Ereğli Mi İsdemir Mi? İyi Bir Karşılaştırma Yaptım!

Oyak grubunun ciddi çabalar ile bugünlere getirmeyi başardığı Ereğli Demir Çelik ve İskenderun Demir Çelik şirketlerini burada karşılaştıracağım arkadaşlar. Ereğli Mi İsdemir Mi? kafanızda çok fazla soru işareti varsa bu içeriği sonuna kadar izlemelisiniz…

Bu iki şirket arasında çok fazla gidip gelen yatırımcılar genellikle uzun vadeci ve temettü yatırımına önem veren kişilerdir. Bazı dönemlerde bende bu iki şirket arasında seçim yapmakta zorlandım. Kimi zamanda bu iki şirketi aynı anda portföyümde taşımaya çalıştım. Ancak gel gelelim işin sonunda Ereğli’yi portföyde daha uzun tutmaya çalıştım.

Ereğli Mi İsdemir Mi? sorusu için burada karşılaştırdığım veriler tamamen temel analiz verileri ile alakalı. Bu nedenden dolayı da kendi yorumumu burada katmamaya çalıştım. Her halükarda uzun vadeli yatırım için seçim yaparken kendi düşüncelerinizi göz önüne almanızı tavsiye ediyorum…

Vakit kaybetmeden hemen bu iki şirket için hazırladığım maddelere geçmek istiyorum…

Ereğli Mi İsdemir Mi?

Ereğli Mi İsdemir Mi? İyi Bir Karşılaştırma Yaptım!

1-Halka Açıklık Oranları!

Ereğli Demir Çelik’in %48’i halka açıkken %49’luk kısım Ataer Holding’e ait. İskenderun Demir Çelik şirketinin ise sadece %5’lik halka açıklık oranına sahip olduğunu ve geriye kalan kısmın Ereğli Demir Çelik’e ait olduğunu belirtelim. İskenderun Demir Çelik’in çok büyük bir kısmına Ereğli’nin sahip olması büyük avantaj ancak halka açıklık oranının çok daha düşük olması hissenin daha hızlı hareket etmesini kolaylaştırmaktadır.

2-Özsermeya Karlılıkları ve Yıllık Net Kar Marjları!

Ereğli Mi İsdemir Mi? ile alakalı bakmanız gereken ikinci önemli detay da özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjıdır. Ereğli Demir Çelik’in güncel özsermaye karlılığı %30 iken yıllık net kar marjı ise %21 seviyesinde. İskenderun Demir Çelik’in ise özsermaye karlılığı %27, yıllık net kar marjı ise %17 bandında. Bu iki kalemi göz önüne aldığımızda Ereğli Demir Çelik’in bir adım önde olduğunu belirteyim.

Mutlaka Oku: Getiri Potansiyeli Yüksek Hisseler

3-Son Bilanço Detayları!

Ereğli son dönemde %115 artışla 5.63 Milyar TL net kar ve %179 büyüme ile 29 Milyar TL net satış geliri elde etti. FAVÖK ise yıllık bazda %153 artış kaydederek 9.76 Milyar TL’ye ulaştı. 9.37 Milyar TL döviz açık pozisyona sahip olan Ereğli, bu dönemde 631 Milyon TL finansman geliri elde etti. Şirketin net borcu ise 6.35 Milyar TL.

İskenderun Demir Çelik ise son çeyrekte %152 artışla 2.66 Milyar TL net kar ve %180 büyüme ile 15.59 Milyar TL net satış geliri elde etti. FAVÖK ise yıllık bazda %128 artış kaydederek 4.68 Milyar TL’ye ulaştı. Şirket 6.23 Milyar TL döviz açık pozisyona sahipken bu dönemde elde edilen finansman geliri 341 Milyon TL oldu. İskenderun Demir Çelik, borcunu geçen seneye göre %241 artırarak 3.44 Milyar TL seviyesine yükseltti.

Son bilanço detaylarına baktığımda Ereğli Demir Çelik’in tüm kalemlerde iki katı daha iyi bir performans sergilediği görülmekte.

4-Piyasa Değerleri ve Hisse Başına Karlılık!

Ereğli Demir Çelik’in geçen sene piyasa değeri 53 Milyar TL iken bu dönemde 108 Milyar TL’ye ulaştı. Hisse başına karlılık ise 1.61 kuruştan 5.30 kuruş seviyesine yükseldi.

İskenderun Demir Çelik ise geçen sene 34 Milyar TL piyasa değerine sahipken bu dönemde 75 Milyar TL piyasa değerine ulaştı. Hisse başına karlılık ise 1.13 kuruştan 2.78 kuruşa yükselmiş durumda.

Bu iki kalemi göz önüne aldığımızda Ereğli’nin daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

5-Cari Değerleri!

Ereğli Demir Çelik güncel olarak 5.88 F/K değerine, 1.35 PD/DD değerine sahip. Firma Değeri/ FAVÖK ise 3.56.

İskenderun Demir Çelik ise 9.34 F/K değerine 2.03 PD/DD değerine sahip. Firma Değeri/FAVÖK ise 4.66 bandında..

Bu kalemler her iki şirketin ucuz kaldığını göstermektedir ancak Ereğli Mi İsdemir Mi? sorusuna cari değerlere bakarak yorumlarsak Ereğli daha ucuz kalıyor.

6-Yabancı Oranları ve Temettü Politikaları!

Ereğli Demir Çelik’in net yabancı yatırımcı oranı %52 seviyesindeyken her sene ara vermeden temettü dağıttı. Son 5 yılda karının %97’sini yatırımcısına dağıttı. Gelecekteki temettü tahmini ise %13.8 bandında. 2016 yılının Mayıs Ayında Ereğli Demir Çelik hissesine 73 Bin TL yatırsaydınız paranız bugün tam tamına 1 Milyon TL olurdu.

İskenderun Demir Çelik’in net yabancı oranı %12 seviyesinde. Her sene düzenli bir şekilde temettü dağıtan İskenderun Demir Çelik, son 5 yılda karının %139’unu yatırımcısı ile paylaştı. Gelecekteki temettü tahmini ise %10.2. Bu hisseye 2016 yılının Mayıs Ayında 68 Bin TL yatırsaydınız paranız bugün tam tamına 1 Milyon TL olurdu.

Mutlaka Oku: Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak

7-İhracat Oranları ve Son Dönemdeki Özkaynak Artışları!

Ereğli Demir Çelik’in toplam satışlarının %16.4’ü yurtdışından gelmekteyken İskenderun Demir Çelik’in toplam satışlarının %14.5’u yurtdışından gelmekte. Ereğli son 1 senede özkaynaklarını %33.5 oranında artırırken İskenderun Demir Çelik ise %19.1 oranında bir özkaynak artışı yaşadı. Bu iki kalemde de benzerlik görülse de Ereğli Demir Çelik’in özkaynaklarında son dönemde ciddi artışların olması şirket için önemli bir avantaj olmuş.

8-Finansal Özet Raporu!

Ereğli Demir Çelik 29 Milyar TL’lik bir satış gerçekleştirmişken İskenderun Demir Çelik ise 15 Milyar TL’lik bir satış gerçekleştirmiş.

Ereğli’nin esas faaliyet karı 8.86 Milyar TL iken İsdemir’in 4.27 Milyar TL.

Ereğli 68 Milyar TL duran varlığa, 67 Milyar TL dönen varlığa ve 81 Milyar TL’de özkaynağa sahip. İsdemir ise 26 Milyar TL duran varlığa, 33 Milyar TL dönen varlığa ve 37 Milyar TL’de özkaynağa sahip.

Finansal özet raporunda da görüldüğü üzere Ereğli Demir Çelik tüm kalemlerinde biraz daha ağır basıyor.

9-Üretmiş Oldukları Ürünler!

Ereğli demir çelik sıvı çelik kapasitesi ile Dünya’nın en büyüklerinden bir tanesi olurken İskenderun Demir Çelik ise yassı çelik üretiminde ön plana çıkmaktadır. Ülkemizin en büyük demir çelik fabrikası İskenderun Demir Çelik’e aitken Türkiye’nin aynı anda uzun ve yassı ürün üreten tek entegre tesisine sahip olduğunu da belirtelim.

10-Piyasadaki Lot Sayısı!

Uzun vadeli bir yatırım düşünülüyorsa bakılması gereken en önemli kalemlerden bir tanesi de piyasadaki lot sayısıdır. Ereğli’nin 1 Milyar 665 Milyon Lot’u bulunuyorken, İsdemir hisse senedinin piyasadaki senet sayısı ise 147 Milyondur. İsdemir’in piyasada bu denli düşük lot sayısının olması gelecek potansiyelinin daha fazla olduğunu bize göstermektedir.

Ereğli Mi İsdemir Mi? Özet Olarak

Özet olarak şunu söyleyebilirim; bu iki şirket arasında seçim yapmak gerçekten çok zor. Ereğli Demir Çelik’in halka açıklık oranı biraz daha düşük olsa direkt olarak Ereğli derdim ancak İsdemir hissesini cazip kılanda sadece %5’lik bir halka açıklık oranına sahip olması ve piyasada dolaşan lot sayısının oldukça az olmasıdır. 

İskenderun Demir Çelik’te çok ciddi bir şekilde temettü dağıtıyor. Şirketin %95’ine Ereğli Demir Çelik’in sahip olması zaten bu kar payından Ereğli’nin ciddi bir şekilde nasiplenmesi mümkün bir hale geliyor. İkisinin de bir Oyak şirketi olması beni fazlası ile cezbediyor. Her ikisini aynı anda portföyüne ekleyen bir şey kaybetmez ancak uzun vadede düşük tutarlar ile yatırım yapılıyorsa bileşik getirinin gücünün tam anlamıyla hissedilmesi önlenmiş olur.

Mutlaka Oku: Kısa Yoldan Zengin Olmanın Yolları

Temettü emekliliğini düşünen yatırımcılar için çok mantıklı seçenekler arasında yer alan bu iki şirketten birini özellikle borsaya yeni başlayanların risklerini düşürmeleri için portföylerine eklemeleri gerektiğini düşünüyorum. Sağlam başlangıçlar ile yatırım yapmanıza olanak sağlayacak bu iki demir çelik şirketi, psikolojinizin her zaman diri kalmasını sağlayacaktır.

Ereğli Mi İsdemir Mi? Yorumunuzu Bekliyorum!

Böylelikle Ereğli Mi İsdemir Mi? sorusu ile alakalı olarak detaylar aktardım arkadaşlar. Bu şirketler arasından sadece bir tanesini seçme şansınız olsaydı hangisini seçerdiniz yorumlarınızı bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Borsacı Dede Yeni Hisseler

Mutlaka Oku: Hayatını Borsadan Kazananlar

Mutlaka Oku: En Gözde Hisseler

Mutlaka Oku: NNF Fon Hisseleri

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz