Temettü Emekliliği İçin Seçtiğim 16 Hisse!

Selamlar Arkadaşlar. Sizlere burada Temettü Emekliliği için seçmiş olduğum 16 hisse ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Tamamen kendi emeklilik planım için hazırlamış olduğum bu portföyümü yatırım tavsiyesi amacı ile değil tamamen kendime not almak amacı ile açıklıyorum… 

Temettü Emekliliği için belirlemiş olduğum şirketleri hangi kriterlere göre seçtiğimi de burada sizlere açıklayacağım. Temettü emekliliği ile ilgili olarak sizlerin de hedefleri varsa bu içeriğimi sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyorum. Umarım yatırım yapmayı hayat gayesi olarak belirlemiş olan kişilere bu içeriğim fayda sağlar.

Temettü Emekliliği portföyüm ile ilgili detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenerek ve kanalıma abone olarak bana destek olabileceğinizi hatırlatmak istiyorum. İçeriğin başında belirtmiş olsam da tekrar da söyleyeyim kesinlikle burada yer vermiş olduğum yorum ve görüşlerim bir yatırım danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır…

Temettü Emekliliği İçin Portföyümü Hangi Kriterlere Göre Belirledim?

1-Yabancı Yatırımcı Oranını Dikkate Aldım!

Temettü Emekliliği için şirket seçerken ilk dikkat ettiğim şey yabancı yatırımcıların hisseye ne oranda yatırım yaptığıdır. Borsa ortalamamızın üzerinde yabancı yatırımcı oranına sahip şirketleri ilk olarak seçtim…

2-Son 10 Yıldır Düzenli Bir Şekilde Temettü Veren Şirketleri Dikkate Aldım!

Temettü Emekliliği portföyüm için şirket seçerken dikkat ettiğim ikinci önemli detay şirketin son 10 yıldır aksatmadan temettü ödemesi gerçekleştirmesidir. Bu 10 yıllık süreç içerisinde bir yıl dahi temettü ödemesi gerçekleştirmeyen şirketleri eledim. Çünkü son 10 yılda yaşanan ekonomik krizlere rağmen temettü ödemesi gerçekleştiren şirketlerin önümüzdeki senelerde de aynı istikrarı sürdürebileceğini düşünüyorum.

3-Şirketlerin Yönetim Kadrolarının Güvenilirliğine Dikkat Ettim!

Temettü emekliliği için dikkat ettiğim son detay ise şirketlerin yönetim kadrolarının güvenilirlikleridir. Herhangi bir spekülasyona maruz kalmış olan şirket yöneticilerinin hisselerini kesinlikle almadım. Şirkete ortak olduğumun bilinci ile hareket ettiğim için bu detayın çok önemli olduğunu düşünüyorum. 

Kriterleri belirledikten sonra Temettü Emekliliğim için belirlemiş olduğum şirketleri sizlere açıklamaya geçmek istiyorum. Şirketler ile ilgili olarak güncel analizleri de kısa bir açıklama ile sizlere paylaşacağım. işte Temettü Emekliliği için belirlemiş olduğum şirketler…

Temettü Emekliliği Portföyüm

1-Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. (AKSA)

%40’lık yabancı yatırımcı oranına sahip olan Aksa Akrilik, Temettü Emekliliği için belirlemiş olduğum önemli hisseler arasında yer almaktadır. 5 Kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat yapan şirketin önümüzdeki senelerde yatırımlarını ve buna bağlı olarak da gelirlerini artıracağını düşündüğümden dolayı Aksa benim en favori şirketlerim arasında yer almaktadır.

2-Alkim Alkali Kimya A.Ş. (ALKIM)

Yabancı yatırımcı oranı %25’lerde olan Alkim Kimya son 1 yıldaki %144’lük değer artışı ile dikkat çeken bir şirket olmuştur. Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde yatırımcılarına temettü ödemesi gerçekleştiren şirketin bulunmuş olduğu sektör geleceğin sektörleri arasında gösterildiği için bana fazlası ile güven vermektedir. Ayrıca şirketin 1948 gibi oldukça köklü bir geçmişe sahip olması ve şirket yönetim kadrosunda güvenilir kişilerin bulunması da beni yatırım yapmaya teşvik etmiştir.

Mutlaka Oku: Borsadan Zengin Olanlar Neyi Doğru Yapıyor?

3-Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. (ANHYT)

Temettü emekliliği için portföyüme dahil etmiş olduğum Anadolu Hayat Emekliliği tercih etmemin en önemi sebebi ülkemiz insanında yatırım yapma bilincinin artması ve bunla doğru orantılı olarak da şirketin gelirlerinin yıllar itibari ile artmasıdır. Yine son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü ödemesi gerçekleştiren şirket bu yönü ile beni fazlası tatmin etmektedir. Anadolu Hayat Emeklilikten Beklentimin çok fazla olduğunu belirtmek istiyorum.

4-Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASELS)

Temettü Emekliliği için portföyüme ekleyip eklememekte çok kararsız kaldığım Aselsan, gelgitler yaşamama rağmen portföyümde yer almıştır. Şirketi seçmemin en önemli sebebi teknolojik altyapısının çok kuvvetli olmasıdır. Ancak değer kazanma hususunda oldukça ağır olması beni biraz şüpheye düşürmüştür. %37’lik yabancı yatırımcı oranı şirketin önümüzdeki dönemde gerçek potansiyelini yansıtmak için yeterli olacağını düşünüyorum.

5-Aygaz A.Ş. (AYGAZ)

Son 1 yılda %35’lik bir değer artışı yaşayan Aygaz, temettü emekliliğim için belirlemiş olduğum en gözde hisselerim arasında yer almaktadır. %60 gibi oldukça yüksek bir yabancı yatırımcı oranına sahip olması ve Koç grubunun bünyesinde olması nedeni ile Aygaz hissesini çok seviyorum…

6-BIM Birleşik Mağazalar A.Ş. (BIMAS)

Ülkemizde en sevdiğim şirket olma özelliğini gösteren Bim, perakende sektörünün önümüzdeki yıllarda daha fazla değerleneceği düşündüğümden dolayı bu potföyüme ekledim. Şirketin son 10 yıldır düzenli bir şekilde temettü ödemesi yapması ve  %63’lük bir yabancı yatırımcı oranına sahip olması beni fazlası ile cezbetmektedir.

7-Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCOLA)

%86 gibi inanılmaz bir yabancı yatırımcı oranına sahip olan Coca Cola hisse senedinin önümüzdeki yıllarda çok uçuk fiyatlamalara sahip olacağını düşündüğümden dolayı portföyüme eklemiş bulunmaktayım. Şirketin son 10 yıldır düzenli bir şekilde temettü ödemeleri gerçekleştirmesi de beni yatırım yapmaya teşvik etmiştir.

8-ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. (ENKAI)

Yabancı oranı %54’lerde olan Enka İnşaat hisse senedi temettü emekliliği portföyümün en önemli hisseleri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük inşaat şirketi olması ve yönetim kadrosunda çok güçlü isimlerin bulunması beni Enka inşaat hisselerine yatırım yapmaya yönlendirmiştir.

9-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL)

Temettü emekliliği portföyüme gözüm kapalı bir şekilde eklediğim Ereğli Demir Çelik hissesi bana çok fazla güven vermektedir. En son açıklanan müthiş bilanço ve dağıtılacak olan yüksek temettü ödemesi bu güvenimi hisse için adeta arşa çıkarmıştır. Hissenin güncel yabancı yatırımcı oranının %57 olduğunu da belirtmek istiyorum.

Mutlaka Oku: Borsa Üzerine Filmler

10-Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO)

Elektrikli araç sektörüne girecek olmasından dolayı tercih ettiğim Ford hisse senetleri yüksek fiyatına rağmen Temettü Emekliliği portföyüme eklenmiştir. Son bir yılda %103’lük bir artış gösteren şirketin yüksek temettü ödemeleri yapacağını düşündüğümden dolayı yatırım planlarımda yer almıştır.

11-İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (ISMEN)

Aracı kurum sektörüne olan rağbetten ötürü temettü emekliliği portföyüme eklemiş olduğum İsmen, çok fazla güvendiğim şirket olarak ön plana çıkmaktadır. Yabancı oranı %22’lerde olmasına rağmen kademeli olarak bu yabancı oranının artış göstermesini bekliyorum. Şirketin son 10 yıldır düzenli bir şekilde temettü ödemeleri gerçekleştirdiğini de hatırlatayım…

12-Koç Holding A.Ş. (KCHOL)

Holdinglerin hisse performanslarını beğenmesem de Koç Holding’in deneyimli yönetim kadrosu beni yatırım yapmaya yönlendirmiştir. Yabancı yatırımcı oranı %74’lerde olan holdingin son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü ödemesi gerçekleştirdiğini de belirteyim…

13-Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. (SAHOL)

Yabancı yatırımcı oranı %68 gibi borsa ortalamamızın çok çok üzerinde olan Sabancı Holding, temettü emekliliği portföyümün vazgeçilmez hisseleri arasında yer almıştır. Son 1 yıldır sadece %12’lik bir artış göstermesine rağmen bu önemli hissenin hızlı bir ivme kazanacağını düşünüyorum.

14-Selçuk Ecza Deposu Ticaret ve Sanayi A.Ş. (SELEC)

Temettü Emekliliği portföyümün tek sağlık hissesi olan Selçuk Ecza Deposu hisse senedi beklentilerimin çok fazla olduğu hisse senedi olarak ön plana çıkmaktadır. Yabancı oranı %29’lar olan şirketi seçmemin en önemli sebebi çok köklü bir geçmişe sahip olmasıdır.

Mutlaka Oku: 15 Bin TL İle Yatırım Yapmak

15-Türkiye Şişe ve Cam Fabrikalari A.Ş. (SISE)

Beklentinin çok fazla olduğu hisse senetleri arasında yer alan Şişecam hissesi temettü emekliliği portföyümdeki önemli oyunculardan bir tanesidir. Şirketin yabancı yatırımcı oranı olan %30 benim için fazlası ile tatminkar olduğu için portföyümde bu şirkete yer vermeye karar verdim.

16-Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (TOASO)

Yabancı yatırımcı oranı %65 olan Tofaş hisse senedi son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü ödemesi gerçekleştiren hisseler arasında yer almaktadır. Gelecek dönemlerde elektrikli araç sektörüne gireceğini düşündüğümden dolayı Tofaş hisse senedini temettü emekliliği portföyüme ekleme kararı aldım…

Temettü Emekliliği Portföyüm İçin Sizlerin de Yorum ve Görüşlerini Bekliyorum!

Böylelikle Temettü Emekliliği için seçmiş olduğum 16 hisse senedini sizlere açıkladım. Bu hisseler ile ilgili olarak sizlerin de yorum ve görüşlerini almak istiyorum. Portföyümü 1 Şubat 2021 tarihinde oluşturdum. Ara ara portföyümün güncel durumunu sizlerle paylaşacağım. İşte temettü Emekliliği portföyümün son durumu…

Temettü Emekliliği İçin Seçtiğim 16 Hisse!

Temettü Emekliliği İçin Seçtiğim 16 Hisse!

Mutlaka Oku: Yabancı Oranı Yüksek Düzenli Temettü Veren Hisseler!

Mutlaka Oku: 10 Yıldır Düzenli Temettü Veren Hisseler 33 Adet

Mutlaka Oku: Son 5 Yılda İstikrarlı Temettü Veren Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz