Borsadan Zengin Olanlar Neyi Doğru Yapıyor?

Merhabalar arkadaşlar burada sizlere Warren Buffet, George Soros ve Benjamin Graham gibi Borsada zenginliği yakalamış olan insanların neleri doğru yaptıklarına değineceğim. Borsadan zengin olanlar hangi davranışları sergileyerek zengin olmuşlar elimden geldiğince uzatmadan aktarmaya çalışacağım…

Bilindiği gibi borsamızdaki yerli yatırımcı sayısı şuan itibari ile 2 milyonu geçmiş durumda. Yıl sonunda bu rakamın 3 milyona ulaşması beklenmekte. İşte borsaya yeni girmiş olan acemi yatırımcılara fayda sağlayacağını düşündüğüm bu içeriğimi sonuna kadar takip etmenizi öneriyorum.

Milyonlarca dolar kazanmış borsadan zengin olanlar sadece yabancılar değildir. Burak Sevindik zengin Türk yatırımcılara verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesidir. Büyük veya küçük sermayeniz olabilir hiç önemli değil, burada yer alan borsa aksiyonlarını kendi yatırım tercihlerinizde de uygulayarak başarılı olabilirsiniz…

Detaylara geçmeden önce söylediklerimin bir yatırım danışmanlığı kapsamında yer almadığını belirtmek istiyorum. ayrıca borsadan zengin olanlar hakkında yer vermiş olduğum bu içeriğime katkı sağlamak için içeriğimi beğenmeyi unutmamanızı rica ederim…

Borsadan Zengin Olanlar Neleri Doğru Yapıyor?

Borsadan Zengin Olanlar Neyi Doğru Yapıyor?

1-Sürekli Ekrana Bakmıyorlar!

Borsadan zengin olanlar gün içerisinde asla yatırım yapmış oldukları hisse senetlerinin nasıl bir seyir izlediğine bakmazlar. Sürekli ekrana bakmanın duygusal karmaşıklıklar yaratacağını düşündükleri için bu tür bir eylemde bulunmazlar. 

Bu insanlar günlük takip etmeleri gereken hisselerini sadece seans sonlarında kontrol ederler. Piyasanın aktif olduğu saatlerde işlem yapmayan bu insanlar günlük hayatta yapmış oldukları işlere daha fazla odaklanarak gerçek başarıyı yakalamaya her geçen gün daha fazla yaklaşırlar.

Sizlere tavsiyem anlık olarak piyasayı izleyeceğiniz bir uygulamaya sahipseniz cep telefonunuzdan bu uygulamayı siliniz. Piyasanın aktif olduğu saatlerde alım satım kararları yapmaya çalışırsanız asla zengin olamazsınız. Borsadan zengin olanlar bu denli basit bir aksiyonu yatırım tercihlerinin merkezine alırlar.

2-Uzun Soluklu Düşünüyorlar!

Borsada günlük al-satlar yaparak başarılı olacağınıza inanıyorsanız çok büyük hayal kırıklıkları yaşarsınız. Geçmişte borsada zenginliğe ulaşmış olan insanların en az 10 yıllık uzun vadeli bir yatırım yaptıklarını görebilirsiniz. Bu insanlar kısa süreli yatırım aksiyonlarının zengin olmaya yetmeyeceğini çok iyi bilirler.

Mesela Warren Buffet elindeki hisseleri 30 yıldan daha uzun süredir elinde bulunduruyor. Güvendiğiniz bir şirkete yatırım yaptığınıza eminseniz çok uzun vadeli düşünmenizde büyük yarar vardır. Ülkemiz borsasındaki şirketlerin son 10 yıllık fiyat grafiklerini kontrol ederek inanılmaz yükselişler yaşadıklarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Mesela borsamızda işlem gören Egeen hisse senedi 2010 yılında sadece 10,70 kuruş seviyelerinden işlem görüyordu. Şuanda 1745 TL’lerde gezinen hisseye o zamanlarda 10.000 TL para yatıran bir kişi bu zamana kadar hissesini satmasaydı parası tam tamına 1 Trilyon 630 Bin TL olurdu. Kısa süreli al-sat yapan bir kişinin bu denli bir fırsatı yakalaması imkansızdır. Bu yüzden hep uzun vadeli düşünün…

Mutlaka Oku: Yeni İş Kuracaklara Fikirler 2021

3-Hiçbir Haber Akışından Etkilenmiyorlar!

Borsadan zengin olanlar ülkede adeta bir darbe olsa dahi ellerindeki hisseyi satmaya karar vermiyorlar. Bu tür durumların geçici olduğuna inandıkları için çok büyük düşüşlerde ufak miktarlarda alışlar gerçekleştirerek servetlerine servet katıyorlar.

Özellikle borsamızda işlem yapan küçük yatırımcılar en ufak haber akışından etkilenerek alım veya satım kararı veriyorlar. Mesela geçtiğimiz aylarda Karadeniz’de Doğalgaz rezervi bulunduğuna dair bir haber çıktığından dolayı doğalgaz üreten şirketlere küçük yatırımcılar anlık yatırımlar yapmaya başladılar.

Rezervin ufak olduğu anlaşılınca şirket hisseleri günlerce değer kaybetti ve bu süreçte alınan doğalgaz şirket hisseleri zararına satıldı. Parasını bu tür hatalardan dolayı eriten küçük yatırımcı halen günümüzde büyük yanlışlar yapmaya devam etmektedir…

4-Günlük Hayatta En Çok Alışveriş Yaptıkları Şirketlere Yatırım Yapıyorlar!

Mesela Warren Buffet bir cola tutkunudur. Coca Cola’yı her fırsatta tüketmeye devam eden Buffet, çevresindeki insanlarında bu özel içeceğe karşı ilgisini gördükçe korkmadan coca cola hisselerine yatırım yapmıştır. Şirketin günlük içecek satış rakamlarının inanılmaz boyutlarda olduğunu gören Warren Buffet yıllar geçtikçe şirket paylarındaki ağırlığını artırmıştır.

Sizde günlük hayatta alışveriş yaptığınız şirketlerden esinlenerek borsada yatırım tercihlerinde bulunabilirsiniz. Mesela ben gündelik yaşantımda Bim’den çok fazla alışveriş yaptığımdan dolayı şirketin herhangi bir finansal verisine bakmadan yıllar geçtikçe hisse ağırlığımı artırıyorum…

Bir şirkete yatırım yaparken birçok göstergeyi baz almanız gerekmektedir ancak benim yatırım tercihlerim her zaman şu söz üzerine olmuştur; Ne yiyor, ne içiyor ve ne kullanıyorsam onların hisse senetlerini alırım. Borsadan zengin olanlar da her daim bu sözü temele alarak yatırım gerçekleştirmektedirler…

5-Tek Bir Hisseye Yatırım Yapmıyorlar!

Özellikle borsamızda yeni giriş yapmış olan yatırımcıların yapmış oldukları en büyük hatalardan bir tanesi de paralarını tek bir hisseye bağlamalarıdır. Borsaya giriş yapmış oldukları para oldukça cüzi miktarlarda olduğu için ve birden fazla hisseye yatırım yapmanın kazanç oranlarını düşürdüğüne inandıkları için bu tür bir hata yapabilmektedirler.

Borsadan zengin olanlar asla 3’den az hisse senedine yatırım gerçekleştirmezler. 1000 TL ile dahi borsaya giriş yapıyorsanız tek bir hisseye paranızı bağlamayın. Her zaman bir sepet yapmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde beklemediğiniz para ve zaman kayıpları yaşayabilirsiniz.

Mutlaka Oku: 2000 TL Nasıl Değerlendirilir?

Mesela benim şuanda borsada 30.000 TL param var ve 30 Tane hisseye yatırım yapıyorum. Kabul ediyorum 30 hisse biraz fazla ama çok fazla riski sevmeyen bir yapıda olduğum için şirket sayısını düşürmeyi düşünmüyorum. Uzman borsacılar genel olarak bir kişinin 15’ten fazla hisse senedine yatırım yapmasının takibi zorlaştırdığından dolayı hata olduğunu belirtmektedirler.

6- Elde Edilen Karı Yine Yatırıma Yönlendiriyorlar!

Borsadan zengin olanlar servetlerine aslında bu temel strateji sayesinde sahipler. Yatırım yapmış oldukları hisselerden elde etmiş oldukları karı harcamak yerine yine yatırıma yönlendiriyorlar ve kar topu etkisi yaratıyorlar. Bu strateji reelde düşündüğünüzden çok daha etkili…

Mesela borsamızda her yıl düzenli bir şekilde temettü veren hisselere yatırım gerçekleştirdiyseniz buradan gelen her temettü ödemesini tekrar yatırıma yönlendirerek kar topu etkisini başlatabilirsiniz. Uzun vadeli bir yatırım prensibine sahip olan birçok borsacı bu şekilde yatırım yapmanın en doğru seçenek olduğunu düşünmektedirler.

Ben bu prensibi şu şekilde uyguluyorum; Borsamızda yabancı payı yüksek ve son 10 yılda aksatmadan düzenli bir şekilde temettü ödemesi gerçekleştiren şirketleri seçiyorum. Bu şirketler bazı yıllarda yılda 2 kez dahi temettü ödemesi gerçekleştiriyorlar. Bu ödemeleri harcamak yerine yine aynı hisseye yatırım gerçekleştirerek inanılmaz getiriler elde ediyorum…

Mutlaka Oku: Dolar Kazandıran İşler

7-Kendi Stratejilerini Oluşturuyorlar!

Her insanın özellikle finansal beklentileri farklı olabilmektedir. Uzun vadeli yatırım düşüncesinde dahi olsanız kendi yatırım stratejinizi oluşturmanız gerekmektedir. Borsadan zengin olanlar kendi stratejilerini oluşturarak reel getirilerini artırmayı tercih etmektedirler.

Strateji belirleyebilmek hiç kolay değildir. Kendi stratejinizi belirleyebilmek belki de yıllar alabilir. Strateji oluşturma hususunda işinizi kolaylaştırmak istiyorsanız bol bol borsaya dair kitaplar okumanızı tavsiye ediyorum. Başarılı aksiyonların reeldeki karınızı inanılmaz artırabileceğini unutmayınız.

Bu yüzden strateji oluşturma işine daha fazla kafa yormanızı öneriyorum. Sebep sonuç ilişkisini iyi bir şekilde kavrayın. Bir şirkete neden yatırım yaptığınızı veya bir şirketin hisselerini neden sattığınızı zihninizde iyi bilin. Borsada ancak ve ancak bu şekilde başarılı olabilirsiniz..

Böylelikle Borsadan Zengin Olanlar neyi doğru yapıyor elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. Sizlerin de Borsadan zengin olanlar hakkında yorum ve görüşlerini merak ediyorum. İçeriğimi beğenip kanalıma abone olarak desteklerinizi iletebilirsiniz…

Mutlaka Oku: 200 Lirayı Nasıl Katlarım Diyenlere 7 Tavsiye

Mutlaka Oku: 15 Bin TL İle Yatırım Yapmak

Mutlaka Oku: Borsada Günde 100 TL Kazanmak

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz