En Ucuz Temettü Hisseleri (6 Adet)

Selamlar arkadaşlar sizlere burada en ucuz temettü hisseleri paylaşacağım. Açıklamış olduğum 6 adet temettü hissesi ile ilgili ufak detaylarda paylaşmak istiyorum. Umarım temettü hissesi biriktirmek isteyenlere bu içeriğim fayda sağlar…

Burada açıklamış olduğum en ucuz temettü hisseleri en iyi getiriyi sağlayacak hisse senetleri olmayabilir. Bunun için hissenin ucuzluğundan ziyade bilançosuna göz atmanız en sağlıklı yatırımı yapmanız için yeterli olacaktır. PD/DD ve F/K değerlerine göre piyasadaki en ucuz temettü hisseleri olan bu hisseleri yakın merceğinize almalısınız.

Detaylara geçmeden önce burada yer vermiş olduğum yorum ve görüşlerimin bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımadığını da belirtmek istiyorum. En ucuz temettü hisseleri paylaşmış olduğum bu içeriğimi beğenerek bana destek olabilirsiniz…

Neden Temettü Hissesi Biriktirmelisiniz?

Borsamızdaki geçmiş 10 yıllık verileri göz önüne aldığımızda uzun vadeli yatırımın kısa vadeli yatırımdan daha etkili sonuçlar verdiğini görmekteyiz. Yatırımcının sabrı burada kritik bir öneme sahiptir. Tekkeyi bekleyen çorbayı içer misali borsamızda uzun vadeli düşünen yatırımcıların net karlarını hesaplarken şoke olduğumuz rakamlar ortaya çıkıyor.

Bir hissede uzun vadeli yatırım düşünüp üstüne şirketin vermiş olduğu temettüyü tekrar hisseye gömmek adeta bir kar topu etkisi yaratmaktadır. Çocuğunuzun geleceği için ve emekliliğinizde parasal mevzuları düşünmemek için mutlaka temettü hisseleri biriktirmelisiniz.

Bilindiği gibi emekli maaşları 1500 liradan başlıyor. Bu 1500 lira ile bir ev geçindirebilmeniz imkansız. İşte burada daha öncesinde aklınızı kullanıp ve sabırlı olduysanız yıllık 70-80 Bin TL temettü ödemesi alarak hayat standardınızı emekliliğinizde dahi yükseltebilirsiniz.

Şuanda kendi reklamlarını çok yapmasalar da finansal okuryazarlığı yüksek emekliler geçimlerini temettü ödemeleri ile rahatlıkla gerçekleştiriyorlar. Yıllık 70-80 Bin TL temettü ödemesi almak için sahip olmanız gereken sermaye gözünüzü korkutmasın. Eğer ki her ay düzenli bir şekilde temettü hissesi alırsanız kendinizi bileşik getirinin muazzam etkisi altında bulabilirsiniz. Şimdi gelelim en ucuz temettü hisseleri hangileri olduğuna…

En Ucuz Temettü Hisseleri

1-Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (ALGYO)

PD/DD 1, F/K değeri 3.2 olan Alarko Gayrimenkul Yatırım ortaklığı en ucuz temettü hisseleri listemin ilk sırasında yer alıyor. Son 1 senede %80’lik bir değer artışı gösteren ALGYO, bu denli hızlı yükselişine rağmen halen ucuz hisseler arasında gösterilmektedir.

%2,42 Temettü verimine sahip olan hissenin yabancı oranı da istenilen seviyelerde değildir. %2.65’lik bir yabancı yatırımcı oranına sahip olan Alarko Gayrimenkul hissesinde yabancı yatırımcı oranın bu kadar düşük olması hissenin ileriye doğru gitmemesindeki en büyük engel konumundadır.

Son 10 yılda temettü dağıtımı hususunda istikrarlı olan ALGYO hissesinde %504’lük bedelsiz sermaye artırımına gidildiğini de belirtelim. Halka açıklık oranı %48 olan hissenin önümüzdeki dönemde nasıl bir performans göstereceği merak konusu olacaktır.

Mutlaka Oku: Borsada Batanlar Neyi Yanlış Yapıyor?

2-Anadolu Anonim Türk Sigorta Şti. (ANSGR)

En ucuz temettü hisseleri listemin ikinci sırasında Anadolu Sigorta bulunmaktadır. Yıllık değişimi %75 olan hissenin halka açıklık oranı %35’dir. Temettü verimi %4.13 olan bu önemli hissenin halen ucuz olması yatırım yapılabilirliğini artırmaktadır.

F/K oranı 8,9 olan Anadolu Sigorta hisse senedinin Öz sermaye karlılığı %18,72 oranında artış göstermiştir. Son 1 yıl baz alındığında endeks performansına nazaran çok daha iyi bir performans gösteren bu hisse halen yatırımcısını tatmin edici seviyelere çıkarmamıştır.

Net kar büyüme oranı -13’lerde olan hissenin yabancı yatırımcı oranı %15’dir. Şirketin temettü dağıtımı hususunda oldukça istikrarlı olduğunu belirtelim. Temettü verimi %3.30 olan hisse yatırımcısının beklentileri önümüzdeki 3 aylık süreçte oldukça fazladır.

3-Eczacıbaşı İlaç Sınai ve Finansal Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ECILC)

PD/DD 1.2, F/K oranı 14.4 olan Eczacıbaşı hisse senedi en ucuz temettü hisseleri listesinde üçüncü sırada bulunmaktadır. Halka açıklık oranı %19 olan hissenin yıllık değer artışı da %95 olmuştur. Mükemmel bir yıl geçiren şirketin %95’lik değer artışına rağmen halen ucuz olarak görülmesi özellikle uzun vadeli düşünen yatırımcılar için oldukça tatmin edicidir.

Net kar marjı yıllık %41 artan hissenin temettü verimi %0,76 gibi oldukça düşük seviyelerdedir. Endeksin çok çok üzerinde bir getiri sağlamayı başaran şirketin net satış rakamlarının çeyreklik dönemler itibari ile istikrarlı bir şekilde artış gösterdiği görülmektedir.

Şirketin yabancı yatırımcı oranı %5 seviyelerinde gezinmektedir. Bu önemli ilaç şirketin daha iyi bir performans gösterebilmesi için yabancı yatırımcı oranını mutlaka artırması gerekmektedir. Şirketin toplam borçluluk durumunun yılın en yüksek seviyelerinde olduğunu da belirtelim.

Mutlaka Oku: Borsadan Zengin Olanlar Neyi Doğru Yapıyor?

4-ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. (ENKAI)

Halka açıklık oranı %12 gibi düşük seviyelerde olan Enka İnşaat en ucuz temettü hisseleri listemin dördüncü sırasında yer almaktadır. PD/DD 0.9 olan ve F/K oranı %12 olan bu önemli hissenin son 1 yıllık değişimi %28 oranında olmuştur.

Endeks performansı olan %31’in altında kalan hissenin beklenen performansı yakalayamaması özellikle temettü biriktirmek amacı ile hisseye yatırım yapan yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmıştır. Temettü verimi 1.92 olan hissenin istikrarlı bir şekilde temettü dağıtan hisselerden olduğunu belirtmek istiyorum.

Son 10 senede aksatmadan temettü ödemeleri gerçekleştiren şirketin net kar marjı yıllık %32 olmuştur. Net kar büyüme oranı %-11 olan hissenin önümüzdeki dönemde bir hareketlenme yaşaması beklenmekte. Hissenin yabancı yatırımcı oranın %53 gibi borsa ortalamamızın çok üzerinde olduğunu belirtmek istiyorum.

5-İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (ISDMR)

PD/DD 1.5 ve F/K değeri 13.8 olan İskenderun Demir Çelik hissesi en ucuz temettü hisseleri listemin beşinci sırasında yer almaktadır. Halka açıklık oranı sadece %5 olan hissenin çok ağır bir performans göstermesinin en önemli sebebi de budur.

Son 1 senede %59 değer kazanan şirketin temettü hisseleri baz alındığında halen ucuz seviyelerde olması yatırım yapılabilirliğini artırmaktadır. Öz sermaye karlılığı %12.70, Net kar marjı yıllık %14.32 olan şirketin bilançosu tatmin edicidir.

Şirketin son 4 yıldır aksatmadan temettü ödemeleri gerçekleştirdiğini de belirtelim. Yabancı yatırımcı oranı %15 olan şirketin önümüzdeki dönemde içinde bulunmuş olduğu sektörden ötürü de iyi bir performans sergilemesi beklenmektedir.

6-Türkiye Şişe ve Cam Fabrikalari A.Ş. (SISE)

Yıllık değişimi %45 olan Türkiye şişe ve cam fabrikaları en ucuz temettü hisseleri listemin son sırasında yer almaktadır.  PD/DD 1, F/K oranı 10.7 olan şirketin temel analiz verilerine göz attığımızda çok ucuz olduğunu belirtmek istiyorum.

Halka açıklık oranı %49 olan şirketin Net kar büyüme oranı %36’dır. Öz sermaye karlılığı %11 olan hissenin temettü verimi ise %1.19’dur. Şirketin bilanço rakamlarının iyi gelmesi halinde var olan yüksek yabancı yatırımcı oranının daha da fazla artış göstermesi beklenmekte.

Karlılığını stabil tutan şirket %32’lik kar marjı ile çeyrekleri tamamlamıştır. Son dönemde yabancı oranı düşmeyen ender şirketlerden bir tanesi olan Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları hikayesi olan bir şirket olduğu için borsa yatırımcılarını oldukça fazla bir şekilde tatmin etmektedir.

En Ucuz Temettü Hisseleri İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum

Böylelikle en ucuz temettü hisseleri ile ilgili olarak bilgilendirmelerde bulundum. Sizlerin de en ucuz temettü hisseleri ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum. Burada aktardıklarımın bir yatırım danışmanlığı kapsamında değerlendirilmemesi gerektiğini bu tür hizmetler almak isteyen kişilerin SPK’nın onay vermiş olduğu kurumlardan destek talep etmesi gerektiğini hatırlatayım.

Son olarak içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi tekrardan hatırlatmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler…

Mutlaka Oku: Sasa Polyester Hisse İçin 15 Kritik Detay!

Mutlaka Oku: Temettü Emekliliği İçin Seçtiğim 16 Hisse

Mutlaka Oku: Borsa Üzerine Filmler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz