Tüpraş Hisse İçin 6 Güncel Detay!

Selamlar arkadaşlar. Ülkemizin en önemli şirketlerinden bir tanesi olan Tüpraş hisse senedi ile ilgili bilinmesi gereken en güncel detayları sizlerle paylaşacağım. Tüpraş hissesi ile ilgili bir yatırım düşünceniz var ise bu içeriği mutlaka sonuna kadar izleyiniz. Detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenerek bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum…

Tüpraş Hisse

Tüpraş Hisse İçin 6 Güncel Detay!

1-Hisse Son 1 Senede Sadece %19’luk Getiri Kazandırdı!

Beklentilerin çok uzağında bir performans gösteren Tüpraş Hissesi uzun vadeli düşünen yatırımcısına son 1 senede sadece %19’luk getiri sağladı. Son 10 senede ise şirket temettüler dahil olmak üzere yatırımcısına %208’lik bir kazanç sağlamıştır. Hissenin ağır ilerlemesinin en önemli sebebi şirketin özsermayesinin çok büyük olmasıdır.

2-Şirket Son Çeyrekte 760 Milyon TL Zarar Açıkladı!

Pandemi sürecini en ağır şekilde geçiren şirketlerin başında gelen Tüpraş 760 Milyon TL gibi ciddi bir zarar açıkladı. Geçen sene aynı dönemde şirketin 2.26 Milyar TL zarar açıkladığını belirtelim. Son 4 bilanço döneminde 3 kez zarar açıklanmıştır.

3-Satış Gelirleri Stabil Bir Hal Aldı!

Tüpraş için son 4 çeyrekteki satışlara göz attığımda çok fazla yatay bir seyirde olduğu gözlemlenmektedir. Son çeyrekte 19.82 Milyar TL satış geliri açıklayan şirket bir önceki çeyrekte de 19 Milyar TL’lik satış geliri elde etmişti. 2020 yılı içerisinde satış gelirlerinin 9.27 Milyar TL’lere kadar da düşüş yaşadığını hatırlatayım.

4-Şirketin Güncel Borcu 33.65 Milyar TL

Tüpraş hisse için son açıklanan bilançoda 33 Milyar küsurluk borcun olduğu açıklandı. Şirketin kasasındaki net nakdi dikkate aldığımızda şirketin net borcunu 12.51 Milyar TL olduğunu söyleyebiliriz.  Net borcun geçen sene aynı döneme göre bir artış veya azalış yaşamadığı belirtilebilir.

5-Tüpraş Temettü Dağıtma Hususunda İstikrarlı Bir Şirket!

1998 yılından bu yana açıklanan yönetim kurulu kararlarına göz attığımda şirketin kar payı dağıtma hususunda cömert olduğunu söyleyebilirim. 2019 ve 2020 yılında temettü dağıtma kararı almayan şirketin 2021 yılında da bu hususta bir kararı bulunmamakta. Şirket şuana dek 1 bedelli ve 2 bedelsiz sermaye artırım kararı almıştır.

6-Tüpraş Hisse Yabancı Yatırımcı Oranı %37!

Dikkat çeken hisse senetlerinden bir tanesi olan Tüpraş hissenin yabancı yatırımcı oranı %37’dir. Son dönemde yabancıların alım hususunda kararsız kaldığı hissenin PD/DD değeri oranının 2.5 gibi yüksek bir seviyeye çıktığını belirtelim.

Tüpraş Hisse İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum

İhracat oranı %22 olan şirketin özkaynak değişimi %1.5’dur. Önümüzdeki dönemde koronavirüs dönemi atlatılırsa hissenin hızlı bir şekilde ivme kazanabileceğini düşünüyorum. Tüpraş hisse ile ilgili söyleyebileceklerim bu kadar. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir….

Mutlaka Oku: Borsa Şirket Haberleri

Mutlaka Oku: Yabancıların Sattığı Hisseler

Mutlaka Oku: Yabancıların Alım Yaptığı Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz