Kardemir Hisse Senedi İçin 10 Detay!

Selamlar arkadaşlar. Türkiye’nin ilk ağır sanayi Fabrikası olan Kardemir şirketinin hisse senedi ile ilgili en güncel detayları sizlere aktaracağım. Son 1 yılda %74’e varan bir getiri sağlayan Kardemir Hisse için bilinmesi gereken tüm detayları içeriğimde bulabilirsiniz…

Türkiye’nin 25. en büyük Sanayi kuruluşu olan Kardemir, demiryolu tekerinde ve rayında Türkiye’nin tek markası olma özelliğini taşıyor. Ağır profilde de Türkiye’nin tek üreticisi olan şirket, pazarlama ve ihracat çalışmalarını gün geçtikçe güçlendirmek için yoğun çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Çok uzun yıllardır borsada beklentileri karşılayamayan ancak son 2 senede çok ciddi bir yükseliş gerçekleştiren Kardemir Hisse senedinden uzun vadecilerin beklentisi çok fazla. Özellikle şirketin önümüzdeki dönemde uzun bir aradan sonra yüksek bir temettü dağıtması da beklenmekte.

Kardemir Hisse

10 Milyar TL piyasa değerine sahip olan Kardemir Hisse de gelecek bilançolar uzun vadeli yatırımlar için belirleyici olacaktır. Özellikle Çin’de Demir Çelik şirketlerine uygulanan ambargo nedeni ile ülkemiz Demir Çelik şirketlerine olan talep çok fazla arttı. Bu durumda özellikle son 4 çeyrektir bilançolara da net bir şekilde yansıdı…

Jeopolitik konum olarak çok önemli bir noktada bulunan ülkemizin Avrupa’nın Demir Çelik ihtiyacını karşılayabilecek tek ülke olması, sektörde geleceğe dair beklentileri de artırmaktadır. Ben genellikle uzun vadeli bir borsa yatırımı düşünen kişilere portföylerinde 1 tane demir çelik şirketine yer vermeleri gerektiği uyarısında bulunmaya çalışıyorum.

Kardemir Hisse Senedi İçin 10 Detay!

Kardemir hisse ile ilgili kapsamlı bilgilendirmeye geçmeden önce bu önemli içeriğime 300 like atarak bana desteklerinizi göstermenizi rica edeceğim. Ayrıca bu önemli şirket ile ilgili yorumlarınızı merakla bekliyorum. Yaptığınız tüm yorumları görüyorum ve elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum…

1-Son 5 Senenin En İyi İkinci Net Karı Açıklandı!

Kardemir hisse için açıklanan son bilançoda şirketin 715 Milyon TL net kar elde ettiği açıklandı. Bu kar son 5 senenin en iyi ikinci net karı olma özelliğini taşıyor. Bir önceki dönemde 919 Milyon TL net kar elde edilmişti. Geçen sene aynı dönemde şirketin 128 Milyon TL zarar açıkladığını da hatırlatalım. Özellikle 2020 yılı sonundan itibaren şirketin net karını ciddi bir şekilde artırdığı görülmekte…

2-Şirket Satış Gelirlerini %92 Büyüttü!

Açıklanan bilançoda şirketin net satış gelirlerini %92 büyüterek 3.68 Milyar TL’ye çıkardığı görülmekte. Favök ise yıllık bazda %236 artış kaydederek 1.06 Milyar TL’ye ulaştı. Elde edilen bu satış geliri son 5 senenin en iyi satış geliri olma özelliğini taşıyor. Bir önceki çeyrekte 3.64 Milyar TL, geçen sene ise 1.91 Milyar TL satış geliri elde edilmişti.

Mutlaka Oku: Borsada Sağlam Tüyolar

3-Kardemir, Döviz Açık Pozisyona Sahip!

Borsada uzun vadeli bir yatırım düşünülüyorsa her zaman döviz fazla pozisyonu olan şirketlere ortak olunması gerektiğini düşünenlerdenim. Kardemir Hisse için açıklanan bilançoda şirketin 1.78 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunduğu ve bu dönemde 77 Milyon TL finansman geliri elde edildiği belirtildi. Şirketin son 10 çeyrekteki döviz pozisyonlarına göz attığımda hep bu bantta ilerlediğini görmekteyim. Bu hususta çok fazla artış veya azalış olmamış.

4-Şirketin Net Borcu Yok ve Kasasında Ciddi Bir Nakdi Var!

Bir şirketin finansal olarak doğru yönetildiğini gösteren en önemli şey şirketin borç yapısı ve kasasındaki nakit durumudur. Kardemir şirketinin bu hususta iyi yönetildiğini, net borca sahip olmayışından ve kasasında bulunan 1.43 Milyar TL’den görebiliyoruz. Yine şirketin son 10 çeyrek bilançosunu incelediğimde kasada nakit bulundurulup net bir borca sahip olmak istenmediğini görmekteyim. Bu çeyrekte faaliyet giderleri %12 artış kaydederken, finansal giderler 33 Milyon TL olarak hesaplanmıştır. Şirket borçlarını ortalama olarak 3 günde ödüyor. Şirketin alacak tahsil süresi 40, stok tutma süresi ise 89 gündür. Bu değerlerin de sektördeki diğer firmalar ile kıyaslandığında gayet tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

5-Şirketin Cari Değerleri Sektör Ortalamasında!

Kardemir hisse senedinin güncel F/K değeri 4.12, PD/DD değeri 1.81, FD/FAVÖK değeri ise 2.47’dir. Demir çelik sektöründeki tüm şirketlerin bu değerlerine baktığımda birbirlerine çok yakın bir seyirde gittikleri görülmekte. Bu cari değerlere bakılacak olursa hissenin halen ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Hisse başı karlılık ise güncel olarak 0.63 kuruş. Özellikle 2020 yılı sonundan itibaren hisse başı karlılıkta bir artış yaşandığı görülmekte. Kardemir hisse senedine uzun vadeli bir yatırım düşünecekseniz hisse başı karlılığına çok dikkat ediniz.

6-Hissedeki Halka Açıklık Oranı %89!

Maalesef bir şirkette %50’nin üzerinde halka açıklık oranını sevemiyorum. Kardemir Hisse senedinin %89 olan halka açıklık oranı bence çok fazla. Bu durum hissenin hızlı yol almasının önüne de geçiyor. Kardemir Çelik Yapı şirketin sadece %5.09’luk kısmına sahip. Geriye kalan kısım halka açık ve bireysel yatırımcıya ait…

Mutlaka Oku: Enflasyon Üzeri Getiri Sağlayabilecek Küçük Yatırımcı Hisseleri

7-Şirketin Özsermaye Karlılığı ve Yıllık Net Kar Marjı Tam İstenilen Seviyelerde!

Son 1 senede %74 yükseliş gerçekleştiren Kardemir hisse senedinin özsermaye karlılığı %55, yıllık net kar marjı ise %20’dir. Bu oranlar uzun vadeli yatırımlarda tam istenilen oranlardır. Her zaman bu iki kalemin enflasyonun üzerinde olmasına dikkat etmelisiniz. Her çeyrekte bu değerlerin yüksek çıkması işlerin şirket için yolunda gittiği ve finansal olarak doğru yönetildiği net olarak göstermektedir. Ayrıca şirketin toplam aktiflerinin ve özkaynaklarının da her çeyrekte istikrarlı bir şekilde artış gösterdiğini hatırlatalım. Son 1 senede özkaynaklarda %22 gibi güzel bir artış yaşanmıştır. 

8-Hissedeki Yabancı Yatırım Oranı %26!

Özellikle borsamızda bir hissenin orta vadede güzel bir kazanç bırakabilmesi için yabancı yatırımcıların hisseye ilgi göstermesi gerekmekte. Kardemir hisse senedinin geçen sene %25 olan yabancı yatırımcı oranının %26’ya yükseldiği görülmekte. Hisse fiyatlarında daha hızlı yükselişlerin gerçekleşebilmesi için ise mutlaka yabancı yatırımcıların ilgisinin çekilmesi gerekmekte…

9-Kardemir, Düzenli Temettü Dağıtan Bir Şirket Değil!

Kardemir Hisse senedine temettü emekliliği amacı ile yatırım gerçekleştiriyorsanız iki kere düşünmelisiniz. Çünkü şirket her sene düzenli bir şekilde temettü dağıtmıyor. Geçmiş yıllara baktığımda şirket 5 kez bedelsiz sermaye artırım kararı, 6 kez ise temettü dağıtma karar almış. Şirket tarihi boyunca hiçbir zaman bedelli sermaye artırımına gitmemiştir. Şirket son 5 yılda karının sadece %7’sini yatırımcısı ile paylamış. 

Mutlaka Oku: Borsada Yazılım Hisseleri İncelemesi

10-Şirketin İhracat Oranı Sadece %3.3!

Kardemir hisse için açıklanan bilançoda şirketin toplam satışlarının sadece %3.3’ü yurtdışına gerçekleşmiştir. İhracatın yüksek olması şirketin döviz pozisyonuna ve ülkemizdeki aşırı kur oynaklığına karşı koruma sağlayacaktır. Kardemir bu denli düşük ihracat oranını mutlaka artırması gerekmektedir…

Kardemir Hisse İle İlgili Görüşlerim!

Şirketin bulunmuş olduğu sektörden ötürü potansiyeli gerçekten çok yüksek %58 kaldıraç oranı ile faaliyetlerini sürdüren Kardemir’in finansal anlamda oldukça iyi bir şekilde yönetildiğini net olarak söyleyebilirim. Net satışlarda önümüzdeki çeyreklerde de büyümenin olacağını düşünüyorum.

Kardemir hisse senedindeki en büyük handikap düşük ihracat oranıdır. Hisse, bir Ereğli veya İsdemir performansı gösterebilmesi için düşük olan bu ihracat oranını artırması gerekmekte. Faaliyet raporunda şirketin yeni pazar arayışlarında olduğu da belirtilmektedir.

İş Yatırımın %71 getiri potansiyeli ile 16.04 kuruş hedef fiyat verdiği hisseden birçok aracı kurumun beklentisinin oldukça yüksek olduğunu söyleyebilirim. Uzun vadeci yatırımcılar aracı kurumların vermiş olduğu bu hedef fiyatların araştırmasını mutlaka yapmalıdırlar.

Kardemir Hisse İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Kardemir Hisse senedi ile ilgili 10 önemli detay aktardım. Sizlerinde bu önemli şirket hissesi ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Halk Yatırım Hisse Önerileri

Mutlaka Oku: Şişecam Hisse

Mutlaka Oku: Dolar Bazında En Çok Kazandıran Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz