Uzun Vadecilerin Gözbebeği SASA Hisse İçin Güncel 15 Detay!

Selamlar arkadaşlar. Ülkemizin lider sanayi kuruluşlarından bir tanesi olan SASA şirketinin hissesi ile ilgili en güncel detayları sizlere buradan aktaracağım. Uzun vadeci yatırımcıların gözbebeği SASA hisse ile ilgili bir içerik beklediğiniz için bu içeriği hazırladım sonuna kadar takip etmenizde yarar görüyorum…

Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında 38. sırada yer alan Sasa Polyester, ülkemizin en fazla ihracat gerçekleştiren 83. firmasıdır. Elyaf, özel polimer, iplik ve poy gibi üretimi oldukça zor olan ürünler üreten şirket her geçen yıl üretim kapasitesini artırarak pazar payını büyütmeyi başarmaktadır.

Adana’da faaliyet gösteren bir şirket olan SASA, en son 150 milyon dolarlık tesis yatırımı gerçekleştireceğini duyurdu. Bu tesis 350 bin ton kapasiteli tekstil cipsi, şişe cipsi ve pet cipsi üretimi gerçekleştirecek.  2024 yılında faaliyete geçmesi planlanan bu yatırımın ciroya katkısının ise 500 Milyon Dolar olacağı da aktarıldı.

SASA HİSSE

2021 yılında üretim yatırımları ile dikkat çeken SASA şirketinin patronu İbrahim Erdemoğlu’nun tamamen şeffaf bir şekilde şirketi yönetmesi SASA hisse senedine ilgiyi artırmıştır. Şirket kurumsal web sitesini çok başarılı yönetiyor. Şirket ile ilgili yatırım haberlerini direkt olarak sitenin ana sayfasından öğrenebiliyorsunuz.

Birçok uzun vadecinin portföyünde yer almayı başaran SASA hisse ile ilgili beklentiler çok fazla. Şirketin en fazla güven veren noktası sürekli olarak üretim kapasitesini artırmaya yönelik yatırımları. Borsamızda hikayesi olan ender hisselerden bir tanesi olan SASA hisse ile ilgili finansal detaylara birazdan yer vereceğim…

Öncelikli olarak SASA hisse ile ilgili detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak kanalıma desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Bu tarz içeriklerin daha fazla gelmesi için içeriği 1000 beğeniye ulaştırmanızı rica edeceğim. Her 2 izleyenden 1’i beğen butonuna basmayı unutmazsa bu hedefe kolaylıkla ulaşılacaktır. Destekleriniz için çok teşekkürler…

İşte Detaylar…

Uzun Vadecilerin Gözbebeği SASA Hisse İçin Güncel 15 Detay!

1-Şirket Son Çeyrekte Mükemmel Bir Karlılık Açıkladı!

Sasa hisse için açıklanan son bilançoda şirketin 765 Milyon TL net kar yazdığı görülmekte. Şirket geçen sene aynı dönemde 253 Milyon TL zarar açıklamıştı. Bir önceki çeyrekteki ne kar ise 532 Milyon TL’ydi. Şirket tesislerini üretime sokmaya başladıkça net karında anormal yükselişler devam edecektir.

2-Sasa, Son 5 Senenin En İyi Satış Gelirini Elde Etti!

Açıklanan bilançoda şirketin %198 artışla 3.65 Milyar TL net satış geliri elde ettiği görülmüştür. Bu satış geliri son 5 senenin en iyi satış geliri olma özelliğini gösteriyor. FAVÖK ise yıllık bazda %91 artış kaydederek 526 Milyon TL’ye ulaştı. Geçen sene aynı dönemde net satış geliri 1.22 Milyar TL’ydi. Bir önceki çeyrekte ise 2.72 Milyar TL satış geliri elde edilmişti. Şirketin 2018 yılı sonundan itibaren satış gelirlerine baktığımda her çeyrekte katlayarak büyüyen bir satış gelirinin olduğunu görmekteyim.

Mutlaka Oku: Borsacı DEDE Naten Hisse İncelemesi!

3-Şirket Ciddi Bir Döviz Açık Pozisyona Sahip!

Net karda ve satış gelirlerinde mükemmel yükselişler yaşansa da şirketin 7.54 Milyar TL döviz açık pozisyona sahip olması olumsuz bir durum olarak gösterilebilir. Ancak şirketin ciddi bir ihracata sahip olması bu olumsuzluğu bir nebzede olsa kapatıyor. SASA hisse için açıklanan bilançoda bu dönemde 210 Milyon TL de finansman geliri elde edildiği belirtilmiştir.  Geçmiş dönemlere göre döviz açık pozisyonunun giderek arttığını hatırlatmakta yarar görüyorum.

4-Sasa, Borcunu %30 Artırdı!

Son açıklanan bilançoda geçtiğimiz yıla göre borç %30 artarak 7.8 Milyar TL seviyesine yükseldiğini söyleyebilirim. Geçen yıl bu borç 5.95 Milyar TL seviyesindeydi. Şirketin bu borcunun üretim yatırımlarından kaynaklı olduğu düşünüldüğünde özellikle uzun vadeciler bu tür bir borçlanmayı çok fazla gözlerinde büyütmemektedirler.

5-Hissedeki Cari Değerler Sektör Ortalamasının Üzerinde!

SASA hikayesi olan bir şirket olduğundan dolayı cari değerleri sektör ortalamasının üzerinde seyretmekte. Sasa hisse senedindeki güncel F/K 29, PD/DD değeri ise 13’tür. Şirketin sektöründeki diğer rakibi olan Aksa ise 10 F/K değerine ve 4.31 PD/DD değerine sahip. Bu arada Aksa Akrilik’in de son dönemde ciddi yükselişler yaşadığını da belirtmek istiyorum.

6-Halka Açıklık Oranı Sadece %18!

Sasa hisse için beğendiğim bir diğer önemli nokta düşük halka açıklık oranına sahip olmasıdır. Düşük halka açıklık oranına sahip şirketler iyi bilançolar açıkladıklarında çok daha hızlı bir şekilde yükselişler gerçekleştirebiliyorlar. SASA’nın son 1 senede %217 oranında değer kazandığını da belirtmeden geçemeyeceğim.

Mutlaka Oku: Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler!

7-Sasa Hisse, Özsermaye Karlılığı ve Yıllık Net Kar Marjı Arzulanan Seviyelerde!

Sıklıkla belirtmiş olduğum gibi uzun vadeci bir yatırımcıysanız şirketin özsermaye karlılığının ve yıllık net kar marjının en azından enflasyonun üzerinde olmasına dikkat etmelisiniz. SASA hisse için açıklanan son bilançoda özsermaye karlılığının %54 ve yıllık net kar marjının %16 olması gayet istenilen seviyeler olduğunu söyleyebilirim. Tabii yıllık net kar marjının biraz daha artırılması da yatırımcıları mutlu edecektir.

8-Özkaynaklarda ve Toplam Aktiflerde İstikrarlı Büyüme Söz Konusu!

SASA şirketin tam son 16 çeyrek bilançosunu incelediğimde toplam aktiflerde ve özkaynaklarda istikrarlı bir artışın yaşandığını görmekteyim. 2017 yılı sonunda 1.13 Milyar TL olan özkaynaklar şuanda 4.03 Milyar TL, 2.37 Milyar TL olan toplam aktifler ise 15.84 Milyar TL gibi muazzam bir seviyeye ulaşmış. Bu iki kalamin istikrarlı bir şekilde artış gösteriyor olması şirketin başarılı ve doğru bir şekilde yönetildiğini net olarak göstermektedir. Son 1 senede özkaynaklarda %3 artış yaşandı.

9-Hisse Başı Karlılık Sürekli Artıyor!

Uzun vadeci yatırımcıların dikkat etmesi gereken bir başka önemli kalemde hisse başı karlılıktır. Hisse başı kar bir şirketin net karının tedavüldeki hisse senetlerine oranıdır. Şirketler karşılaştırılırken hisse başı karlılığı daha yüksek olan şirket güçlü olarak kabul edilir. SASA hisse için açıklanan son bilançoda şirketin her çeyrek dönemde hisse başı karlılığını artırmayı başarması doğru yolda ilerlendiğini net olarak göstermektedir. 2017 son çeyreğinde sadece 0.13 kuruş olan hisse başı karlılığın son çeyrekte 68 kuruşa kadar çıktığını belirtmek istiyorum.

10-SASA Borçlarını Ortalama 4 Günde Ödüyor!

Şirket güçlü bir finansal yapıya sahip olduğu için borçlarını ortalama olarak 4 gün içerisinde ödemeyi başarıyor. Şirketin ortalama alacak tahsil süresi ise 44, Stok tutma süresi ise ortalama 79 gündür. Bir sanayi kuruluşu için 79 olan stok tutma süresinin gayet makul olduğunu söyleyebilirim.

11-Hissedeki Yabancı Oranı Düşük!

Son 5 senenin en iyi satış gelirleri elde edilmesine rağmen yabancı oranının %9 bandında kalması şaşırtıcı olmakta. Çok büyük bir ihtimal ile yabancıların kafasındaki en önemli soru işaretleri döviz açık pozisyonu ve net borçtur. Şirket bu iki kalemi düşürmeyi başarırsa yabancı yatırımcılar hisseye daha kolay sermayelerini yatıracaklardır.

Mutlaka Oku: Son 5 Yılda İstikrarlı Temettü Veren Hisseler

12-Erdemoğlu Holding Şirketin %58’ine Sahip!

Şirketi Sabancı Holding’ten devralan Erdemoğlu Holding, %58’lik bir paya, Dinarsu %7.81, Merinos halı ise %14.73’lük bir paya sahiptir. Şirketin halka açık kısmının da %18 olduğunu daha önceki maddelerde değinmiştik. Şirket paylarının yüksek kısmının kişilerde olmaması şirketin kurumsal bir anlayışla yönetildiğini net olarak göstermektedir.

13-Şirket Düzenli Bir Şekilde Temettü Dağıtmıyor!

SASA, daha öncesinde düzenli bir şekilde temettü ödüyordu ancak şirket daha sonrasında temettüleri dağıtmak yerine yatırım harcamalarında kullanılmasına karar verdi.  Son 5 yılda karın sadece %19’u dağıtıldı. Yakın zamanda bedelsiz sermaye artırımına giden şirket bu yönü ile de yatırımcısının arkasında olduğunu göstermiştir. Şirket tarihi boyunca bedelli sermaye artırımı da yapmamıştır.

14-SASA %25 İhracat Oranına Sahip!

SASA hisse için son açıklanan bilançoda şirketin toplam satışlarının %25’inin yurtdışına yapıldığı görülmekte. Bu durum döviz açık pozisyona sahip olunmasına rağmen şirketin finansal olarak güçlü kalmasını sağlamıştır. Tabi bu %25’lik ihracat oranının artırılması gerektiğini de hatırlatmak istiyorum.

15-Şirket Yüksek Bir Kaldıraç Oranı İle İşlem Görüyor!

Ana sermayenin toplam risk tutarına bölünmesi ile bulunan kaldıraç oranı şirketin risk düzeyini göstermektedir. SASA’nın %74 olan kaldıraç oranının oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum. Uzun vadeli yatırımlarda bu oranın %50’nin altında olması arzu edilmekte. Şirketin kaldıraç oranın son 10 çeyrektir %50’nin altında kalmadığını hatırlatmak istiyorum…

SASA HİSSE İle İlgili Görüşlerim!

Öncelikli olarak SASA hisse senedi ile ilgili elimde tek bir lotun olmadığını belirtmek istiyorum. Şirket beni her daim yapmış olduğu üretimi artırmaya yönelik yatırımlar ile ve patronunun gerçekten çok düzgün bir şekilde şirketi yönettiğinden ötürü cezbediyor ancak yüksek borçluluk ve yüksek döviz açık pozisyonu beni korkutuyor.

Uzun vadeli portföyüme SASA hisse senedini eklememin en önemli sebebi de sektördeki rakibi olan AKSA Akrilik’in portföyümde yer alması. Yatırım anlayışıma göre aynı sektörden iki şirketi portföyüme eklememeyi ilke edindim. Bu arada Aksa Akrilik’te güzel yükselişler yaşamaya devam ediyor.

SASA’nın daha hızlı yükselişler yaşaması ve yüksek kaldıraç oranını düşürmesi için mutlaka ihracat oranını artırması gerekmekte. Üretim kapasitesinin her yıl artırılması gerçekten müthiş. Ayrıca özsermaye karlılığının da %54 olması tatmin edici oldu….

SASA Hisse Senedi İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle SASA hisse senedi ile ilgili 15 önemli detay aktardım. Sizlerinde bu önemli şirket ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: TEZOL HİSSE

Mutlaka Oku: Borsada En Ucuz Hisseler

Mutlaka Oku: Karını En Çok Artıran Şirketler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz