7 Adet En Ucuz Temettü Hisseleri Güncel Analizi!

Selamlar arkadaşlar. Sizlere burada günümüz itibari ile en ucuz temettü hisseleri ile ilgili bilgiler paylaşacağım. Burada yer vermiş olduğum 7 adet şirket hissesi son kapanış fiyatları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu şirket hisseleri arasından seçimler yaparak uzun vadeli temettü yatırımcılığına başlayabilirsiniz…

Şirketlerin temettü istatistikleri ile ilgili en güncel bilgilere temettühisseleri.com adresinden ulaşabileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Biz temettü yatırımcılarına adeta ışık tutan bu web sitesinden ilham alarak elimden geldiğince sizlere kaliteli içerikler sunmaya devam edeceğim.

Temettü yani kar payı dağıtan bu şirketlere ortaklık gerçekleştirerek ailenizin geleceğini garanti altına alabilirsiniz. Pasif bir kazanç elde etmek isteyen kişilerin ilk başvurduğu yöntemlerden bir tanesi olan temettü yatırımcılığında önemli olan her sene getirisi enflasyonun üzerinde olan ve temettü verimliliği en az %5 olan şirketler bulabilmektir…

Ucuz Temettü Hisseleri

Yüksek temettü verimliliğine sahip şirketleri bulabilmenin en temel yolu sadece üretim odaklı çalışan şirketleri bulabilmekten geçer. Üretim kapasiteleri ile doğru orantılı bir şekilde satışlarını da artırabilen şirketler şuanda borsamızda en iyi temettü oranlarını açıklayan şirketler olarak ön plana çıkmaktadırlar.

Mesela Vestel, Ereğli ve İsdmr gibi şirketler borsamızın en kuvvetli üretim mekanizmalarına şahit şirketler oldukları için bu yıl en iyi temettü dağıtan şirketler olarak ön plana çıkmışlardır. Tabi bu şirketleri ucuzken yakalayabilmek çok daha önemlidir…

Ucuz temettü hisseleri ile ilgili analizime geçmeden önce içeriğimi beğenerek bana destek olabileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Ayrıca söylediklerimin kesinlikle ve kesinlikle bir yatırım danışmanlığı kapsamında yer almadığını hatırlatmak istiyorum. İşte günümüz itibari ile en ucuz temettü hisseleri…

1-Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (ALGYO)

PD/DD 0.9 ve F/K oranı 4.8 olan Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı hisse senedi ucuz temettü hisseleri sıralamasının başında yer almaktadır. %3.12’lik bir temettü verimliliğine sahip olan hissenin pay başı dağıtmış olduğu kar payı tutarı 0.78 kuruş olmuştur.

Karının %15’ini dağıtma kararı alan bu önemli şirketin 2012 yılından bu yana temettü verimliliğine baktığımda ortalama %3’lük bir temettü verimliliğine sahip olduğunu görmekteyim. Son dağıtmış olduğu temettü oranı dikkate alındığında hisse senedine yatırılan paranın ortalama 32 senede kendini amorti edebileceği görülmektedir.

Ucuz temettü hisseleri sıralamasında ilk sırada yer alan hissenin son 1 yıllık değişimin %99 olduğunu belirtelim. Yıllık net kar marjı ise %1230 olan şirketin özsermaye karlılığı ise %19’dır. Son bilançoda şirket 111 milyon TL net kar açıklamıştır.

Mutlaka Oku: Uzun Vadeli Düşünülen Hisseyi Ne Zaman Satmalıyız?

2-Anadolu Anonim Türk Sigorta Şti. (ANSGR)

PD/DD 1.2, F/K değeri 7.1 olan şirket ucuz temettü hisseleri sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. Temettü verimliliği %3.71 olan şirketin karının %35’ini dağıtma kararı aldığını söyleyebiliriz. Şirketin 2015 yılından sonraki kar dağıtımlarına baktığımda ortalama olarak %30’un altına düşmediğini görmekteyim.

Sigorta şirketleri arasında oldukça ucuz kalmış olan ANSGR hisse senedinin bedelsiz potansiyeli ise %562’dir. Son dağıtılan temettü miktarına istinaden hissenin kendini amorti edebilme süresi ortalama olarak 24 yıldır. Şirketin halka açıklık oranı %35’dir.

Ucuz temettü hisseleri arasında yer alan bu önemli hissenin son 1 yıllık değişimi %46’dır. Özsermaye karlılığı %18.72 ve yıllık net kar marjı %61 olan şirketin net karı 80 Milyon TL olmuştur. Şirketin net satışlarında sektöründeki diğer şirketlere nazaran geride kaldığını belirtmek istiyorum.

3-Enerjisa Enerji A.Ş. (ENJSA)

PD/DD 1.7, F/K oranı 11.4 olan hissenin temettü verimliliği ise %6.66’dır. Karının %104’ün dağıtma kararı açıklayan şirket hisse başı 81 kuruş ödemeyi kabul etmiştir. Şirketin son 5 yıllık temettü dağıtma ortalamasına baktığımızda %45 gibi borsa ortalamamızın çok üzerinde bir dağıtım kararı açıkladığını görmekteyim. 

Bedelsiz potansiyeli %606 olan şirketin hisse senetlerinin kendisini amorti edebilme süresi ise 13 yıldır. Halka açıklık oranı %20 olan hissenin son 1 yıllık getirisi de %80 olmuştur. Yıllık net kar marjı %5 olan şirketin bu kar oranını yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla odaklanması sayesinde daha fazla artırabileceğini düşünüyorum.

Özsermaye karlılığı %15 olan şirketin son çeyrekte 259 Milyon TL’lik bir zarar açıkladığını belirtmek istiyorum. Şirketin döviz fazla pozisyonunun 1.68 Milyar TL olması yatırımcıların hisseye olan güvenini daha da fazla artırdığını söylemeden geçemeyeceğim.

Mutlaka Oku: 10 Bin TL İle Nasıl Yatırım Yapılır?

4-ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. (ENKAI)

Her dönem ucuz temettü hisseleri ile ilgili araştırma yapan kişilerin karşısına sık sık çıkan Enka inşaat hisse senedinin güncel PD/DD 0.9, F/K değeri ise 9.5 seviyelerindedir. Temettü verimliliği 3.78 olan şirketin yıllık karının %44’ünü dağıtma kararı aldığını söyleyelim.

Pay başı 30 kuruş ödemeyi taahhüt eden şirket hissesinin son 5 yıllık kar dağıtım ortalamasının %44 gibi oldukça iyi seviyelerde olduğunu belirtelim. Bedelsiz potansiyeli ise %877 olan hissenin ihracat oranı ise %70 gibi mükemmel seviyelere çıkmış durumda. Dağıtılan son temettü oranı dikkate alındığında hissenin kendisini amorti süresinin 24 yıl olduğunu belirtelim.

En ucuz temettü hisseleri arasında yer alan Enka inşaat hissesinin yatırımcısına son 1 yıllık kazancı ise %56’dır. Özsermaye karlılığı %10, net kar büyüme oranı ise %88 gibi mükemmel seviyelerde bulunan şirketin yıllık net kar marjı ise %38 seviyelerindedir. Bu oranlar hissenin her an patlamaya hazır bir bomba görünümü verdiğini belirteyim…

5-Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. (SAHOL)

PD/DD 0.5 güncel F/K değeri ise 3.5 olan Sabancı holding hisse senedi son 1 senedi birçok borsa uzmanı tarafından ucuzluğundan dolayı önerilmiştir. Ancak hisse bir türlü istenilen hareketliliği yakalayabilmiş değil… Temettü verimliliği %3.22 olan şirketin pay başı dağıtmış olduğu kar payı tutarı ise sadece 29 kuruştur.

Karının %15’ini dağıtan şirketin son 5 yıllık kar dağıtım oranı ise %16 gibi oldukça düşük seviyelerdedir.  Bedelsiz potansiyeli %1862 olan şirketin ihracat oranı ise %11 seviyelerindedir. Son verdiği pay başı temettü miktarı göz önüne alındığında hissenin kendini amorti etme süresi 28 yıldır.

Sabancı Holding’in son 1 yıllık getirisi ise sadece %11 olmuştur. Özsermaye karlılığı %14, net kar büyüme oranı %5 olan şirketin yıllık net kar marjı ise %8 seviyesindedir. Son bilançosunda şirketin 926 Milyon TL gibi çok güzel bir net kar açıkladığını da eklemek istiyorum.

6-Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE)

PD/DD değeri 1.0, F/K değeri ise 10.6 olan Türkiye Şişe ve cam fabrikaları hisse senedi birleşmeden sonra istenilen performansı ne yazık ki yansıtamamıştır. Temettü verimliliği sadece %1.89 olan şirketin karının %23’ünü dağıtma kararı aldığını söyleyebilirim.

Ucuz temettü hisseleri arasında yer alan Şişe hissesinin son 5 yıllık ortalama kar dağıtım oranı ise %25’dir. Bedelsiz potansiyelide %725 olan şirketin ihracat oranı %35 gibi borsa ortalamamızın çok üzerinde olduğunu söyleyebilirim. Hissenin kendisini amorti etme süresi ise 53 yıldır.

Halka açıklık oranı %49 olan şirketin son yıllık değişimi %57’dir. Özsermaye karlılığı %11.61, net kar büyüme oramı %36 olan hissenin yıllık net kar marjı ise %10’dur. Şirketin %37 artışla 745 Milyon TL gibi mükemmel bir kar açıkladığını da son olarak eklemek istiyorum.

Mutlaka Oku: Para Kazanmak İçin Okunması Gereken Kitaplar

7-Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. ORD (TCELL)

PD/DD 1.6, F/K değeri 7.8 olan şirket hissesi en ucuz temettü hisseleri arasında yer almaktadır. Temettü verimi %6.72 olan şirketin karının %20’sini dağıtma kararı aldığını söyleyebilirim. Son 5 yıllık ortalama kar dağıtma oranı ise %72 gibi mükemmel bir seviyededir.

Bedelsiz potansiyeli %945 olan şirketin ihracat oranı ise sadece %8’dir. Son dağıtılan kar payı dikkate alındığında hissenin kendini amorti etme süresinin 14 yıl olduğunu belirtelim. Şirket hissesinin halka açıklık oranı ise %54 olmuştur.

Son 1 senede sadece %18’lik bir getiri sağlayan hissenin özsermaye karlılığı ise %21’dir. Net kar büyüme oranı %72 olan şirketin yıllık net kar marjı ise %15’dir.  Son açıklanan bilançoda şirketin %72 artışla 1.30 Milyar TL’lik mükemmel bir kar açıkladığını belirtmeden geçemeyeceğim…

Ucuz Temettü Hisseleri İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum

Böylelikle ucuz temettü hisseleri ile ilgili 7 hisse analizini sizlere aktardım. Sizlerinde ucuz temettü hisseleri ile ilgili olarak yorum ve görüşlerini bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi ve kanalıma abone olmayı unutmayınız. Söylediklerim bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: 8 Adet Borsada Yazılım Hisseleri İncelemesi

Mutlaka Oku: En Çok Para Kazandıran 10 Sektör

Mutlaka Oku: Evde Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz