Borsada Batanlar Neyi Yanlış Yapıyorlar?

Borsaya yatırım yapanlar veya borsaya yatırım yapma düşüncesinde olanlar için kaliteli bir içerik hazırladım. Burada Borsada batanlar neleri yanlış yapıyor değinmeye çalışacağım. İçeriği sonuna kadar takip ederek bu hataları yapmaktan kaçınabilirsiniz…

Riskli yatırım araçları grubunda olan Borsa, aslında sanılanın aksine çokta riskli değildir. Geçmişte birçok TV ve Gazetelerde borsada batanlar ile ilgili hikayeler yazılıp çizildiği için özellikle Türk İnsanının gözünde borsa korkulacak bir yatırım alanı olarak görülmektedir.

Borsayı kumar yeri olarak gören kişiler yani borsada batanlar birazdan açıklayacak olduğum davranışları sergileyerek inanılmaz zararlar elde etmektedirler. Sonrasında da çevresinde borsaya yatırım yapma düşüncesinde olan kişilere inanılmaz korkular salgılamaktadırlar. İşte bu kişilerin yapmış oldukları hataları sizlere gösterebilmek için bu içeriği hazırladım…

Borsada batanlar ile ilgili olarak hazırlamış olduğum bu içeriğimin detaylarına geçmeden önce içeriğimi beğenerek bana desteklerinizi iletebilirsiniz. Ayrıca söylediklerimin bir yatırım danışmanlığı kapsamında yer almadığını da belirtmek istiyorum…

Borsada Batanlar Hangi Davranışları Sergiliyor?

1-Tüm Yatırımı Tek Bir Hisseye Tek Bir Fiyattan Yapıyorlar!

Borsada batanların en sık yapmış oldukları hataların başında tüm paralarını tek bir hisseye yatırmak gelmektedir. Yatırım sepeti yapma kavramından uzak olan bu tür yatırımcılar tüm paralarını bir anda hisseye bağladıkları için düşüşlerde herhangi bir aksiyon alamamaktadırlar.

Borsada batanlar da çok sık görülen bu davranışın bir diğer hata noktası da hisseyi tek bir fiyattan almaktır. Kademeli alış kavramından bihaber olan bu tür acemi kişiler tüm varlıklarını tek bir hisseye bağladıklarından dolayı düşüşlerde inanılmaz stresler yaşarlar.

İşte bu tür bir hataya düşmemeniz için kademeli alış ve yatırım sepeti kavramlarını iyi bir şekilde öğreniniz. Borsada batanlar gibi bu tür basit hatalara düşüp tasarruflarınızın erimesini istemiyorsanız bu söylediklerimi asla unutmayınız…

Mutlaka Oku: 10.000 TL İle Nasıl Yatırım Yapılır?

2-Borsadan Günlük Al-Satlar Yaparak Para Kazanacaklarını Sanıyorlar!

Yine borsada batanlar da çok sık gördüğüm düşüncelerden bir tanesi günlük al-sat mantığı ile kazanç elde edileceğine dair inançtır. Borsa acemileri özellikle youtube da izlemiş oldukları içeriklerden etkilenerek günlük veya haftalık olarak hisse alım satımlarından kar elde etmeye çalışmaktadırlar.

Bazı işlemlerde küçük kazançlar elde etseler de bu işin sonu hep hüsran olmuştur. Küçük yatırımcıların bu tür işlemlerden kar elde edebilmesi neredeyse imkansızdır. Bazı küçük yatırımcılar tüm birikimlerini günlük al-sattan güzel bir kar elde etmek için tek işleme yatırırlar. 

Daha sonrasında maalesef beklenen son gelir. Terste kalan yatırımcı büyük zarar ile hisseyi satmaya karar verir. Aynı gün içerisinde bu karını çıkarabilmek için ise başka hisseye yatırımlarını bağlayıp yine parasını eriten acemi yatırımcı borsada batanlar kervanına adını maalesef yazdırır…

3-Kredi Çekerek Borsaya Yatırım Yapıyorlar!

Olmayan parayla borsaya yatırım yapmak yine bu grubun en çok yaptığı hataların başında gelmektedir. Genellikle ilk işlemlerinden başarılı sonuçlar alan veya borsanın yükseliş zamanlarında yatırım yapmaya başlayan bu tür yatırımcılar daha fazla kazanç elde etmek için kredi çekerek daha fazla kar elde etme umuduyla hisse alışları gerçekleştirirler.

Bu tür düşüncede olan kişiler borsadan kazanmış oldukları para ile aylık kredi ödemelerini çok kolay bir şekilde yapabileceklerini düşünürler. Oysa durum hiçte onların istediği gibi gitmez. Hanelerine inanılmaz zararlar yazan kişiler kaybetmiş olmanın stresi ile çok fazla işlem yapmaya başlarlar. Bunun sonucunda da kredi çekilen tüm para buhar olur.

Borsada batanlar da çok sık karşılaştığımız kredi çekme davranışlarından kesinlikle uzak durunuz. Borsada işlemlerinizi sadece borç olmayan paranızla yapın. Kendi paranızla işlem yaptığınızda en azından bekleyip zararınızı çıkartabilme imkanına sahip olursunuz. Oysa kredili işlemlerde zaman her zaman sizin aleyhinize işler…

4-Başkalarından Sürekli Hisse Tavsiyeleri Almaya Çalışıyorlar!

Teknik veya temel analiz kavramlarından bihaber olan bu tür yatırımcı profiline sahip kişiler her zaman başkalarından hisse tavsiyeleri almak için zamanlarını harcarlar. Özellikle telegram gruplarından almış oldukları hisse tavsiyeleri ile yatırım gerçekleştiren bu kişiler zaman içerisinde paralarının eridiğine şahit olurlar.

Büyük balinaların kurduğu bu tür gruplarda küçük yatırımcılar inanılmaz kayıplar yaşıyor. Hisseyi küçük yatırımcıya aldıran büyük paralı yatırımcılar daha sonrasında hisseyi terk ederek tüm mal varlığını hisseye yatıran kişilerin inanılmaz zararlar yaşamasına neden oluyorlar.

Borsada batanlar arasında yer almak istemiyorsanız kendi hisse yatırımlarınızı kendi çalışmalarınız sonucunda gerçekleştirin. Eş, dost veya gruplardan hisse tavsiyeleri almayın. Özellikle temel analiz nedir öğrenmeye çalışın. Borsada ancak ve ancak bu şekilde başarıyı yakalayabilirsiniz.

Mutlaka Oku: Hisse Senedinden Para Kazanmak İçin 5 Bilgi!

5-Art Arda Tavan Serileri Gerçekleştiren Hisselere Yatırım Yapıyorlar!

Spekülatif hisselerde görülen art arda tavan serileri acemi yatırımcıları oldukça iştahlandırmaktadır. Borsada batanlar kervanına adını yazdıracak olan acemi yatırımcılar tavan serilerinin son aşamasında cesaretini toplayıp hisseye yatırım gerçekleştirirler.

Tüm yatırımını hissenin yıl içerisinde gördüğü en yüksek fiyattan gerçekleştiren bu tür yatırımcılar daha sonrasında gerçekleşen taban serilerinden sonra hisseden çıkmak zorunda kalırlar. Özellikle buna benzer bir hikayeyi bu yıl maalesef RTALB hissesinde gördük…

Rta hisse senedini 3-5 liralardayken almayıp 50-55 TL’lerden alan bu tür profildeki hisse yatırımcıları sosyal yaşantılarında da büyük çöküşler yaşamışlardır. Bu tür hatalar yapıp borsada batanlar arasında yer almak istemiyorsanız ani yükselişler ve ani değer kayıpları gösteren hisselerden uzak durunuz… Borsada yeniyseniz BİST 30 dışındaki hisselere yatırım yapmamanızı öneriyorum…

6-Gerçekçi Olmayan Kar Beklentilerine Sahiptirler!

Borsada batanlar da en fazla gözlenen durumlardan bir tanesi de gerçekçi olmayan kar beklentileridir. Bir hisse senedinden %10 kar elde etmek bu tür kişileri tatmin etmez. Bu tür yatırımcılar çok kısa sürede %200’lere varan kazançlar elde etme derdindedirler.

Daha fazla kar elde etmek için ani yatırım kararları alan bu tür kişiler sonu hüsranla biten bir durum ile karşı karşıya kalırlar. Hatalı işlemlerini art arda yapmaya başlayan acemi yatırımcılar gün sonunda inanılmaz kayıplarla karşılaşarak bir sonraki gün için uçacak kaçacak hisse arayışına girerler.

Bu tür zihniyete sahip olan yatırımcıların davranışlarını çok iyi bilen balinalar ortaya yem atarak yatırımcının parasının hızlı bir şekilde erimesine sebep olurlar. Borsada yatırım yapıyorsanız az ama öz kazanmaya özellikle ana paranızı korumanıza imkan tanıyacak davranışlarda bulunun…

Mutlaka Oku: Pasif Gelir Getiren İşler

7-Portföylerini Sürekli Takip Ederler!

Borsada batanlarda en çok gözlemlediğim durumların başında sürekli portföy takibi yapmaları gelmektedir. Bu tür bir zihniyete sahip kişiler ana işlerinde çalışırken dahi fırsat buldukça hisse fiyatlarına bakarlar ve zamanlarının çoğunu fiyat ekranına bakarak geçirirler.

Ani düşüşlerde strese giren kişiler piyasa aktifken düşmenin de etkisiyle hisselerini hemen satarlar. Tersi durumda ise hisselerin ufak bir artışında hisse satışına girişirler. Bu durumda büyük pastayı almanın önündeki en büyük engel olarak karşımıza çıkmaktadır.

Borsanın kısa zamanda para kazanılacak bir mecra olmadığını unutmayın. Borsadan para kazanmak istiyorsanız portföyünüzü sürekli takip etmeyin. Hisselerinizin kap haberlerini ara ara takip etmeniz borsa yatırımı için yeterli olacaktır. 

Böylelikle borsada batanlar hakkında önemli detaylar aktardım. Borsada batanların yapmış olduğu bu hataları yapmamanız önemli bir servetin sahibi olmanız için yeterli olacaktır. Sizlerin de borsada batanlar ile ilgili olarak yorumlarını bekliyorum…

Mutlaka Oku: Borsadan Zengin Olanlar Neyi Doğru Yapıyor?

Mutlaka Oku: Ayda 20 Bin TL Kazanmak

Mutlaka Oku: 100.000 TL İle Yatırım Yapmak İçin 7 Tavsiye

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz