Zengin Edecek Hisseler Nasıl Bulunur? (7 Madde)

Selamlar arkadaşlar. Atacak olduğunuz yatırım kararlarınızda hedefinizi tam 12’den vurabilmeniz için güncel ve bilgi verici içerikler hazırlamaya devam ediyorum. Bu içeriğimde zengin edecek hisseler nasıl bulunur? sorusuna cevap arayacağız…

Gözünüzü kestirdiğiniz bir şirket hissesine bakarken mutlaka birazdan açıklayacak olduğum özelliklerin bulunmasına dikkat edin. Bu özelliklerde olan hisselerin geçmişte çok ciddi yükselişler yaşadığına birçok kez şahit olduk.

Özellikle bizim gibi çok fazla hacme sahip olmayan borsalarda bu 7 özelliğe sahip şirketler çok ciddi büyüme atakları geçirdi. Şirket ismi vermek isterdim ama yatırım tavsiyesi olarak algılanabilir diye geçmişte büyük yükselişler yaşamış hisselere örnek vermek istemiyorum. Bu şirketlerin özelliklerini net olarak görmenize burada yardımcı olacağım…

Zengin Edecek Hisseler

Zengin Edecek Hisseler Nasıl Bulunur? (7 Madde)

Zengin edecek hisseler bu özellikleri sayesinde altın, dolar ve diğer yatırım araçlarına nazaran çok daha büyük kazançlar elde edebilmenize olanak tanıyacaktır. Bu özelliklerde olan hisseler uzun vadede sizi şaşırtacak getiriler elde edebilmenize olanak tanır.

Bu nedenle de burada zengin edecek hisseler ile ilgili özellikler paylaşırken her bir maddeyi ciddiye alın. Bu maddeler borsa gurusu olmuş kişilerin her daim şirketlerde aradıkları özelliklerdir. Uzun vadeciyseniz zaten bu özelliklerden bir çoğunu portföyünüz için uyguluyor olabilirsiniz.

Zengin Edecek Hisseler için maddelere geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Gece geç saatlerde yayınlamış olduğum içeriklere dahi göstermiş olduğunuz ilginizden ötürü sizlere çok teşekkür ediyorum…  İşte detaylar…

1-Şirket Düşük Bir Sermayeye Sahip Olmalı!

Zengin edecek hisseler de aranması gereken ilk özellik düşük bir sermayeye sahip olmasıdır. Borsamızda hacimler çok az olduğu için büyük sermayeli şirketlerin tahtasını oynatmak çok zor. Büyük sermayeli şirketlerin yıllık getirileri de maalesef birçok kez faizin getirisinden düşük kalıyor. Oysa düşük sermayeli şirketlerde hissenin hareketlenmesi çok kolay. Düşük sermayeli şirketlere en büyük örnek Ege Endüstri oldu. Şirket son 5 senede yatırımcısına inanılmaz kazanç sağladı. Burada ege endüstriye yatırım yapmaktan kastetmiyorum. Zaten bu şirket çoktan yol aldı önemli olan bu tarz hisseleri yükselmeden bulabilmektir.

Mutlaka Oku: Borsada Hisse Seçimi Yaparken Bu 9 Detayı Atlamayın!

2-Şirket Düzenli Bir Şekilde Kar Ediyor Olmalı!

Bir şirketin sizi zengin etmesi için düşük bir sermayeye sahip olması gerektiğini anladığımızı düşünüyorum. Şirketin aynı zamanda düzenli bir şekilde kar ediyor olması da çok önemli bir kriterdir. Birçok acemi borsacının yaptığı en büyük hata sadece şirketin sermayesinin küçük olmasına aldanarak yatırım yapmasıdır. Şirketin karına bakmadan atlanılan yatırımlar maalesef coin borsasına yatırım yapmaktan farksız oluyor. Şirketler her 3 ayda bir bilançolarını açıklıyor. Bu bilançolarda yüzeysel olarak şirketin her çeyrekte kar yapıp yapmadığını çok kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

3-Şirket Satışlarını Her Çeyrekte Artırıyor Olmalı!

Zengin edecek hisseler de olmazsa olmaz özelliklerden bir tanesi de satışlarını her dönem artırıyor olmasıdır. Yani bir dönem 1 milyon TL satış geliri elde eden şirket yıl içerisinde kalan 3 çeyrek bilançoda bu satış gelirinin üzerine koyması gerekir. Bir şirket dönemsel olarak 1 milyon TL satış geliri elde edip diğer dönemlerde bu satış gelirini 500 Binlere veya 400 binlere düşüyorsa şirketi sorgulamalısınız. Satış gelirlerinde özellikle aşağı yönlü oynaklıklar şirketin iyi yönetilemediğini gösterir. Bu tarz şirketleri bulabilmek için şirketin sektörünün ikinci en iyi şirketi olması kriterini de aramalısınız.

4-Şirket Her Sene Düzenli Bir Şekilde Temettü Dağıtıyor Olmalı!

Benim için zengin edecek hisseler de en önemli kriterim her sene düzenli bir şekilde temettü dağıtmasıdır. Uzun vadede pasif bir kazanç elde edilmek isteniyorsa yatırım yapılan şirketin düzenli bir şekilde temettü dağıtıyor olmasına ve bu temettü verimliliğinin %5’in üzerinde olmasına özen göstermelisiniz. Yatırımınızın geri dönüşünün çok daha kısa olması için bu kriterde çok önemlidir. Son 5 yıldır düzenli bir şekilde temettü dağıtan şirketleri filtreleyerek zengin edecek hisseleri bulabilirsiniz.

Mutlaka Oku: Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

5-Şirket Büyümek İçin Yatırım Yapıyor Olmalı!

Düşük sermayeli, kar eden, satışlarını artıran ve düzenli bir şekilde temettü dağıtan şirket özelliklerinden sonra bir başka önemli özellik şirketin sermayesini büyütebilmek için yatırım yapıyor olmasına dikkat ediniz. Bu hususta maalesef borsamızda yatırımcısına yatırımları ile ilgili düzenli bir şekilde bilgi veren şirket sayısı çok az. Ancak Hektaş ve Sasa gibi şirketler kurumsal web siteleri sayesinde yatırımcılarına yatırımları hususunda bilgilendirmelerde bulunarak kendi hikayelerini yazmaktadırlar. Bu iki şirketin son 5 senedeki inanılmaz yükselişinin altında yatan önemli şey şirketin büyümek ve üretim kapasitelerini artırabilmek için yatırımlar gerçekleştirmesidir.

6-Şirket Yönetimi Ahlaklı ve Dürüst Kişilerden Oluşmalı!

Zengin edecek bir hisse arıyorsanız şirketlerin yönetimlerine de göz atmalısınız. Şirket patronlarının ve yöneticilerinin daha öncesinde spekülatif eylemlerden dolayı haber olup olmadığına dikkat ediniz. Maalesef şuanda borsamızda bazı şirketlerin patronları çok fazla skandal ile anılmakta. Bu tarz şirketler sürekli olarak yatırımcısını zarar ettirmekle kalmıyor bedelli sermaye artırımına da giderek yatırımcısını ciddi bir şekilde mağdur ediyor. Türk şirketlerinde şirket patronu borsa ile çok fazla ilgili ise o şirketten kaçın. Bu tarz patronlar her halükarda kendisinden başka hiç kimseyi düşünmeyecektir.

7-Şirket Satışlarının Birçoğunu Yurtdışına Gerçekleştirmeli!

Ülkemizde maalesef döviz kurlarında aşırı yükselişler yaşadığımız için zengin edecek hisseler arayışında iken şirketin satışlarının büyük bir kısmını yurtdışına gerçekleştiriyor olmasına özen gösterin. Çünkü döviz girdisi sağlayabilen şirket ani döviz yükselişlerinden de önemli gelirler elde edebilmektedir. Bu temel özellik uzun vadede bir şirketin büyümesine ve sağlam bir finansal zemine sahip olmasına imkan tanımaktadır. Son zamanlarda demirçelik şirketlerinin hızlı büyümesindeki en önemli etken yurtdışına olan satışlarını artırmalarıdır. Bu tarz şirketler ülke içindeki olaylardan etkilenmeden satış gerçekleştirebildikleri için istikrarlı bir büyüme dönemi yaşarlar.

Mutlaka Oku: 4 Adet Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

Zengin Edecek Hisseler Bulmak Gerçekten Zor!

Borsamız ile ilgili ne yazık ki şöyle bir gerçek var; yatırım yapılacak olan şirket sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Saymış olduğum bu 7 özellikte şirket bulmak gerçekten çok zor ama imkansız değil. Sadece araştırma yaparak kısaca kafa patlatarak bu tarz özelliklerde olan şirketleri yakalayabilirsiniz. 

Şirketleri seçerken spekülatif hareketlere maruz kalmış ve bu spekülatif hareketlerinden ötürü de sürekli gündem olmuş olan şirketlerden mümkün olduğunca uzak durunuz. Reel hayatta bir ortaklık gerçekleştiriyormuşçasına bir araştırma içerisine koyulursanız inanın borsada para kazanmak sizin için zor olmayacaktır.

Yapılan hataların en büyüğü bunu bende çok yapıyorum; sermayesi artık çok büyümüş olan şirketlere yatırım yapmaktır. Bu tarz şirketlerin yıllık bazda size kazandıracağı, mevduat faizi getirisinden fazla olmayacaktır. Bu durumda paranızın değerlenememesinin önündeki en büyük engeldir. Küçük sermayeli ve düzenli bir şekilde kar elde eden şirket bulmak temel mottonuz olmalıdır. Lütfen zengin edecek hisseler ile ilgili saymış olduğum bu 7 özelliği bir yere not alın…

Zengin Edecek Hisseler İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle zengin edecek hisseler ile ilgili olarak 7 temel özellik aktardım. Sizlerinde bu tarz özelliklerde olan şirketler ile ilgili yorum ve görüşlerini bekliyorum. Hatta gözünüze kestirdiğiniz şirketler varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Tüpraş Hisse

Mutlaka Oku: Borsa Şirket Haberleri

Mutlaka Oku: Yabancıların Sattığı Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz