11 Adet Warren Buffet Borsa Zenginlik Sırları!

Selamlar arkadaşlar. Borsada zenginliğe nasıl ulaşılacağı ile ilgili çalışmalar yapmaya devam ediyorum. Bu içeriğimde Warren Buffet Borsa tavsiyelerine yer vereceğim. Özellikle borsada uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız bu içerik size büyük fayda sağlayacaktır…

Warren Burffet’ı burada anlatmama gerek yok sanırım çünkü borsa ile ilgilenen ve araştırmalar yapan birçok kişi Warren Buffet’ı yakından tanıyor. Burada önemli olan Warren Buffet’ın borsa da nasıl zenginliğe ulaştığıdır. Bu içeriğimde borsadaki tecrübelerinden yola çıkarak maddeler halinde tavsiyelerini aktaracağım..

Zamanın eskitemediği tavsiyeleri ile ön plana çıkan Warren Buffet borsa hakkında söylemiş olduğu birçok tavsiyesi halen geçerliliğini koruyor. Belki de bu tavsiyeler önümüzdeki 50-100 yılda da geçerliliğini koruyacak. Borsadan para kazanmak istiyorsanız içeriği sonuna kadar takip edin…

Warren Buffet Borsa Tavsiyeleri

11 Adet Warren Buffet Borsa Zenginlik Sırları!

Bu tavsiyeleri yatırım yaparken aklınızın bir köşesinde tutarak para kazanmaktan ziyade para kaybetmemeyi öğrenmiş olursunuz. Warren Buffet Borsa tavsiyeleri sayesinde uzun vadede hayal dahi edemeyeceğiniz kazançların sahibi olabilirsiniz.

Borsada yarım asırdan fazla tecrübesi bulunan Warren Buffet her türlü kriz, doğal afet ve savaş görmesine rağmen burada aktarmış olduğu yatırım stratejilerinden hiçbir zaman ödün vermedi. Stratejisine bağlı kalması sayesinde günden güne servetini katlamayı başarmakta…

Warren Buffet Borsa Zenginlik sırları ile ilgili detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana destek olabileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Bu tarz ilham verici içeriklerin daha fazla gelmesini istiyorsanız en az 300 beğeniyi sizlerden bekliyorum. Şimdiden sizlere desteklerinizden ötürü teşekkür ederim… İşte detaylar…

1-Popüler Olan, İyi Giden Hisse Senetlerini Kesinlikle Almamalısın!

Warren Buffet Borsa da zenginliğini direkt olarak söylemiş olduğu bu davranış sayesinde kazanmıştır. Borsamızda da son zamanlarda çokça şahit olduk. Haberlerde çokça reklamı yapılan ve uçan kaçan hisselere yatırım yapan birçok yatırımcı maalesef büyük hayal kırıklığı yaşadı. Bir hisseye yatırım yaparken sırf son zamanlarda yükseliş yaşıyor diye yatırım yapmayın. İlgi görmeyen ve finansal durumu güçlü olduğuna inandığınız şirketlere yatırım yapın…

Mutlaka Oku: Borsada Zengin Olanlar Neyi Doğru Yapıyor?

2-Al-Sat Yaparak Çok Fazla Para Kazanamazsın!

Buffet, borsada al-sat yaparak para kazanamazsınız demiyor, çok fazla para kazanamazsınız diyor. Özellikle küçük yatırımcılar bu hususta hatalar yapıyor ve büyük karları adeta elinin tersi ile itiyor. Warren Buffet Borsa da yatırım yapacağı şirketi seçerken en az 5 sene elinde tutacakmış gibi yatırım yaptığını söylüyor. Borsamızdaki şirketlerin uzun vadede ne kadar iyi kazançlar elde ettiklerini görmek için investing.com’u kullanabilirsiniz. Rastgele bir şirketin üzerine tıkladığınızda dahi uzun vadede ne kadar ciddi getiriler elde ettiklerine şahit olabilirsiniz.

3-Portföyünde Çok Fazla Hisse Tutmamalısın!

Küçük yatırımcının yapmış olduğu en büyük hatalardan bir tanesi de uzun vadeli portföyüne çok fazla şirket hissesi eklemektir. Warren Buffet takip edebileceğiniz kadar hisseyi portföyünüzde tutmalısınız diyor. Bir insanın takip edebileceği en fazla hisse sayısı 7 olmalıdır. Bu sayıdan fazlası hissenin ağırlaşmasına ve uzun vadede güzel kazançlar elde edilmesinin önüne geçecektir. Portföyünde 15-16 adet hisse bulunduran kişilerin borsa yatırım fonlarına yatırım yapmasının çok daha sağlıklı olacağını da belirtiyor.

4-Sürekli Olarak Fiyat Hareketlerini Takip Etmeyin!

Warren Buffet Borsa da kaybedenlerin genellikle ekranda sürekli olarak yatırım yaptığı şirketlerin fiyat hareketlerini takip edenlerden oluştuğunu belirtmektedir. Her gün fiyat hareketlerinin takip edilmesi zihinde hisselerin hiçbir zaman artmayacağına dair bir beklenti oluşturmaktadır. Şirketlerin fiyatlarının her 3 ayda 1 açıklanan bilanço dönemlerinde takip edilmesinin yeterli olduğunu da sözlerine eklemektedir.

Mutlaka Oku: Pasif Gelir Getiren İşler

5-Piyasadaki Çalkantıları Sevin!

Warren Buffet Borsa da olan çalkantıları uzun vadeli yatırımcının sevmesi gerektiğini belirtiyor. Düşüşlerde alım yapan kişilerin sakin kalarak servetlerini artırabileceklerini belirtiyor. Borsamızdan örnek vermemiz gerekirse; yakın dönemde pandemi baş gösterdi ve o dönemde borsamız adeta çakıldı. Bu dönemde uzun vadeli düşünüp kademeli alımlar gerçekleştiren birçok yatırımcı servetlerini 1 sene içerisinde inanılmaz boyutlara taşıdı. Bu dönemde bazı hisselerde 10 yıl beklendiği takdirde elde edilecek karlar sadece 1 senede elde edildi. Bu tür krizleri her zaman fırsata çevirin.

6-Yatırım Kişiye Özeldir, Bu Nedenle Sadece Kendinizi Dinleyin!

Borsa ile ilgili olarak Twitter, Instagram ve YouTube da sayısız içerik üretiliyor. Bazı içerik üreticileri durumu daha da ileri götürerek hisse tavsiyelerinde bulunuyor. Bu tür hisse tavsiyelerine kulak asmayarak kendi bildiğiniz yoldan ilerlemeniz en sağlıklı yoldur. Yatırım kişiye göre değişir. Kimini risk alma düzeyi daha fazlayken kiminin daha düşük olabilir. Warren Buffet’in belirtmiş olduğu gibi kimseden öneri almayın, içinize sinen şirketlere yatırım yapın.

7-Anlamadığınız Bir Sektöre Yatırım Yapmayın!

Warren Buffet Borsa tavsiyelerinden belki de en önemlisi budur. Buffet anlamadığınız bir sektörde faaliyet gösteren bir şirkete yatırım yapmamanız gerektiğini ısrarla belirtiyor. Çünkü şirketin bilançosunu yorumlama ihtimaliniz çok fazla düşer. Şirketin nasıl gelir elde ettiğini bilmeden bir yatırım gerçekleştirmek kumar oynamaktan farksızdır. Bu nedenle portföy çeşitlendirmesi yapayım derken bilmediğiniz sektörlere kesinlikle yatırım gerçekleştirmeyin.

8-Yatırım Yaparken Sıkılmıyorsan Para Kazanamazsın!

Warren Buffet Borsa da güzel kazançlar elde etmek isteyenlerin sıkıcı hamlelere sahip olması gerekir diyor. Yani borsada yatırım yaparken eğleniyorsanız çok büyük ihtimalle para kazanamıyorsunuz demektir. Sıkıcı yatırıma en güzel örnek temettü yatırımcılığıdır. Yıllar boyunca sıkıla sıkıla düzenli temettü dağıtan şirketlere yatırım yaparsınız ve kimi zamanlarda bu yöntemle para kazanamayacağınız hissiyatına kapılırsınız. İşte bu tür sıkıcı hamleler asıl para kazanılacak hamlelerdir. 3-5 sene içerisinde farkında olmadan portföyünüzün kendi kendisini çevirdiğine şahit olursunuz.

Mutlaka Oku: Bunları Yapın Zengin Olun!

9-Hisse Senedi Satın Alırken Şirket Ortağı Olacağınızı Unutmayın!

Warren Buffet Borsa da yatırım gerçekleştirirken şirketin tüm finansal durumunu ve sektörün geleceğini yorumlamaya çalışır. Şirkete ortak olma bilinci ile yatırım gerçekleştirilmez ise büyük bir ihtimal ile hisse senedinden para kazanılamayacağını belirtmektedir. Şirketin borcunun bulunup bulunmadığına, varlıklarına ve gelir yöntemlerine odaklanarak bir şirket hissesine yatırım yapmak bilinçli bir yatırımcının yapabileceği en iyi şeydir. Özellikle borsadaki küçük yatırımcılar hisse senetlerinin fiyatlarına odaklandıkları için bu çerçeveden maalesef yatırımlar gerçekleştirmezler.

10-Bir Şirketin Bilançosu İyi Olduğu Halde Artış Göstermiyorsa Sabredin Kazanırsınız!

Özellikle borsamızda bu söze uyan birçok örnek vardır ancak spekülasyon olur diye isim vermeyeceğim. Bu tür şirketler hemen yol almaz. Yatırımcısını bezdirene kadar artış göstermez. Bunun en temel sebebi de hissenin sahibi olan tahtacıdır. Tahtacının istemediği hisse hiçbir zaman değerlenmez. Şirketin borcu yok, sürekli gelir üretiyor hatta döviz fazla pozisyonuna sahipse beklemeniz güzel kazançlar elde edebilmeniz için yeterli olacaktır.

11-Çok Fazla Borcu Olan Şirketlere Yatırım Yapmayın!

Warren Buffet Borsa da uzun vadeli yatırım düşünen kişilere söylemiş olduğu en önemli şey çok borcu olan şirketlere yatırım yapılmaması ile ilgilidir. Uzun dönemde borcun faiz yükü çok fazla olacağı için şirketin karını düşürür ve bunla doğru orantılı olarak da hisse fiyatının artış göstermesine engel olur. Çok fazla borç gelecekte gerçekleşecek olan gelirin kestirilememesine de neden olur.

Warren Buffet Borsa Tavsiyeleri İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Warren Buffet Borsa tavsiyeleri ile ilgili aktarabileceklerim bu kadar. Sizlerinde bu önemli görüşler ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Getiri Potansiyeli Yüksek Hisseler

Mutlaka Oku: RTA HİSSE

Mutlaka Oku: VESBE HİSSE

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz