VESTEL BEYAZ EŞYA SON BİLANÇOSUNU iNCELEDİM!

Selamlar arkadaşlar. Son zamanlarda bir türlü istenen performansı gösteremeyen Vestel Beyaz Eşya’nın güncel bilançosunu inceleyeceğim. Bu detaya geçmeden önce videoya like atarak bana desteklerinizi iletmenizi rica edeceğim… Hemen Detaylara geçelim…

VESBE HİSSE İNCELEMESİ

1-Net Karda %34’lük Bir Artış Söz Konusu!

Vestel Beyaz Eşya son çeyrekte net karını %34 artırarak 693 Milyon Türk Lirasına yükseltti. Bu net kar son 5 senenin en iyi net karı olma özelliğini gösteriyor. Geçen sene aynı dönemde net kar 516 Milyon Türk Lirasıydı. Beyaz eşya sektöründe ciddi daralmaya rağmen bu net kar bence tatmin edici.

2-Satış Gelirleri %73 Büyüdü!

Şirketin güçlü bir satış ağına sahip olduğunu kanıtlayan en önemli şey, bu çeyrekte açıklamış olduğu net satış geliri. Şirket %73 büyüme ile 7.55 Milyar TL net satış geliri elde etti. FAVÖK ise yıllık bazda %54 artış kaydederek 1.6 Milyar Türk Lirasına ulaştı. Açıklanan bu net satış geliri de son 5 senenin en iyi rakamı.

3-Şirketin 624 Milyon TL Döviz Açık Pozisyonu Bulunuyor!

Vestel Beyaz eşya şirketinin şuanda tam 624 Milyon döviz açık pozisyonu bulunmakta. Bu dönemde şirket 694 Milyon da finansman geliri elde etmeyi başardı. Şirketin net borcu ise geçen seneye göre %97 artarak 2.46 Milyara yükselmiş durumda.

4-Şirketin Piyasa Değerinde Önemli Bir Artış Söz Konusu!

Vestel Beyaz, geçen sene 8.54 Milyar piyasa değerine sahipken bu dönemde 13.84 Milyar piyasa değerine ulaştı. Son bilançoya göre hisse başına karlılık ise 1.22 kuruş oldu. Bu hisse başı karlılık ortalama olarak %5 temettü verimliliğine işaret ediyor.

5-Şirketin Sadece %13’ü Halka Açık!

Vesbe, sadece %13 halka açıklık oranına sahip. Özellikle uzun vadeci yatırımcılar düşük halka açıklık oranını çok sever. Şirketin geriye kalan kısmı ise Vestel Elektroniğe ait. Bu durumda iki şirkete aynı anda yatırım yapmayı mantıksız bir hale getiriyor. İkisinden birini tercih etmek çok daha mantıklı.

6-Şirketin Özsermaye Karlılığı Gayet İyi Seviyede!

Şirketin son bilançosuna göre özsermaye karlılığı yüzde 42 iken yıllık net kar marjı ise yüzde 9 seviyesinde. Yıllık net kar marjı düşük gibi görünse de sektör kıyaslaması yaptığımda hiçbir şirketin zaten şuanda %10 kar marjını geçemediğini görmekteyim.

7-Hissedeki Yabancı Oranı %8 Seviyesinde!

Maalesef borsamızdaki yabancı çıkışları hız kesmeden devam ediyor. Vestel Beyaz hissesindeki yabancı oranı ise sadece yüzde 8 seviyesinde. Hissede hızlı bir hareket görmek için yabancı yatırımcıların gelmesi gerekmekte. Bu önemli hisse için iş yatırım uzmanlarının 14 lira hedef fiyat ile %65 getiri potansiyelli bir rapor hazırladığını da hatırlatalım.

8-Bu Önemli Hisseye 2016 Yılında Sadece 88 Bin TL Yatırsaydınız!

Vesbe hisse senedine 2016 yılının Mayıs ayında sadece 88 Bin Türk Lirası yatırsaydınız, paranız şuanda tam tamına 1 Milyon Türk lirası olurdu. Uzun vadeli yatırımın her zaman kazandıracağı burada da net bir şekilde görülüyor. Şirket son 5 yılda karının yüzde 97’sini yatırımcısı ile paylaştı. Şirketin şuandaki güncel ihracat oranı %16.  Son 1 senede özkaynaklarda yüzde 41 artış yaşandı.

Vesbe Hisse İncelemesi İçin Yorumlarınızı Bekliyorum

Arkadaşlar böylelikle vesbe hisse incelemesi yaptım. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. İçeriğimi beğenip kanala abone olmayı unutmayınız…

Mutlaka Oku: Borsa Neden Düşüşte?

Mutlaka Oku: Son 1 Ayda En Çok Artan Hisseler

Mutlaka Oku: 100 Bin TL ile nasıl yatırım yapılır?

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz