Gedik Yatırım Model Portföy (Uzun Vadeli Yatırım Düşünenlere)

Selamlar arkadaşlar. Bu içeriğimde ülkemizin önemli aracı kurumlarından bir tanesi olan Gedik Yatırım model portföy hisseleri ile ilgili bilgilendirmede bulunacağım. Uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız bu model portföy size önemli bir fayda sağlayacaktır…

Gedik Yatırım Model Portföy, diğer aracı kurumların model portföylerine nazaran bireysel olarak uzun vadeli yatırım yapmayı planlayan yatırımcılar için daha uygun olduğunu düşünüyorum. Aracı kurumlar genellikle portföylerini banka hisseleri ile boğar, oysa bu portföyde böyle bir durumun yaşanmadığını baştan belirtmek istiyorum.

Aracı kurumların model portföylerini araştırırken kurum bir hisseyi direkt olarak önerdi diye almakta çok yanlış bir tercih olacaktır. Özellikle bu dönemde ihracat oranı yüksek, aynı zamanda döviz fazla pozisyonu olan şirketleri seçmek en mantıklı tercih olacaktır.

Gedik Yatırım Model Portföy

Sırf aracı kurumlar önerdi diye bilançosunda sürekli zarar yazan hisseleri almakta risk algısı düşük yatırımcılar için yanlış olacaktır. Risk algısı düşük olan yatırımcıların bilançosunda zarar yazmayan ve uçuk bir net borca sahip olmayan şirketleri seçmeleri daha mantıklıdır.

Gedik Yatırım Model Portföy içerisinden beğendiklerimi içeriğimin sonunda sizlere aktaracağım. Sizlerinde bu portföy içerisinden beğendiklerinizi merak ediyorum. Bu nedenle de mutlaka yorumlar aracılığı ile uzun vadede düşündüğünüz hisseleri bizlere aktarın.

Gedik Yatırım Model Portföy de yer alan şirketler ile ilgili kapsamlı analize geçmeden önce bu tarz içeriklerin daha fazla gelmesini istiyorsanız en az 450 beğeni atarak bana desteklerinizi gösterebilirsiniz. Bu destekleriniz için şimdiden çok teşekkürler…

İşte Gedik Yatırım Model Portföy de yer alan 11 adet şirket hissesi…

Gedik Yatırım Model Portföy (Uzun Vadeli Yatırım Düşünenlere)

1-Arçelik A.Ş. (ARCLK)

Son açıkladığı bilançosunda %30 artışla 530 Milyon TL net kar ve %86 büyüme ile 14 Milyar TL satış geliri açıklayan Arçelik, Gedik Yatırım Model Portföy ilk hissesidir. Şirket 45 Milyon TL döviz fazla pozisyona ve geçtiğimiz seneye göre %111 artışla 14 Milyar TL net borca sahip…

Son 1 senede %27 yükseliş gerçekleştiren Arçelik hisse senedinin %25’i halka açıktır. Temettü verimliliği 6.44 gibi gayet tatmin edici bir seviyede olan şirketin özsermaye karlılığı %29, yıllık net kar marjı ise %7’dir. Şirketin özellikle yıllık net kar marjını artırmaya odaklanması gerektiğini düşünüyorum.

Son 5 yılda karının %28’ini yatırımcısı ile paylaşan Arçelik’in %65 ihracat oranına ve son dönemde %11 özkaynak artışına sahip olduğunu söyleyebilirim. Yabancı yatırımcı oranı %41 olan Arçelik’in %41’ine Koç Holding sahip. Bu durum hisseye daha fazla güven duyulup talep görmesini sağlıyor. Gedik Yatırım Model Portföy de %31 getiri potansiyeli  ile duran Arçelik hissesi için iş yatırımın %34 getiri potansiyeli ile 43 TL hedef fiyat verdiğini belirtelim.

Mutlaka Oku: 2.iş olarak ne yapabilirim?

2-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL)

Gedik Yatırım Model Portföy de ikinci sırada yer alan Ereğli Demir Çelik, son çeyrekte %461 artışla 3.18 Milyar TL net kar ve %94 büyüme ile 14 Milyar TL satış geliri elde etti. Fövök yıllık bazda %321 artış kaydederek 5.62 Milyar TL’ye ulaştı. 5.30 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirketin kasasında bulunan 948 Milyon TL göz önüne alındığında herhangi bir net borca sahip olmadığını belirtmek istiyorum.

Bu dönemde açıklanmış olan net kar ve satış gelirinin son 5 senenin en iyi rakamları olduğunu belirteyim. %48’i halka açık olan Ereğli Demir Çelik hissesinin güncel temettü verimliliği 8.84, özsermaye karlılığı %20, yıllık net kar marjı ise %19 olarak gerçekleşti.

Son 5 yılda karının %95’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracat oranı %16, son dönemdeki özkaynak değişimi ile %9 olarak gerçekleşti. İş Yatırım’ın %40 getiri potansiyeli ile 25 lira hedef fiyat verdiği hissedeki yabancı yatırımcı oranı %60 olarak gerçekleşti.

3-Koç Holding A.Ş. (KCHOL)

Gedik Yatırım Model Portföy üçüncü hissesi olan Koç Holding, son çeyrekte %233 artışla 3.20 Milyar TL net kar ve geçen seneye göre %116 yükseliş ile 74 Milyar TL satış geliri elde etti. Favök ise yıllık bazda %54 artarak 9.27 Milyar TL seviyesine ulaştı. 2.73 Milyar TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcu %24 artış göstererek 134 Milyar TL seviyesine yükselmiş durumda…

Son 5 yılın en iyi bilançosunun açıklandığı hissedeki temettü verimliliği sadece 2.50’dir. Halka açıklık oranı %22 olan şirketin özsermaye karlılığı %22, yıllık net kar marjı ise %4 olarak gerçekleşti. Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan Koç Holding, son 5 senede karının sadece %18’ini yatırımcısı ile paylaşmıştır.

%33 ihracat oranına sahip olan holdingin son dönemde özkaynaklarında %13 artış söz konusu olmuş. İş yatırımın da 30 TL hedef fiyat verdiği hissedeki yabancı yatırımcı oranı %75 ile çok yüksek seviyede. 2017 yılından itibaren bilançoları incelemeye aldığımda özkaynaklarda ve toplam aktiflerde istikrarlı bir artışın söz konusu olduğunu belirtmek istiyorum.

4-Mavi Giyim Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (MAVI)

Gedik Yatırım Model Portföy içerisinde dördüncü sırada yer alan Mavi giyim son çeyrekte 98 Milyon TL net kar ve %100 büyüme ile 1.08 Milyar TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. Favök ise yıllık bazda %234 artış kaydederek 259 Milyon TL’ye ulaştı. 130 Milyon TL döviz açık pozisyonu bulunan şirketin net borcu %48 azalış göstererek 279 Milyon TL seviyesine gerilemiş durumda…

Son 5 senenin en iyi bilançosunu açıklayan Mavi Giyim’in %73’ü halka açıktır. 0.73 gibi oldukça düşük bir temettü verimliliğine sahip olan şirketin özsermaye karlılığı %34, yıllık net kar marjı ise %5.71 oldu. Hissenin F/K ve PD/DD değerlerinin şuan için yüksek seviyelerde olduğunu belirteyim.

Son 5 senede karının %115’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracat oranı ise %19, son dönemde özkaynak artış oranı ise %2.4 olarak gerçekleşti. Birçok aracı kurumun vermiş oldukları hedef fiyatlarında üzerine çıkan hisse son 1 senede %66 değer kazandı.

Mutlaka Oku: Para Nasıl Kazanılır?

5-Migros Ticaret A.Ş. (MGROS)

Gedik Yatırım Model Portföy beşinci hissesi olan Migros, son çeyrekte 1.76 Milyon TL net kar ve %22 büyüme ile 8.42 Milyar TL satış geliri elde etti. Favök ise yıllık bazda %25 artış kaydederek 633 Milyon TL’ye yükseldi. 130 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin borcu %23 azalarak 3.3 Milyar TL seviyesine geriledi.

Son 5 senenin en iyi satış rakamlarını yakalayan şirket ihracat rakamlarına sahip değil ve özkaynaklarında son dönemde %1.4 oranında azalış söz konusu oldu. %51’i halka açık olan Migros’un özsermaye karlılığı %258, yıllık net kar marjı ise %0.27 gibi çok kötü bir seviyede…

En son 2010 yılında temettü dağıtma kararı alan şirket bu yönü ile uzun vadeci yatırımcıları pek cezbetmemekte. Gedik Yatırım Model Portföy %70 getiri potansiyeli ile yer alan Migros hissesine İş yatırımda %60 getiri potansiyeli ile 50 TL hedef fiyat vermiştir. Son olarak hissedeki yabancı oranı %41…

6-Petkim Petrokimya Holding A.Ş. (PETKM)

Gedik Yatırım Model Portföy içerisinde altıncı sırada yer alan Petkim, son çeyrekte %807 artışla 1.34 Milyar TL net kar ve %230 büyüme ile 7.40 Milyar TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. 914 Milyon TL döviz açık pozisyonu bulunan şirketin net borcu 5 Milyar TL bandında…

Son 5 senenin en iyi net karını ve satış gelirini elde eden Petkim şirketinin %37’si halka açıktır. Son 1 senede %54 değer kazanan şirketin özsermaye karlılığı %43, yıllık net kar marjı ise %16 olarak gerçekleşti. Şirketin F/K ve PD/DD değerlerine bakarak ucuz olduğu söylenebilir.

Son 5 senede karının %33’ünü yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracat oranı %43 oldu. Son dönemde özkaynak artışı ise %29 gibi çok iyi bir seviyede. İş yatırımın da %36 getiri potansiyeli ile 8.21 kuruş hedef fiyat verdiği hissede beklentilerin çok fazla olduğu söylenebilir.

7-Şok Marketler (SOKM)

Gedik Yatırım Model Portföyün yedinci hissesi olan Şok Market, %122 artışla 111 Milyon TL net kar ve %31 büyüme ile 6.84 Milyar TL satış geliri elde etti. Favök ise yıllık bazda %34 artış göstererek 652 Milyon TL’ye ulaştı. 5 Milyon TL döviz açık pozisyonu bulunan şirketin net borcu %15 artış göstererek 1.5 Milyar TL seviyesine yükseldi.

Son 5 senenin en iyi satış rakamını yakalayan şirketin %47’si halka açık. Temettü verimliliği sadece %1.03 olan şirketin özsermaye karlılığı %203, yıllık net kar marjı ise %1.67 oldu. Şirketin bu özsermaye karlılığı müthiş ancak yıllık net kar marjını yükseltmesi gerekmekte.

Son 5 senede karının sadece %5’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracatı bulunmamakta. Son dönemde özkaynaklardaki artış yüzdesi ise %4.3 olarak gerçekleşti. Şirket tarihinde ilk kez bu senede temettü dağıttı.  Hissedeki yabancı yatırımcı oranı ise %44 olarak gerçekleşti.

Mutlaka Oku: Zengin Olmanın Yolları

8-Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (TOASO)

Son dönemde beklentilerin üzerinde yükseliş gerçekleştiren Tofaş, Gedik Yatırım Model Portföy sekizinci hissesidir. Son çeyrekte %201 artışla 867 Milyon TL net kar ve %148 büyüme ile 7.56 Milyar TL satış geliri açıklandı. Favök ise yıllık bazda %124 artış kaydederek 1.21 TL’ye ulaştı. 3 Milyar TL döviz açık pozisyona sahip olan şirketin net borcu %38 artış göstererek 5 Milyar TL’ye yükseldi.

Son 5 senenin en iyi net karını açıklayan Tofaş’ın %24’ü halka açık. Güncel fiyatı ile 4.87 oranında temettü verimliliğine sahip olan şirketin özsermaye karlılığı %67, yıllık net kar marjı ise %8.76 olarak gerçekleşti. Şirketin F/K ve PD/DD değerlerine bakarak şuan için pahalı olduğu söylenebilir.

Son 5 senede karının %64’ünü yatırımcı ile paylaşan şirketin %51 gibi çok iyi bir ihracat oranı bulunmakta. Son dönemde özkaynaklarda %2.6 artış söz konusu oldu. %61 yabancı yatırımcı oranına sahip olan hisse birçok aracı kurumun beklentilerinin çok üzerinde yükseliş gerçekleştirdi.

9-Türk Telekomünikasyon A.Ş. (TTKOM)

Gedik Yatırım Model Portföy dokuzuncu hissesi olan Türk Telekom için açıklanan son bilançoda %30 artışla 1.27 Milyar TL net kar ve %17 artışla 8 Milyar TL satış geliri elde edildiği açıklandı. 412 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcu geçen sene aynı döneme göre %6 artış kaydederek 18 Milyar TL seviyesine yükseldi.

Son 5 senenin en iyi satış rakamını yakalayan şirketin halka açıklık oranı %13. Temettü verimliliği %6.80 olan şirketin özsermaye karlılığı %35, yıllık net kar marjı ise %13 bandında. Hissedeki F/K ve PD/DD değerine bakarak ucuz kaldığını söyleyebiliriz ancak son 1 senede sadece %7 yükseliş yaşamıştır.

Son 5 yılda karının %30’unu yatırımcısı ile paylaşan Türk Telekom, ihracat rakamlarına sahip değil. Son dönemde %6.8 oranında özkaynak artışı yaşanmıştır. Gedik Yatırım Model Portföy de %20 getiri potansiyeli ile bulunan Türk Telekom hissesi için iş yatırımda %39 getiri potansiyeli ile 10.19 kuruş hedef fiyat vermiştir. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı %53…

10-Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. (TCELL)

Gedik Yatırım Model Portföy de onuncu sırada yer alan Türkcell şirketi son çeyrekte %31 artışla 1.11 Milyar TL net kar ve %24 büyüme ile 8.32 Milyar TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. 1.17 Milyar TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin borcu geçen yıla göre %31 artış göstererek 11 Milyar TL seviyesine yükseldi.

Son 5 senenin en iyi satış rakamlarını açıklayan şirketin %54’ü halka açıktır. 6.53 gibi tatmin edici bir temettü verimliliğine sahip olan şirketin %23 özsermaye karlılığı ve %15 yıllık net kar marjı vardır. Şirketi F/K ve PD/DD değerlerine bakarak ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

Son 5 senede karının %72’sini yatırımcısı ile paylaşan şirketin %10 ihracat oranı bulunmakta. Şirketin özkaynaklarında son dönemde değişiklik olmamıştır. İş yatırımında %32 getiri potansiyeli ile 20 lira 22 kuruş hedef fiyat verdiği hissede bilançolar çok iyi gelmesine rağmen istenilen performans bir türlü görülememekte…

Mutlaka Oku: Zenginler Bunları Bilmeni İstemiyor

11-Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKBNK)

Gedik Yatırım Model Portföy içerisinde tek banka hissesi olan Yapı kredi hissesinde birçok aracı kurum yüksek getiriler beklemekte. Bankanın dönem net karı bir önceki seneye göre %67 artarak 2.23 Milyar TL oldu. Net faiz geliri ise %23 artış göstererek 4.76 Milyar TL’ye yükseldi .Bankanın komisyon gelirleri de bir önceki çeyreğe göre %44 artarak 1.63 Milyar TL’ye ulaşmış durumda.

Son 5 senenin en iyi dönem net karını açıklayan şirketin halka açıklık oranı %30. Temettü verimliliği ise 2.14’tür. Özsermaye karlılığı %7.64, yıllık net kar marjı ise %26 seviyesinde ilerlemektedir. Hissenin F/K ve PD/DD değerine bakarak tüm banka hisselerinde olduğu gibi çok ucuz fiyatlandığını söyleyebiliriz.

Gedik Yatırım Model Portföy de yer alan Yapı kredi, son 5 senede karının sadece %2’sini yatırımcısı ile paylaşmış. İhracatı bulunmayan bankanın son dönemde özkaynaklarında %28 gibi güzel bir artış yaşanmış. İş yatırımın %30 getiri potansiyeli ile 3.30 kuruş hedef fiyat verdiği hissenin yükseliş gerçekleştirebilmesi için faiz oranlarının ciddi bir şekilde düşürülmesi gerekmekte…

Gedik Yatırım Model Portföy İle İlgili Görüşlerim!

Gedik Yatırım Model Portföy içerisinde en fazla beğendiklerim; Arçelik ve Ereğli şirketleri oldu. Güçlü bilançolar açıklayan bu şirketlerin önümüzdeki dönemlerde de büyümelerini sürdürecekleri göz önüne alındığında uzun vadeli düşünülebilirler.

Portföyde yer alan banka hissesini saymazsak portföyün temettü verimliliği de çok iyi. Şirketlerin birçok %6’ın üzerinde bir temettü verimliliğine sahip. Borçluluğu özellikle dönem net karının 10 katını geçen şirketlerden uzak durulması en mantıklı seçenek olacaktır.

Migros ve Şok gibi marketlerin halen ciddi bir borç yapısına sahip olması ise düşündürücü. Türkcell ve Türk Telekom yıllardır çok ucuz fiyatlanmakta. Tek artıları yüksek temettü verimlilikleridir. Petkim’de Gedik Yatırım Model Portföy de beğendiğim son şirket…

Gedik Yatırım Model Portföy İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Gedik Yatırım Model Portföy de yer alan 11 şirket ile ilgili bilanço detaylarını sizleri sıkmamaya çalışarak aktarmaya çalıştım. Sizlerinde bu 11 şirket ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır….

Mutlaka Oku: Temettüden Zengin Olmak

Mutlaka Oku: Dolar Artışından Olumlu Etkilenecek Hisseler

Mutlaka Oku: 52 Haftanın en düşüğü hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz