Hektaş Hisse İçin 13 GÜNCEL DETAY!

Selamlar arkadaşlar. Son zamanlarda sıklıkla merak ettiğiniz hisselerin başında gelen Hektaş Hisse ile ilgili önemli detaylar aktarmak istiyorum. Öncelikle İçeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bu tür içeriklerin daha fazla gelmesi için bana destek olabilirsiniz. Şimdiden Teşekkürler…

1956 yılında Adana’da hekimler, eczacılar, kimyagerler ve ziraat mühendisleri tarafından kurulan Hektaş, Oyak iştiraki olarak 1986 yılında halka arz olmayı başarmıştır. Özellikle 2016 yılı ve sonrasında önemli bir atılım gerçekleştiren şirket bitki besleme, tohum, hayvan sağlığı ve pet mama üzerine faaliyetlerini daha fazla artırmıştır.

Organomineral gübre pazarının lider şirketi olan Hektaş, gün geçtikçe üretim kapasitesini ve pazar payını artırmayı başarmaktadır. Bu durumda doğal olarak hisse fiyatına doğrudan yansımaktadır. Özellikle uzun vadeci yatırımcıların ilk tercihlerinden olan Hektaş Hisse de beklentiler halen yüksek…

Hektaş Hisse

Son 10 yılda dolar bazında 11 Kattan fazla bir getiri kazandıran hissede takip edilmesi gereken en önemli şey şirketin üretim yatırımları ve finansal durumudur. Bende uzun vadeci yatırımcılara fayda sağlaması amacı ile burada Hektaş Hisse senedi için temel analiz verilerini maddeler halinde sıraladım.

Yönetim kadrosunun da uzun vadeli yatırımcısına güven verdiğini düşündüğüm Hektaş, kurumsal web sitesini oldukça aktif bir şekilde kullanarak tamamen şeffaf bir anlayış ile faaliyetlerini yatırımcılarına aktarmaya devam etmekte.

Bir Oyak grubu şirketi olması nedeni ile çok fazla güvendiğim şirketlerden bir tanesi olan Hektaş, özellikle bu dönemde gıda tedarikinde sıkıntı yaşanması ve gıda fiyatlarının giderek artmasından dolayı uzun vade hisse yatırımı düşünenlerin dikkatini çekiyor.

Bu önemli hisse ile ilgili detaylara vakit kaybetmeden geçmek istiyorum…

Hektaş Hisse İçin 13 GÜNCEL DETAY!

1-Şirket Net Karını %89 Artırdı!

Hektaş son açıkladığı bilançosunda %89 artışla 84 Milyon TL net kar elde ettiğini belirtmiştir. Geçen sene aynı dönemde net kar 44 Milyon TL’ydi. Bir önceki çeyrekteki net kar ise 29 Milyon TL olmuştu. 2017 yılından bu yana bilançoya göz attığımda net karlılığın istikrarlı bir şekilde arttığı ancak yılın genellikle 1 çeyreğinde net karda ciddi düşüşlerin yaşandığını görmekteyim.

2-Hektaş Satış Gelirlerini %123 Büyüttü!

Hektaş hisse için açıklanan son bilançoda şirketin %123 artışla 526 Milyon TL net satış geliri elde ettiği görülmekte.  Geçen sene aynı çeyrekte net satış geliri 235 Milyon TL’ydi. Bir önceki çeyrek dilimde ise net satış geliri 461 Milyon TL olmuştu. Şirketin özellikle 2021 yılı başından itibaren satış gelirlerini ciddi oranda yükselttiği görülmekte. Şirketin mevcutta devam eden tesis yatırımları tamamlandığında satış gelirlerinde çok daha hızlı yükselişlerin yaşanabileceği tahmin edilmekte. Favök ise yıllık bazda %131 artış kaydederek 176 Milyon TL’ye ulaştı.

Mutlaka Oku: Karını En Çok Artıran Şirketler

3-Şirket Önemli Bir Döviz Fazla Pozisyona Sahip!

Özellikle içinde bulunmuş olduğumuz dönem itibari ile döviz pozisyonunun kritik bir öneme sahip olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Hektaş hisse için açıklanan bilançoda şirketin 6.54 Milyon TL gibi önemli bir döviz fazla pozisyona sahip olduğu görülmektedir. Ayrıca şirketin bu dönemde 4.67 Milyon TL de finansman geliri elde ettiği belirtildi. Hektaş son 2 çeyrektir döviz fazla pozisyona sahip. Daha önceki dönemlerde şirketin ciddi bir döviz açığı bulunmaktaydı.

4-Hektaş Borcunu %78 Artırdı!

Üretimini artırıp büyüme odaklı bir strateji izleyen Hektaş, geçen seneye göre borcunu %78 artırdı ve borcunu 1.6 Milyar TL seviyesine yükseltti. Bu borcun tesis yatırımları için harcandığı hesaba katıldığında özellikle uzun vadeci yatırımcılar için sorun teşkil etmediği, çünkü gelecek dönemlerde bu tesislerin net karı ve satışları doğrudan etkileyebileceği düşünülmektedir. Hektaş %62 Kaldıraç oranı ile işlem görüyor. Bu oranın %50’nin altına düşmesi daha sağlıklı büyüme için önemli olacaktır.  Şirketin faaliyet giderlerinin %43, finansal giderlerin ise %75 artış gösterdiğini de hatırlatmak istiyorum. Ben genellikle şirketin 1 çeyrekte elde etmiş olduğu net karın 10 katını geçen borca sahip olan şirketlere yatırım yapmayı tercih etmiyorum. Bu nedenle de uzun süredir beğendiğim ancak stratejimden dolayı Hektaş’ı hiçbir zaman uzun vadeli portföyüme ekleyemedim.

5-Hektaş Hisse Cari Değerleri Sektör Ortalamasında!

47 olan F/K değeri ve 9.51 olan PD/DD değeri normalde bir hisse için çok fazla. Ancak şirketin faaliyet göstermiş olduğu sektördeki şirketlerin PD/DD değeri ve F/K’sı da çok yüksek. Bu nedenle de şirketlerin faaliyet göstermiş oldukları sektördeki diğer şirketleri inceleyerek F/K ve PD/DD değeri ile ilgili yorum yapmak daha sağlıklı olacaktır. Hektaş’ın yüksek görünen bu değerlerinin özellikle hikayesi olan bir şirket olduğundan dolayı kabul edilebilir olduğunu söyleyebilirim.

6-Şirketin %41’i Halka Açık!

Ben birçok içeriğimde %50’nin üzerinde bir halka açıklık oranına sahip olan şirketleri beğenmediğimi belirtiyorum. Hektaş hisse senedinin %41 olan halka açıklık oranının istenen seviyede olduğunu söyleyebilirim. Şirketin geriye kalan %59’luk kısmına ise OYAK grubunun sahip olduğunu da belirtmek istiyorum. Hektaş hisse senedinin halka açık kısmının %50’nin üzerine çıkması halinde fiyat yükselişinin yavaşlayabileceğini düşünüyorum. Şirketin 5 tane bağlı ortaklığı ve iştiraki bulunmaktadır.

Mutlaka Oku: Zarar Eden İşletme Nasıl Kurtulur?

7-Şirket %26 Özsermaye Karlılığına Sahip!

Hikayesi olan bir şirket olan Hektaş’ın özsermaye karlılığı %26, yıllık net kar marjı ise %14’tür. Ben yine birçok içeriğimde uzun vadeli düşünülmesi gereken şirketlerin özsermaye karlılığının ve yıllık net kar marjının %20’nin üzerinde olmasına dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hektaş’ın %26 olan özsermaye karlılığı bana yeterli gelse de yıllık net kar marjının biraz daha artması gerektiği kanaatindeyim…

8-Özkaynaklarda ve Toplam Aktiflerde İstikrarlı Artış Söz Konusu!

Bir şirketi uzun vadeli düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken iki kalem vardır; bunlar özkaynaklar ve aktiflerdir. Şirket bu iki kalemi her çeyrekte istikrarlı bir şekilde artırabilmeyi başarıyorsa doğru bir şekilde yönetiliyordur diyebiliriz. Şirket son 1 senede özkaynaklarını %5 artırmayı başarmış. Hektaş hisse senedi için 2017 yılından bu yana bilançoya göz gezdirdiğimde her iki kalemde de istikrarlı artışların yaşandığını söyleyebilirim. 2017 yılında 142 Milyon TL olan özkaynak son çeyrekte 1.26 Milyar TL, 322 Milyon TL olan aktifler ise 3.33 Milyar TL seviyesine çıkmış durumda.

9-Şirket Borçlarını Ortalama 7 Günde Ödüyor!

Şirket incelemesinde alacak tahsil, borç ödeme ve stok tutma sürelerine bakılması şirket ile ilgili bazı ipuçları verecektir. Hektaş’ta 235 gün alacak tahsil süresi, 7 gün borç ödeme süresi ve 156 günde stok tutma süresi bulunmakta. Geçmiş çeyrek dönemlere baktığımda stok tutma süresinin bu denli düşürülmesi gayet tatmin edici olmuş. Şirketin alacak tahsil süresi çok fazla bunu da düşürmesi bilanço üzerinde doğrudan etkili olur.

10-Şirket Eskisi Gibi Düzenli Temettü Ödemiyor!

2019 yılı sonuna dek düzenli temettü ödemeyi ilke edinmiş bir şirket olan Hektaş, bu tarihten sonra temettü ödemeyi keserek elde edilen karların şirketin büyümesi için harcanmasına karar vermiştir.  Yönetim kurulu bu şekilde şirketin daha hızlı büyüyeceğine karar vermiştir. Hektaş son 5 yılda karının %37’sini yatırımcısı ile paylaşmıştır. Yakın zamanda şirketin bedelli ve bedelsiz sermaye kararını aynı anda aldığını da belirtelim.

11-Hissedeki Yabancı Yatırımcı Oranı %7 Seviyesinde!

Hektaş hisse senedinde yabancılar son 1 senede %2 artış göstermiş. Geçen sene %4.83 olan yabancı yatırımcı oranı şuanda %7 seviyesinde. Bilindiği gibi hisse senetlerinde uzun vadede güzel artışların yaşanabilmesi için yabancı yatırımcıların hisselere gelmesi gerekmekte. Aksi halde hızlı ve kalıcı yükselişlerden söz etmek zor olacaktır.

Mutlaka Oku: Borsa Üzerine Filmler

12-Hektaş %4 İhracat Oranına Sahip!

Mümkün olduğunca ihracatı yüksek ve döviz fazla pozisyona sahip olan şirketlere ortak olunması gerektiğini içeriklerimde belirtmeye gayret gösteriyorum. Hektaş’ın %4 olan ihracat oranı düşük ancak ilerleyen zamanlarda bu oranı artırmaya yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesi hisseye pozitif yansıyacaktır.

13-Hektaş Hisse Senedine 10 Sene Önce 10.000 TL Yatırsaydınız!

Borsamızda her zaman uzun vadeli yatırımın kazandıracağını iddia ediyorum. Buna en güzel örneklerden bir tanesi de Hektaş hisse. Tam 10 sene önce bu önemli şirket hissesine 10.000 TL yatırıp bugüne kadar hisselerinizi korumayı başarsaydınız paranız %17160 artışla 1 Trilyon 726 Bin TL olurdu. Bu rakam  gerçekten inanılmaz. Hektaş hissesi son 10 yılda borsamızda dolar bazlı getiriyi sollayan ender hisselerimizden bir tanesidir. 10 sene ileriye gitmesek de 2015 Kasım ayında sadece 15.000 TL’lik Hektaş hisse senedi alsaydınız paranız bugün tam 1 Milyon TL olurdu.

Hektaş Hisse Senedi İle İlgili Görüşlerim!

Bu önemli hisse borsamızda günlük al-satlarla bir yerlere varılamayacağını gösteren en güzel örneklerden bir tanesidir. Hissenin sadece 5 sene içerisinde kazandırmış olduğu rakam gerçekten inanılmaz. Bu tür bebek şirketleri yakalarsanız kısa zamanda finansal olarak özgürlüğünüzü ilan edebilirsiniz.

Şirketi SASA’ya çok benzetiyorum. Çünkü tıpkı SASA gibi üretimi artırmaya yönelik tesis yatırımları gerçekleştirerek hızlı büyümeyi amaç edinmekte. Bunu da açıklamış olduğu net kar ve satış gelirlerinden de net bir şekilde görebiliyoruz.

Hektaş hisse için tek sıkıntılı durumun borçlanmasının çok yüksek olmasıdır. Bir çeyrek dilimde elde etmiş olduğu net karın çok üzerinde bir borca sahip olan Hektaş’ın borcunu aşağılara çekebilmesi birçok uzun vadeci yatırımcıyı kendisine çekmeye yetecektir.

Hektaş Hisse İçin Yorumlarınızı Bekliyorum!

Böylelikle Hektaş Hisse senedi için 13 önemli madde aktardım. Sizlerinde hikayesi olan bu şirket hissesi ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: SASA HİSSE

Mutlaka Oku: TEZOL HİSSE

Mutlaka Oku: Borsada En Ucuz Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz