2021 Yılı Temettü Şampiyonu Vestel Hisse İçin 12 Detay!

Selamlar arkadaşlar. Sizlere burada başlıktan da görmüş olduğunuz üzere yatırımcısına 2021 yılında en yüksek temettüyü veren Vestel Hisse ile ilgili detaylı bilgiler paylaşacağım. Şirket hakkında bilgiler ve hissenin güncel temel analiz verilerine bu içeriğimden ulaşabilirsiniz….

1984 yılında kurulmuş olan Vestel, 1994 yılında Zorlu Holding Bünyesinde faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiş bir şirkettir. Manisa’da üretim tesisi bulunan şirketin 1.1 Milyon Metrekare alanda Vestel City adında endüstri tesisinde üretimine devam etmektedir.

Şirketin Rusya’nın Alexandrov şehrinde de üretim tesisi bulunduğunu belirtelim. TV üretiminde Avrupa’nın lider, beyaz eşya pazarında ise ilk 3 üreticiden biri konumundadır. TV satışlarında Türkiye’nin en iyi markası olan Vestel, Avrupa’da da %35’lik bir pazar payına sahiptir.

Vestel Hisse İçin Önemli Detaylar!

2021 Yılı Temettü Şampiyonu Vestel Hisse İçin 12 Detay!

Şirket ile ilgili bilgiler aktardıktan sonra gelelim Vestel hisse senedi için detaylara… Bu önemli hisse 2021 yılında açıklamış olduğu yüksek temettü ile dikkat çekmiştir. Düzenli bir şekilde temettü dağıtan bir şirket olmamasına rağmen açıklanan yüksek temettü miktarının herkesi şaşırttığını söyleyebilirim. 

Son 1 senedeki yükselişi ile dikkat çeken hissenin önümüzdeki dönemde de aynı performansı gösterip gösteremeyeceği özellikle küçük yatırımcılar tarafından çokça merak edilmektedir. Bende küçük yatırımcılara ışık tutmak amacı ile burada kapsamlı bilgilendirmede bulunacağım.

Vestel Hisse hakkında çok daha detaylı bilgilendirmelere geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Şuana kadar ki desteklerinizden ötürü de sizlere ayrıca teşekkür ederim…

İşte VESTEL Hisse ile ilgili bilinmesi gerekenler…

1-Hisse Son 1 Senede %92’lik Güzel Bir Yükseliş Yaşamıştır!

13 TL’den 39 TL’ye kadar çıkan Vestel Hisse son zamanlarda borsamızdaki düşüşten nasibini alarak 31 TL’ye kadar düşmüştür. Şirkete tam 1 sene önce uzun vadeli bir düşünce ile yatırım yapan kişiler %92’lik bir kazancın sahibi oldular. Hissenin son 5 senede %378, 2010 yılından bu yana da %1262’lik bir yükseliş yaşadığını belirtelim.

2-Şirket Son Çeyrekte 220 Milyon TL Net Kar Açıkladı!

Vestel Hisse için son açıklanan bilançoda geçen seneye nazaran %4 azalışla 220 Milyon TL’lik net kar açıklanmıştır. Geçen sene aynı dönemde şirket 230 Milyon TL net kar açıklamıştı. Şirket tarihi boyunca rekor karını ise 2020 yılının sonunda 799 Milyon TL’lik net kar ile elde etmiştir.

Mutlaka Oku: Zengin Edecek Hisseler!

3-Vestel, Satış Gelirlerini %58 Oranında Büyütmeyi Başardı!

Şirket istikrarlı performansını satış gelirlerini artırarak göstermektedir. Bu çeyrekte %58 oranında büyüyen satış geliri 6.20 Milyar TL seviyesine çıkmıştır. Favök ise yıllık bazda %46 artış göstererek 883 Milyon TL’ye ulaşmıştır. Bu çeyrekte açıklanan satış geliri son 5 senenin en iyi ikinci satış geliridir. Net karda olduğu gibi şirket satış gelirlerindeki rekorunu 2020 yılının sonunda 7.63 Milyar TL’lik satış geliri ile elde etmiştir.

4-Şirketin Döviz Açık Pozisyonu Bulunmaktadır!

Döviz cinsinden varlıkları, döviz cinsinden yükümlülüklerini karşılamayan şirketler döviz açık pozisyonuna sahiptir. Döviz açık pozisyona sahip şirketler ülkemizdeki kur dalgalanmalarından en fazla etkilenen şirketlerdir. Vestel hisse için açıklanan son bilançoda şirketin 2.55 Milyar TL’lik bir döviz açık pozisyona sahip olduğu belirtilmiştir. Bu durum şirketin net karını düşüren en önemli etmenlerden biri konumundadır.

5-Vestel, Borcunu %2 Oranında Artırmıştır!

Net borcunu geçen yılın aynı dönemine göre %2 oranında artıran Vestel, toplamda 6 Milyar TL’lik net borca sahiptir. Şirketin hangi amaçla net borcunu artırdığını bilmek gerekir. Çünkü bu borç üretim yatırımlarına yönlendirilmek amacı ile yapıldıysa şirketin gelecek bilançoları için çok iyi bir gösterge olabilir. Vestel hisse senedinin çok daha hızlı yol kat edebilmesi için bu borcunu mümkün olan en kısa sürede düşürmesi gerekmekte…

6-Vestel Hisse Yabancı Yatırımcı Oranı %12!

Tam 1 sene önce %15’lik bir yabancı payına sahip olan Vestel Hisse senedinin %3 düşüşle yabancı yatırımcı oranının %12’ye düştüğünü söyleyebilirim. Yabancıların borsamızın genelinden çok ciddi çıkışlar sağladıkları için bu denli ufak bir yabancı kaybının şirket hissesi üzerinde çok fazla etkisinin olmadığını son 1 senedeki %92’lik yükselişten de görülmektedir.

Mutlaka Oku: Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

7-Hissenin Güncel F/K Değeri Sektör Ortalamasında Gitmekte!

Vestel hisse senedinin güncel F/K değeri 5.9, FD/FAVÖK değeri 4.4 ve PD/DD değeri ise 1.4’dür. FK ve PD/DD değeri ile sektör ortalamasında giden hissenin FD/FAVÖK değerine göre halen ucuz kaldığını söyleyebilirim. Hissenin son 1 senedeki yükselişine rağmen PD/DD değeri oranının 1.4 bandında olması gayet sevindirici bir durumdur. Özellikle bu dönemde birçok hissenin PD/DD değeri oranı 4 bandına yaklaştığını hatırlatalım. 

8-Zorlu Holding Şirketin %65’ine Sahiptir!

Zorlu Holding %65’lik payı ile şirketin sahibi konumundadır. Birol Mutlu’nun %9’luk bir payı bulunuyorken halka açıklık oranı ise %26’dır. Şirketin ödenmiş sermayesi 335 Milyon TL, özkaynakları ise 7.63 Milyar TL’dir. Şirketin sermayesinin düşük bir seviyede olması hissenin daha kolay yükselişi için istenen bir durumdur.

9-Şirket Yıllık Bazda %7.40’lık Bir Kar Marjına Sahip!

Özsermaye karlılığı %30 olan Vestel hissesinin yıllık net kar marjı %7.40 seviyesindedir. Özsermaye karlılığı çok iyi olan hissenin yıllık kar marjının da sektör ortalamasında gittiğini söyleyebilirim. Aynı sektörde faaliyet gösteren Arçelik ve Arzum gibi şirketlerin yıllık kar marjlarının da %8 bandında seyrettiğini belirtmek istiyorum. Bu sektörde yıllık kar marjını artırabilmeniz çok düşük bir ihtimaldir.

10-Hissenin Temettü Verimliliği 19.12 Gibi Rekor Bir Seviyededir!

Daha öncesinde hiç temettü dağıtmamış olan Vestel Hissesi için açıklanan temettü miktarı yatırımcısını bir hayli memnun etti. %19.17 gibi borsamız için rekor bir seviyede gerçekleşen temettünün önümüzdeki yıllarda da aynı seviyelerde gerçekleşebilmesi çok beklenen bir durum değil. Şirket 2021 yılında karının %132’sini dağıtmıştır. Bu orana bakarak şirketin geçmiş dönemlerde elde etmiş olduğu karlardan da temettü dağıttığı görülmektedir. Daha öncesinde şirket 1997 yılında bedelli ve bedelsiz sermaye artırımına aynı anda gitmiş, 2000 yılında ise %3400’lük bedelsiz sermaye artırım kararı almış ve 2008 yılında ise %10’luk bedelsiz sermaye artırım kararı almıştır.

Mutlaka Oku: Para Kazanmak İçin Okunması Gereken Kitaplar!

11- Şirketin İhracat Oranı %73 Bandında!

Şirketin toplam satışlarına oranla ihracat oranına baktığımda %73 seviyesinde güzel bir yurtdışı satışına sahip olduğunu görmekteyim. Bu oranın yüksek olması şirketin kasasına daha yüksek oranlarda döviz girişi sağlamasına olanak tanımaktadır. Kur artışlarında şirketin önemli finansman geliri elde etmesi beklenmekte.

12-Şirket Son 3 Çeyrekte Özkaynağını %30 Oranında Artırmayı Başardı!

Şirketin zaman içerisinde özkaynaklarını artırabilmesi doğru yönetildiğini ve işlerin yolunda gittiğini gösteren en önemli ölçüttür. Son 3 çeyrekte Vestel’in özkaynaklarında %30’luk bir yükseliş olması varlıklarının değerlendiğini ve şirkete para girişi olduğu söylenebilir.

Böylelikle Vestel Hisse için 12 önemli detayı sizlere aktarmaya çalıştım. Bu detaylara bakarak net borcun yüksek olması dışında bir sorunun olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Ama burada şöyle bir gerçek var 1 çeyrek dönemde ortalama olarak 200 Milyon TL net kar açıklayan şirket için 6 Milyar TL’lik net borç ciddi bir rakamdır. Zaten şirketin yıllar boyunca net borcunu bu seviyeden aşağısına düşürebildiği görülmemiştir.

Şirketin öz kaynaklarını artırabilmesi, yüksek temettü oranı açıklaması Vestel Hisse senedinin yatırımcı gözündeki değerini artıran en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Hissedeki yabancı yatırımcı oranının ilerleyen zamanlarda yükselmesi çok daha hızlı bir yol kat edilmesine önemli bir katkı sağlayacaktır.

VESTEL HİSSE İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Vestel Hisse senedi için burada aktarmış olduklarımdan farklı olarak sizlerinde yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tür bir hizmet satın almak istiyorsanız SPK lisansına sahip kurumlardan destek talep edebilirsiniz.

Mutlaka Oku: Warren Buffet Borsa Zenginlik Sırları

Mutlaka Oku: Borsa Uzmanlarına Göre 7 Evladiyelik Hisseler

Mutlaka Oku: Yükseliş Beklenen Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz