İkindi Vakti Uyumak Neden İyi Değil?

Merhabalar arkadaşlar tartışmasız bir şekilde herkesin aklında sıklıkla dönüp dolaşan soruların başında gelen İkindi Vakti Uyumak Neden İyi Değil? sorusunun cevabını vermek istiyorum. Burada yer vermiş olduğum bilgiler, ayetler ve bilimsel veriler incelenerek aktarılmıştır…

İkindi Vakti Uyumak Neden İyi Değil?

İslamiyette yer alan birçok hadiste ikindi vakti uyumanın insan sağlığı için oldukça zararlı olduğu belirtilmiştir. Hadislerde yüz yıllar öncesinden belirtilen ikindi vaktinde uyumanın zararları bilimsel veriler ile de kanıtlanmıştır. Yaşam kalitesini düşüren İkindi Vakti Uyumak Neden İyi Değil? kısaca değinelim.

Mutlaka Oku: Müzik Dinlemenin Zararları!

Uyku sırasında bir takım hormonlar faaliyete geçer. Bu hormonların çalışma aralıkları bulunmaktadır. Eğer ki bu hormonların iyi çalıştığı zamanlarda uyunmaz ise yaşam kalitesi çok ciddi bir şekilde düşmektedir. Kendisinde bir yorgunluk halsizlik ve bitkinlik hisseden kimseler uyku saatlerine mutlaka dikkat etmelidirler.

İkindi vakti uyumak ile ilgili olarak şunu söyleyebiliriz; 15.00 ila 18.00 saatleri arasında kalp atışları ve tansiyon en yüksek noktalara ulaşır. İnsan fizyolojisi ile birebir alakalı olan bu durum her insanda aynı seyretmektedir. İkindi vakti yatan insanlarda yaş ilerledikçe yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları görülür.

“Kim ikindiden sonra uyur da aklına bir noksanlık arız olursa, ancak kendini kınasın.”

İslam dininde ikindi vakti uyumanın rızka mani olduğu da birçok ayette belirtilmiştir. Çalışan insanlar için günün en verimli saatleri arasında gösterilen ikindi vakti uyunması çalışma hayatındaki başarıyı engelleyeceği ve günün muhasebesinin de yapılmasının önüne geçileceği belirtilmektedir.

Mutlaka Oku: Çok Kitap Okumak Zararlı Mı?

İkindiden Sonra Uyumak Günah Değil Ama Tavsiye Edilmemektedir!

Bu vakitte uyumak insanı sersemleştirir. Günün geri kalanında insanın yarı uykulu bir hale bürünmesine neden olan ikindi vakti uyumak insanın ömrünü kısalttığı da gerek İslami açıdan gerekse bilimsel açıdan kanıtlanmıştır.

İkindi vakti uyunmaması ile ilgili olarak Müslüman olmayan ülkelerde de önemli tedbirler uygulanmaktadır: Mesela Yahudiler asla güneşi üzerlerine doğurmazlar ve ikindi vaktinde yatmazlar. Belki de onların dünyadaki zenginliğinin asıl sebebi budur…

Sizlerinde ikindi vakti uyumak ile ilgili olarak görüş ve düşüncelerinizi bekliyorum…

Mutlaka Oku: Borsa Haram Mı?

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz