PD/DD Değerine Göre Ucuz Hisseler (7 ŞİRKET)

Selamlar arkadaşlar. Yine oldukça güncel bir içerik ile karşınızdayım. Bu içeriğimde sizlerin en çok istediği pd/dd değerine göre ucuz hisseler sıralayacağım. Birazdan açıklayacak olduğum hisselerin PD/DD değerlerini gördüğünüzde şok olacağınıza eminim…

Bilindiği gibi PD/DD bir hissenin piyasadaki değeri ile muhasebesel değerini karşılaştırmak için kullanılır. Borsa uzmanları bu oranın 1 ve altında olmasını ister. 1 ve altında bir PD/DD değerine sahip olan hisselerin ucuz olduğu ve alınabilir olduğu sıklıkla dillendirilmektedir.

PD/DD değerine göre ucuz hisseler ile ilgili araştırma yaparken sadece bu orana odaklanmak yanlış seçimler yapmanıza da neden olabilir. Temel analiz değerlerine göre bir hisse seçerken hissenin F/K oranının 10’un altında olmasına ve FD/FAVÖK oranının ise 5 ila 14 arasında olmasına özen göstermelisiniz. 

PD/DD Değerine Göre Ucuz Hisseler

PD/DD değerine göre ucuz hisseler listesini sıralarken Banka ve GYO hisselerine yer vermeyeceğimi belirtmek istiyorum. Çünkü bu listeyi komple banka hisseleri ve Gayrimenkul hisseleri ile doldurmuş olacağız. Zaten hangi banka hissesine ve GYO hissesine elinizi atarsanız atın şuanda PD/DD değeri oranı 1’in altında olmaktadır.

Bu nedenle güncel listede banka ve GYO hisselerinin dışındaki hisseleri değerlendirmeye alacağım. Bu PD/DD değeri oranlarının fırsat olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu tür fırsatları iyi yakalarsanız hayal dahi edemeyeceğiniz getirilerin sahibi olabilirsiniz.

PD/DD değerine göre ucuz hisseler ile ilgili detaylı açıklamaya geçmeden önce sizden ricam içeriğimi beğenerek bana destek olmanızdır. Bu tür destekleriniz bana daha kaliteli içerikler üretebilme hususunda yardımcı olmaktadır. Şimdiden teşekkürler. İşte pd/dd değerine göre ucuz hisseler…

1-Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. (SAHOL)

Banka ve GYO hisselerini listenin dışına ittiğimizde PD/DD Değerine Göre Ucuz Hisseler listesinin başına Sabancı Holding Hissesini ekleyebiliriz. PD/DD değeri 0.4 olan hissenin F/K değeri 3.2 gibi düşük bir seviyede gözükmektedir.

PD/DD değerine göre çok düşük bir fiyattan işlem gören Sabancı Holding %49’luk bir halka açıklık oranına sahiptir. Son 1 senede yatırımcısına sadece %4.93 oranında bir getiri sağlamıştır. Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan hissenin temettü verimliliği ise 3.53’dür.

Son çeyrekte %47 artışla 1.47 Milyar TL’lik muazzam bir net kar açıklanmıştır. Şirketin net satış geliri de %23 büyüme göstererek 16 Milyar TL’ye ulaşmıştır. Döviz fazla pozisyonu 7 Milyar TL olan holdingin net borcu geçen yıla göre %154 artış göstererek 11 Milyar TL’ye yükselmiştir.

Mutlaka Oku: Genç Yaşta Zengin Olmak İsteyene 11 Tavsiye!

2-Türk Hava Yolları (THYAO)

Yabancı yatırımcı oranı %31 olan şirketin PD/DD değeri yerlerde sürünmekte. Bu oranı sadece 0.4 olan şirket yıllık bazda zararda olduğu için F/K değeri hesaplanamamaktadır. Halka açıklık oranı %50 olan THY hissesinin son 1 yılda uzun vadeli düşünen yatırımcısına kazancı %23 oranında olmuştur.

Temettü dağıtma alışkanlığına sahip olmayan THY için bugünlerde özellikle yabancı aracı kurumlar güzel hedef fiyatlar belirlemektedirler. Ülkemizdeki birçok aracı kurumun model portföylerinde de THY hissesinin olmazsa olmazlar arasında yer aldığını belirtelim.

Şirket son çeyrekte 438 Milyon TL net kar açıklamıştır. THY satış gelirlerini %14 oranında azaltmıştır. Döviz açık pozisyonu 84 Milyar TL olan şirketin net borcu geçen yıla göre %45 oranında artarak 118 Milyar TL seviyesine çıkmış durumda…

3-Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding A.Ş. (METRO)

PD/DD değerine göre ucuz hisseler arasında yer alan Metro hisse senedinin bu oranı sadece 0.6 bandındadır. F/K değeri de 2.5 gibi oldukça düşük bir bantta seyreden şirket hissesinin yabancı yatırımcı oranı 1.75 gibi oldukça düşük bir seviyededir.

Herhangi bir temettü dağıtma alışkanlığına sahip olmayan şirket 2011 yılında %100 bedelli sermaye artırımına giderek yatırımcısına büyük hayal kırıklığı yaşatmıştır. Son 1 sene içerisinde %45’lik bir kazanç sağlayan şirketin halka açıklık oranı %62’dir. 

Metro Holding son çeyrekte 10 Milyon TL zarar yaptığını açıklamıştır. Satış gelirlerinde herhangi bir değişim olmayan şirketin finansman gelirleri 333 Bin TL olmuştur. Şirketin kasasındaki 9 Milyon TL’ye bakarak net borcunun bulunmadığını söyleyebiliriz.

4-Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. (GOZDE)

Dikkat çeken hisselerden bir tanesi olan GOZDE hisse senedinin yabancı oranı %7’dir. F/K değeri ise 1.4 gibi oldukça düşük bir seviyede seyreden hissenin bu oranlarına bakarak oldukça düşük bir fiyattan işlem gördüğünü söyleyebiliriz.

Yine temettü dağıtma alışkanlığına sahip olmayan şirketlerden bir tanesi olan Gözde Girişim 2011 ve 2014 yıllarında bedelli sermaye artırım kararları alarak yatırımcısını çokta memnun etmemiştir. Hissenin son 1 senedeki getirisi %60 olmuştur.

Halka açıklık oranı %30 olan şirket son çeyrekte 202 milyon TL zarar açıklamıştır. Satış geliri %11 büyüme göstererek 1.08 Milyar TL olmuştur. Döviz açık pozisyonu 184 Milyon TL, finansman geliri 4.60 Milyon TL olan şirketin net borcu geçen yıla nazaran %3 azalmıştır.

Mutlaka Oku: Takip Edilmesi Gereken Youtube Borsa Kanalları

5-Tek-Art İnşaat Ticaret Turizm Sanayi ve Yatırımlar A.Ş. (TEKTU)

PD/DD değerine göre ucuz hisseler listesinin beşinci sırasında yer alan TEK-ART turizm hissesi 0.7’lik PD/DD değeri ile dikkat çekmektedir. Halka açıklık oranı %57 olan hissenin son 1 yıllık getirisi %33 olmuştur. Özsermaye karlılığı -%8.45 olan şirketin pandemi sürecinde çok büyük sıkıntılar çektiğini söyleyebiliriz.

Yabancı yatırımcı oranı %3.34 olan hissenin geçmiş 10 yıllık fiyat grafiğine göz gezdirdiğimde maalesef uzun vadeli düşünen yatırımcısına herhangi bir getiri sağlayamadığını görmekteyiz. Uzun vadeli yatırım yaparken doğru adımlar atmaya en güzel örnek bence TEKTU hisse senedidir.

Şirket son çeyrekte 42 Milyon TL zarar açıklamıştır. Satış gelirleri de %29 azalan şirketin döviz açık pozisyonu 273 Milyon TL’dir. Şirketin net borcunun geçen yıla göre %32 artarak 314 Milyon TL seviyesine çıktığını belirtelim. Şirkete yatırım yaparken bilançolarını kapsamlı bir şekilde incelemenizde yarar görüyorum.

6-Eczacıbaşı İlaç Sınai ve Finansal Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ECILC)

PD/DD değeri sadece 0.8 olan Eczacıbaşı ilaç hissesinin F/K değeri 12.2 bandında seyretmektedir. Son 1 senede yatırımcısına sadece %19’luk bir getiri sağlayan şirketin temettü verimliliği 2.80’dir. Temettü dağıtma alışkanlığına sahip olan şirketin bazı yıllarda bedelsiz sermaye artırım kararına giderek yatırımcısını sevindirdiğini söyleyelim.

Yabancı yatırımcı oranı %4 olan şirketin pandemi sürecinde dahi beklenilen çıkışı gerçekleştirememesi büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Halka açıklık oranı %19 olan hissesinin özsermaye karlılığı %7, net kar büyüme oranı %61 ve yıllık net kar marjı ise %40’dır.

Şirketin son çeyrekte 141 Milyon TL net kar elde ettiğini belirtelim. Satış gelirleri de %4 artan şirketin döviz fazla pozisyonu 720 Milyon TL’dir. Şirketin kasasında yer alan 867 Milyon TL göz önüne alındığında net borcunun bulunmadığını söyleyebiliriz.

Mutlaka Oku: Temettü Emekliliği İçin Seçtiğim 16 Hisse!

7-Pınar Süt Mamulleri Sanayi A.Ş. (PNSUT)

PD/DD değerine göre ucuz hisseler arasında yer alan Pınar Süt hissesi 0.8’lik PD/DD değeri ile dikkat çekmektedir. F/K değeri 18.9 olan hissenin halka açıklık oranı %38’dir. Yabancı yatırımcı oranı sadece %2 olan şirket son 1 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına sadece %14’lük bir getiri sağlamıştır.

Temettü dağıtma alışkanlığına da sahip olan şirketin temettü verimliliği 2.07’dir. Özsermaye karlılığı %4.57, Net kar büyüme oranı %18 ve yıllık net kar marjı %2 olan şirketin FD/FAVÖK oranı 11.40’dır. Şirketin özellikle bu kadar düşük bir kar marjına sahip olması düşündürücü…

PD/DD değerine göre ucuz hisseler arasında yer alan Pınar Süt son çeyrekte %19 artışla 32 Milyon TL net kar açıklamıştır. Satış geliri %10 büyüyerek 556 Milyon TL olan şirketin döviz fazla pozisyonu 50 Milyon TL seviyesindedir. Şirketin net borcunun geçen yıla nazaran %56 artış gösterdiğini de belirteyim.

PD/DD Değerine Göre Ucuz Hisseler İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle PD/DD değerine göre ucuz hisseler hangileri olduğuna değindim. Bu hisseleri sırf PD/DD değerine göre değerlendirmeyin. Diğer birçok temel analiz değerine göre hisseyi değerlendirerek yatırım yapmanızı öneriyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

Mutlaka Oku: 10 Bin TL İle Nasıl Yatırım Yapılır?

Mutlaka Oku: Para Kazanmak İçin Okunması Gereken Kitaplar

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz