Borsada en Ucuz Hisseler 2022 (7 ŞİRKET)

Selamlar Arkadaşlar. Yine kaliteli bir içerik ile karşınızdayım. F/K ve PD/DD değerini baz alarak Borsada en ucuz hisseler 2022 yılında hangileri olduğuna değineceğim. Son 1 senede net karlılıklarını, satışlarını ve özkaynaklarını artıran şirketlerden oluşan bu portföyün potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum…

 

Şirket seçimlerinde PD/DD değeri ve F/K değeri önemli ancak tek başına yeterli değil. Bu iki kriterin yanına yıllık bazda satışların, net karlılığın ve özkaynakların artırılıp artırılmadığının da eklenmesi gerekir. Aksi takdirde oluşturulacak portföy F/K ve PD/DD değerine göre ucuz ancak çöp hisselerden oluşacaktır.

Ortalama olarak 5 seneden fazla bir borsa tecrübesine sahibim. Dikkat ettiğim en önemli kriterler net karlılık ve özkaynak karlılığıdır. Bu değerler bana şirketin doğru bir şekilde yönetilip yönetilmediğini net bir şekilde göstermektedir…

Borsada En Ucuz Hisseler 2022

 

Borsada en ucuz hisseler 2022 portföyünde toplam 7 şirket bulunmakta. Saymış olduğum kriterlere göre bu şirketlerin finansal durumlarının da oldukça sağlam olduğunu net olarak söyleyebilirim. Doğru yönetilen bu şirketlerde uzun vadeli düşünmek enflasyonun çok üzerinde bir getiri elde etmenize imkan tanıyacaktır.

Birçok uzun vadeci yatırımcının portföyünde şuanda yer aldığını düşündüğüm bu şirketler ülkemizin sağlam yapı taşlarındandırlar. 2022 yılında borsaya giriş yapmak isteyen ve riskini azaltmak isteyen kişiler bu tür doğru filtrelemeler ile kazançlarını artırmayı başaracaklardır.

Borsada en ucuz hisseler 2022 portföyü ile alakalı kapsamlı bilgilendirmeye geçmeden önce bu önemli içeriği en az 375 beğeniye ulaştırarak bana desteklerinizi gösterebilirsiniz. Ayrıca kanala abone olarak bu tarz içeriklere daha fazla erişme imkanına sahip olabileceğinizi hatırlatmak istiyorum… Destekleriniz için şimdiden çok teşekkürler…

 

İşte Detaylar…

BORSADA EN UCUZ HİSSELER 2022 (7 ŞİRKET)

1-Alarko Holding A.Ş. (ALARK)

Borsada En Ucuz Hisseler 2022 portföyünün ilk hissesi Alarko holding hissesi oldu. Şirket son çeyrekte %136 artışla 352 Milyon TL net kar ve %105 büyüme ile 625 Milyon TL net satış geliri elde etti. 893 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin net borcu yok ve kasasında 1 Milyar TL nakdi bulunmakta.

Hissedeki güncel F/K değeri 4.83, PD/DD değeri ise 1.82’dir. Bu cari değerlerin sektör ortalamasında gittiğini söyleyebilirim. %26’sı halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %45, yıllık net kar marjı ise %67’dir. Şirketin temettü verimliliği ise 1.02’dir. 

Son 5 yılda karının sadece %17’sini yatırımcısı ile paylaşan şirket %60 ihracat oranına ve son 1 senede %19 özkaynak artışına sahiptir. Hissede %10 yabancı yatırımcı bulunmakta. Son 1 senede %67 değer kazanan hissenin son 10 çeyrek bilançosunu incelediğimde özellikle satışlarda istikrarlı artışın yaşandığını söyleyebilirim.

2-Bera Holding A.Ş. (BERA)

 

Listenin ikinci sırasında yer alan Bera Holding, son çeyrekte %84 artışla 107 Milyon TL net kar ve %34 büyüme ile 1.8 Milyar TL satış geliri elde etti. 212 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 56 Milyon TL finansman geliri elde etti. Şirket borcunu geçen seneye göre %42 azaltarak 422 Milyon TL seviyesine çekmeyi başardı.

Hissenin güncel F/K değeri 9.31, PD/DD değeri ise 1.53’dür. Bu cari değerlerin sektör ortalamasının üzerinde olduğunu belirtmek istiyorum. %54’ü halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %18, yıllık net kar marjı ise %12’dir…

Toplam satışlarının %20’si yurtdışına olan şirketin son 1 senede özkaynaklarında %13’lük bir artışın yaşandığını söyleyebilirim.  Beklentileri bir türlü karşılayamayan hisse olarak ön plana çıkan Bera Hisse’deki son 10 çeyrek bilançoya göz attığımda çeyreklik satışlarda her daim artış gözlemlendiği ancak net karlılıkta tam anlamıyla bir istikrarın bulunmadığını belirtebilirim.

Mutlaka Oku: Yakın İzleme Pazarı Hisseleri

3-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL)

Borsada En Ucuz Hisseler 2022 listesinin üçüncü sırasında yer alan Ereğli Demir Çelik hissesinin borsamızdaki uzun vadeci yatırımcıların birçoğunun elinde bulunduğunu iddia edebilirim. Şirket son çeyrekte %760 artışla 5 Milyar TL net kar ve %124 büyüme ile 18 Milyar TL satış geliri elde etti. 2.80 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirketin net borcu yoktur ve kasasında 1.84 Milyar TL nakdi bulunmaktadır.

Güncel F/K değeri 7, PD/DD değeri ise 1.70 olan şirketin cari değerlerinin sektör ortalamasında gittiğini söyleyebilirim. Son 5 yılda karının %95’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracat oranı %19 ve son 1 yıldaki özkaynak artışı ise %14’tür.

 

%48’i halka açık olan şirketin temettü verimliliği 6.22’dir. %27 özsermaye karlılığına ve %23 net kar marjına sahip olan şirket ara vermeden 10 yıl boyunca temettü dağıtmıştır. Hissedeki yabancı yatırımcı oranının %60’a çıktığını belirtelim. Satışlarda ve net karlılıkta son senedir istikrarlı artışların yaşandığı net olarak söylenebilir. 

4-GSD Holding A.Ş. (GSDHO)

Borsada En Ucuz Hisseler 2022 portföyündeki dördüncü hisse GSD Holding. Şirket son çeyrekte %142 artışla 122 Milyon TL net kar ve %209 büyüme ile 233 Milyon TL net satış geliri elde etti. 1.61 Milyar TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin kasasındaki net nakdi 186 Milyon TL’dir.

5.38 F/K değerine ve 0.6 PD/DD değerine sahip olan şirketin özellikle PD/DD değerinin sektör ortalamasının altında fiyatlandığını söyleyebilirim. %56’sı halka açık olan şirketin temettü verimliliği 1.93, özsermaye karlılığı %15, yıllık net kar marjı ise %49’dur.

 

Son 5 yılda karının sadece %8’ini dağıtan şirketin ihracatı bulunmamaktadır ve son 1 yılda özkaynaklarının %23 arttığını söyleyebilirim. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı %8’dir. Son 1 yılda %55 değer kazanan hissedeki son 10 çeyrek bilançoya göz attığımda net karlılıkta ve satışlarda özellikle son 3 çeyrektir belirgin artışların yaşandığını belirtebilirim.

Mutlaka Oku: Temettü Emekliliği İçin En Uygun Hisseler

5-Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (KLGYO)

Ucuz hisseler listesinin beşinci sırasında yer alan Kiler Gayrimenkul, son çeyrekte %877 artışla 22 Milyon TL net kar ve %450 büyüme ile 421 Milyon TL satış geliri elde etti. 48 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 25 Milyon TL finansman geliri elde etti. Şirketin net borcu yok ve kasasında 643 Milyon TL nakdi bulunmakta.

Güncel F/K değeri 6.08 , PD/DD değeri ise 0.93’dür. Bu cari değerlerin sektör ortalamasında olduğu söylenebilir. %47’si halka açık olan Kiler Gayrimenkul şirketinin %20 özsermaye karlılığı ve %39 yıllık net kar marjı bulunmakta…

Geçmişinde bir kez dahi temettü dağıtımı gerçekleştirmeyen şirket son 1 senede özkaynaklarını %47 artırmayı başardı. Hissedeki yabancı oranı %3. 1 senedir beklentileri karşılayamayan şirketin son 10 yıllık bilançolarına baktığımda net karlılıkta ve satışlarda istikrarın olmadığı gözlemlenmekte. Şirkete uzun vadeli yatırım düşünüyorsanız gelecek bilançoları yakın takibe almanız yararınıza olacaktır.

6-Orge Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş. (ORGE)

 

Borsada En Ucuz Hisseler 2022 portföyünün altıncı hissesi olan Orge Elektrik, en beğendiğim şirketler arasında yer alıyor. Şirket son açıkladığı bilançoda %92 artışla 28 Milyon TL net kar ve %84 büyüme ile 82 Milyon TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. 7.84 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcu 5.38 Milyon TL olarak gerçekleşti.

Son 5 yılın en iyi net karını ve satışını açıklayan şirketin F/K değeri 7.41, PD/DD değeri ise 1.92’dir. Her iki kalemin sektörünün altında fiyatlandığını söyleyebilirim. Son 5 yılda karının sadece %5’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracatı bulunmamakta ve son 1 yılda özkaynaklarını %13 artırmayı başardığını hatırlatalım.

%46’sı halka açık olan Orge Elektrik’in özsermaye karlılığı %29, yıllık net kar marjı ise %31’dir. Hissedeki yabancı oranı %3 seviyesindedir. Son 1 senede %55 değer kazanmış şirketin son 10 çeyrek bilançosuna göz attığımda net karlılıkta ve satışlarda istikrarlı bir büyümenin olduğunu net olarak söyleyebilirim.

7-Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. (SAHOL)

Borsada En Ucuz Hisseler 2022 listesinin sonuncu hissesi olan Sabancı Holding, son çeyrekte %111 artışla 3.39 Milyar TL net kar ve %53 büyüme ile 23 Milyar TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. 10.63 Milyar TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 43 Milyon TL finansman geliri elde etmeyi başardı. Sabancı Holding bu çeyrekte net borcunu %33 azaltmayı başararak 6.3 Milyar TL seviyesine düşürmüştür.

 

Güncel F/K değeri 3.79, PD/DD değeri ise 0.66’dır. Bu değerlerin sektör ortalamasının altında fiyatlandığını söyleyebilirim. Son 5 yılda karının %16’sını yatırımcısı ile paylaşan şirketin güncel ihracat oranı %11, son 1 yıldaki özkaynak değişimi ise %29’dur.

Mutlaka Oku: 11 Adet Warren Buffet Borsa Zenginlik Sırları!

%49’u halka açık olan şirketin temettü verimliliği 2.06’dır. Özsermaye karlılığı %19, yıllık net kar marjı ise %10’dur. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı %61 seviyesindedir. Son 1 senede %44 değer kazanan hissedeki son 10 bilançoya göz attığımda net satışlar, favök ve net karlılıkta istikrarlı artışların yaşandığı net olarak görülmektedir.

Borsada En Ucuz Hisseler 2022 Portföyü İle İlgili Görüşlerim!

Borsada en ucuz hisseler 2022 portföyünde yer alan bu 7 şirketin ucuz oldukları net bir şekilde görülmektedir. Bu şirketlerin önümüzdeki dönemlerde net karlarını ve satışlarını artırıp artırmadıklarına bakarak kendi yatırım stratejinizi oluşturabilirsiniz.

Benim Borsada En Ucuz Hisseler 2022 portföyünde en beğendiğim şirketler sırasıyla Alarko Holding, Ereğli Demir Çelik ve Orge şirketleridir. Bu şirketlerin önümüzdeki dönemde ciddi karlılıklar yazıp uzun vadeci yatırımcılarını getiri anlamında tatmin edeceğini düşünüyorum.

 

Enflasyonun üzerinde bir getiri elde etmek için burada yer alan bazı şirketleri portföyünüze eklemeniz özellikle borsaya yeni başlayan kişilerin risklerini ciddi bir şekilde düşürecektir. Bu şirketleri portföyünüze eklerken de her 3 ayda 1 açıklanan bilançoları yakın takibe almayı unutmamanız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

Borsada En Ucuz Hisseler 2022 İçin Sizlerinde Yorumlarını Bekliyorum!

Böylelikle Borsada En Ucuz Hisseler 2022 portföyünde yer alan 7 şirket ile ilgili önemli detayları aktarmaya çalıştım. Sizlerinde burada yer alan şirketler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.

Mutlaka Oku: Karını En Çok Artıran Şirketler

Mutlaka Oku: Borsacı Dede Naten

Mutlaka Oku: Uzun Vade Yatırım

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz