Son 5 Yılda En İyi Kar Payını Dağıtan Temettü hisseleri (22 Hisse)

Selamlar arkadaşlar. Borsaya temettü emekliliği için yatırım yapmayı planlıyorsanız bu içeriğim tam size göre. Sizlere burada son 5 yıldır en iyi kar payını dağıtan temettü hisseleri paylaşacağım. Bu şirketlerin son 5 yıldaki temettü ortalamaları borsamızda işlem gören diğer şirketlere nazaran çok daha iyi…

Temettü hisseleri ile ilgili araştırma yaparken mutlaka gelecek yıllarda temettü verimliliğini artırabilecek ve en az %5’in üstünde temettü dağıtan şirketleri bulmanız gerekmekte. Aksi takdirde elde etmiş olduğunuz getiri diğer yatırım araçlarının getirisinden her zaman düşük kalacaktır.

Burada açıklamış olduğum şirketler tam anlamıyla üretim odaklı çalışan şirketlerdir. Size en önemli tavsiyem borsada şirket seçerken reel hayatta üretim yapmaya odaklanmış şirketleri seçmenizdir. Bu tür şirketlerin temettü verimliliklerinin yanı sıra uzun vadedeki yükselişleri de çok daha iyi olacaktır…

En İyi Kar Payını Dağıtan Temettü Hisseleri!

Burada yüksek temettü dağıttıklarını açıkladığım şirketlerin son 1 yıllık getirileri de muazzam olmuştur. Tüm bunları kısa ve öz bir şekilde son açıklamış oldukları bilançoları da dikkate alarak açıklamaya çalışacağım. Aralarından beğenebileceğiniz şirketler olabileceği için sonuna kadar içeriği takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Temettü verimleri yüksek bu şirketleri incelerken şirketlerin neleri doğru yaptığına odaklanmalısınız. Ancak bu şekilde gelecek 5 yılda da en iyi temettü verimliliğine sahip şirketleri bulabilirsiniz. Ama dediğim gibi şirket seçerken tamamen üretim odaklı olmalarına yani faizden veya diğer finansman araçlarından getiri elde etmeye odaklanmayan şirketler olmalarına her zaman dikkat ediniz.

Son 5 yıldır en iyi temettü verimliliğine sahip şirketleri incelemeden önce içeriğimi beğenerek ve kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Burada amaçladığım tek şeyin uzun vadeli yatırıma sizleri özendirmek olduğunu unutmayın. Bu nedenle bu tür destekleriniz her zaman bana daha iyi içerikler üretme hususunda ilham verecektir. Şimdiden teşekkürler…

1-Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (AKCNS)

Yabancı yatırımcı oranı %15 olan Akçansa Çimento, son 5 yıldaki 5.43’lük temettü verimliliği ile dikkat çekmektedir. Son 1 yılda uzun vadeli yatırımcısına %151’lik bir kazanç sağlayan Akçansa son temettü dağıtımında karının %91’ini yatırımcısına vermiştir. Şirket son çeyrekte 24 Milyon TL net kar açıkladı ve satış gelirlerinde %37’lik bir büyüme performansı gösterdi.

2-AK Sigorta A.Ş. (AKGRT)

7.52’lik çok iyi bir temettü verimliliğine sahip olan Ak Sigorta, %35’lik yabancı yatırımcı oranına sahiptir. Son 1 senede %45’lik bir kazanç sağlayan şirketin öz sermaye karlılığı %53, yıllık net kar marjı ise %61’dir.  Son 5 yılda ortalama karının %50’sini dağıtan şirketin F/K değerinin ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

Mutlaka Oku: En Ucuz Temettü Hisseleri

3-Akmerkez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AKMGY)

Halka açıklık oranı sadece %3 olan Akmerkez Gayrimenkul hissesinin son 1 yıldaki getirisi %64 olmuştur. Karının %95’ini dağıtma başarısını gösteren şirket temettü emekliliğini düşünenler için geçmiş 5 yılda çok iyi bir performans sergilemiştir. Son çeyrekte 15 Milyon TL net kar açıklayan şirketin satış gelirleri %18 azalmıştır. Şirketin kasasında 69 Milyon TL nakdinin bulunduğunu belirtelim.

4-Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. (AKSA)

Son 5 senede ortalama 7.29’lük bir temettü verimliliğini yakalayan Aksa hisse senedinin son senedeki getirisi %158 olmuştur. Özsermaye karlılığı %27 olan şirketin net kar büyüme oranı %104, yıllık net kar marjı ise %11 olmuştur. Hissenin F/K ve FAVÖK değerlerinin yatırımcılar için istenilen seviyelerde olduğunu belirtelim.

5-Alkim Kağıt San. ve Tic. A.Ş. (ALKA)

7.03’lük bir ortalama temettü verimliliğine sahip olan Alkim Kağıt hissesinin halka açıklık oranı %19’dur. Son 1 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına %53’lük bir getiri sağlayan şirketin özsermaye karlılığı %52, net kar büyüme oranı %20 ve yıllık net kar marjı %21’dir.

6-Aygaz A.Ş. (AYGAZ)

Son 5 yılda ortalama olarak karının %81’ini dağıtan Aygaz, son 1 senede %39’luk bir getiri sağlamıştır. özsermaye karlılığı %9 olan şirketin yıllık net kar marjı sadece %1.76’dır. Son dönemlerde iyi bir performans sergileyemeyen Aygaz 11 Milyon TL’lik net zarar açıklamıştır. Satış geliri %31 artan şirketin borcunun %16 oranında artış gösterdiğini belirtelim.

7-Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş. (DOAS)

Son 1 senede %232 gibi müthiş bir getiri sağlayan Doğuş Otomotiv son 5 senede ortalama olarak 5.18’lik bir temettü verimliliği performansı yakalamıştır. Özsermaye karlılığı %76, net kar büyüme oranı %227 olan şirketin yıllık net kar marjı ise %6 bandındadır.

8-Eczacıbaşı Yatırım Holding Ortaklığı A.Ş. (ECZYT)

Son 5 yılda en iyi kar payını dağıtan temettü hisseleri arasında yer alan Eczacıbaşı Yatırım hissesinin son 1 senedeki yükselişi %277 olmuştur. Halka açıklık oranı %22 olan şirketin özsermaye karlılığı %6, net kar büyüme oranı %85’dir. Hissenin F/K oranının yüksek olduğunu da belirtmek istiyorum.

Mutlaka Oku: Temettü Emekliliği İçin Seçtiğim 16 Hisse

9-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL)

Son 5 yılda 7.66’lık bir temettü verimliliğine sahip olan Ereğli Demir Çelik hissesi özellikle temettü emekliliği için borsaya yatırım yapmak isteyen kişilerin gözdesidir. Hisse son 1 senede %189’luk bir kazanç sağlamıştır. Özsermaye karlılığı %15, net kar büyüme oranı %771 gibi muazzam bir yükselişte olan hissenin yıllık net kar marjı ise %15’dir.

10-Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş. (FMIZP)

Son 1 senede %118’lik bir yükseliş yaşayan İzmit Piston hisse senedi son 5 senedir en iyi temettü hisseleri arasında yer almaktadır. Özsermaye karlılığı %93 olan şirketin net kar büyüme oranı %45, yıllık net kar marjı ise %34’dür. Hissenin FD ve FAVÖK değerlerinin aşırı şiştiğini belirtmek istiyorum.

11-İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (ISDMR)

En iyi temettü hisseleri arasında gösterilen İskenderun Demir Çelik hissesinin son 5 senedeki ortalama verimliliği 7.68 olmuştur.  Son 1 senede %124’lük bir kazanç sağlayan şirketin özsermaye karlılığı %16, net kar büyüme oranı %400 ve yıllık net kar marjı %17’dir.  Hissenin bulunmuş olduğu sektör itibari ile önümüzdeki dönemde bu istikrarlı performansını sürdüreceğini düşünüyorum.

12-İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (ISMEN)

Son 1 senede %229 gibi inanılmaz bir yükseliş yaşayan İsmen hissesi son 5 senede iyi kar payını dağıtan şirketler arasında yer almaktadır. Özsermaye karlılığı %80, net kar büyüme oranı %236 olan şirketin yıllık net kar marjı ise sadece %1’dir. Hissenin F/K ve FAVÖK oranlarına bakarsak ucuz kaldığını söyleyebilirim.

13-İş Yatırım Ortaklığı A.Ş. (ISYAT)

Halka açıklık oranı %67 olan şirketin son 1 senedeki değişimi %30’dur. En iyi temettü hisseleri arasında gösterilen şirketin özsermaye karlılığı %13, net kar büyüme oranı %144, yıllık net kar marjı ise %10’dur. Şirket son 5 senede karının %139’unu dağıtmayı başarmıştır.

Mutlaka Oku: Yabancı Oranı Yüksek Hisseler

14-Nuh Çimento Sanayi A.Ş. (NUHCM)

Son çeyrekte karının %40’ını dağıtan şirket son 1 senedeki %397’lik inanılmaz yükselişi ile dikkat çekmiştir. Özsermaye karlılığı %41, net kar büyüme oranı %18 olan şirketin yıllık net kar marjı ise %33’tür. Hissenin F/K ve FAVÖK oranlarının biraz yükseldiğini belirtelim.

15-Oyak Çimento Fabrikaları AS (OYAKC)

Son 5 senede ortalama 6.89’luk bir temettü verimliliği performansı yakalayan Oyak Çimento, uzun vadeli düşünen yatırımcısına son 1 senede %38’lik bir getiri sağlamıştır. En iyi temettü hisseleri arasında yer alan şirketin Özsermaye karlılığı %16, net kar büyüme oranı %154, yıllık net kar marjı ise %12’dir.

16-Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (PAGYO)

Son 5 senede karının ortalama %68’ini dağıtan şirket son 1 senede sadece %26’lık bir kazanç sağlamıştır. Özsermaye karlılığı %3, net kar büyüme oranı -%47 olan şirketin yıllık net kar marjı ise %69’dur. Şirketin halka açıklık oranı %41’dir.

17-Pınar Entegre Et ve Un Sanayi A.Ş. (PETUN)

En iyi temettü hisseleri arasında gösterilen Petun hissesinin halka açıklık oranı %33’dür. Son 1 senede %16’lık bir getiri sağlayan şirketin özsermaye karlılığı %12, net kar büyüme oranı -%34, yıllık net kar marjı ise %10’dur. Hissenin F/K ve FAVÖK değerlerine bakarak ucuz kaldığını söyleyebilirim.

Mutlaka Oku: 10 Yıldır Düzenli Temettü Veren Hisseler

18-Pergamon Status Dış Ticaret A.Ş. (PSDTC)

En iyi temettü hisseleri arasında yer alan Pergamon Dış Ticaret hissesinin son 5 yıldaki temettü verimliliği 11.03’dür. Halka açıklık oranı %68 olan hissenin son 1 senede %231’lik bir yükseliş yaşadığını belirtelim. Özsermaye karlılığı %29, net kar büyüme oranı %114 olan şirketin yıllık net kar marjı ise %99’dur.

19-Sodaş Sodyum Sanayi A.Ş. (SODSN)

Son 5 senede ortalama 6,21’lik bir temettü verimliliği ile kar dağıtan şirketin karının %77’sini dağıttığını söyleyebiliriz. Son 1 senede %92’lik bir yükseliş yaşayan şirketin yabancı yatırımcı tarafından tercih edilmediğini söyleyebilirim. Şirketin 2013 yılından bu yana aralıksız bir şekilde temettü dağıttığını da belirtelim.

20-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TUPRS)

En iyi temettü hisseleri arasında yer alan Tüpraş son 5 senede ortalama 8.07 temettü verimliliği ile kar payı dağıtmıştır. Son 1 senede sadece %15’lik bir yükseliş yaşayan şirketin özsermaye karlılığı -%9 ve yıllık net kar marjı -%1.50’dir. Hissenin pandemi sürecinden en fazla etkilenen şirketlerden bir tanesi olduğunu belirtelim.

21-Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE)

Son dönemlerin yıldızı olan Vestel Beyaz Eşya, 1 senede %168’lik bir yükseliş yaşamıştır. Özsermaye karlılığı %53, net kar büyüme oranı %129 olan şirketin yıllık net kar marjı se %13’dür. Son dönemdeki hızlı yükselişe rağmen hissedeki F/K ve FAVÖK oranları ucuz kalmıştır.

22-Yeni Gimat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (YGGYO)

En iyi temettü hisseleri arasında yer alan Yeni Gimat, son dönemde karının %153’ünü dağıtma kararı almıştır. Halka açıklık oranı %77 olan hissenin son 1 senedeki değişimi %15’dir. Özsermaye karlılığı %5, net kar büyüme oranı %1.47 ve yıllık net kar marjı %76 olan şirketin son dönemde iyi bir performans sergileyemediğini söyleyebiliriz.

Temettü Hisseleri İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle en iyi temettü hisseleri ile ilgili kısa ve net açıklamalarda bulundum. Belirtmiş olduğum bu şirketlerden hangileri portföyünüzde yer alıyor ve hangilerini portföyünüze eklemeyi düşünüyorsunuz. En iyi temettü hisseleri ile ilgili yorumlarınızı merak ediyorum. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Lütfen içeriğimi beğenmeyi unutmayınız…

Mutlaka Oku: En Yüksek Temettü Veren Hisseler 2021 

Mutlaka Oku: 7 Adet En Ucuz Temettü Hisseleri

Mutlaka Oku: 10 Yılda Kendini Amorti Eden Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz