Vesbe Mi Arçelik Mi? Uzun Vadeli Yatırım İçin Önemli Farklar!

Vesbe Mi Arçelik Mi? Uzun Vadeli Yatırım İçin Önemli Farklar!

Bugün sizlere beyaz eşya sektörünün iki büyük şirketi olan Vestel Beyaz Eşya’nın ve Arçelik’in kıyaslamasını yapacağım. Yorumlar kısmından özellikle uzun vadeci yatırımcılar vesbe mi arçelik mi? sorusunu çok fazla sordukları için bu içeriği hazırlama ihtiyacı hissettim…

Bilindiği gibi birçok uzman borsacı uzun vadeli bir portföy oluşturulacaksa aynı sektörden iki şirketin portföyde olmamasına özen gösterilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Uzun vadeci yatırımcılarda bu iki kaliteli şirketten birini seçme hususunda oldukça zorlanmakta.

Bu içeriğimden sonra kararsız kalanların fikirlerinde biraz daha fazla netlik olacağını düşünüyorum. Burada vesbe ve arclk hisselerinin temel analiz detaylarını ve bilanço verilerini aktaracağım. Mümkün olduğunca kendimce yorum yapmaktan kaçındım. vesbe mi arçelik mi? sorusunun cevabını kendi yorumunuzu ve araştırmanızı katarak cevaplamanızı tavsiye ederin. İşte Detaylar…

Vesbe Mi Arçelik Mi?

1-İki Şirketin Halka Açıklık Oranları Düşük!

Uzun vadeli yatırımlarda bakılması gereken en önemli detaylardan bir tanesi de halka açıklık oranıdır. Şirketlerin çok fazla halka açıklık oranına sahip olmaması önerilmekte. Vesbe’nin %13’ü halka açıkken geriye kalan kısmın Vestel Elektronik’e ait olduğunu belirtelim. Arçelik’in ise %25 halka açıklık oranı bulunuyorken, çok büyük bir kısmı Koç Holding’e ait. Son dönemlerde Arçelik’te Koç Holding’in hisse geri alımları yapması hissenin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.

2-VESBE Özsermaye Karlılığı ve Yıllık Net Kar Marjı İle Öne Çıkıyor!

vesbe mi arçelik mi? sorusu için ikinci önemli veride özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjıdır. Uzun vadeli bir portföy oluşturuluyorsa bu iki kalemin mümkün olduğunca yukarıda olması tavsiye edilir. Vestel Beyaz Eşya %38 özsermaye karlılığına sahipken yıllık net kar marjı ise %10’a yakın. Arçelik ise %18 özsermaye karlılığına sahipken %4’e yakında yıllık net kar marjına sahip. Bu kalemler kıyaslandığında Vestel Beyaz eşya daha doğru tercih olarak ön olana çıkıyor.

Mutlaka Oku: Borsada Batanlar Neyi Yanlış Yapıyor?

3-Temettü Verimliliği İle VESBE Öne Çıkıyor!

Temettü bir hissenin sigortasıdır. Uzun vadeli yatırımlarda genellikle %5 ve üzerinde temettü verimliliğine sahip şirketlerin seçilmesi önerilir. Ancak hem büyüme hissesi olup hemde %5 ve üzeri temettü verimliliğine sahip şirket bulmak gerçekten çok zor. Son 1 senede %88 yükseliş gerçekleştiren VESBE %3.98 temettü verimliliğine sahip. Vesbe son 5 yılda karının %59’nu yatırımcısına dağıttı. Arçelik ise son 1 senede %170 gibi müthiş bir yükseliş gerçekleştirdi ve %2.72 temettü verimliliğine sahip. Şirket son 5 yılda karının %31’ünü yatırımcısı ile paylaştı. Bu iki şirketin bedelli sermaye artırım kararı almadığını ve bedelsiz sermaye artırımları ve düzenli temettü dağıtımları ile yatırımcısını memnun ettiğini söyleyebilirim.

4-Son Bilançoda Vestel Beyaz Eşya Daha İyi Kar Açıkladı!

Uzun vadeci bir yatırımcıysanız şirketlerinizin her 3 ayda 1 açıklamış oldukları bilançoları incelemeyi unutmayın. vesbe mi arçelik mi? sorusu için bu iki şirketin bilançosunu incelediğimde Vestel Beyaz Eşya’nın çok daha iyi bir bilanço açıkladığını görmekteyim. Vesbe son çeyrekte %84 artışla 572 Milyon TL net kar ve %82 büyüme ile de 5.42 Milyar TL net satış geliri elde etti. FAVÖK ise yıllık bazda %75 artış kaydederek 857 Milyon TL’ye ulaştı. 2.54 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirketin 711 Milyon TL finansman geliri bulunmakta. Şirketin net borcu geçen seneye göre %91 artarak 2.74 Milyar TL seviyesine yükseldi. Arçelik ise son çeyrekte %7 artışla 1.17 Milyar TL net kar ve %117 büyüme ile de 28 Milyar TL net satış geliri elde etti. FAVÖK ise yıllık bazda %59 artış kaydederek 3 Milyar TL’ye ulaştı. 574 Milyon TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket, bu dönemde 1.97 Milyar TL finansman geliri elde etti. Şirketin net borcu %149 artarak 22 Milyar TL’ye yükseldi.

5-Arçelik, Piyasa Değeri İle Öne Çıkıyor!

Vestel beyaz eşyanın piyasa değeri geçen sene 11 Milyar TL iken bu dönemde 15 Milyar TL’ye yükseldi. Arçelik’in piyasa değeri ise 22 Milyar TL’den 53 Milyar TL’ye yükseldi. Vestel Beyaz Eşya’nın hisse başı karlılığı 7.93 kuruştan 1.11 kuruşa düştü. Bunun sebebi ise bedelsiz sermaye artırımına gidilmesi. Yani olumsuz bir durumda söz konusu değil. Arçelik’in hisse başı karlılığı ise 5.45 kuruştan 4.64 kuruşa düştü. Burada şirketin kar marjında düşüklük olmasından dolayı hisse başına karlılığın düştüğünü söyleyebilirim.

6-Şirketlerin Cari Değerleri Uygun Seviyelerde!

VESBE hisse senedinin F/K değeri 8.87 iken PD/DD değeri ise 2.88. Arçelik’in ise 17.07 F/K değeri ve 2.60 PD/DD değeri bulunmakta. Arçelik’in F/K değerinin yüksek olduğu görülse de PD/DD değerine bakarak hissenin ucuz kaldığını ve sektör ortalamasında gittiğini belirtebilirim. 

7-İş Yatırım Vesbe İçin %49 Getiri Potansiyeli Öngörmekte!

Ülkemizin aracı kurumlarının hedef fiyatlarına her zaman bakmaya dikkat ederim. vesbe mi arçelik mi? sorusu için araştırma yaptığımda İş Yatırımın VESBE için %49 getiri potansiyeli ile 14.75 kuruş hedef fiyat verdiğini görmekteyim. İş Yatırım, Arçelik için ise %10 getiri potansiyeli ile 86.84 kuruş hedef fiyat vermekte. Sizde uzun vadeli yatırımlarınızda aracı kurumların şirket raporlarını okumaya özen göstermelisiniz.

Mutlaka Oku: Sıfırdan Zengin Olmanın Yolları

8-Arçelik, Yabancı Oranı İle Dikkat Çekiyor!

Borsamızda her ne kadar yabancı payı azalsa da halen yabancı paylarının hisse yükselişlerinde önemli bir kriter olduğunu söyleyebilirim. Vestel Beyaz Eşya’nın yabancı oranı %7.67 iken Arçelik’teki yabancı oranı ise %26.92 ile gayet iyi seviyelerde. Özellikle seçim döneminden sonra borsamızdaki yabancı oranlarının artış göstereceğini düşünüyorum…

9-İki Şirketin Yurtdışına Satışları Mükemmel!

2016 yılının Mayıs ayında Vestel Beyaz Eşya Hissesine sadece 91 Bin TL yatırsaydınız paranız tam tamına 1 Milyon TL olurdu. Vesbe’nin toplam satışlarının %70’i yurtdışına gerçekleşmekte. Arçelik hisse senedine ise 2016 yılının Nisan ayında 1 Milyon TL yatırsaydınız paranız bugün tam 1 Milyon TL olurdu. Arçelik’in toplam satışlarının %70’i yurtdışına gerçekleşmekte. İki şirketin de bu denli güçlü bir ihracata sahip olması finansal durumlarının her daim güçlü olmasını sağlamaktadır.

10-Finansal Özet Raporda Arçelik Daha Sağlam Duruyor!

Vestel Beyaz Eşya son dönemde 5.41 Milyar TL’lik satış gerçekleştirirken Arçelik 28.16 Milyar TL’lik satış gerçekleştirdi.

Vesbe 633 Milyon TL esas faaliyet karlılığına sahipken Arçelik ise 2.72 Milyar TL esas faaliyet karlılığına sahip.

VESBE 572 Milyon TL net dönem karına sahipken Arçelik ise 1.16 Milyar TL net dönem karına sahip.

Vesbe 14 Milyar TL dönen varlığa, 4 Milyar TL duran varlığa ve 5.47 Milyar TL’de özkaynağa sahip. Arçelik ise 73 Milyar TL dönen varlığa, 28 Milyar TL duran varlığa ve 20 Milyar TL’de özkaynağa sahip.

11-İki Şirketinde Yurtiçi Satışları Çok İyi!

Beyaz eşya sektöründeki güven algısı Arçelik’te çok daha kuvvetli olsa da fiyat avantajı sebebi ile Vestel Beyaz eşya’nın yurtiçindeki satışları daha hızlı artış göstermekte. Arçelik’in bir Koç Holding şirketi olması ve daha kurumsal bir şekilde yönetilmesi avantajken, Vestel Beyaz Eşya’da kurumsallık biraz daha geri planda ancak kötü değil. Şirket bazı dönemlerde şapkadan tavşan çıkararak yatırımcılarını mutlu etmekte. Bunun en güzel örneği geçen sene dağıtılan mükemmel temettü miktarı…

Vesbe Mi Arçelik Mi? Sorusu İçin Sizlerden de Yorum Bekliyorum!

Arkadaşlar, böylelikle vesbe mi arçelik mi? sorusu için iyi bir araştırma yaptım ve 11 madde sıraladım. Sizlerinde bu iki şirket ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Ereğli Mi İsdemir Mi?

Mutlaka Oku: Borsacı Dede Yeni Hisseler

Mutlaka Oku: Hayatını Borsadan Kazananlar

Mutlaka Oku: En Gözde Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz