10 Yıldır Karını Dağıtan %5 Üzeri Verimliliğe Sahip Temettü Emekliliği Hisseleri

Selamlar arkadaşlar. Sizlerden gelen yoğun talepten dolayı burada temettü emekliliği hisseleri ile ilgili bilgilendirmede bulunacağım. Burada yer vermiş olduğum 6 şirket son 10 yılda ara vermeden temettü ödemesi gerçekleştirmiş ve %5 ve üzerinde temettü verimliliğine sahip şirketlerdir…

Her fırsatta borsaya yatırım yapma amacımızın temettü emekliliği olması gerektiğini dillendirmekteyim. Borsa ile yeni tanışmış kişilerin bi haber olduğu temettü hisselerini de elimden geldiğince kanalımda yorumlamaya çalışıyorum.

Temettü emekliliği hisseleri ile ilgili araştırma yapan yatırımcıların kafasında dönüp duran en önemli şey, şirketin her sene temettü dağıtıp dağıtmayacağıdır. Bu tereddüt ile kafasını dolduran kişiler ise maalesef günlük al-sat mantığı ile borsada yatırımcı olmak yerine oyuncu olmayı seçmektedirler.

Temettü Emekliliği Hisseleri

Ülkece son 10 yılda finansal ve siyasi olarak ciddi sıkıntılar yaşamış olsak da burada yer vermiş olduğum şirketlerin, şirket politikalarında temettü dağıtma ilkesi yer aldığından dolayı bu şirketler son 10 yılda ara vermeden yatırımcılarına hak etmiş oldukları kar paylarını dağıtmışlardır.

Şirketler her sene temettü dağıtamaz düşüncesini kafanızdan atıp düzenli bir şekilde Temettü Emekliliği Hisseleri arasından seçimler yapıp, düzenli alımlar gerçekleştirmeniz, uzun vadede size finansal özgürlük kapılarını ardına kadar aralayacaktır.

%5 ve üzerinde kar payı dağıtan Temettü Emekliliği Hisseleri ile ilgili detaylı bilgilendirmeye geçmeden önce sizlerden ricam bu önemli içeriğimi 500 like ulaştırmanızdır. Ayrıca burada yer alan temettü emekliliği hisseleri arasından beğendiklerinizi lütfen yorumlarda belirtiniz. Bakalım hangi hisseler daha fazla tercih ediliyor.

İşte Detaylar…

10 Yıldır Karını Dağıtan %5 Üzeri Verimliliğe Sahip Temettü Emekliliği Hisseleri

1-Akmerkez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AKMGY)

%5 ve üzerinde temettü verimliliğine sahip, 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtan şirketlerin başında Akmergez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı yer almaktadır. Şirketin %3 olan halka açıklık oranı dikkat çekmektedir. Şirket paylarına ülkemizin önemli holdinglerinden Tekfen ve Akkök Holdingin sahibi olduğunu da belirtelim.

Şirket son çeyrekte %25 artışla 23 Milyon TL net kar ve %37 büyüme ile 33 Milyon TL net satış geliri açıkladı. 18 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket, bu dönemde 2.61 Milyon TL finansman geliri elde etti. Akmerkez GYO’nun net borcu yoktur ve kasasında 56 Milyon TL nakdi bulunmaktadır.

Son 5 yılda karının %100’ünü yatırımcısına dağıtan şirketin son dönemde özkaynaklarında değişim olmamıştır. %32 özsermaye karlılığına ve %68 yıllık net kar marjına sahip olan şirketin bu iki kalemine baktığımızda oldukça başarılı bir şekilde yönetildiğini görmekteyiz. Son olarak hissede yabancı yatırımcının bulunmadığını belirtelim.

2-Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. (ANHYT)

Temettü Emekliliği Hisseleri listesinin ikinci sırasında yer alan Anadolu Hayat Emekliliğin %64’lük payına İş Bankasının sahip olması şirkete olan güveni daha da fazla artırmaktadır. %17 halka açıklık oranına sahip olan şirket, temettü emekliliği amacı ile borsaya yatırım yapmak isteyenler için en mantıklı tercihlerden biri olarak gözüküyor.

Şirket son açıkladığı bilançoda 40 Milyar toplam aktife sahip olduğunu ve bu dönemdeki aktif büyümesini %19 olarak gerçekleştirdiğini belirtmiştir. Şirketin toplam borçlarının varlıkları içerisindeki oranı %96’dır. Son çeyrekte 776 Milyon TL Teknik gelir, 168 Milyon TL ise dönem net karı elde edilmiştir.

%37 özsermaye karlılığına sahip olan şirketin yıllık net kar marjı ise %117 gibi müthiş bir seviyededir. Son 5 yılda karının %70’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin özkaynakları son 1 senede %4 artış gösterdi. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı %53’dür.

Mutlaka Oku: Çalışmadan Para Kazanmak İçin 11 Tavsiye!

3-BIM Birleşik Mağazalar A.Ş. (BIMAS)

Temettü Emekliliği Hisseleri listesinin üçüncü sırasında Bim bulunmakta. Perakende sektörünün bana göre en iyi bilançolarını açıklayan şirketin %15’i Bereket Gıdaya, %11 ise Naspak Gıdaya aittir. Şirketin %60’ı ise halka açıktır. Geriye kalan kısım ise bireysel yatırımcılara ait…

Şirketin son çeyrekte %35 artışla 884 Milyon TL net karı ve %29 büyüme ile 17 Milyar TL satış geliri bulunmakta. 371 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket, bu dönemde 76 Milyon TL finansman geliri elde etti. Bim, borcunu geçen seneye göre %80 artırarak 3.7 Milyar TL seviyesine yükseltti…

%51 özsermaye karlılığına sahip olan şirketin yıllık net kar marjı %4.77’dir. Son 5 yılda karının %86’sını yatırımcısı ile paylaşan şirketin son dönemde özkaynaklarında %3 artış gerçekleşti. %74 kaldıraç oranı ile işlem yapan şirketin son 10 çeyrek bilançosuna göz attığımda her dönemde istikrarlı yükselişlerin yaşandığını söyleyebilirim.

4-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL)

Borsamızın tartışmasız bir şekilde en iyi yönetilen şirketlerinden bir tanesi olan Ereğli, temettü emekliliği hisseleri ile ilgili araştırma yapılınca akla gelen ilk şirketlerden biri konumundadır. %48’i halka açık olan şirketin %49’una Ataer Holding sahiptir. 

Ereğli Demir Çelik için açıklanan son bilançoda %760 artışla 5 Milyar TL net kar ve %124 büyüme ile 18 Milyar TL satış geliri elde edildiği belirtilmiştir.. 2.80 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket, bu dönemde 165 Milyon TL finansman geliri elde etti. Net borca sahip olmayan şirketin kasasında 1.84 Milyar TL nakdi bulunmaktadır.

%27 özsermaye karlılığına sahip olan şirketin yıllık net kar marjı %23’tür. Son 5 yılda karının %96’sını yatırımcısına dağıtan şirketin %19 ihracatı bulunmakta ve son 1 senede özkaynaklarında %11 artış yaşandı. Son olarak Ereğli Demir Çelik hissesindeki yabancı yatırımcı oranının %56 olduğunu belirtelim…

Mutlaka Oku: İnternetten Para Kazanma Yolları

5-İş Yatırım Ortaklığı A.Ş. (ISYAT)

Son 10 yıldır düzenli temettü veren ve %5 ve üzerinde temettü dağıtan şirketler listesinin beşinci sırasında İş Yatırım Ortaklığı bulunuyor. %28’i iş yatırım menkul değerlere ve %5’i Türkiye Sınai Kalkınma Bankasına ait olan şirketin halka açıklık oranı %67’dir.

İş Yatırım için son açıklanan bilançoda %60 artışla 12 Milyon TL net kar ve %37 azalışla 16 Milyon TL satış geliri elde edildiği belirtildi. Döviz açık pozisyonu ve finansman geliri bulunmayan şirketin net borcu yok ve kasasında 237 Milyon TL nakdi bulundurmaktadır.

%13 özsermaye karlılığına sahip olan şirketin %11 yıllık net kar marjı bulunmakta. Son 5 yılda karının %99’unu yatırımcısı ile paylaşan İşyat, son 1 senede özkaynaklarını %1.3 artırdı. Son olarak hissedeki yabancı yatırımcı oranının oldukça düşük olduğunu da belirtmek istiyorum.

6-Pınar Entegre Et ve Un Sanayi A.Ş. (PETUN)

Temettü Emekliliği Hisseleri listesinin sonuncu sırasında yer alan Pınar Et ve Un’un %33’ü halka açıktır. Şirketin %54’ü Yaşar Holding’e aittir. 7.57 temettü verimliliğine sahip olan şirket, 10 yıldır ara vermeden yüksek temettüler dağıtmıştır.

Pınar Et ve Un için açıklanan son bilançoda %63 artışla 37 Milyon TL net kar ve %46 büyüme ile 316 Milyon TL net satış geliri elde edildi. 23 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin finansman geliri 826 Milyon TL’dir. Şirketin borcu geçen seneye göre %164 artarak 103 Milyon TL seviyesine yükselmiştir.

%13 özsermaye karlılığına ve %10 yıllık net kar marjına sahip olan Petun, Son 5 yılda karının %65’ini yatırımcısına dağıtmıştır. %2 ihracata sahip olan şirket son 1 senede özkaynaklarını %8 artırmayı başarmıştır. Hissedeki yabancı yatırımcı oranının %3.78 olduğunu da hatırlatalım….

Mutlaka Oku: Üniversite Öğrencisiyim Nasıl Para Kazanabilirim?

Temettü Emekliliği Hisseleri İle Görüşlerim!

Temettü emekliliği hisseleri listesinde gerçekten çok kaliteli şirketler bulunuyor. Listede yer alan şirketlerin neredeyse tamamının özsermaye karlılığı çok yüksek. Bu durumda şirketlerin finansal olarak doğru bir şekilde yönetildiğini net olarak göstermektedir.

Ben bugün temettü emekliliği için portföy oluştursaydım. En başta Ereğli Demir Çeliği eklerdim. Daha sonra Bim ve Anadolu Hayat Emeklilik tercihlerimin başını çekerdi. Bu şirketlerin kaliteli, dürüst ve oldukça şeffaf bir şekilde yönetilmesi tercih nedenlerim oldu…

Temettü emekliliği hisseleri arasında seçim yaparken mutlaka şirketlerin gelecek bilançolarını yakından takip ediniz. Hisselere yatırım yaparken tek fiyattan girmek yerine kademeli alımlar gerçekleştiriniz. Bu şirketlerden 100.000 TL’lik bir portföy oluşturursanız ortalama olarak yıllık 6750 TL temettü geliri elde etmiş olacağınızı belirtmek istiyorum…

Temettü Emekliliği Hisseleri İçin Yorumlarınızı Bekliyorum!

Böylelikle Temettü Emekliliği Hisseleri için 6 şirketin temel analiz verilerini aktardım. Sizlerinde bu hisseler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerimin kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımadığını da belirtmek istiyorum…

Mutlaka Oku: En Güvenilir Hisseler 

Mutlaka Oku: Borsaya Yatırım

Mutlaka Oku: Kardemir Hisse Senedi

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz