Şişecam Hisse Senedi İçin Açıklanan Son Bilançoyu İnceledim!

Son zamanlarda hisse geri alımları ile uzun vadeci yatırımcısına güven veren bir şirket olan Şişecam, 2022 yılının ikinci çeyreği için bilançosunu açıkladı. Bu bilanço birçok uzun vadeci yatırımcıyı tatmin etmiş gözüküyor. Şirketin temel analiz detaylarını ve son bilançoyu hızlı bir şekilde sizlere aktarmak istiyorum…

Şişecam Hisse Senedi İncelemesi!

1-Net Karda %286 Artış Söz Konusu!

2022 yılının ikinci çeyreği için açıklanan bilançoda şirketin %286 artışla 5.38 Milyar TL net kar elde ettiği görülmekte. Bu net kar son 5 senenin en iyi net karı olma özelliğini gösteriyor. Geçen sene aynı dönemde net kar sadece 1.39 Milyar TL’ydi. Şirketin bu net karı yatırımların karşılığını hız kesmeden almayı başardığını göstermekte.

2-Satış Gelirleri %228 Büyüdü!

2 çeyrek bilançosunda Şişecam’ın net satış gelirleri %228 büyüyerek 23.26 Milyar TL’ye ulaştı. FAVÖK ise yıllık bazda %204 artış kaydederek 5.64 Milyar TL oldu. Net karda olduğu gibi açıklanan bu net satış geliri, son 5 senenin en iyi rakamı olarak dikkat çekiyor. Geçen sene aynı dönemde net satış 7.09 Milyar TL’ydi.

3-Şirket Ciddi Bir Döviz Fazla Pozisyona Sahip!

Şişecam şirketi, finansal olarak çok iyi bir şekilde yönetilen ender şirketlerimizden bir tanesi. Bu dönemde açıklanan bilançoda 4.27 Milyar TL gibi muazzam bir döviz fazla pozisyonu bulunmakta ve yine bu dönemde 3.39 Milyar TL finansman geliri elde edildiği görülmekte.

4-Net Borç %291 Oranında Artış Gösterdi!

Çok özel bir dönemden geçtiğimiz için şirketin bu dönemde %291 oranında artan net borcunu normal karşılayabiliriz. Enflasyonun bu denli yüksek olduğu ve kredilerin ucuz olduğu bir ortamda borçlanmak şirketler için oldukça mantıklı tercihler arasında yer alıyor. Şişecam’ın şuandaki net borcu 17.86 Milyar TL. Açıklanan net karlılıklara ve satış gelirlerine baktığımda korkulacak bir rakam olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

5-Şişecam, Piyasa Değerini 1 Senede 3 Katına Çıkardı!

Şirketin, yapmış olduğu yatırımlardan sonuçlarının hızlı bir şekilde gelmesinden ötürü geçen sene 23 milyar tl olan piyasa değeri şuanda 73 Milyar TL’ye yükseldi. Hisse başına karlılıkta da önemli bir artış oldu. Geçen sene aynı dönemde 1.42 Milyar TL olan hisse başı karlılık 5.01 kuruşa yükseldi.

6-İş Yatırım Uzmanları Hisse İçin %33 Getiri Potansiyelli Rapor Hazırladı!

Ülkemizin önemli aracı kurumlarından bir tanesi olan İş Yatırım, Şişecam hisse senedi için %33 getiri potansiyeline tekabül eden 31.75 kuruşluk hedef fiyat verdi. Hissenin son 1 senede %204 yükselişine rağmen halen bu denli potansiyel sunduğuna dair raporlar yayınlanması da tatmin edici. Bu arada hissedeki yabancı yatırımcı oranının %25 seviyesinde olduğunu da belirtelim. Ayrıca %49’u halka açık olan şirketin neredeyse yarısına İş Bankasının sahip olduğunu da belirtelim. 

7-Şişecam’ın Özsermaye Karlılığı ve Yıllık Net Kar Marjı İstenilen Seviyelerde!

Rekabet gücü yüksek olan şirketlerde özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjı her zaman yüksek olur. Şişecam %38 özsermaye karlılığına ve %25 yıllık net kar marjına sahip. Bu iki kalemin sektör için tatmin edici olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 

8-2016 Yılında Şişecam Hissesine 89 Bin TL Yatırsaydınız…

Şişecam hisse senedine 2016 yılının Mayıs ayında 89 Bin TL yatırsaydınız paranız bugün tam tamına 1 Milyon TL olurdu. Şirketin son 5 yılda karının %97’sini yatırımcısı ile paylaştığını belirtelim. Şişecam’ın toplam satışlarının %16’sı yurtdışından gelmekte. Son 1 senede de özkaynaklarda %41 artış gerçekleşti.

9-Esas Faaliyet Karlılığından Önemli Bir Artış!

Uzun vadeli bir yatırım planlıyorsanız mutlaka şirketin esas faaliyet karının istikrarlı bir şekilde büyümesine dikkat etmelisiniz. Geçen sene 2.66 Milyar TL olan esas faaliyet karlılığı bu dönemde 9.28 Milyar TL’ye ulaşmış durumda. Şişecam’ın bu dönemde dönen, duran varlıklarında ve özkaynaklarında da önemli artışların yaşandığını söyleyebilirim. Tüm bu kalemler şirketin liyaketli yöneticiler tarafından yönetildiğini net olarak göstermektedir.

Şişecam Hisse Senedi İncelemesi İçin Yorumlarınızı Bekliyorum

Arkadaşlar, böylelikle şişecam hisse senedi incelemesi yaptım. Sizlerinde hisse ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle ve kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tarz hizmetler almak istiyorsanız SPK’nın onay vermiş olduğu kurumlardan destek talep edebilirsiniz.

Mutlaka Oku: VESTEL Beyaz Eşya Son Bilançosu!

Mutlaka Oku: Borsa Neden Düşüşte?

Mutlaka Oku: Son 1 Ayda En Çok Düşen Hisseler!

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz