AYGAZ Hisse Senedi İçin 12 Güncel Detay!

1961 yılında Vehbi Koç tarafından İstanbul’da kurulan, Koç grubunun enerji sektöründe faaliyet gösteren ilk şirketi olma özelliğini gösteren Aygaz’ın son açıklanan bilançosu ile ilgili yorumda bulunacağım. Sizlerinde Aygaz Hisse Senedi ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum…

LPG sektöründe faaliyet gösteren ilk halka açık şirket olan Aygaz, 2297 tüpgaz bayii ve 1736 otogaz istasyonu ile faaliyetlerini sürdürmektedir. LPG temininde Avrupa’nın en büyük ithalatçısı olan bu önemli firma 178 Bin metreküp ile Türkiye’nin en büyük LPG depolama kapasitesine sahiptir.

Türkiye’nin en büyük LPG deniz lojistik operasyonuna da sahip olan Aygaz, bu özelliği sayesinde Türkiye’nin LPG ithalatının %37’sini tek başına gerçekleştirmektedir. 77 Bin Metrekare üretim tesisi ile 54 ülkeye ihracat gerçekleştirmeyi başaran Aygaz, bu yönü ile ülkemizin en önemli şirketleri arasında yer almaktadır.

AYGAZ Hisse Senedi

Aykargo girişimi ile hızla büyüyen e-ticaret dünyasında yer almak isteyen Aygaz, 2020 yılından bu yana geniş bayi ağı sayesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Ancak Aykargo, şirketin tam anlamıyla devreye sokabildiği bir proje henüz değil. Geçtiğimiz günlerde Aykargo’nun %45’i Koç Holding’e devredilmişti…

Tüpgaz, otogaz, dökmegaz ve doğalgaz alanlarında akla gelen ilk firmalardan olan Aygaz, keyiflibahce.com adlı siteyi faaliyete sokarak bahçe ürünleri satmaya başlamıştır. Özellikle Barbekü ve ısıtıcı satışına odaklanılmıştır. Aklınıza gelen bahçe ürünlerine dair herşeyi burada en kaliteli şekliyle bulabilirsiniz.

Şirket ile ilgili ön bilgilendirme yaptıktan sonra gelelim Aygaz Hisse senedi ile ilgili kapsamlı bilgilendirmeye. Detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletmenizi rica ediyorum. Bu destekleriniz kaliteli içerikler üretebilmem hususunda bana güç veriyor….

İşte Aygaz Hisse Senedi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler…

AYGAZ Hisse Senedi İçin 12 Güncel Detay!

1-Şirket Bu Dönemde Net Karını %382 Oranında Artırdı!

Şaşırtan bir bilanço açıklayan Aygaz, %382 artışla 195 Milyon TL net kar elde ettiğini açıklamıştır. Elde edilen bu net kar son 5 senenin en iyi net karı olma özelliğini gösteriyor. Şirket geçen sene aynı dönemde sadece 40 Milyon TL’lik bir net kar açıklamıştı. Bir önceki çeyrekte yani yılın başında ise 11 Milyon TL zarar açıklanmıştı.

Mutlaka Oku: Borsacı Dedenin Sık Söylediği TLMAN HİSSE!

2-Şirketin Satış Gelirlerinde %30 Büyüme Söz Konusu!

Aygaz Hisse senedi için açıklanan bilançoda şirketin net bir şekilde başarılı bir yıl geçirdiği görülmektedir. %30 artışla 2.52 Milyar TL’lik net satış geliri elde edilmesi bunun en büyük göstergesidir. FAVÖK ise yıllık bazda %43 azalmış ve 73 Milyon TL’ye gerilemiştir.

3-Aygaz, Önemli Bir Döviz Fazla Pozisyona Sahip!

Özellikle ülkemizde kur oynaklığı çok fazla olduğu için bir şirketin döviz açık pozisyona sahip olmaması çok önemli. Bu bağlamda Aygaz şirketinin 36 Milyon TL’lik döviz fazla pozisyonu yatırımcısına güven vermektedir. Şirket bu dönemde 34.75 Milyon TL’lik finansman geliri elde etmeyi başarmıştır.

4-Şirket Borcunu %28 Oranında Artırmıştır!

Tüm iyi göstergelere rağmen Aygaz Hisse senedi için açıklanan net borç tutarı hayal kırıklığı yaratmıştır. Geçen seneye göre %28 oranında artış gösteren net borç 1.1 Milyar TL seviyesine yükselmiştir. Geçen sene 832 Milyon TL olan borcun ne amaçla yükseldiğini bilançodan detaylı bir şekilde incelemem gerekiyor. Bu yatırım amaçlı artırılan bir borç ise olumlu karşılanabilir ancak daha farklı giderler için ise sıkıntılı bir durum yaratabilir.

5-Hissenin F/K ve PD/DD Değeri Ortalama Değerlerde Seyretmekte!

Aygaz Hisse senedinin güncel FK değeri 12.5 PD/DD değeri ise 1.9’dur. Bu seviyelerin sektör ortalamasının altında olduğu için uygun olduğunu düşünüyorum. FD/FAVÖK oranı ise 10.2’dir. Bu cari değerler Aygaz Hisse Senedinin fiyatlanmadığını da göstermektedir.

6-Şirket Özsermaye Karlılığını ve Yıllık Net Kar Marjını Artırmalı!

Aygaz hisse senedi Özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjı istenilen seviyelerde değil. Birçok uzun vadeli yatırımcı için bu değerler çok önemli. Aygaz’ın %16 olan özsermaye karlılığı ve %3 olan yıllık net kar marjı çok düşük. Bu durum hisseye uzun vadeli yatırım gerçekleştirmeyi zorlaştırmakta…

Mutlaka Oku: 10.000 TL İle Nasıl Yatırım Yapılır?

7-Aygaz Hisse Senedi Yabancı Yatırımcı Oranı %54!

Yabancıların her dönemde talep gösterdiği ender şirketlerden bir tanesi olan Aygaz’ın %54 olan yabancı yatırımcı oranı borsa ortalamamızın çok üzerindedir. Bu durum hissenin kısa zaman içerisinde potansiyelini gösterebilmesine yardımcı olacaktır. Ancak tabi şirket mutlaka özsermaye karlılığını ve net kar marjını düzeltmesi gerekmekte…

8-Şirketin %40’ına Koç Holding Sahip!

Borsamızda Koç Holding şirketlerine karşı ayrı bir sempati oluşmuştur. Birçok şirkete yatırımcılar sırf Koç Holding bünyesinde yer alıyor diye yatırım gerçekleştiriyor. Bunlardan bir tanesi de Aygaz olmuştur. Şirket Aygaz’ın %40’ına sahip. Liquid Petroleum %24, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş. ise %5’lik bir paya sahiptir. Geriye kalan kısım ise halka açıktır. Şirketin oldukça ideal bir halka açıklık oranına sahip olduğunu söyleyebilirim.

9-Şirket 1997 Yılından Bu Yana Aralıksız Temettü Dağıtıyor!

Aygaz Hisse senedi için söylenebilecek en güzel şeylerin başında şirketin borsaye kote olduğundan bu yana ara vermeden temettü ve bedelsiz sermaye artırımlarına gitmesi gelmektedir. Bu hususu şirket politikası haline getiren şirket temettü dağıtmadığı yıllarda bedelsiz sermaye artırımına giderek yatırımcısını mutlu etmektedir. Şirketin tarihi boyunca herhangi bir bedelli sermaye artırımına gitmediğini de belirtmek istiyorum. Temettü verimliliği 2.69 gibi düşük bir seviyede olan şirket son 5 yılda karının %81’ini yatırımcısı ile paylaşmıştır.

10-Şirketin İhracat Oranı %20!

Aygaz hisse senedi için söylenebilecek bir başka güzel şey şirketin ihracat oranının %20 seviyesinde olmasıdır. Tabi hissenin güzel bir hareket yapabilmesi için bu oranın %50’in üzerine çıkması gerekmekte. Şirket yapacağı yurtdışı operasyonları ile ihracat oranını artırmayı hedeflemekte…

Mutlaka Oku: Son 5 Yılda En İyi Kar Dağıtan Temettü Hisseleri!

11-Aygaz, Son 3 Çeyrekte Özkaynaklarını Artırmayı Başardı!

Zaman içerisinde özkaynak artışı bir şirkete yatırım yapılıp yapılmayacağını gösteren en önemli göstergedir. Şirketin son 3 çeyrekte %3.8 oranında özkaynak artışına sahip olması olumlu karşılanabilir. Şirketin 2017 yılından bu yana özkaynaklarına göz attığımda istikrarlı bir artışın yaşanamadığını görmekteyim.

12-Aygaz Hisse Senedi İçin 10 Sene Önce 10.000 TL Yatırım Gerçekleştirseydiniz!

Birçok şirket 10 sene önce inanılmaz getiriler kazandırmasına rağmen Aygaz Hisse senedi için maalesef bunu söyleyemeceğim. 10 yıl önce 10.000 TL’lik bir yatırım gerçekleştirseydiniz sadece %25’lik bir getirinin sahibi olabilirdiniz. Bu durumda doğal olarak enflasyona karşı yenik düşmenize neden olurdu. Temettü ve bedelsiz sermaye artırımları dahil edilerek 10.000 TL’niz 12.574 TL olurdu…

Aygaz Hisse Senedi İçin Görüşlerim!

Aygaz Hisse senedi için söylenebilecek en önemli şey bir Koç şirketi olmasıdır. Ancak maalesef bunu bir türlü performansı ile yansıtamıyor. Uzun vadeli yolculukta yatırımcısını üzen şirketin önümüzdeki 10 yıllık süreçte aynı performansı göstermesi istenilen bir durum olmayacaktır.

Mutlaka ve mutlaka özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjının yükselmesi gerekiyor. Bunun içinde en azından yıl sonuna kadar açıklanacak olan 2 bilançoyu daha beklemenin doğru olacağını düşünüyorum. Ben azından bu bilançoları bekleyip uzun vadeli yolculukta Aygaz ile devam edip etmeyeceğime karar vereceğim.

Şirketin yabancı yatırımcı oranı çok iyi ancak bu durum hissenin yükselmesinde bir türlü etken olmuyor. Şirket mutlaka yurtdışı projelerini artırmalı. Aksi takdirde hissede uzun vadeci olmak bana göre zor görünüyor. Aykargo hikayesi var ancak bu hususta çok yavaş adım atılıyor…

Aygaz Hisse Senedi İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Aygaz Hisse senedi için 12 önemli detay aktardım. Sizlerinde bu önemli şirket hissesi ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Aksa Akrilik Hisse

Mutlaka Oku: Alkim Kimya Hisse

Mutlaka Oku: Şişecam Hisse

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz