Son 5 Ayda Yabancıların Sattığı Hisseler (Bazıları Şaşırtacak!)

Selamlar arkadaşlar. Sizlerin karşısına güncel içerikler ile çıkmaya devam ediyorum. Bu içeriğimde son 5 ayda yabancıların sattığı hisseler ile ilgili oldukça kısa ve öz bilgilendirmelerde bulunacağım. Yabancı yatırımcıların sürekli olarak son 5 ayda satışta olduğu ilk 5 şirket ile ilgili detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenmeyi unutmamanızı rica ederim. Şimdiden Teşekkürler…

Yabancıların Sattığı Hisseler

yabancıların sattığı hisseler

1-BIM Birleşik Mağazalar A.Ş. (BIMAS)

Yabancıların sattığı hisseler listesinin başında yer alan Bim, güncel olarak %59’luk bir yabancı yatırımcı sayısına sahiptir. Son 5 aydır yabancıların sürekli sattığı bu önemli hisse son 1 senede sadece %2’lik bir yükseliş yaşamıştır. Son bilançosunda %59 artışla 684 Milyon TL net kar açıklayan şirket satış gelirini de %23 oranında büyütmeyi başardı. Şirketin borcunun geçen seneye göre %111 artış gösterdiğini belirtelim.

2-Türkiye İş Bankası A.Ş. Class C (ISCTR)

%37’lik bir yabancı yatırımcı oranına sahip olan hisse son 1 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına %15’lik bir kayıp yaşatmıştır. Halka açıklık oranı %31 olan hissenin özsermaye karlılığı %2.96, net kar büyüme oranı %27.30 ve yıllık net kar marjı %23’dür. Hissenin F/K ve PD/DD değerlerinin oldukça düşük olduğunu belirtebilirim. Şirketin temettü verimliliği de 2.41 gibi dip bir seviyededir.

3-Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASELS)

Yabancıların Sattığı Hisseler den bir tanesi olan Aselsan %30’luk yabancı yatırımcı oranı ile dikkat çekmektedir. Son 1 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına %1.5’luk kayıp yaşatan şirket %34 artışla 1.23 Milyar TL net kar açıkladı. Net satış geliri de %22 oranında büyüyen Aselsan’ın net borcu 1 Milyar 7 Milyon TL’dir. Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketler arasında bulunan Aselsan’ın temettü verimliliği 0.95 gibi oldukça düşük bir seviyededir. Özsermaye karlılığı %28, net kar büyüme oranı %34 ve yıllık net kar marjı ise %28’dir.

4-Koza Altın İşletmeleri A.Ş. (KOZAL)

Son 1 senede %46’lık bir yükseliş yaşayan Koza Altın şirketi son çeyrekte %68 artışla 661 Milyon TL net kar açıkladı. Satış geliri de %22 oranında büyüyen şirketin döviz fazla pozisyonu 1.76 Milyar TL, net nakdi ise 6.68 Milyar TL’dir. Yıllık net kar marjı %61 olan hissenin F/K değeri 9.42, FD/FAVÖK oranı ise 6.71 gibi yatırım yapılabilir seviyelerdedir. Hissenin yabancı oranı %26’dır.

5-SASA Polyester Sanayi A.Ş. (SASA)

Son 1 senede %343’lük mükemmel bir getiri sağlayan Sasa buna rağmen Yabancıların Sattığı Hisseler arasında beşinci sırada yer almaktadır. Şirket son çeyrekte %57 artışla 109 Milyon TL net kar açıkladı ve satış gelirlerini de %152 oranında büyütmeyi başardı. Şirket borcunu geçen yıla göre %18 oranında artırmıştır. Şirketin güncel yabancı yatırımcı oranı %5’dir.

Yabancıların Sattığı Hisseler İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum

Böylelikle Yabancıların sattığı hisseler ile ilgili kısa bilgilendirmelerde bulundum. Sizlerinde bu şirketler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Yabancıların Alım Yaptığı Hisseler

Mutlaka Oku: Borsada En Ucuz Hisseler 2021

Mutlaka Oku: Sasa Hisse

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz