10 Adet En Çok Düşen Hisseler 2021 (%76’LIK KAYIPLAR)

Merhabalar arkadaşlar. Sizlere burada 2021 yılı ocak ayından itibaren en fazla düşüş yaşayan hisse senetlerinin analizini paylaşacağım. Burada yer alan en çok düşen hisseler 2021 yılında özellikle uzun vadeli bir şekilde yatırım gerçekleştirenleri büyük hayal kırıklığına uğratmıştır…

Çok fazla düşüş yaşayan bu şirket hisselerinin neden bu denli düşüş yaşadıklarını iyi bir şekilde analiz ederseniz ileride bu tür kazalar ile karşı karşıya kalmak durumunda kalmazsınız. Kısaca bu şirketlerin geçmiş ve güncel dönemlerdeki bilançolarını iyi bir şekilde analiz ederseniz bu tür yüksek kayıplara maruz kalmazsınız.

En çok düşen hisseler 2021 yılı ocak ayından bu yana %76’lara varan kayıplar yaşatmışlardır. Hisselerin birçoğunun sermayesinin küçük olması spekülasyonlara maruz kalmalarına da sebep olmuştur. Birazdan açıklayacak olduğum listede spekülasyonlara maruz kalmış ve haberlere konu olmuş şirketleri de tanıyacaksınızdır.

En çok düşen hisseler 2021

Bu şirketlerin neden borsada hızlı bir şekilde değer kayıpları yaşadıklarını anlayabilirseniz hiçbir zaman mağdur olan tarafta olmazsınız. Ben burada belli temel analiz noktalarına değineceğim. Bu noktalara dahi dikkat ederseniz portföyünüzde yer alan bir şirketin bu kadar büyük düşüşler yaşamasını görmezsiniz.

En çok düşen hisseler 2021 yılının geri kalanında ciddi yükselişler yaşayabileceği gibi bu düşüşlerin devamını da gösterebilirler. Bu nedenle yatırım yapacak olduğunuz şirketleri en ince ayrıntısına kadar incelemek zorundasınız. Lütfen ha diye yıllarca biriktirmiş olduğunuz parayı borsaya yatırmayın. Yavaş ve emin adımlarla ilerlemek en sağlıklısı…

Detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletmenizi rica ediyorum. En azından bu içeriği 500 beğeniye ulaştıralım. Sizlerin desteklerini son zamanlarda çok ciddi bir şekilde hissediyorum. Hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi iletiyorum… İşte en çok düşen hisseler 2021 ocak ayı itibarı ile…

1-Niğbaş Niğde Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş. (NIBAS)

2021 yılında yatırımcısını çok ciddi bir şekilde mağdur eden hisselerin başında Nigbas gelmektedir. Günlerce haberlere maruz kalan ve büyük sermayeli kişilerin elinde oyuncak olup ses kaydı çıkan bu önemli hisse 2021 yılı ocak ayından bu yana %76’lık bir kayıp yaşamıştır. Şirket son çeyrekte 894 Bin TL zarar açıkladı. Satış gelirleri ise geçen yıla göre %129 oranında arttı. Döviz fazla pozisyonu 1.11 Milyon TL olan şirketin net nakdi 3.58 Milyon TL’dir. Hissenin özsermaye karlılığının ve yıllık net kar marjının eksili seviyelerde olduğunu belirtelim.

Mutlaka Oku: Borsa Düştü Ne Yapmalıyım?

2-Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (PEKGY)

Yılbaşından bu yana %54’lük bir kayıp yaşayan Peker Gayrimenkul hissesinin yabancı yatırımcısı yok denecek kadar az. Şirket son çeyrekte %118 artışla 38 Milyon TL net kar açıkladı. Şirketin satış gelirleri geçen yıla göre %47 azalmıştır. Döviz fazla pozisyonu 253 Milyon TL olan şirketin net borcu geçen yıla oranla %5 azalmıştır. Özsermaye karlılığı %22 ve yıllık net kar marjı %102’dir. Hissenin F/K değeri 3.42 FD/FAVÖK oranı 40 ve PD/DD değeri ise 0.7’dir.

3-İhlas Gazetecilik A.Ş. (IHGZT)

En çok düşen hisseler 2021 yılında İhlas Gazetecilik bulunmaktadır. Uzun vadeli düşünen yatırımcısına %53’lük bir kayıp yaşatan şirket 2020 yılı sonunda açıklamış olduğu bilançoda %78 azalışla 4.12 Milyon TL net kar açıkladı. Şirket geçen yıla göre satış gelirlerini de %6 azaltmıştır. Döviz fazla pozisyonu 727 Bin TL olan şirketin net borcu 31 Milyon TL olmuştur. Özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjı eksilerde olan İhlas Gazetecilik Hissesinin yabancı yatırımcı oranı %6 bandındadır. Son olarak hissenin 2021 yılında bu kadar düşüş yaşamasına rağmen bedelli sermaye artırım kararı aldığını belirteyim.

4-Formet Çelik Kapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. (FORMT)

Yabancı yatırımcısı bulunmayan hisselerden bir tanesi olan Formet Çelik hissesi en çok düşen hisseler 2021 yılı listesine %49’luk değer kaybı ile girmiştir. Şirket son çeyrekte 862 Bin TL net kar açıkladı ve satış gelirini de %71 oranında artırmayı başardı. Döviz açık pozisyonu 21 Milyon TL olan şirketin borcu geçen yıla göre %2 artarak 34 Milyon TL olmuştur.2021 yılında en çok düşen hisseler arasında yer alan Formet, nisan ayında %223 bedelli sermaye artırım kararı almıştır.  Halka açıklık oranı %89’lara çıkan şirketin özsermaye karlılığı %15 ve yıllık net kar marjı %6’dır. 

Mutlaka Oku: Zengin Olmak İstiyorsan Bu Tavsiyelere Kulak As!

5-İhlas Holding A.Ş. (IHLAS)

2021 yılında %48’lik bir değer kaybı yaşayan İhlas hissesi de en çok düşen hisseler 2021 listesinde yer alan diğer şirketler gibi bedelli sermaye artırım kararı almıştır. 2020 yılı sonunda açıklanan bilançoda şirket %834 artışla 58 Milyon TL net kar açıkladı. Satış gelirleri de %67 büyüme göstererek 345 Milyon TL oldu. Döviz açık pozisyonu 190 Milyon TL olan şirketin kasasındaki parası 1 Milyon TL. Yabancı yatırımcı oranı %10’a yakın seyreden hissenin Özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjı eksili seviyelerdedir.

6-Kristal Kola ve Meşrubat Sanayi Ticaret A.Ş. (KRSTL)

2021 yılı ocak ayından bu yana %48’lik bir değer kaybı yaşayan Kristal Kola hissesinin yabancı yatırımcı oranı %1’dir. Halka açıklık oranı %90’lara çıkan şirket %31 azalışla 1 Milyon TL net kar açıkladı. Satış geliri de %10 büyüme göstererek 43 Milyon TL olmuştur. Döviz açık pozisyonu 4.70 Milyon TL olan şirketin net nakdi 891 Bin TL’dir. Özsermaye karlılığı %3.53, yıllık net kar marjı %2.37 olan hissenin F/K değeri 41, FD/FAVÖK oranı 48 ve PD/DD oranının 1.4 olduğunu belirtelim. Şirketin geçmişinde 4 bedelli ve 3 tane de bedelsiz sermaye artırım kararı bulunduğunu söyleyebilirim.

Mutlaka Oku: Evden Çıkmadan Nasıl Para Kazanabilirim?

7-Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (MRGYO)

Yabancı yatırımcıya sahip olmayan Martı Gayrimenkul hissesi yıl içerisinde %48’lik bir değer kaybı yaşamıştır. Temettü dağıtma alışkanlığına sahip olmayan şirket 2020’nin 3. çeyreğinde açıklamış olduğu bilançoda %260 artışla 4 Milyon TL net kar elde etmiştir. Satış geliri %50 azalan şirketin döviz fazla pozisyonu 190 Milyon TL’dir. Son dönemde şirketin borcunun %41 oranında artış göstererek 456 Milyon TL’ye çıktığını belirtelim. Özsermaye karlılığı ekside yıllık net kar marjı ise çok düşen hissenin zararı bulunduğundan dolayı F/K değeri hesaplanamamakta.

8-Burçelik Vana Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BURVA)

Yabancı yatırımcı oranı %1’in altında olan Burva hissesi %47’lik bir değer düşüklüğü ile en çok düşen hisseler 2021 listesinin içerisinde yer almaktadır. 2020 yılı son çeyreğinde şirketin açıklamış olduğu son bilançoda 483 Bin TL zararın olduğu ve satış gelirlerinin %45 oranında büyüme gösterdiği belirtilmiştir. Döviz fazla pozisyonu 4.83 Milyon TL olan şirketin net borcu geçen yıla göre %20 azalarak 7 Milyon TL’ye gerilemiştir. Şirketin geçmişte 3 defa bedelli sermaye artırımına gittiğini belirtelim. F/K değeri 752 gibi inanılmaz bir seviyeye çıkan Burva hissesinin FD/FAVÖK oranı ise 79 gibi çok yüksek bir banttadır.

9-Adese Alışveriş Merkezleri Ticaret A.Ş. (ADESE)

2021 yılı ocak ayından bu yana %46’lık bir değer kaybı yaşayan Adese hisse senedinin yabancı yatırımcı oranı %1’in altındadır. Şirket 2020 yılı son çeyreğinde açıklamış olduğu bilançoda 39 Milyon TL zarar açıkladı. Geçen yıla göre %17 büyüme ile 54 Milyon TL satış geliri elde edildi. Döviz açık pozisyonu 16 Milyon TL olan şirketin net borcu geçen yıla göre %7 oranında azalış göstermiştir.2020 yılında bedelli sermaye artırım kararı alan şirketin özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjı eksi seviyelerdedir. Zarar açıklandığından dolayı hissenin F/K oranı hesaplanamamakta. PD/DD oranı ise 0.5’dir.

10-Kervansaray Yatırım Holding A.Ş. (KERVN)

Yabancı yatırımcısı bulunmayan Kervansaray hissesinin halka açıklık oranı %93’lere çıkmış durumda. Özsermaye karlılığı -%10 ve yıllık net kar marjı -%34 olan şirketin 2012 yılında bedelli sermaye artırım kararı bulunmaktadır. Temettü dağıtma politikasına sahip olmayan şirketin net borcu 1.17 Milyon TL’dir. Şirket hissesinin %51’i Ertan Sayılgan’a aittir.  Ertan Sayılgan’ın geçtiğimiz ay vefat ettiğini belirtelim.

En çok düşen hisseler 2021 listesi İle İlgili Yorum Ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

En Çok Düşen Hisseler 2021 listesinde yer alan 10 şirketin bilançoları ile ilgili elimden geldiğince veriler paylaşmaya çalıştım. Sizlerinde en çok düşen hisseler 2021 listesinde yer alan şirketlerden elinizde bulundurduğunuz varsa yorumlarda belirtiniz. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: 2021 Yılında En Çok Getirisi Olan Hisse Senetleri

Mutlaka Oku: Bu Hafta En Çok Düşen Hisseler

Mutlaka Oku: Borsa Ne Zaman Yükselecek?

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz