Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler (10 Madde)

Selamlar arkadaşlar. Özellikle son 2 senedir borsaya normalden çok daha fazla ilgi gösterilmeye başlandı. Bu durumda birçok acemi yatırımcının bilinçsiz bir şekilde yatırım yapmasına neden oldu. Bu tür bilinçsizce yapılan yatırımların önüne geçmek için Borsaya yeni başlayanlar için Tavsiyeler vermek istiyorum…

Bu tavsiyelerimi sonuna kadar takip ederek daha bilinçli bir şekilde borsaya yatırım yapma imkanına erişebilirsiniz. Bazı tavsiyeleri hali hazırda zaten uyguluyor olabilirsiniz. Burada önemli olan ince detayları yakalayabilmek ve bazı cümlelerimden ilham alabilmenizdir.

Borsaya yeni başlayanlar için Tavsiyeler den hiçbirini küçümsemeyin. Hafife almış olduğunuz her tavsiye size maddi kayıp olarak geri dönebileceği ihtimalini unutmamalısınız. Vermiş olduğum tavsiyeler kendi yatırım tecrübelerimden ve kitaplardan öğrenmiş olduğum bilgilerdir.

Borsaya yeni başlayanlar için Tavsiyeler

Yatırım sürecinizde doğru adımlar atabilmek için bu tür içerikleri bol bol izlemenizi gerekirse notlar almanızı öneriyorum. Özellikle 20’li yaşlardaysanız bu tür yatırım tavsiyesi içeriklerini daha fazla takip etmeli ve burada yer alan tavsiyeleri yatırımlarınızda uygulamalısınız.

Borsaya yatırım yapmayı gözünüzde büyütmemelisiniz. Çünkü bir kağıda değil şirkete yatırım yapıyorsunuz. Bu piyasada kolay yoldan zengin olma amacı ile işlemler yapmaya çalışıyorsanız her zaman sonunuzun hüsran olacağını unutmamalısınız. Burada tek amaç istikrarlı bir gelir elde etmeye çalışmaktır.

Borsaya yeni başlayanlar için Tavsiyeler aktarmaya geçmeden önce sizlere her zaman hatırlatmış olduğum gibi içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Son videoma göstermiş olduğunuz ilgiden ötürü çok teşekkür ediyorum. Bu içeriğin altında sizlerde Borsaya yeni başlayanlar için Tavsiyeler aktarabilirsiniz. İşte detaylar…

1-Borsaya Temettü Emeklisi Olmak Amacı İle Yatırım Yapın!

Bileşik getirinin gücünü hissetmek istiyorsanız borsaya temettü emeklisi olmak amacı ile yatırım yapınız. Her yıl satışlarını artırarak büyüyen ve düzenli bir şekilde kar edip bu kar payını yani temettüsünü dağıtan şirketlere ortak olmak öncelikli amacınız olmalıdır. Amerika’yı tekrardan keşfetmenize hiç gerek yok. Son 10 yıldır veya 5 yıldır düzenli bir şekilde temettü dağıtan şirketleri tespit etmeniz bu hususta yeterli olacaktır. Düzenli bir şekilde temettü dağıtan şirketler ile ilgili içerik yayınlamıştım. Göz atabilirsiniz.

2-Gelirinizin %10’unu Düzenli bir Şekilde Borsaya Yatırın!

Borsaya yeni başlayanlar için Tavsiyeler arasında olmazsa olmazlardan bir tanesi de istikrardır. Kademeli alım olarak da tabir edilen bu yöntemde her ay düzenli bir şekilde şirketlere yatırım yapmak işin püf noktasıdır. Benim size tavsiyem her ay gelirinizin %10’unu harcamadan hemen borsa portföyünüze aktarmanızdır. Bunu istikrarlı bir şekilde en az 3 sene yapmayı başarır iseniz şuanda tahmin dahi edemeyeceğiniz bir birikimin sahibi olabilirsiniz. 

Mutlaka Oku: 35 Yaşından Önce Nasıl Zengin Olursunuz?

3-Sürekli Fiyat Takibi Yapmayın!

İhtiyacınız olmayan bir para ile borsaya yatırım yapın ve asla gün içerisinde borsayı takip etmeyin. Borsayı sürekli olarak gün içerisinde takip etmek iş ve sosyal yaşantınızda bir takım sıkıntılar yaşamanıza neden olabileceği gibi uzun vadeli yatırım yapamamanıza neden olacaktır. Çünkü ani iniş ve çıkışlarda profesyonel borsacılar dahi duygularına hakim olamayarak alım ve satım kararları alabilmektedirler. Ben takip etmeden duramam diyorsanız da mesai bitiminde porföyünüzün son durumuna göz gezdirmeniz en sağlıklı tercih olacaktır.

4-Teknik Analizi Boşverin, Temel Analiz Öğrenin!

Birçok içeriğimde belirtmiş olduğum gibi uzun vadeli yatırım yapabilmenin püf noktası temel analizi öğrenmekten geçer. Borsaya yeni başlayanlar için Tavsiyeler arasında kesinlikle yüzeyselde olsa temel analiz bilgisine sahip olmanızdır. En azından şirketin net karını ve satışını artırıp artırmadığına ve borcunun artış veya azalış eğiliminde olup olmadığına bilançoya bakarak göz gezdirebilirsiniz. Hemen hemen tüm mobil bankacılık uygulamasında şirketlerin güncel olarak açıklamış oldukları bilançoları bulabilirsiniz.

5-Bir Şirkete En Az 3 Sene Yatırım Yapacağınız Bilinci İle Sermayenizi Koyun! 

Bir şirkete en az 3 sene ortak olacağınız bilinci ile yatırım yaparsanız daha seçici olursunuz. Bu 3 senelik süre zarfında şirketlerinizin açıklamış olduğu 12 bilançoyu gözden geçirip durumun iyiye mi kötüye mi gittiğini analiz ederek portföyünüzde çıkarmalar ve eklemeler yapabilirsiniz. Borsaya yeni başlayanlar için Tavsiyeler im arasında üretim odaklı şirketler seçmenizdir. Bu şirketler 3 senelik süre zarfında size altın ve dolar gibi yatırım araçlarından çok daha iyi bir getiri elde edebilmenize imkan tanıyacaktır.

6-Hiçbir Şey Bilmiyorsanız Riskinizi Azaltmak için Sadece Bist 100 Hisselerine Yatırım Yapın!

Bu madde de yeni başlayanlar için kritik bir öneme sahiptir. Borsayı sanal uygulamalar yerine reeldeki parası ile tecrübe edinmek isteyen kişilere tavsiyem bist 100 hisselerinin dışına çıkmamalarıdır. Bist 100 endeksinde yer alan şirketler ülkemizin en iyi ilk 100 şirketi olarak kabul edildiği için ani çıkış ve düşüşleri yani spekülatif hareketleri bu hisselerde göremezsiniz. Bu endekste yer alan şirketler genellikle borcu bulunmayan, kasasında nakdi bulunan ve satışlarını sürekli olarak artıran şirketlerdir.

Mutlaka Oku: Temettü Emekliliği İçin Seçtiğim 16 Hisse

7-Ülkedeki Risklerden Daha Fazla Korunmak İçin Yatırımınızın Bir Kısmını Gram Altına Yönlendirebilirsiniz!

Borsaya yeni başlayanlar için Tavsiyeler arasında belki de en önemlisi bu maddedir. Bilindiği gibi borsaya yatırım yapmak aslında ülke ekonomisine yatırım yapmaktır. Ülkede gerçekleşen siyasal ve ekonomik gelişmeler borsaya hemen etki eder. İşte ülkede gerçekleşen olumsuz koşullar karşısında yatırımlarınızı korumak için size tavsiyem gram altına yatırımınızın bir kısmını yönlendirmenizdir. Çünkü gram altın dolar ile doğru orantılı artan bir emtiadır. Altın huzursuz ortamları sever. Yani olumsuz bir ortamda ülkemizin borsasında düşüşler gerçekleşirken altın fiyatlarında yükselişler gerçekleşir. Bu durumda daha savunmacı bir portföy oluşturmanıza imkan tanır…

8-En Az 5 Şirkete Yatırım Gerçekleştirin!

Borsaya yatırım yapmaya yeni başlayan kişilerin yapmış olduğu hataların en başında tek bir şirkete yatırım yapmak gelmektedir. Bu tür hatalara düşüp para ve zaman kaybetmek istemiyorsanız en az 5 şirkete yatırım yapmanızı tavsiye ediyorum. Bu şirketlerinde her birinin farklı sektörlerde hizmet göstermesi de gerekmektedir. Özellikle teknoloji, enerji, demir çelik, gıda ve sağlık sektöründeki şirketlere yatırım yapmanız önümüzdeki 3 senelik süreçte güzel bir getiri elde edebilmenize imkan tanıyacaktır.

9-Tavsiye Peşinde Koşmayı Bırakın!

Borsaya yeni başlayanlar için Tavsiyeler den sonuncusu hisse önerenlerin peşinde koşmayı bırakmanızdır. Yani telegram ve whatsapp gruplarından bir medet ummayın. Bir kişi güzel bir getiri kazandıracağına emin olduğu hisseyi size önermez. Tavsiye peşinde koşmak yerine özellikle twitter ve youtube’da borsadaki mantığı anlayabilmeniz için eğitici içerikler ve tavsiyeler paylaşan hesapları takip etmeniz zihninizde bir yatırımcı profili oluşturabilmeniz için daha faydalı olacaktır. 

Mutlaka Oku: Borsa Üzerine Filmler

10-Yatırım Yaptığınız Şirketin Haberlerini Takip Edin!

Borsaya yatırım yapmak arsa alır gibi alın ve unutun değildir. Yatırım yapmış olduğunuz şirketlerin güncel haberlerini sürekli takip ediniz. Şirketinizde gerçekleşen önemli olaylar, yatırım haberleri ve bulunmuş olduğu sektördeki güncel gelişmeleri takip etmeniz doğru bir yatırım gerçekleştirebilmeniz için yeterli olacaktır. Kurumsallık kokan borsa şirketlerinde görmüş olduğum en önemli şey şirket ile ilgili en güncel haberleri kendi kurumsal web sitelerinden ilk olarak duyurmalarıdır.

Borsaya yeni başlayanlar için Tavsiyeler Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Borsaya yeni başlayanlar için tavsiyeler vermeye çalıştım. Sizlerinde Borsaya yeni başlayanlar için Tavsiyeler ve görüşleri varsa lütfen yorumlar aracılığı ile belirtiniz. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız şimdiden teşekkürler…

Mutlaka Oku: Borsa Kısa Vade Mi Uzun Vade Mi?

Mutlaka Oku: Son 1 Yılın Dibindeki Hisseler

Mutlaka Oku: PD/DD Değerine Göre Ucuz Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz