israil Golan Tepeleri Ne Zaman işgal Edildi?

Merhabalar arkadaşlar Donald Trump’un dün attığı tweet ile Golan Telepelerinin İsrail Eğemenliği altında olduğunu kabul etmesi büyük tartışmalara yol açtı. Bende bu amaçla israil Golan Tepeleri Ne Zaman işgal Edildi? Golan Tepeleri Nüfusu ne kadar? ve Golan Tepeleri Hangi iki ülke arasında sorundur? sorularının cevaplarını sizlere aktarmaya çalışacağım…

israil Golan Tepeleri Ne Zaman işgal Edildi?

Golan tepeleri işgali 1967 yılında başlamıştır. İsrail burada kendine pay çıkararak gerekçe göstermeden işgal etmiştir. 1981 yılında burayı ilhak ettiğini açıklayan İsrail, Golan tepeleri nüfusu dengelerini İsrail lehine değiştirerek 2017 yılında Bakanlar Kurulunu toplamıştır. Golan tepeleri harita aşağıdadır.

israil Golan Tepeleri Ne Zaman işgal Edildi?

Ürdün, Suriye, Lübnan ve İsrail arasında bir sınırda bulunan Golan Tepeleri petrol yatakları bakımından zengin olduğu kadar su yatakları açısından da önemli bir kaynaktır. Özellikle İsrail’in su ihtiyacının 3/2’sinin buradan karşılanması Golan Tepelerinin İsrail açısından oldukça önemli bir konumda yer almasına neden olmuştur. Kısaca israil Golan Tepeleri ne zaman işgal edildi? sorunuza tam 52 yıldır işgal altında yanıtını verebiliriz…

Golan Tepeleri Hangi iki Ülke Arasında Sorundur?

Golan Tepeleri yüzölçümü bakımından çok büyük bir bölgeyi kapsamasa da Golan Tepeleri işgali altındaki en büyük sebep zengin su kaynaklarıdır. Golan tepeleri petrol yatakları bakımından da zengindir.

Golan Tepeleri Hangi iki Ülke Arasında Sorundur? Suriye ile İsrail arasındaki sorundur ancak Bu bölgeye sınırı olan diğer ülkeler ise Ürdün ve Lübnandır. Golan tepeleri işgali için bir başka önemli gerekçe ise olası Suriye İsrail savaşında Şam’a sadece 60 Km uzakta olan bu bölgenin İsrail’e ciddi bir avantaj sağlayabileceğindendir. 

Ayrıca bu tepelere Yahudilere ait birçok kutsal kitapta atıfta bulunulması Golan tepeleri işgali uzun yıllar devam edeceği gözükmektedir. Golan tepeleri yüzölçümü 1800 Km’dir ve şuanda 1200 Km’lik kısmında yahudiler yaşamaktadır.

Golan tepeleri nüfusu Ne Kadar?

israil Golan Tepeleri Ne Zaman işgal Edildi?

israil Golan Tepeleri Ne Zaman işgal Edildi? sorusunun ardından gelen en fazla sorulardan bir tanesi de Golan tepeleri nüfusu Ne Kadar? Golan tepelerinde 30 adet Yahudilere ait yerleşim yeri olduğu bilinmekte ve 20.000’e yakın Suriye’linin yaşadığı tahmin edilmektedir.

Golan tepeleri işgali öncesinde burada 100.000’e yakın Suriye’linin yaşadığı bilinmekteydi. Ancak nüfus giderek Yahudi devleti lehine artış göstermektedir.

2015 yılında Golan tepeleri Nachal Orvim adlı bir İsrail vatandaşı tarafından paraşütle geçilmiştir. Yani bu genç İsrail safından Suriye safına geçiş yapmıştır.

Sizlerinde israil Golan Tepeleri Ne Zaman işgal Edildi? ve Golan Tepeleri Hangi iki Ülke Arasında Sorundur? soruları ile alakalı olarak görüş ve düşüncelerinizi bekliyorum. 

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz