatırım bana çok saçma geliyor. Aktif bir getiri sağlayamayan bu yatırım yönteminde getiriler her zaman enflasyona yenik düşmüştür.

Oysa Borsada düzenli bir şekilde temettü dağıtan şirketlere yatırım gerçekleştirildiği zaman ilerleyen zamanlarda finansal özgürlüğünüzü ilan etme veya temettü emeklisi olma imkanına erişebilirsiniz. Özellikle ülkemizde emekli maaşının çok düşük olması temettü emekliliğini hedef olarak belirmeyi zorunlu kılmaktadır.

Borsada küçük yatırımcıya önemli bilgilendirmelerime geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletmenizi rica edeceğim. Sizlerinde borsadaki küçük yatırımcılara verebileceği tavsiyeler var ise lütfen yorumlarda belirtiniz… İşte Detaylar…

1-Enflasyonun Altında Özsermaye ve Yıllık Net Kar Marjına Sahip Şirketten Uzak Dur!

Borsada küçük yatırımcı ilk olarak enflasyonun altında özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjı açıklayan şirkete yatırım yapmaktan geri durmalıdır. Şuanda yıllık enflasyon resmi olarak %20 gözüktüğü için %20’inin altında özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjına sahip olan şirketlere sermayenizi yatırmamanızı öneriyorum. Özsermaye karlılığının yüksek olması şirketin finansallarını doğru bir şekilde yönettiğini gösterirken, yıllık net kar marjının yüksek olması ise şirketin kaliteli ve talebi yüksek bir ürün üretebildiğini göstermektedir.

Mutlaka Oku: Zengin Olma Yolları

2-Halka Açıklık Oranı %50’nin Üzerinde Olan Şirketlerden Uzak Dur!

Borsada küçük yatırımcı için ikinci önemli tavsiyem halka açıklık oranı yüksek olan şirketlerden uzak durulmasıdır. Benim yatırım anlayışıma göre bir şirketin bana cazip olarak görünmesi için %40’ın altında bir halka açıklık oranına sahip olması gerekir. %50 ve üzerinde halka açıklık oranına sahip şirketleri sevemiyorum çünkü bana göre şirket patronu çoğunluk hisseye her zaman sahip olmalıdır ki yaptıklarından kendisinin de zarar göreceğini bilsin. Hisse ismi vermek istemiyorum ancak daha 1 sene önce %95 halka açıklık oranına sahip şirket sürekli zarar açıklamasına rağmen birçok küçük yatırımcı sermayesini yatırmış ve hisse kottan çıkarılınca da paraları buhar olmuştu.

3-Cari Değerleri Sektör Ortalamasının Üzerinde Olan Şirketlerden Uzak Dur!

Borsada küçük yatırımcı için üçüncü önemli tavsiyem cari değerleri yani PD/DD değeri ve F/K oranı sektör ortalamasının üzerinde olan şirketlere yatırım yapmaktan geri durulmasıdır. Hikayesi olan şirketleri bu sınıflandırmanın dışında tutuyorum ancak PD/DD değeri 10’u, F/K değeri 50’lere dayanmış bir hisseye giriş yapmak kumar oynamaktan farksız olduğunu düşünüyorum. Benim yatırım anlayışımda F/K değeri en fazla 15, PD/DD değeri ise en fazla 3 olmalıdır. Bu değerlerin dışına çıkıldığında şirketin geleceğe yönelik bir hikayesi yok ise çok büyük ihtimalle uzun vadeci bile olsanız hatırı sayılır bir getiri elde edemezsiniz.

4-Temettü Verimliliği %5’in Altında Olan Şirketlerden Uzak Dur!

Küçük yatırımcıya dördüncü önemli tavsiyem temettü verimliliği %5’in altında olan şirketlere sermayelerini yatırmamalarıdır. Borsamızda bazı şirketler 10-15 yıldır temettü dağıtıyor ancak gerçekten çok komik oranlarda yatırımcısına temettü dağıtıyor. Borsaya yeni yatırıma başlayan kişiler ise sırf düzenli bir şekilde temettü dağıtıyor diye bu tarz çok küçük oranlarda temettü dağıtan şirketlere ortak oluyor. Bu yapılacak en büyük hatalar arasında yer alıyor. %5 bile düşük kalıyor ancak borsamızda %10-15’e varan oranlarda düzenli bir şekilde temettü dağıtan şirket maalesef yok. Uzun vadede temettü emeklisi olma amacı ile borsaya yatırım gerçekleştirin ve %5 temettü verimliliğine sahip şirketlerden almış olduğunuz kar paylarını yine şirket hissesi alarak bileşik getirinin muazzam gücünden yararlanın.

5-İstikrarlı Bir Şekilde Net Karını ve Satışlarını Artırmayan Şirketten Uzak Dur!

Borsada küçük yatırımcı için verebileceğim beşinci tavsiyem istikrarlı bir şekilde net karını ve satışlarını artıramayan şirketlerden uzak durulmasıdır. Bir çeyrekte 5 Milyon Kar açıklayan şirket, diğer bir çeyrekte 1 Milyon karlılık açıklıyor ve aynı doğrultuda satışlarını da düşürüyorsa bu tip şirketlere yatırım gerçekleştirirken iki kez düşünmenizde yarar görüyorum. Bu iki kalemde istikrar sağlayamamış şirketlerin pazar payında sıkıntı olabilir. Aynı zamanda şirket iyi bir yönetime sahip olmayabilir. Buna dikkat edelim.

Mutlaka Oku: Nakit Zengini Şirketler

6-Döviz Açık Pozisyona Sahip Şirketlerden Uzak Dur!

Borsada küçük yatırımcı için vermiş olduğum altıncı tavsiyede döviz açık pozisyona sahip şirketlere yatırım yapmaktan geri durulmasıdır. Çünkü ülkemizde döviz kurları çok fazla oynak. Ani yükselişlerde şirketler önemli bir satış rakamlarına sahip olsalar da tüm karlılıkları döviz açıklarına gidebilir. Döviz fazla pozisyona sahip şirketler ise satışları düşük olsa dahi sahip oldukları döviz fazla pozisyondan dolayı önemli bir karlılık yazarak hisse fiyatlarının yukarı doğru hareket etmesini sağlayabilirler.

7-Çok Fazla Net Borca Sahip Olan Şirketlerden Uzak Dur!

Küçük yatırımcıya yedinci tavsiyem anormal bir net borca sahip şirketlere sermayelerini yatırmamalarıdır. Bu tarz şirketler borçlarını bahane ederek bedelli sermaye artırım kararı alıyor ve ciddi manada bir getiri sağlayamadıkları gibi yatırımcının cebindeki parayı da alabiliyor. Benim yatırımcı anlayışıma göre maksimum borç miktarı 1 dönemde elde edilen net karın 8 katı olmalıdır. Bunun yukarısında bir net borçluluk uzun vadede hisse fiyatları üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahip olacaktır.

8-Özkaynaklar ve Toplam Aktifler Artış Göstermiyorsa Uzak Dur!

Borsada küçük yatırımcı için sekizinci önemli tavsiyem özkaynaklarını ve toplam aktiflerini her çeyrek dilimde artıramayan şirketlerden uzak durmalarıdır. Bu iki kalemin azalması şirkette bir takım sıkıntıların olduğunu ve iyi yönetilmediğini göstermektedir. Özellikle kurumsallığı benimsemiş olan şirketler her çeyrek dilimde öz kaynaklarını ve toplam aktiflerini artırabilmeyi başarmaktadırlar.

9-Yabancı Yatırımcıların İlgi Göstermediği Şirketten Uzak Dur!

Küçük yatırımcılara verebileceğim dokuzuncu önerim yabancıların ilgi göstermediği hisselerden uzak durmalarıdır. Çünkü borsamız gerçekten çok sığ. Yani yerli yatırımcının elindeki 3-5 lira ile borsada herhangi bir hareketlilik yaşanamayacaktır. Bunun için yabancıların yıllardır elinde bulundurduğu hisselere yatırım gerçekleştirmeniz uzun vadede kazançlı çıkma ihtimalinizi güçlendirecektir. Yabancı yatırımcıların hisseyi elde tutma süresi yerli yatırımcıya göre biraz daha fazla olduğu için hisselerdeki anormal hareketliliklerde ortadan kalkacaktır.

Mutlaka Oku: Uyurken Para Kazanmak İçin 5 Yol!

10-İhracat Oranı Düşük Olan Şirketlerden Uzak Dur!

Borsada Küçük Yatırımcı için verebileceğim son tavsiyem ihracat oranı düşük olan şirketlerden uzak durulmasıdır. Paramızın sürekli değer kaybettiği bir ortamda döviz geliri olan şirketler her zaman sağlam duracaktır. Özellikle 5-10 senelik uzun vadeli bir yatırım planlıyorsanız İhracat oranı %30 ve üzerinde olan şirketlere sermayenizi aktarmanız en mantıklı tercihlerden bir tanesi olacaktır. Bu tarz şirketlerin finansal altyapısı çok kuvvetli olduğu için ülkede çıkabilecek ani krizlerde dahi dik durabileceklerdir.

Borsada Küçük Yatırımcı Bu Davranışları Da Uygulamalı!

Borsada en önemli şey psikolojinizi iyi yönetebilmenizdir. Burada saymış olduğum 10 maddeyi başarılı bir şekilde uygulayıp, psikolojinizi de doğru bir şekilde yönetebilirseniz borsadan para kazanamama gibi bir ihtimaliniz olmayacaktır. Ayrıca saymış olduğum bu maddeler sayesinde borsa, döviz, altın ve mevduattan daha risksiz bir yatırım aracı olacaktır. Bana göre borsadaki bu potansiyelde başka yatırım araçlarına sermaye yatırılması en büyük risktir.

Şirketlerin her 3 ayda bir açıklamış oldukları bilançoları inceleyip buna göre yatırım tercihlerinizi belirlemeniz en mantıklı tercih olacaktır. Hisse seçimlerinde en az 10 sene taşımakta zorlanmayacağınız şirketlerin hisselerini almaya özen göstermeniz uzun vadeli yatırımda yüksek getiriler elde etmenize olanak tanıyacaktır.

Sürekli ekran takip etmemekte borsada küçük yatırımcı için verebileceğim en önemli uyarılar arasındadır. Tıpkı altın yatırımı veya gayrimenkul yatırımı yapıyormuş gibi düşünerek fiyatları takip etmemek uzun vadede mükemmel getiriler elde etmenize olanak tanıyacaktır. Borsada doğru şirketlere yatırım yaptığınıza inanıyorsanız hareket etmeden beklemek kimi zaman 1 sene içerisinde %100’ü aşan getiriler elde etmenize olanak tanıyacaktır.

Borsada Küçük Yatırımcı İçin Sizlerinde Yorumlarınızı Bekliyorum!

Böylelikle borsada küçük yatırımcı için 10 önemli madde aktardım. Sizlerinde küçük yatırımcılar için burada belirtmiş olduklarımdan farklı görüş ve düşünceleriniz varsa lütfen yorumlarda belirtiniz. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Uzun Vade Borsa Yatırımı

Mutlaka Oku: Ereğli Demir Çelik Hisse

Mutlaka Oku: VESBE Hisse Senedi

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz