RTA Hisse İçin 7 Kritik Detay!

RTA Hisse İçin 7 Kritik Detay!

Selamlar arkadaşlar. Pandemi başlangıcından itibaren inanılmaz bir yükseliş yaşayıp daha sonrasında hızlı bir düşüş yaşayan RTA hisse senedi için güncel verilerle dolu bir içerik hazırladım. Hisse ile ilgili güncel temel analiz verilerini paylaşacağım için içeriği sonuna kadar takip etmenizde yarar görüyorum…

Detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana destek olmanızı rica ediyorum…

RTA hisse İçin Önemli Detaylar!

1- Hisse Son 1 Senede %33’lük Bir Kayıp Yaşatmıştır!

Pandemi başlangıcında 2 TL’den 60 TL’ye kadar çıkan ancak daha sonrasında düşüş yaşayan RTA Hisse uzun vadeli düşünen yatırımcısını %33’lük bir zarara uğratmıştır. Hissenin yükseleceğini sanıp 60 TL’lerden hisse alan kişilerin şuanda ciddi bir stres altında olduğunu söyleyebilirim.

2-RTA Son Çeyrekte %173 Artışla Net Kar Açıkladı!

Şirket son açıkladığı bilançoda %173 artışla 24.48 Milyon TL net kar açıkladı. Geçen sene aynı çeyrekte şirket sadece 8.97 Milyon TL net kar açıklamıştı. 2017’den bu yana bilanço açıklamalarına göz gezdirdiğimde pandemi sürecinin şirkete çok iyi yaradığı görülmektedir.

3-Şirketin Satış Gelirlerinde %159’luk Büyüme Söz Konusu!

RTA Laboratuvarları net karda olduğu gibi satış gelirlerinde de önemli bir mesafe kat etmiştir. Açıklanan bilançoda satış gelirinin %159 büyüme ile 59 Milyon TL olduğu belirtilmiştir. FAVÖK ise yıllık bazda %269 artış göstererek 25 Milyon TL’ye ulaşmıştır.

4-Şirketin Net Borcu 35 Milyon TL!

Net karını ve satış gelirini önemli bir ölçüde artıran şirketin net borcunda anormal bir yükseliş yaşanmıştır. Bir önceki çeyrekte 5 Milyon TL olan borç 35 Milyon TL’ye çıkmıştır. Geçen sene aynı dönemde şirketin net borcu bulunmadığı gibi kasasında 22 Milyon TL nakdi bulunmaktaydı.

5-RTA HİSSE Sektörünün En Yüksek FK ve PD/DD Değerine Sahip!

Aynı sektörde yer alan diğer şirketler ile RTA hisse senedini kıyasladığımda F/K değeri ve PD/DD değeri açısından hissenin pahalandığını söyleyebilirim. F/K oranı 11.81 ve PD/DD değeri 5.17’dir. Aynı sektördeki diğer şirketlerinde bu oranlarının çok düşük fiyatlandığını söylemekte yanlış olur.

6-Şirketin İhracat Oranı %46’dır!

RTA hisse özsermaye karlılığı %56 ve yıllık net kar marjı %28’dir. Şirketin toplam satışlarına oranla ihracatına göz gezdirdiğimde ihracat oranının da %46’gibi çok iyi bir seviyede olduğunu söyleyebilirim. Şirketin döviz fazla pozisyonunun 542 Bin TL olmasının en önemli nedeni de bu yüksek ihracat oranıdır.

7-Hissenin Yabancı Yatırımcı Oranı %0.35!

RTA hisse için yabancı yatırımcı oranının yok denecek kadar az olduğunu söyleyebilirim. %0.35 gibi oldukça düşük bir bantta seyreden bu yatırımcı oranının yakın zamanda herhangi bir artış gösterebileceğini sanmıyorum. Son olarak temettü dağıtma geçmişi bulunmayan şirketin 1 bedelli ve 1 bedelsiz sermaye artırım kararı aldığını söyleyeyim.

RTA HİSSE İçin Yorumlarınızı Bekliyorum!

Böylelikle RTA hisse için 7 önemli detay aktardım. Sizlerinde bu önemli hisse ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: VESBE HİSSE

Mutlaka Oku: Borsada Yatırım

Mutlaka Oku: TLMAN HİSSE

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz