11 Madde İle Çay İçmenin Zararları!

Özellikle ülkemizde en fazla tüketilen içeceklerin başında gelen çayın bu zararlarını duyunca şaşıracaksınız.  Sabah kalkar kalkmaz ilk işimizin çay demlemek olduğu göz önüne alındığında burada yer vermiş olduğum çay içmenin zararları sizlerin fazlası ile dikkatini çekecektir…

Çay İçmenin Zararları! Çok Şaşıracaksınız!

Türk kültürünün en önemli içeceklerinden bir tanesi olan Çay, sudan sonra en fazla tüketmiş olduğumuz içecek olarak ön plana çıkmaktadır. Çayın çok fazla maliyetli olmayan yapısı da fazla tüketmemizde önemli bir rol oynamaktadır.

Sabah kahvaltısından akşam yemeğinden sonrasına kadar tüketmiş olduğumuz çayın bu zararlarını duyunca tüketimi azaltmak isteyebilirsiniz. Bu içeriğimde yer vermiş olduğum çay içmenin zararları ile ilgili maddeler uzman görüşlerinden derlenmiştir.

Sizlerde benim gibi kaliteli kaynaklardan çay içmenin zararları ile ilgili araştırmalar yapabilirsiniz. Çok fazla uzatmadan çay içmenin zararları nelerdir maddeler halinde sıralamak istiyorum…

Mutlaka Oku: İkindi Vakti Uyumak Neden İyi Değil?

1- Çay, Mide Kanseri Olma Riskini Artırır!

Çayın içeriğinde oldukça yoğun bir şekilde kafein bulunmaktadır. Kafeinin midede asit üretmesi sonucunda ülser ve gastrit gibi mide sorunları ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu tür rahatsızlıklar ileri ki yaşlarda mide kanseri olma riskini de ciddi bir şekilde artırmaktadır.

2-Çay, Kabızlık Yapar!

Çay içmenin zararları arasında kabızlığın olduğunu da uzman doktorlar belirtmektedir. Çayın içeriğinde yer alan tanen maddesi çok çay içilmesi sonucunda vücutta depolanır ve belli bir seviyeden sonra kabız olunmasına neden olur. Aynı zamanda çay idrar sökücü bir özelliğe sahip olduğu içinde kabızlık problemi yaşanır.

3-Çay, Derin Uyku Çekilmesini Engeller!

Çok fazla çay tüketilmesinden ve çayın içeriğinde çok fazla kafein bulunmasından kaynaklı olarak uykusuzluk problemi yaşanması  söz konusu olabilmektedir. Çay içmenin zararları arasında olan derin uyku problemi kişinin gün içerisinde kendisini halsiz ve yorgun hissetmesine neden olur.

Mutlaka Oku: Borsa Haram Mı?

4-Çay, Kişiyi Sinirli ve Gergin Yapar!

Çay vücutta merkezi sinir sistemini uyararak kişinin en ufak aksiliklerde dahi ani tepkiler vermesine neden olur. Gerginlik ve sürekli huzursuzlukta çayın en önemli zararları arasında gösterilebilmektedir.

5-Çay, Böbrek Taşı Oluşumuna Neden Olur!

Çayın içeriğinde bulunan oksalat maddesi böbrek taşı oluşumuna sebebiyet vermektedir.

6-Çay, Sık Sık İdrara Çıkılmasına Sebep Olur!

Çay içmenin zararları arasında yaşam kalitesini düşüren en önemli sorunda sık sık idrara çıkılmasına sebebiyet vermesidir. İdrar sökücü bir özelliğe sahip olan çay neredeyse saatte 3-4 kere tuvalete gidilmesine sebep olur.

7- Çay, Yemek Borusu Kanserine Sebep Olur!

Çayın çok sıcak içilmesi yemek borusunu tahriş eder. Belli bir zamandan sonrada geri dönülemez sorunlara yani yemek borusu kanserine yakalanılmasına sebep olur. Yemek borusu kanserine yakalanmamak için uzmanlar çayı ılık içmenizi önermektedir.

Mutlaka Oku: Ayda 1000 TL Ek Gelir Getirecek 9 İş!

8-Çay, Ödem ve Şişkinliğe Neden Olur!

Sürekli kilo alıp veren biri iseniz bunun sebebi çok fazla çay içip çok az su tüketmenizdir. İnsan vücuduna suyun az girmesi ve çay gibi kafein oranı yüksek maddelerin girmesi vücudun çeşitli yerlerinde sebepsiz şişkinliklere sebep olacaktır.

9- Çay, Hamile Kalmayı Zorlaştırır!

Çayın içeriğinde bulunan kafein hamile kalınmasının önüne geçmektedir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de çok fazla çay tüketilmemesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

10-Çay, Kansızlığa Sebep Olur!

Çay içmenin zararları arasında en hayati zararlardan bir tanesi de kansızlığa sebebiyet vermesidir. Demir emilimini azalttığı için çay kişilerin anemi yani kansızlık hastalığı ile karşı karşıya kalmasına sebebiyet vermektedir.

11- Kalpte Ritim Bozukluklarına Sebebiyet Verir!

İçerdiği yoğun kafein nedeni ile çok fazla çay içen kişilerin kalplerinde ritim bozuklukları görülmüştür. Kalbinizde sürekli çarpıntı hissediyorsanız acil bir şekilde çayı bırakmalısınız.

Mutlaka Oku: Son 10 Yılda En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Hangisi?

Çay içmenin zararları ile ilgili 11 önemli madde sıraladım. Sizlerinde çay içmek ile ilgili olarak görüş ve düşüncelerinizi bekliyorum…

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz