Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak İçin Seçtiğim 7 Hisse!

Selamlar arkadaşlar. 60-65 yaşına kadar çalışıp 1500 lira emekli maaşı ile geçinmek istemediğim için hisse senedi biriktirerek emekli olmak amacındayım. Şirketlerin her yıl düzenli bir şekilde vermiş oldukları temettü yani kar payları ile yaşam standardımı yükseltip, finansal özgürlüğümü ilan etme amacındayım…

Hisse senedi biriktirerek emekli olmak için 65 yaşını beklemenize de gerek kalmayabilir. Şirketler beklediğinizden çok daha iyi sonuçlar elde ederse sadece 10 yıllık birikim ile dahi kendi bireysel emekliliğinizi ve finansal özgürlüğünüzü ilan edebilirsiniz. 

Küçük birikimlerin dağa dönüştüğü tek yer Borsadır. Altın, Dolar veya Mevduatta küçük birikimleriniz sizi sadece enflasyona karşı korur. Asla bir zenginlik yaratmanıza imkan tanımaz. Ama borsa çok farklı bir mecra, doğru şirketlere her ay maaşınızdan arta kalan parayı yatırırsanız 10 yıl içerisinde inanılmaz bir getirinin sahibi olabilirsiniz.

Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak

Borsada en önemli şey sabırdır. Sabırsız bir kişiliğe sahipseniz burada yatırım yapamazsınız. Sürekli olarak yatırım yapılan şirketlerin fiyat hareketlerini takip etmek, sürekli portföydeki kar-zarar durumunu hesaplamak asla sizi uzun vadeli yatırımcı yapmaz. Anlık takip edilen bir portföy çok geçmeden bozulmaya mahkumdur.

Amacınız hisse fiyatlarına bakmadan her ay kademeli alımlar gerçekleştirmek olmalıdır. Şirketlerin her 3 ayda 1 açıklamış oldukları çeyreklik finansallarına bakıp durum değerlendirmesi yapmanız fazlası ile yeterli olacaktır. Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak işini hafife almayın bu şekilde bir yatırım stratejisi benimseyip henüz 35 yaşında çalışmayı bırakmış birçok arkadaşım bulunuyor.

Finansal özgürlüğümü ilan etmek ve emeklilik yıllarımda daha iyi yaşam sürmek için oluşturduğum portföyüm ile alakalı kapsamlı bilgilendirmeye geçmeden önce sizlerden ricam içeriğimi beğenip kanalıma abone olmanızdır. Kemik kitlemden en az 500 beğeni bekliyorum… Destekleriniz için şimdiden teşekkürler…

Sizlerinde Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak amacı ile oluşturduğunuz portföyünüz varsa lütfen yorumlarda belirtiniz. Bakalım hangi şirketler uzun vadeli yolculukta daha fazla tercih ediliyor…

İşte Benim Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak İçin Oluşturduğum portföyüm…

Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak İçin Seçtiğim 7 Hisse!

1-Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. (AKSA)

Tekstil sektörünün en fazla ihtiyaç duyduğu akrilik elyaf üretimini gerçekleştiren Aksa Akrilik’i seçmemin en önemli sebebi üretmiş olduğu üründe talebin neredeyse hiçbir zaman azalmayacağı ve bu ürünü üreten tek şirket olmasıdır. Ayrıca şirketin 16 senedir ara vermeden temettü dağıtma başarısına sahip olduğunu da belirtmek istiyorum.

Son çeyrekte 290 Milyon TL net kar ve %224 büyüme ile 1.75 Milyar TL satış geliri elde eden şirket 151 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip. Aksa Akrilik borcunu ise geçtiğimiz seneye göre %22 oranında azaltarak 1.2 Milyar TL seviyesine çekmiştir.

Yabancı yatırımcı oranı da %44 gibi yüksek bir seviyede olan şirketin %40’ına Akkök Holding sahiptir. Özsermaye karlılığı %47, yıllık net kar marjı ise %14 olan hissenin son 1 sene içerisinde %222 oranında yükseliş yaşadığını da hatırlatalım.

Mutlaka Oku: Şuan Temettü Yatırımı Yapsaydım Hangi Hisseleri Alırdım?

2-Alkim Alkali Kimya A.Ş. (ALKIM)

10 senedir ara vermeden temettü dağıtma başarısı gösteren Alkim Kimya’yı emeklilik yolumda önemli avantajlar sağlayacak şirket olarak görüyorum. Ciddi yatırımlar ile üretilmesi mümkün olan sodyum sülfat, potasyum sülfat ve magnezyum sülfat gibi ürünleri üreten şirket bu alanda rakipsizdir. 

Alkim Kimya’nın üretmiş olduğu ürünler deterjan sanayi, cam sektörü, tekstil, kağıt, hayvan yemi sektörü ve kimyasal ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Özsermaye karlılığı %45, yıllık net kar marjı %24 olan şirketin finansal açıdan çok doğru bir şekilde yönetildiğini düşünüyorum.

Son çeyrekte %28 azalışla 31 Milyon TL net kar ve %17 büyüme ile 234 Milyon TL satış geliri elde edildi. 10 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin net borcu ise 32 Milyon TL’dir. Son 5 yılda karının %53’ünü yatırımcısı ile paylaşan şirketin her yıl satışlarını ve net karını istikrarlı bir şekilde artıracağını öngörüyorum.

3-ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. (ENKAI)

Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak amacıyla biriktirdiğim en önemli hisselerden bir tanesi olan Enka İnşaat hissesi müthiş finansal yapısı ile dikkat çekmektedir. 2002 yılından bu yana aralıksız bir şekilde bedelsiz sermaye artırım ve temettü dağıtım kararları alan şirket bu yönü ile uzun vadeci yatırımcısını ihya etmiştir. 

Son çeyrekte %14 azalışla 2.05 Milyar TL net kar ve %73 büyüme ile 4.67 Milyar TL satış geliri açıklayan şirket, 3,97 Milyar TL döviz fazla pozisyona ve 29 Milyar TL nakde sahiptir. Bu denli müthiş bilançolara sahip şirketin halen istenilen seviyelerde olmadığını ve yükseliş potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum.

Özsermaye karlılığı %11, yıllık net kar marjı ise %41 olan Enka İnşaat, %54 yabancı yatırımcı oranına sahip. Şirketin toplam satışlarının %64’ü yurtdışı ağırlıklı işlerden oluşmaktadır. Toplam aktiflerde ve özkaynaklarda her yıl istikrarlı bir büyümenin söz konusu olduğunu söyleyebilirim.

4-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL)

Son 1 yılda %108’lik bir yükseliş yaşayan Ereğli hisse senedi portföyümün favorilerinden. 10 senedir ara veren temettü dağıtan şirketlerden bir tanesi olan Ereğli Demir Çelik, sektörünün en başarılı şirketi olarak ön plana çıktığı için tercih ettim. 

Son çeyrekte %461 artışla 3.18 Milyar TL net kar açıklayan şirket satış gelirlerini de %94 oranında büyüterek 14 Milyar TL seviyesine çıkarmıştır. 5.30 Milyar TL döviz açık pozisyona sahip olan Ereğli Demir Çelik, 948 Milyon TL nakdi kasasında bulundurmakta. 

Özsermaye karlılığı %20, yıllık net kar marjı ise %19 olan şirketin %16’lık bir ihracat oranına sahip olduğunu belirteyim. Yabancı yatırımcı oranı %60’lara çıkan şirketin çoğunluk hissesine Ataer Holding sahiptir. Bu önemli hissenin önümüzdeki 10 yıllık süreçte mükemmel yükselişler yaşayabileceğini düşünüyorum.

Mutlaka Oku: Borsa Uzmanlarına Göre 7 Adet Evladiyelik Hisse!

5-Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO)

Bir Koç grubu şirketi olmasından ötürü Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak amacıyla taşıdığım Ford hisse senedinden özellikle elektrikli araç üretiminden dolayı çok fazla ümitliyim. 2003 yılından bu yana ara vermeden temettü ve bedelsiz sermaye kararları alan şirket bu yönü ile fazlası ile güven oluşturmakta.

Son açıkladığı bilançoda %257 artışla 999 Milyon TL net kar ve %84 büyüme ile 10 Milyar TL satış geliri elde edildi. 5.20 Milyar TL döviz açık pozisyona sahip olan şirketin borcu ise 4 Milyar TL seviyesindedir. Şirket finansal olarak çok iyi bir şekilde yönetilmektedir.

Özsermaye karlılığı %109, yıllık net kar marjı ise %10 olan Ford şirketinin %72’lik ihracat oranına sahip olması da bir başka güvenilir unsurdur. Hissedeki yabancı payı ise %70 seviyesinde. Son 5 senelik bilanço incelemesi yaptığımda toplam aktiflerde ve özkaynaklarda istikrarlı artışların yaşandığı net olarak görülmekte…

6-Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE)

%50’si iş bankasına ait olan Şişecam, borsamızın en güvenilen hisseleri arasında gösterilmektedir. Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak amacıyla uzun yıllar taşıyacağım bu önemli şirketin sektöründe rakibi olmaması tercih etmemde etkili oldu.

Son çeyrekte %1548 artışla 1.39 Milyar TL net kar ve %68 büyüme ile 7.09 Milyar TL satış geliri açıklayan şirketin döviz fazla pozisyonu 7.53 Milyar TL, borcu ise 4.6 Milyar TL’dir. Bu çeyrekte %42 oranında borcunu azaltan şirketin önümüzdeki çeyreklerde bu borcunu sıfırlayarak önemli yükselişler yaşayabileceğini tahmin ediyorum.

Özsermaye karlılığı %21, yıllık net kar marjı ise %17 olan şirketin ihracat oranı %44’lere çıkmış durumda Yabancı yatırımcı oranı ise %35 bandında. Şirketin özkaynaklarında ve toplam aktiflerinde son 3 çeyrekte %15’e varan bir artışın yaşanması hisse fiyatı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

7-Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE)

Yurtiçi ve yurtdışında çok önemli bir pazara sahip olan Vestel Beyaz Eşya, büyümesini son sürat devam ettirmektedir. Çok güçlü bir üretim tesislerine sahip olan şirket bu yönü ile Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak isteyenlerin favori şirketidir.

Vestel Beyaz eşya son çeyrekte %140 artışla 516 Milyon TL net kar ve %128 büyüme ile 4.38 Milyar TL satış geliri açıkladı. 1.54 Milyar TL döviz açık pozisyona sahip olan şirketin borcu %85 artarak 1.3 Milyar TL seviyesine yükselmiştir.

Son 5 yılda karının %65’ini yatırımcısı ile paylaşan Vestel Beyaz Eşya, %76 gibi müthiş bir ihracat oranına sahip. Özellikle son 1 senedir özkaynaklarda ve toplam aktiflerde ciddi bir artış söz konusu. Şirketin Özsermaye karlılığı %61, yıllık net kar marjı ise %13…

Mutlaka Oku: Uzun Vadede Neye Yatırım Yapmalı?

Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak Amacıyla Seçtiğim Portföyüm İle İlgili Görüşlerim!

Emekli olmak ve finansal özgürlüğümü ilan etmek amacı ile oluşturduğum portföyümde yer alan şirketlerin birçoğu sektöründe rakipsiz olan şirketler. Bu durumda özsermaye karlılıklarının ve yıllık net kar marjlarının sürekli olarak yükselmesine imkan tanıyor.

Portföyümde yer alan şirketlerin ortalama temettü verimliliği güncel fiyatları ile %4.6. Bu oran düşük gibi görülse de şirketlerin aynı zamanda sürekli büyüyen şirketler olması ayrı bir avantajı ortaya çıkarmakta. Mesela 100.000 TL’lik bir portföye sahipseniz her sene net olarak 4600 TL temettü gelirine sahip olursunuz. Önümüzdeki sene ise beklenti 6300 TL’lik bir temettü geliridir.

Birçok uzun vadeli yatırımcının uzun vadeli portföyünde yer alan bu şirketlerden beğendiklerinizi portföyünüze eklemelisiniz. Sizlerinde Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak amacı ile oluşturduğunuz portföyünüz varsa lütfen yorumlarda belirtiniz…

Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak amacı ile 7 önemli şirketin finansal verilerini sizlere aktardım. Sizlerinde bu hususta yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır….

Mutlaka Oku: Alka Hisse

Mutlaka Oku: ARDYZ HİSSE

Mutlaka Oku: Yüksek Temettü Verecek Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz