Borsacı Dede Yeni Hisseler Söylemiş Bunları İnceleyelim!

Merhabalar arkadaşlar. Son 2 senedir söylemiş olduğu hisselerden ziyade tarzı ile dikkat çeken borsacı dede yeni hisseler söylemiş. Borsacı dedenin açıklamış olduğu bu hisselerin temel analiz detaylarına ve bilanço verilerine değineceğim. Bakalım, temeli sağlam olan hisseler mi önermiş yoksa için boş şirketler mi…

Bu videoyu çekme amacım borsacı dedenin söylemiş olduğu hisseleri direkt olarak alın demek değildir. Benim amacım özellikle temel analiz hususunda bilinmesi gereken verileri ve bilançoda yüzeyselde olsa bakılması gereken detayları öğrenebilmeniz.

Bu kanalda içerik paylaşmamın tek amacı ülkemiz insanına borsayı sevdirmek ve bununla birlikte finansal özgürlüğe daha kolay ulaşabilmesini sağlamaktır. Hedef kitlemde günlük al-satçılar değil. Ben uzun vadeci yatırımcılara buradan sesleniyorum. Temeli sağlam, kurumsal ve şeffaf bir şekilde yönetilen şirketlerin uzun vadede her daim kazandıracağını, mümkün olduğunca sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Lafı çok fazla uzatmadan borsacı dede yeni hisseler hangileri sıra sıra açıklamaya çalışayım. Dikkatinizi çeken veya beğendiğiniz hisseler var ise de nedenleri ile beraber yorumlarda aktarırsanız herkes bilgilerinizden istifade edebilir. İşte o hisseler…

Borsacı Dede Yeni Hisseler

Borsacı Dede Yeni Hisseler Söylemiş Bunları İnceleyelim!

1-Seyitler Kimya Sanayi A.Ş. (SEYKM)

Borsacı dede yeni hisseler listesinin başında Seyitler Kimya yer alıyor. 1991 yılında kurulan şirket, tıbbi malzemeler üretmekte ve bu ürünlerin toptan satışını gerçekleştirmektedir. Tıbbi plaster, yara örtüleri, ilk yardım bantları ve kapsikumlu romatizma yakısı üreten firmanın hedef müşteri kitlesi resmi, ve özel hastaneler, medikal toptancıları ve eczanelerdir.

Şirketin %70’inin halka açık olması benden başta olumsuz değerlendirme almasına neden oldu. Çünkü benim yatırımcı anlayışımda patron şirketin %50 veya daha fazlasına sahip olmalı ki yatırımcı güvenle bu şirkete yatırım yapabilsin. Hedef girişim, şirketin %20’sine Namık Kemal Gökalp ise %10’luk bir paya sahip. Son 1 senede şirket hissesi %49 değer kaybetmiş. Şirketin %45 özsermaye karlılığı ve %42 yıllık net kar marjı ise gayet tatmin edici.

Şirket son çeyrekte %113 artışla 14 Milyon TL net kar ve %155 büyüme ile de 25 Milyon TL net satış geliri elde etti. FAVÖK ise yıllık bazda %2790 artış kaydederek 8.69 Milyon TL’ye ulaştı. 6.33 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket, bu dönemde 1.67 Milyon TL finansman geliri elde etti. Şirketin net borcu yok ve kasasında 37 Milyon TL nakdi bulunmakta. 

Borsacı Dede Yeni Hisseler i arasında yer alan Seyitler Kimya’nın bu dönemde açıkladığı net kar ve net satış geliri son 5 senenin iyi rakamları. Şirketin geçen sene piyasa değeri 740 Milyon TL’ydi, bu dönemde ise ciddi bir düşüş yaşayarak 289 Milyon TL oldu. Hisse başına karlılık ise 1.08 kuruştan 0.78 kuruşa düştü. Hisse başı karlılıktaki düşüşün sebebi ise bedelsiz sermaye artırımına gidilmesidir.

Şirketin güncel F/K değeri 9.10, PD/DD değeri ise 3.35. Şirket tarihi boyunca hiç bedelli sermaye artırım karar almazken, 4 defa bedelsiz sermaye artırımına gitmiş ve 1 kez de temettü dağıtmıştır. Hissedeki yabancı oranı ise %0.29 seviyesinde. Bu şirket hissesine 2016 yılının Ekim ayında sadece 69 Bin TL yatırsaydınız paranız tam tamına 1 Milyon TL olurdu. Şirketin toplam satışlarının %89’u yurtdışından gelmekte. Son 1 senede özkaynaklarda %11 oranında artış yaşanmış.  Esas faaliyet karlılığı geçen sene -476 Milyon TL’ydi, bu dönemde ise 7.47 Milyar TL’ye ulaşmış durumda. Satışlar, net dönem karı, dönen varlıklar ve özkaynaklar artmış. Duran varlıklarda ufak bir azalış olmuş.

Mutlaka Oku: Kafayı Kullanarak Para Kazanmak İçin 14 Öneri!

2-BMS Çelik Hasır Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (BMSCH)

Borsacı Dede Yeni Hisseler i arasında yer alan BMS çelik, 1971 yılında Manisa’da kurulmuştur. Türkiye’nin en modern ve en yüksek kapasiteye sahip çelik hasır fabrikasına sahip olan şirket, Türkiye’nin çelik hasır ihracatının %30’unu gerçekleştirmektedir.

Şirketin %53’ü halka açıkken %15’lik eşit paylar ile Ahmet Rauf Mollaoğlu, Ali Zontur ve Mustafa Zontur, şirket ortağıdır. Son 1 senede %47 yükseliş yaşayan şirketin %32 özsermaye karlılığı ve %7 yıllık net kar marjı bulunmakta…

Şirket, son çeyrekte %343.346 artışla 17 Milyon TL net kar ve %218 büyüme ile de 196 Milyon TL net satış geliri elde ettiğini açıkladı. FAVÖK ise yıllık bazda %788 artış kaydederek 25 Milyon TL’ye ulaştı. 2.43 Milyon TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket, bu dönemde 1.63 Milyon TL finansman geliri elde etti. Şirketin net borcu geçen seneye göre %2 artarak 11 Milyon TL’ye yükseldi.

Son 5 senenin en iyi satış gelirini açıklayan şirketin piyasa değeri şuanda 288 Milyon TL. Hisse başına karlılık geçen sene 0.31 kuruş iken bu dönemde 1.16 kuruşa yükseldi. BMS çelik hissesinin güncel F/K değeri 6.89, PD/DD değeri ise 1.46.

Hissedeki yabancı oranı sadece %0.27. Şirket bu yıl karının %28’ini dağıttı. Toplam satışların %41’i yurtdışından gelmekte. Son 1 senede özkaynaklarda %47 yükseliş gerçekleşti. Esas faaliyet karlılığı geçen sene 1.25 Milyar TL’ydi, bu dönemde ise 22.86 Milyar TL’ye yükseldi. Şirketin satışları, net dönem karı, dönen varlıkları, duran varlıkları ve özkaynakları artış göstermiş.

3-Tuğçelik Alüminyum ve Metal Mamulleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TUCLK)

Borsacı Dede Yeni Hisseler inden sonuncusu olan Tuğçelik, 1988 yılında kurulmuş bir firma olup, otomotiv, beyaz eşya, telekomünikasyon, tarım aletleri, elektrik ve mekanik endüstrisinde talebi karşılamak amacı ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Tuğçelik’in %53’ü halka açıkken geriye kalan kısım Narsan Holding’e ait. Son 1 senede şirket hissesi %28 yükseliş gerçekleştirdi. %42 özsermaye karlılığına sahip olan firmanın yıllık net kar marjı ise %23 oldu. Hissenin güncel F/K değeri 5.58, PD/DD değeri ise 1.76.

Tuğçelik için açıklanan son bilançoda %61 artışla 23 Milyon TL net kar ve %55 büyüme ile 119 Milyon TL net satış geliri elde edildiği görülmekte. FAVÖK ise yıllık bazda %93 artış kaydederek 25 Milyon TL’ye ulaştı. 614 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin net borcu %43 artış kaydederek 179 Milyon TL’ye yükseldi.

Son 5 senenin en iyi satış rakamlarını elde eden şirketin piyasa değeri geçen sene 232 Milyon TL iken, bu dönemde 474 Milyon TL’ye yükseldi. Hisse başına karlılık ise 0.70 kuruştan 2.84 kuruşa yükseldi. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı %4’e yakın.

Toplam satışların %60’ı yurtdışından gelmekte. Son 1 senede özkaynaklarda %30 artış yaşandı. Geçen sene 13.69 Milyar TL olan esas faaliyet karı bu dönemde 31.68 Milyar TL’ye yükseldi. Geçen seneden bu yana satışlar, brüt kar, FAVÖK, net dönem karı, dönen varlıklar, duran varlıklar ve özkaynaklarda artış gerçekleşmiş… 

Mutlaka Oku: 11 Adet Warren Buffet Zenginlik Sırları!

Borsacı Dede Yeni Hisseler İçin Görüşlerinizi Bekliyorum

Arkadaşlar, böylelikle borsacı dede yeni hisseler i için önemli detaylar aktardım. Bu bilançolar ve temel analiz verileri ışığında yatırım yapıp yapmamak size kalmış bir durum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Hayatını Borsadan Kazananlar Neleri Doğru Yapıyor?

Mutlaka Oku: Fonların Topladığı En Gözde Hisseler

Mutlaka Oku: NFF FON Hisseleri

Mutlaka Oku: Neden Borsa Yatırımı?

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz