Borsada Sağlam Tüyolar Aramak Yerine Bu 8 Kriteri Uygula!

Arkadaşlar selamlar. Borsamıza 2 senedir küçük yatırımcıdan hiç olmadığı kadar büyük bir ilgi var. Bundan kaynaklı olarak da tecrübesizlikten dolayı borsada sağlam tüyolar peşinde koşan birçok kişinin olduğunu görüyorum. Bu durum sıkıntılı durumların yaşanmasına neden olduğu için bu içeriği hazırlamaya karar verdim…

Özellikle telegram gruplarında açık açık hisse önerisi yapan gruplara üye olan tecrübesiz küçük yatırımcı yıllardır biriktirmiş oldukları birikimleri spekülatörlerin eline bırakıyor. Oysa küçük yatırımcı belli kriterlere dikkat edip yatırım yapmaya çalışsa çok daha başarılı sonuçlar elde edecektir.

Borsada sağlam tüyolar aramak yerine yüzeyselde olsa temel analiz bilgilerine sahip olmanız sizi gerçek bir yatırımcı yapacaktır. Kanalımdaki hisse incelemelerine bir göz gezdirin. Hangi noktalara değindiğime bakarsanız ve hisse seçimlerinizde bunları uygularsanız uzun vadede başarılı olmama gibi bir ihtimaliniz olmayacaktır.

Borsada Sağlam Tüyolar

Borsayı ücretsiz bir şekilde öğrenebileceğiniz en iyi kaynak youtube’dur. Çok önemli borsa kanalları hisse seçimlerinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini açık açık söylüyor. Hisse pazarlayanları ayıklarsanız youtube, borsa öğrenmek için müthiş bir kaynak olacaktır.

Borsada finansal olarak altyapısı güçlü şirketlere ortak olup sabırlı bir kişiliğe sahipseniz finansal özgürlüğünüze uzun vadede kavuşmanız kaçınılmaz olacaktır. Ben burada borsada sağlam tüyolar arayan kişilere şirket seçimlerinde dikkat etmeleri gereken detayları maddeler halinde sıralayacağım, umarım sizlere önemli bir fayda sağlar…

Detayları aktarmadan önce sizlerden ricam bu içeriğimi 300 beğeniye ulaştırmanızdır. Son zamanlarda içeriklerime göstermiş olduğunuz ilgiden ötürü de sizlere çok teşekkür ediyorum.  Bu içeriğimin sizlere fayda sağladığını düşünüyorsanız beğen butonuna basıp kanalıma abone olmanız yeterli olacaktır. Şimdiden teşekkürler…

İşte Şirket Seçiminde Püf Noktalar…

Borsada Sağlam Tüyolar Aramak Yerine Bu 8 Kriteri Uygula!

1-Kendi Hissesini Geri Alan Şirketler

Borsada sağlam tüyolar aramak yerine şirket seçimlerinde odaklanılması gereken noktaları bulmak isteyen yatırımcılara ilk tavsiyem kendi hissesini geri alan şirketlere ortak olunmasıdır. Özellikle son zamanlarda Koç Grubu, şirket hisselerinin çok ucuz olduğunu düşünerek hisse geri alım programları uyguluyor. Bunların yanı sıra Enka inşaat gibi şirketlerin patronları da hisse fiyatlarının ucuz olduğunu düşünerek ciddi alımlar gerçekleştirdi. Bu alımlar yatırımcıya güven verdiği için daha uzun süre elde tutulmasına ve bunla bağlantılı olarak da ciddi yükselişler yaşamasına olanak sağlıyor. 

Mutlaka Oku: Satış Ortaklığı Veren Siteler

2-Döviz Fazla Pozisyonu ve Nakit Gücü Yüksek Şirketler!

Şirket seçiminde ikinci tavsiyem döviz fazla pozisyonu ve nakit gücü bulunan şirketlere ortak olunmasıdır.. Şuanda yaşamış olduğumuz durumlar gerçekten çok üzücü. Döviz kurlarının inanılmaz seviyelere gelmesi döviz pozisyona sahip şirketleri kıymetli kıldı. Zaten son zamanlarda hızla primlenen hisseler döviz fazla pozisyona sahip şirketlerin hisseleri oldu. Uzun vadeli bir yatırım strateji benimsiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta borcu olmayan, kasasında nakit bulunduran ve döviz fazla pozisyona sahip şirketleri tespit etmenizdir. Bu tür şirketler 1-3 yıl arasındaki vadelerde her zaman döviz ve mevduatın sağlamış olduğu getiriden çok daha fazlasını sizlere vereceklerdir.

3-Sürekli Yatırım Alışkanlığına Sahip Şirketler!

Borsada sağlam tüyolar peşinde koşan kişilere üçüncü tavsiyem sürekli yatırım yapma alışkanlığına sahip şirketlere ortak olunmasıdır. İsim vermeyeceğim ancak bazı şirketler sermayelerini sürekli olarak üretim kapasitelerini artırmaya yönelik harcıyor. Üretim tesisleri artan şirketlerde kısa zaman içerisinde inanılmaz noktalara geliyor. Bu tür şirketleri yakalamanız halinde fırsatları değerlendirmeyi unutmamanız yüksek kazançlar elde etmenize imkan tanıyacaktır. 

4-Her Dönem Satılabilir Ürün Üreten Şirketler!

Şirket seçiminde dikkat etmeniz gereken dördüncü tavsiye her dönem satılabilir ürün üreten şirketlere ortak olunmasıdır. Beni baştan beri takip eden kişiler sadece sanayi şirketlerine yatırım yaptığımı çok iyi bilir. Sanayi şirketlerine yatırım yaparken de şirketin üretmiş olduğu ürünün kriz dönemlerinde dahi olsa satılabilir olduğundan emin olurum. Günlük hayatınızda çevrenize bakın kriz dönemlerinde de olsa üretilmesi ve satılması gereken ne olabilir tespit edin  ve buna göre bir şirket seçimi yapmaya özen gösterin…

5-Özsermayesi ve Yıllık Net Kar Marjı Enflasyonun Üzerinde Olan Şirketler!

Borsada sağlam tüyolar almadan da güzel getiriler elde etmek isteyen kişilere beşinci tavsiyem özsermayesi ve yıllık net kar marjı en az %20 ve üzerinde olan şirketlere ortak olunmasıdır. Bu detay bana göre burada saydığım diğer maddelerden çok daha önemli. Özsermaye karlılığının yüksek olması şirketin finansallarını doğru bir şekilde yönettiğini gösterirken, yıllık net kar marjının yüksek olması ise üretilen ürünlere olan talebin fazla olduğu ve şirketin pazarda söz sahibi olduğunu göstermektedir. Bu detaya dikkat ederek şirket seçimi yaparsanız uzun vadede döviz, mevduat ve emtia gibi yatırım araçlarından çok daha fazla getiriyi borsada elde etmeyi başarmış olursunuz.

Mutlaka Oku: İnternetten Para Kazanma Yolları

6-Her Çeyrekte Net Karını ve Satış Gelirini Artıran Şirketler!

Şirket seçiminde sizlere altıncı tavsiyem her çeyrekte istikrarlı bir şekilde net karını ve satış gelirlerini artıran şirketlere ortak olunmasıdır. Ben şirketlerin genellikle son 10 çeyrek bilançolarına göz atıyorum ve net karda ve satışlarda istikrar görmüyorsam kesinlikle şirkete yatırım gerçekleştirmem. Şirketlerin kriz dönemlerinde satışlarının ve net karının düşmesini dikkate almayınız. Önemli olan normal zamanlarda şirketin istikrarlı bir şekilde net karını ve satışlarını artırıp artırmadığıdır….

7-Hisse Başı Karını Artıran Şirketler!

Borsada sağlam tüyolar aramak yerine değer yatırımcısı olmak isteyen kişilere yedinci tavsiyem hisse başı karını artırmayı başaran şirketleri seçmeleridir. Bir şirketin net karının tedavüldeki hisse senetlerine bölünmesi ile bulunan hisse başı kar ne kadar yüksekse o şirket o denli güçlü bir yapıya sahiptir. Uzman borsacılar şirket karşılaştırması yaparken hisse başı karı yüksek olan şirketleri güçlü olarak kabul eder. 

Mutlaka Oku: Zengin Olma Yolları Kitabı

8-Pazar Seçeneklerini Sürekli Artıran Şirketler!

Uzun vadeci borsa yatırımcılarına son önerim pazar seçeneklerini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiren şirketlere ortak olunmasıdır. Ülkemizde faaliyet gösteren şirketler özellikle yurtdışında pazar arayışında ise ve istedikleri pazarı bulabiliyorlarsa hisse fiyatları hızlı bir ivme kazanabilir. Bu tür şirketleri yakalayabilmek için şirket haberlerini her gün okumalı ve gerekirse gözünüze kestirdiğiniz şirketlerin yatırımcı ilişkilerini arayarak şirketin pazar arayışında olup olmadığını öğrenebilirsiniz. 

Borsada Sağlam Tüyolar Verdiğini İddia Eden Kişilerden Uzak Durun!

Son 2 senede hızlı bir şekilde artan tecrübesiz yatırımcı sayısı dolandırıcıların iştahını kabarttı. Sosyal medyada önemli bir kitleye hitap eden hesaplar zararda olan, batık şirketleri pazarlayarak birçok kişinin mağdur olmasına, bunla doğru orantılı olarak da borsanın kumar yeri olarak görülmesine neden oluyor.

Oysa küçük yatırımcı borcu olmayan, nakit pozisyonu olan, döviz fazla pozisyona sahip ve her dönemde net karını artıran şirketlere ortak olmayı amaç edinirse en az 3 senelik zaman dilimi içerisinde tahmin ettiğinden daha fazla getiriyi cebine koymuş olur.

Borsada sağlam tüyolar gibi terimlerle arama yapmayın kendinizi geliştirmeye yönelik kitaplar ve bloglar okuyun. Tuncay Turşucu, Borsa da Borsa ve En Başarılı Borsa Kanalı gibi youtube kanalları size yol gösterecektir. Bu kanalların videolarını izleyerek kısa zaman dilimi içerisinde gerçek borsa yatırımcısı olmayı da öğrenebilirsiniz…

Borsada Sağlam Tüyolar Hakkında Bu İçeriğim İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle borsada sağlam tüyolar peşinde koşmak yerine değer yatırımcısı olmaya çalışan kişiler için 8 önemli madde sıraladım. Sizlerinde borsada tecrübe kazanmak isteyen küçük yatırımcılar için yorum ve görüşleriniz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Hektaş Hisse

Mutlaka Oku: Sasa Hisse

Mutlaka Oku: Tezol Hisse

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz