Uzun Vadeciler İçin Borsacı Dede Naten Hisse İncelemesi!

Selamlar arkadaşlar. Bu içeriğimde son zamanlarda Borsacı dedenin özellikle uzun vadeci yatırımcılar için önermiş olduğu Naturel Enerji hisse senedi ile ilgili önemli bilgilendirmelerde bulunacağım. Borsacı dede Naten hisse senedi önerisinin mantıklı olup olmadığını bu içeriğimden sonra sizde karar verebileceksiniz…

Youtube da dolaşırken Borsacı Dede Naten hisse önerisi yaptığını gördüm. Bende şirketi merak ettiğim için sizlerle de paylaşmak istedim. Maddeler halinde sıralayacağım bu özellikleri sonuna kadar izlemeniz uzun vadeli yatırım yolculuğunuzda size fayda sağlayacaktır…

Bilindiği gibi borsacı dede her zaman küçük sermayeli, yüksek karlılık açıklayan şirketleri çok seviyor. Büyük sermayeli şirketlerden yılda en fazla %40 %50 kazanılacağını, ancak küçük sermayeli şirketlerde bu getirilerden çok daha fazlasının elde edileceğini her içeriğinde ısrarla vurguluyor.

Borsacı Dede Naten

2009 yılında faaliyetlerine başlayan Naturel Enerji, yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin öncü firmalarından bir tanesidir. Özellikle güneş enerjisi projelerine odaklanan şirket her yıl üretim kapasitesini artırarak sektördeki konumunu güçlendirmeyi başarmaktadır.

2019 Yılında halka arz olmuş olan Naturel Enerji Hisse senedi o günden bu yana tam %577 değer kazanmayı başarmıştır. Güncel piyasa değeri 1.32 Milyar TL olan şirket hissesinden özellikle uzun vadeci yatırımcıların beklentileri oldukça fazla…

Borsacı Dede Naten hisse incelemesine geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletmenizi rica edeceğim. Videoya en az 325 Like atarak desteklerinizi gösterebilirsiniz. Siz değerli kemik kitleme şimdiden çok teşekkür ediyorum…

İşte Detaylar…

Uzun Vadeciler İçin Borsacı Dede Naten Hisse İncelemesi!

1-Şirket %1952 Artışla Net Kar Açıkladı!

Naturel Enerji, son çeyrekte %1952 artışla 51 Milyon TL net kar açıklamayı başardı. Geçen sene aynı dönemde net kar sadece 2.52 Milyon TL’ydi. Bir önceki dönemde ise 14 Milyon TL net karlılık açıklanmıştı. Özellikle 2020 yılının sonundan itibaren şirketin net karlılığında belirgin artışla görülmekte…

2-Şirketin Satış Gelirleri Geçen Sene ile Neredeyse Aynı!

Geçen seneye göre net satış gelirlerinde sadece %1’lik bir artış görülmekte. Bu dönemde 85 Milyon TL net satış geliri açıklandı. Geçen sene aynı dönemde 83 Milyon TL net satış geliri bulunmaktaydı. Son 3 çeyrekte satışlarda istikrarlı bir artış söz konusu ancak önceki dönemler için aynısını söyleyemeyeceğim. FAVÖK yıllık bazda %61 artarak 70 Milyon TL’ye ulaşmıştır.

Mutlaka Oku: Zarardan Kara Geçen Şirketler

3-Naturel Enerji Ciddi Bir Döviz Açığına Sahip!

Kur oynaklığının fazla olduğu ülkemizde döviz açık pozisyona sahip olan şirketler her zaman risk altındadır. Bu nedenle uzun vadeli yatırımlarda her zaman döviz fazla pozisyona sahip şirketlerin seçilmesi riski azaltmak için mantıklı olacaktır. Naturel Enerji tam 833 Milyon TL döviz açık pozisyona sahip. Borsacı dede Naten hissesinde bir dönemde 51 Milyon TL net karlılık açıklandığı görüldüğünde 833 Milyon TL’lik döviz açık pozisyonu bana göre çok fazla. Şirket bu çeyrekte finansman geliri de elde edemedi.

4- Şirket Borcunu Bu Dönemde %75 Azaltmayı Başardı!

Nuturel Enerjisinin kasasında net bir nakit bulunmamakta ve net borcu geçen seneye göre %75 azalarak 75 Milyon TL seviyesine geriledi. Geçen sene aynı dönemde 303 Milyon TL net borç bulunmaktaydı. Bir önceki çeyrekte ise 833 Milyon TL gibi rekor bir borçluluk açıklanmıştı. Şirketin bir dönemde elde etmiş olduğu ortalama 50 Milyon TL net kar göz önüne aldığımda net borcun kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum.

5-Naturel Enerji Sektörünün En Ucuz PD/DD Değerine Sahip!

Borsacı dede naten hisse incelemesi yaptığımda şirketin cari değerlerinin sektör ortalamasının altında fiyatlandığını görmekteyim. Hissedeki güncel F/K değeri 2.69, PD/DD değeri ise 0.97’dir.  Sektörde yer alan Kartal Yenilenebilir Enerjinin güncel F/K’sı 10.34’dür. Enerji sektöründeki firmaların PD/DD değerlerinin 2’nin altında olduğunu bu nedenle oldukça makul seviyelerde gezindikleri söylenebilir.

6-Halka Açıklık Oranı Gayet Tatmin Edici Seviyede!

%50’nin üzerinde bir halka açıklık oranına sahip hisseleri sevemediğimi birçok içeriğimde belirtmiştim. Naturel Enerji hisse senedinin %36 olan halka açıklık oranı borsamız için oldukça ideal bir seviye olduğunu düşünüyorum. Bu halka açıklık değeri hissenin yukarı yönlü bir ivme kazanmasına yardımcı olacaktır. Şirketin %63’ü Yusuf Şenel’e ait. Şirket hisselerinin büyük bir çoğunluğunun bu denli yüksek oranda bir kişide bulunması çok istenen bir durum değildir.

Mutlaka Oku: Ben Nasıl Para Kazanabilirim?

7-Şirketin Temettü Verimliliği Çok Düşük!

Borsacı Dede Naten hissesine uzun vadede temettü emekliliğini amaç edinerek girmemelisiniz. Çünkü hissenin temettü verimliliği sadece 0.32’dir. Şirket Nisan ayında karın sadece %6’sını yatırımcısı ile paylaştı. Temettü emekliliği amacı ile bir hisseye giriş yapmak istiyorsanız bu oranın en az %5 olması gerekir.

8-Naturel Enerjinin Yıllık Net Kar Marjı Mükemmel Seviyede!

Bir şirkete uzun vadeli bir yatırım yapılırken özsermaye karlılığının ve yıllık net kar marjının enflasyonun üzerinde olmasına dikkat edilmesi gerekmekte. Açıklanan son bilançoda özsermaye karlılığının %58, yıllık net kar marjının ise %251 gibi mükemmel bir seviyede olduğu görülmekte. Bu değerler devam ettirilirse şirket hissesi uzun vadede beklentileri karşılayabilecektir.

9-Özkaynaklar ve Toplam Aktifler Her Çeyrekte İstikrarlı Bir Artış Göstermiş!

Uzun vadeli yatırım yolculuğunuzda dikkat etmeniz gereken bir başka önemli detayda şirketin özkaynaklarını ve toplam aktiflerini her dönemde artırıp artırmadığıdır. Naturel Enerjinin 2018 sonundan bugüne bilançolarını incelediğimde her iki kalemde de istikrarlı bir artışın yaşandığı görülmekte. 2018 yılında 258 Bin TL olan toplam aktifler şuanda 3.47 Milyon TL, 100 Bin TL olan özkaynaklar ise 1.36 Milyon TL seviyesine yükselmiş durumda. Son 1 senede şirket özkaynaklarında %80 artış  gerçekleştirmeyi başardı.

10-Şirket Borçlarını Ortalama 10 Günde Bitiriyor!

Son açıklanan bilançoda Naturel Enerji şirketinin borçlarını ortalama olarak 10 gün içerisinde ödediği görülmekte. Alacakları tahsil süresi ise ortalama 44 gün. Stok tutma süresi 92 gündür. Özellikle stok tutma süresinin düşürülmesi bilançoya doğrudan etki edecektir.

Mutlaka Oku: Zenginler Bunları Bilmeni İstemiyor!

11-Hissedeki Yabancı Yatırımcı Oranı Çok Düşük!

Borsacı Dede Naten hisse incelemesinde şirketin yabancı yatırımcı oranının sadece %0.44 olduğunu görmekteyim. Yabancı yatırımcılar hisseye ne kadar fazla ilgi gösterirse aynı oranda hisse fiyatı artacaktır. Yabancı yatırımcıların gelmesi içinde temettü verimliliğinin yüksek olması ve net karlılığın istikrarlı bir şekilde artış göstermesi gerekmekte…

12-Şirketin 8 Tane Bağlı Ortaklığı ve İştiraki Bulunmakta!

Naturel Yenilenebilir Enerji, Esenboğa Elektrik, Margün Enerji, Bosphorus yenilenebilir enerji, Agah enerji, Angora Elektrik, Anatolia Yenilenebilir enerji, Soleil yenilebilir enerji ve Troya Yenilenebilir Enerji şirketlerinin %50’sinden fazlasına sahiptir. 

13- Şirket Halka Arz Olduğunda 10.000 TL Yatırsaydınız!

2019 Ağustos ayında halka arz olan Naturel Enerji Hisse senedine 10.000 TL yatırıp bugüne kadar hisselerinizi korumayı başarsaydınız sermayeniz tam olarak 67.760 TL olurdu. Sadece 2 sene içerisinde %67’ye varan bu getirinin gayet tatmin edici olduğunu düşünüyorum.

Borsacı Dede NATEN Hisse İle İlgili Görüşlerim!

Borsacı dede Naten hissesinde beğenmediğim en önemli nokta şirketin yabancı yatırımcı oranının düşük olmasıdır. Şirket önümüzdeki dönemde yapacak olduğu iyileştirmeler ile yabancı yatırımcıları kendisine çekmesi gerekmekte. Aksi halde hisse hızlı bir şekilde yol alamayacaktır.

Şirketin özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjı uzun vadeli yatırım için gayet uygun seviyelerde bu değerler sürdürülebilirse hisse fiyatında hızlı bir şekilde yukarı yönlü ivmeler yaşanacaktır. Şirketin bulunduğu sektör göz önüne alındığında bunun sürdürülebilir olacağını düşünüyorum.

Hissedeki cari değerlerde gayet iyi seviyelerde. Uzun vadeci yatırımcılar hisseye çekilmek isteniyorsa mutlaka temettü verimliliğinin artırılması gerek. Net borçluluk ise şuan için sorun teşkil edebilecek bir seviyede değil. Şirketin dikkat etmesi gereken en önemli nokta satışlar ve net karlılıktaki istikrardır. Bu başarılabilir ise yabancı yatırımcılar da hisseye akın edecektir.

Borsacı DEDE NATEN Hisse için Yorumlarınızı Bekliyorum!

Böylelikle uzun vadeci yatırımcılar için Borsacı Dede Naten hisse incelemesi yaptım. Sizlerinde bu önemli hisse ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. içeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Uzun Vade Yatırım Portföyüm

Mutlaka Oku: Yakın İzleme Pazarı Hisseleri

Mutlaka Oku: Ucuz Sanayi Hisseleri

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz