Zarardan Kara Geçen Şirketler (6 ADET)

Arkadaşlar Selamlar. Son çeyrekte açıklanan bilançolardan yola çıkarak zarardan kara geçen şirketler ile ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bu şirketler ile ilgili bilinmesi gereken güncel detaylara yer vereceğim için sonuna kadar içeriği takip etmenizde yarar görüyorum…

Borsada fırsatlar bitmez. Satışlarını ve net karlılığını istikrarlı bir şekilde artıran şirketler kimi zaman sektörde yaşanan problemlerden dolayı kimi zamanda global ekonomide gerçekleşen sıkıntılardan dolayı zarar açıklayabilmektedirler.

İşte bu tür şirketleri iyi bir şekilde analiz edip gelecek dönemlerde net karlılığını artırabileceğini düşünüyorsanız özellikle orta vadede sermayenizi yatırmanız enflasyonun çok üzerinde bir getiri elde etmenize olanak tanıyacaktır. Beklentilerin gerçekleştiği hisselerde para kazanamayacağınızı da belirtmek istiyorum.

Zarardan Kara Geçen Şirketler

Zarardan kara geçen şirketler arasından seçim yaparken dikkat ettiğim şey F/K değeri 20’nin üzerinde çıkmamış olmasıydı. Bu değerin üzerinde bir F/K değerine sahip olan şirketlerde çoğu zaman fiyatlamaların abartılı olduğunu düşünüyorum.

Burada yer vermiş olduğum  6 adet Zarardan Kara Geçen Şirketler arasından beğendikleriniz varsa uzun vadeli portföyünüze ekleyip yüksek getiriler elde etmeyi amaç edinebilirsiniz. Tabi öncelikle şirketlerin en az son 10 çeyrek bilançosunu incelemenizde yarar olduğunu düşünüyorum.

Zarardan Kara Geçen Şirketler ile ilgili detaylı bilgilendirmeye geçmeden önce sizlerden ricam bu önemli içeriğime 500 beğeni yollayarak bana desteklerinizi göstermenizdir. Özellikle beni uzun süredir takip eden kemik kitlemin verecek olduğu bu destekler benim için kritik bir öneme sahip…

İşte Detaylar…

zarardan kara geçen şirketler

1-İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (ISGYO)

Zarardan Kara Geçen Şirketler listesinin ilk sırasında İş Gayrimenkul yer alıyor. 8 Milyon TL zarar yazmıştı. Şirket net karını bu çeyrekte %441 artırarak 15 Milyon TL’ye çıkarmayı başardı. Satış gelirleri ise %46 azalarak 120 Milyon TL oldu.

62 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 5.50 Milyon TL finansman gideri kaydetti. İş Gayrimenkul net borcunu geçen seneye göre %2 azaltarak 969 Milyon TL seviyesine düşürmeyi başarmıştır. Hissenin güncel F/K değeri 8.04, PD/DD değeri 0.56 ve FD/FAVÖK oranı 18.48’dir.

Şirket son 5 yılda karının sadece %10’unu yatırımcısı ile paylaşmış. Son 1 senelik dönemde özkaynaklarda %12.6’lık bir artış gözlemleniyor. %43’ü halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %7, yıllık net kar marjı ise %72’dir. Güncel yabancı yatırımcı oranı %15. İş Bankası %50, Anadolu Hayat Emeklilik ise %7’lik bir paya sahiptir.

Mutlaka Oku: Şuan Altın Bozdurmak Mantıklı Mı?

2-Menderes Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MNDRS)

Zarardan Kara Geçen Şirketler listesinin ikinci sırasında Menderes Tekstil bulunuyor. Şirket bu dönemde 53 Milyon TL net kar ve %1 büyüme ile 634 Milyon TL satış geliri elde etti. 1.22 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 8 Milyon TL finansman geliri elde etti. Menderes Tekstil geçen seneye göre net borcunu %8 azaltarak 1.5 Milyar seviyesine düşürdü. Şirket yılın ilk çeyreğinde 63 Milyon TL zarar açıklamıştı.

Güncel F/K değeri 5.87, PD/DD değeri 0.67 ve FD/FAVÖK oranı 5.50’dur. %46’sı halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %22, yıllık net kar marjı ise %4’dür. %57 ihracata sahip olan şirket son 1 senede özkaynaklarını %147 artırmayı başardı.

Hissedeki güncel yabancı yatırımcı oranı %1’dir. Akça Holding şirketin %50’sine sahip. Son 10 çeyrek bilançoya baktığımda şirketin 6’sında zarar açıkladığını görmekteyim. Yıllık bazda satışlarda istikrarlı bir artışın yaşandığını söyleyebilirim…

3-Türk Hava Yolları (THYAO)

Zarardan Kara Geçen Şirketler listesinin üçüncü sırasında Türk Hava Yolları bulunuyor. Şirket son çeyrekte 6 Milyar TL net kar ve %164 büyüme ile 29 Milyar TL satış geliri elde etti. 88 Milyon TL döviz açık pozisyona sahip olan Türk Hava Yolları bu dönemde 1 Milyar TL finansman geliri elde etti. Şirketin net borcu geçen seneye göre %9 artarak 118 Milyar TL seviyesine yükseldi. Şirket bir önceki çeyrekte 497 Milyon TL zarar açıklamıştı.

İhracat oranı %91 gibi müthiş bir seviyede olan şirket son 1 senede özkaynaklarını %57 artırmayı başardı. Güncel F/K değeri 4.03, PD/DD değeri 0.41 ve FD/FAVÖK değeri ise 6.93’dür. %50 halka açıklık oranına sahip şirketin özsermaye karlılığı %11, yıllık net kar marjı ise %7.85’tir.

Hissedeki güncel yabancı yatırımcı oranı %41 seviyesindedir. Şirketin %49’una Türkiye Varlık Fonu sahiptir. Özellikle pandemi sürecini en ağır şekilde geçiren Türk Hava Yollarından uzun vadede beklentilerim oldukça fazla. Şirket net borcunu düşürmeyi başarırsa çok daha hızlı bir şekilde yol alacaktır.

Mutlaka Oku: İş Yatırım Hisse Önerileri

4-Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş. (TKNSA)

Ülkemizin en önemli şirketlerinden bir tanesi olan Teknosa Zarardan Kara Geçen Şirketler arasında dördüncü sırada yer alıyor. Şirket son çeyrekte %53 azalışla 29 Milyon TL net kar ve %18 büyüme ile 2 Milyar TL satış geliri elde etti. 59 Milyon TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 165 Bin TL finansman geliri elde etti. Şirketin net borcu geçen seneye göre %73 azalarak 111 Milyon TL seviyesine geriledi.

Son 5 senenin en iyi satış rakamını açıklayan Teknosa hissesinin güncel F/K oranı 13.25, PD/DD değeri 9.38 ve FD/FAVÖK değeri 2.24’tür. %50 halka açıklık oranına sahip olan şirketin yıllık net kar marjı %.1.40’dır.Yakın zamanda bedelli sermaye artırımına giden şirket hissesindeki yabancı yatırımcı oranı sadece %1.37’dir.

Şirketin son 10 çeyreklik bilançosuna baktığımda 6’sında zarar açıkladığını görmekteyim. Satışlarda her dönem artış yaşandığı da görülmekte. Özkaynak karlılığında ise ciddi bir düşüş söz konusu. Kaldıraç oranının ciddi bir şekilde düşürülmesi de şirketin borçlarını ödeyebilme kabiliyetine sahip olduğunu göstermektedir.

5-Turcas Petrol A.Ş. (TRCAS)

Turcas Petrol, Zarardan Kara Geçen Şirketler listesinin beşinci sırasında yer alıyor. Şirket son çeyrekte 122 Milyon TL net kar ve %7 büyüme ile 18 Milyon TL satış geliri elde etti. 883 Milyon TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 55 Milyon TL finansman geliri elde etti. Şirketin net borcu geçen seneye göre %3 artarak 824 Milyon TL seviyesine yükseldi. Şirket bir önceki çeyrekte 48 Milyon TL zarar açıklamıştı.

Son 5 senenin en iyi net karını açıklayan şirket hissesinde 8.09 FK, 2.52 PD/DD ve 51.91 FD/FAVÖK oranı bulunmakta. Son 5 yılda karının %17’sini yatırımcısı ile paylaşan şirket son 1 senede özkaynaklarını %10 artırmayı başardı.

Turcas Petrol hissesinin %28’i halka açıktır. Şirketin özsermaye karlılığı %35 yıllık net kar marjı ise %157’dir. Hissedeki güncel yabancı yatırımcı oranı %2.5’dur. Şirket %70 gibi yüksek bir kaldıraç oranına sahip. Özkaynak karlılığında ise belirgin bir artış söz konusu…

6-Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (TRGYO)

Zarardan Kara Geçen Şirketler listesinin altıncı sırasında Torunlar GYO bulunuyor. Şirket son çeyrekte 152 Milyon TL net kar ve %28 büyüme ile 417 Milyon TL satış geliri elde etti. 1.73 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 48 Milyon TL finansman geliri elde etti. Şirketin net borcu geçen seneye göre %5 azalarak 4.4 Milyar TL seviyesine geriledi. Torunlar GYO yılın başında 117 Milyon TL zarar yazmıştı.

Son 5 yılda karının sadece %4’ünü yatırımcısı ile paylaşan şirket son 1 senede özkaynaklarını %20 oranında artırmayı başardı. Hissenin güncek F/K değeri 4.94, PD/DD değeri 0.45 ve FD/FAVÖK oranı 9.07’dir. %21 halka açıklık oranına sahip olan şirket %9.54 özsermaye karlılığına ve %60 yıllık net kar marjına sahip. 

%6 yabancı yatırımcı oranına sahip olan şirketin son 10 çeyrek bilançosuna göz gezdirdiğimde 5’inde zarar açıkladığını görmekteyim. Satışlar ve FAVÖK her dönem istikrarlı bir şekilde büyümüş. Özkaynak karlılığı ciddi bir düşüş göstermiş. Kaldıraç oranında düşüş görülerek şirketin finansal olarak daha kuvvetli olduğunu söyleyebilirim.

Mutlaka Oku: Gizli Müşteri Olarak Para Kazanmak

Zarardan Kara Geçen Şirketler İle İlgili Yorumum

Zarardan Kara Geçen Şirketler ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli detay borçluluk durumlarıdır. Bu şirketler çok fazla borçluluğa sahipse gelecek zamanlarda bedelli sermaye artırımına giderek yatırımcısını çok memnun etmeyebilir.

Şirketlerin istikrarlı bir şekilde net karlılığını ve satışlarını artırmasına aynı zamanda döviz açık pozisyona sahip olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu detaylara dikkat ederseniz uzun vadede çok daha iyi kazançlar elde edebilmeniz mümkün olacaktır.

Borsada fırsatların bitmeyeceğini unutmamalısınız. Yakın zamanda olağandışı bir nedenden dolayı zarar açıklayıp kara geçecek birçok şirket bulunmakta. Bu tür şirketleri bulursanız orta vadede güzel getiriler elde etmeniz mümkün bir hale gelecektir.

Zarardan Kara Geçen Şirketler İçin Sizlerinde Görüşlerinizi Bekliyorum

Böylelikle Zarardan Kara Geçen Şirketler ile ilgili detayları aktarmaya çalıştım. Sizlerinde bu şirketler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi merak ediyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Zenginler Neden Daha Fazla Zenginleşiyorlar?

Mutlaka Oku: En Değerli Sanayi Şirketleri

Mutlaka Oku: Temettü Geliri

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz