Nasıl Zengin Olunur ? | Zengin Olmak İçin 19 Tavsiye

Bu yazıyı bulduysan ve halen okumaya devam ediyorsan zengin olma hayallerini içinde taşıyorsun demektir. İşte bu yazımızda Nasıl Zengin Olunur ve sıfırdan başlanıp nasıl zengin olunur aktarmaya çalışacağız…

Nasıl Zengin Olunur ?

1- Aklınıza Yatırım Yapın

Nasıl Zengin Olunur? sorusuna verilebilecek en güzel yanıt aklınıza yatırım yapmaktır. Yani bir mala veya eşyaya yatırım yapmadan önce tecrübelere, eğitiminize vb. durumlara yatırım yapmanız kısa süreli zenginlik yerine kalıcı zenginliğin kapısını sizlere açacaktır. Eğer aklınıza yatırım yaparsanız başarılı bir kariyere sahip olursunuz. Arayan değil her daim aranan bir insan olursunuz. Akla yatırım yapmak finansal konularda bilinçli tavırlar sergilemenizi de sağlayacaktır.

2- Sosyal Yeteneklerinizi Geliştirin

Kimse tek başına zengin olmamıştır. Geçmişte ve günümüzde zengin olan insanlara baktığınızda tek başına zengin olamadıklarını görürsünüz. Sosyal yeteneklere sahip olmak insan ilişkilerinden sizi başarılı kılacağı için önemli pozisyonlara her daim ilk siz düşünülürsünüz. Sosyal yeteneklerinizi geliştirdiğiniz takdirde her koşula rahatlıkla uyum sağlar ve zor durumlardan başarılı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

3- Sağlığınıza Önem Verin

İnsanlar para kazanmak uğruna sağlıklarından olurlar daha sonra da kaybettikleri sağlıklarını geri kazanmak için paralarını harcarlar. Oysa bu çok yanlıştır. Çalışırken de sağlığına dikkat eden insan diğer insanlardan her daim daha kazançlıdır. Düşünün sağlığınızı kaybettiğinizde hem sağlık masrafları ile hemde sağlıksız olduğunuz günlerde çalışamadığınız için beliniz bükülür. Mutlaka taze yiyecekler tüketin günümüzün zararlı yemek alışkanlıklarını terk edin. Ancak bu şekilde maddi ve manevi huzurlu bir hayat geçirebilirsiniz.

4- Kazandığınızın En Az %1’ini Bağış Yapın

Dünyadaki yoksulluğun tek sebebi zenginlerin gözünün doymamasıdır. Zengin bencil olarak anılmak istemiyorsanız ve paranızın daha bereketli olmasını istiyorsanız mutlaka kazancınızın bir kısmı ile bağış yapın. Bu size içsel bir huzur da vereceği için işlerinize daha konsantre olabilmenizi sağlayacaktır. İslam dininde de zekat buna güzel bir örnektir.

5- Zengin Olmak İçin Bir Hedefiniz Olsun

Nasıl Zengin Olunur? sorusunu soran birçok insan zengin olmak istemelerini hedef sanmaktadırlar. Oysa zengin olmak ucu açık bir hedeftir. Somut bir hedefiniz yok ise zengin olma yolunda kısa sürede pes edersiniz. Mesela zengin olmak istiyorum çünkü şuan yaşadığım evden çok daha iyisini istiyorum veya şuan kullandığım arabadan çok daha iyisine sahip olmak istiyorum veyahut çocuklarıma iyi bir gelecek hazırlamak istiyorum demek zengin olmak için ucu açık olmayan hedefler olabilmektedir.

6- Sürekli Kendinizi Geliştirmeye Odaklanın

50 yaşında zengin olup günün koşullarına ayak uyduramayan cahil bir birey olmak istemiyorsanız her daim hangi yaşta olursanız olun kendinizi geliştirmeye özen gösterin. Ancak bu şekilde uzun vadeli zenginliğin tadını çıkarabilirsiniz.

7- Para Kazanmak İçin Para Harcayın

Para kazanmak için para harcayın demek harcamalarınızı değeri artacak şeyler için yapmanız tavsiye edilmektedir. Nasıl Zengin Olunur? sorusunu yönelttiğimiz birçok zengin insan yaptıkları harcamaları değeri artacak şeyler için yaptıklarını söylemektedirler. Mesela işinizi büyüttüğünüz de tüm işi kendinizin yönetmeye çalışması büyük bir faciaya yol açabilirken büyümenizin süreklilik kazanabilmesi için her bölüme alanında uzman kişilerin işe alınması ilk başlarda size maddi külfet olarak gelebilir fakat alanında uzman çalışanlar sayesinde değeriniz ve karlılığınız aynı oranda artış gösterecektir.

8- Alırken Kazanın

Ticarette nasıl zengin olunur diye soranlara verebileceğimiz en güzel tavsiye alırken kazanın tavsiyesidir. Birçok işletmeci ham madde satın alırken pazar araştırması yapmaz en yakınındaki yerlerden ham madde ihtiyacını gidermektedirler. Oysa alırken kazanmak deyimini bilen bir kişi pazar araştırması yapar ve ona göre en kaliteli ürünü en uygun fiyattan satın alır. Bu durumda doğal olarak işletmenin karlılığı üzerinde oldukça etkili olacaktır. Toptan mal almakta bu tavsiyemize güzel bir örnektir.

9- Yatırım Yaparken Uzun Vadeli Yatırımlar Gerçekleştirin

Kısa yoldan nasıl zengin olunur veya çabuk zengin olma yolları gibi arayışlarda bulunmayın. Uzun vadeli ve sürekli yatırımlar sonucunda zengin olmaya her gün biraz daha yaklaşırsınız. Zengin olmak istiyorum diyorsanız mutlaka bu tavsiyemizi dikkate alın.

10- Anlık Harcama Krizlerine Girmeyin

Bazı insanlar bütün yıl boyunca birikim yapma hedefi ile yola çıkarlar fakat bir anda gelen harcama dürtüsüne psikolojik nedenlerden dolayı engel olamazlar. Kendinize mutlu etmek için alışveriş yapmayın bu sizi kısa vadede mutlu eder uzun vadede ciddi depresyonlar ile karşılaşmanıza neden olur.

11- Gösterişsiz Bir Hayat Yaşamak Temel Hayat Prensibiniz Olsun

Gösterişsiz bir hayat yaşamayı kendinize bir prensip olarak temel aldıysanız zengin olmak için çok iyi bir özelliğiniz var demektir. Nasıl zengin olunur sorusunun en güzel yanıtlarından biri olarak gösterişsiz hayat seçmek size zenginlik kapılarını sonuna kadar açacaktır. Warren Buffet gibi zengin insanlar ne kadar büyük paralar kazanırlarsa kazansınlar başkalarına gösteriş yapmak için paralarını harcamamaya çok büyük dikkat ederler.

12- Kredi Kartı Kullanmayın

Borçsuz bir insan olmak birikim yapma hedefinizi rahatlıkla gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Kredi kartı kullanan bir insan gelecek ay ki finansal hedeflerini hiçbir zaman tutturamaz. Aynı şekilde kredi kartı bir harcama rahatlığı vereceği için ciddi nakit sıkıntısı çekmenize de neden olacaktır.

13- Birikimlerinizi Otomatik Ödemeler İle Yapın

Bankanız ile görüşüp hesaplarınıza birikim yapmak için otomatik ödeme talimatı vermek farkında olmadan zengin günlerinize bir adım daha yaklaşmanızı sağlayacaktır. Otomatik ödeme talimatı bankanın tek güzel yanıdır.

14- Erken Yatırıma Başlayın

Nasıl zengin olunur sorusunun kilit anahtarlarından bir tanesi de erkenden yatırıma başlamak gelmektedir. Erkenden yatırım yapmayı öğrenen kişiler geç birikim yapmaya başlayan insanlardan daha başarılı ve daha zengin olmuşlardır. Warren Buffet babası sayesinde henüz 11 yaşında hisse senedi yatırımı yaptığını söylemiştir.

15- Kendi İşinizi Kurun

Asla başkasının emri altında çalışarak zengin olamazsınız. Zengin olmak istiyorsanız mutlaka kendi işinizi kurma yolunda kendinizi geliştirmelisiniz. Girişimcilik üzerine kurslara katılabilir, finansal konularda kendinizi eğiterek ticarette nasıl zengin olunur öğrenebilirsiniz.

16- İnternet Dünyasına Hakim Olun 

İnternet günümüzün ve önümüzdeki yaklaşık 100 yılın en etkili zengin olma araçlarından bir tanesidir. İnternet dünyasına ne kadar hakim olursanız zengin olma şansına o derece yakın olursunuz. Günümüzde dahi internet dünyasından zenginliğini ilan eden birçok kişinin olduğunu göreceksiniz.

17- Düzenli Bir Hayata Sahip Olun

Yapılan araştırmalarda evli erkeklerin bekar erkeklere göre iş hayatında daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Bu durumda doğal olarak kişiye manevi huzurun yanında maddi huzurunda gelmesini sağlamaktadır. Düzenli bir hayata sahip olmak zengin olma yolunda atabileceğiniz en güzel adımlar arasında yer almaktadır.

18- Sürekli Yeni Yerlere Gidin

Sürekli aynı yerde durarak ve sürekli aynı şeyleri görerek ufkunuzu genişletemezsiniz. Sürekli yeni şeyler yeni yerler görerek ufkunuzu genişletin ve maddi zenginlikteki at gözlüklerinizi bu şekilde kaldırın. Zengin olmak istiyorsanız asla kendinizi yaşadığınız yerle sınırlandırmayın.

19- Pazarlanabilir Beceri Edinin

Kalıcı zenginliğin sırrı pazarlanabilir bir beceriye sahip olmaktan gelmektedir. Eğer pazarlanabilir bir yeteneğiniz var ise her ne durumda olursanız olun olumsuz durumlar karşısında kolaylıkla ayağa kalkarsınız. Yazarlık yeteneğinizi olması, diksiyonunuzun düzgün olması ve bir malı satma konusunda yeteneğinizin olması pazarlanabilir yetenekler arasına girmektedir.

Böylelikle nasıl zengin olunur sorusunun yanıtını sizlere vermeye çalıştık. İlerleyen yazılarımızda ticarette nasıl zengin olunur, sıfırdan başlanıp nasıl zengin olunur ve 35 yaşından önce nasıl zengin olursunuz gibi konulara değineceğiz bizleri takip etmeyi unutmayın…

Zengin Olmak Yolları İçin Tıklayınız

Kısa Yoldan Zengin Olmanın Püf Noktaları İçin Tıklayınız

Zengin Olmanın Yolları Ekşi Tavsiyeleri İçin Tıklayınız

Zengin Olma Yolları Kitabı İçin Tıklayınız

Zengin Olmanın Yolları İçin Tıklayınız

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz