Özel Güvenlik Sertifikası Kaç Günde Alınır?

Son zamanların en popüler mesleklerinden biri olan özel güvenlik mesleği ile ilgili oldukça önemli bilgiler aktaracağım. Öncelikle özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır? sorusunun cevabını verdikten sonra güvenlik sertifikası fiyatları 2019 güncel fiyatları, güvenlik kursu derslerine girmek zorunlumu? ve güvenlik sertifikası almak için boy kilo ne olmalıdır? soru ve konular ile ilgili bilgiler aktarmaya çalışacağım….

Özel Güvenlik Sertifikası Kaç Günde Alınır?

Özellikle askerden sonra bir iş arayan gençlerin en çok tercih ettiği mesleklerden bir tanesi özel güvenliktir. Mesleğin kolay icra edilebiliyor olması talebi ciddi oranda artırmıştır. Özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır? sorusunun cevabını detaylara inmeden kısa bir şekilde açıklamaya çalışacağım.

Özel güvenlik eğitimlerinin gün olarak hesaplanmadığını tamamen saat usulüne göre hesaplandığını belirtelim. Yani özel güvenlik sertifikası sınavdan sonra kaç günde alınır? sorusunu soran kişilere bu eğitimlerin kaç saatte tamamlandığını belirtmek daha doğru olacaktır.

Temel Silahlı Eğitim 120 saatte tamamlanırken temel silahsız eğitim ise 100 saatte tamamlanmaktadır. Silahsız Yenileme Eğitimi 50 saatte alınırken, Silahlı yenileme eğitimi 60 saatte alınmaktadır. Silahsızdan silahlıya geçme eğitimi ise sadece 20 saatlik bir eğitim sonrasında alınabilmektedir.

Tüm bunlara istinaden özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır? sorusunu soran kişilere günde en fazla 8 saat ders verilebileceğini ve haftalık 1 gün izin olduğu hesaba katılarak 17 günde özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanılabilir yanıtını verebilirim.

Özel Güvenlik Sertifikası Sınavdan Sonra Kaç Günde Alınır?

Yukarıda vermiş olduğum bilgiler doğrultusunda özel güvenlik sertifikası sınavdan sonra kaç günde alınır? kısa bir şekilde açıklayalım;

Temel silahlı eğitim 17 gün,

Temel Silahsız eğitim ise 13,5 gün,

Yenileme silahlı eğitim 8,5 gün,

Silahsız eğitim için yenileme 7,5 gün,

Silahsızdan silahlıya geçiş 3 gün sürer.

Yukarıda açıklamış olduğum süreler özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır 2019 yılı için güncel verilerdir. Aynı zamanda bu süreler eğitim kurumuna göre, öğretmenlerin müsaitlik durumuna göre ve kursun alacağı ek ders sürelerine istinaden de uzayabileceğini unutmayınız…

Kimlik kartları ise ortalama olarak 1 ay içerisinde elinize ulaşır ancak büyük şehirlerde bu süre 1.5 ay ile 2 ay arasında uzayabilmektedir. Sınavı kazandınız ve kimliği hemen çıkartmak istemiyorsanız 5 yıl içinde çıkarma hakkınız bulunmaktadır.

Güvenlik Kursu Derslerine Girmek Zorunlumu?

Özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır 2019 yılında? sorusunun ardından en çok aranılan sorulardan bir tanesi de güvenlik kursu derslerine girmek zorunlumu? sorusudur. Birçok kişi başka işlerde çalışmış olduğundan dolayı bu derslere girmenin zorunlu olup olmadığını merak etmektedirler.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ders saatleri zorunludur. Devamsızlık hakkınız ise toplam zorunlu ders saatinin yüzde-25 ile 30’u arasındadır. Devamsızlık süreleri ile alakalı net bilgi için almış olduğunuz eğitim kurumundaki yetkililere sormanız daha doğru olacaktır. Güvenlik kursu derslerine girmek zorunlumu? sorusuna kısaca evet zorunlu yanıtını verebilirim.

Kursu başarılı bir şekilde tamamlamanız halinde Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı tarafından düzenli bir şekilde yapılan sınava girmeye hak kazanırsınız. Girmiş olduğunuz ilk sınavdan başarısız olmanız halinde 3 kez daha kursa gitmeden sınava girme hakkınız bulunmaktadır.  Yapılan bu sınavda 100 soru sorulmaktadır.

Silahlı belge alma durumu olan kişilerde yapılacak olan atış sınavında 25 atıştan 15’ini başarılı bir şekilde tamamlamış olması gerekmektedir.

Güvenlik Sertikası Almak için Boy Kilo ve Diğer Şartlar

Güvenlik sertifikası almak için boy kilo ve bazı şartların olması gerekmektedir. Aşağıda açıklamış olduğum şartlara uygun olmanız halinde kolaylıkla güvenlik sertifikası alabilirsiniz.

 • Silahsız özel güvenlik olmak için en az orta okul mezunu olmanız ve 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
 • Silahlı özel güvenlik için ise yaş şartı en az 21 olması ve en az lise mezunu olmanız gerekmektedir.
 • Temiz bir sicile sahip olunması gerekmekte
 • Kamu haklarından mahrum olacak bir cezanın bulunmaması gerekmekte.
 • Fiziki ve ruhen herhangi bir sağlık sorununun olmaması gerekmektedir.

Güvenlik sertifikası almak için boy kilo şartı çok fazla aranmamakla birlikte kamu kurumlarında özel güvenlik olmak isteyenlerde aranan şartlar arasında erkeklerde 170 cm bayanlarda ise 165 cm olmak istenilen şartlar arasında yer alabilmektedir.

Silahsız Güvenlik Sertifikası Fiyatları 2019 Yılı Güncel

Silahsız güvenlik sertifikası fiyatları 2019 yılı için kimlik kartı harcı en az 520 TL, silahlı güvenlik sertifikası sınav ücreti 75 TL silahsız güvenlik sertifikası almak için 45 TL sınav ücreti yatırılması gerekmektedir.

Silahsız güvenlik sertifikası fiyatları 2019 yılı için ufak değişkenlikler de gösterebilmektedir. Silahsız güvenlik sertifikası fiyatları ile ilgili daha detaylı bilgi için kurs alacak olduğunuz kuruma danışmanız daha doğru bir tercih olacaktır.

Güvenlik Sertifikası Başvuru Tarihi Ne Zaman Olur?

Özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır sorusu ile alakalı detaylı bilgiler aktardıktan sonra güvenlik sertifikası başvuru tarihi ile ilgili detaylı bilgi aktaralım. Bilindiği gibi bu sertifikalar özel güvenlik kurumlarının yapmış olduğu kurslar doğrultusunda verilmektedir.

Özel eğitim kurumları da belli aralıklarla emniyet genel müdürlüğünün vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda kurs tarihleri belirlemektedirler. Güvenlik sertifikası başvuru tarihi için kurs almak istediğiniz eğitim kurumunun resmi sitesini ziyaret edebilir veya bizzat kurs alacak olduğunuz eğitim kurumuna giderek başvuru tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Mutlaka Oku: Okumadan Yapılabilecek İşler

Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır? Silahlı güvenlik sertifikası fiyatları 2019 yılında ne kadar? ve Güvenlik Kursu derslerine girmek zorunlumu? sorularının ardından özel güvenlik maaşları ile ilgili kısa bir bilgi aktarayım…

Bilindiği gibi özel güvenlikçiler silahlı ve silahsız özel güvenlik olarak ikiye ayrılmaktadır. Silahlı güvenliklerin maaşları silahsızlara nazaran biraz daha fazladır. Silahsız özel güvenlik maaşları 2000 TL’den başlarken Silahlı özel güvenlik maaşları ise 2500 TL’den başlamaktadır.

Özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır sorusunu sormadan önce bu işi para için mi yoksa gerçekten sevdiğiniz için mi yapıp yapmadığınızı kendinize sorunuz. Eğer özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır? sorusunu sormadan bu sertifikayı almaya çalışır iseniz belli biri süre sonra özellikle para için bu mesleği yapıyorsanız işi yapmamak için çıkış yolları aramaya başlarsınız.

Özel güvenlik maaşınız da tamamen işinizin sevip sevmemeniz ile doğru orantılı olarak artış yada azalış gösterecektir. Bu nedenle özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır? sorusundan önce bu işi gerçekten severek mi yoksa para için mi yapmak istediğinizi kendiniz sorunuz…

Silahsız Güvenlik Nerelerde Çalışabilir?

Silahsız özel güvenlik nerelerde çalışabilir? Mesleğin arzı talepten oldukça fazla olduğundan dolayı bu mesleği icra etmek isteyen kişiler geniş bir alanda hizmet verebilirler. Sitelerde, konserlerde, alışveriş merkezlerinde, üniversitelerde, ilkokullarda ve liselerde güvenlik elemanlarına her daim ihtiyaç duyulmaktadır.

Aynı zamanda tüzel kişilikleri korumak içinde güvenlik elemanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer hareketli olmayı seviyor iseniz bu mesleği rahatlıkla yapabilirsiniz. 

Mutlaka Oku: Diploma Gerektirmeyen Meslekler

Özel Güvenlik Olmak İsteyenlere Kritik Tavsiyeler

Özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır?Güvenlik kursu derslerine girmek zorunlumu? ve Güvenlik sertifikası almak için boy kilo şartı var mıdır? sorularını detaylı bir şekilde sizler için cevapladıktan sonra gelelim bu mesleği icra etmek isteyenlere kritik tavsiyelerime…

 • İşinizi severek yapın. Kendinize bu  yolda bir kariyer planı çizin.
 • İşe girmek istediğiniz firmanın taşeron mu yoksa özel güvenlik şirketi mi olduğuna dikkat edin.
 • Kendi bünyesinde güvenlik hizmetleri veren firmalarla çalışmaya özen gösterin.
 • Başvuru yaptığınız firmaya maaşlar hangi gün yatıyor? sorusunu sorun. Eğer net bir gün yerine mesela 1 ile 10 u arasında maaş yatar cevabını alıyorsanız o firmadan uzak durmanızda yarar vardır.
 • İşe girişte içeride 10 günlük paranızın kalması gerekiyor diyen firmalardan kesinlikle uzak durun. Özel güvenlik sektöründe bu tarz şartlar koyan birçok firma bulunmaktadır.
 • Daha ilk maaşınız gecikmeli yattıysa o firmadan uzak durun ilk maaşınızı alır almaz kendinize iş aramaya başlayın.
 • Kuralın dışına kesinlikle çıkmayın. Verecek olduğunuz bir kural dışı karar işinizi kaybetmenize neden olur. Sorun yaşadığınız durumlarda amirinizi çağırın.
 • İşinizi dikkatli ve eksiksiz bir şekilde yapmaya özen gösterin. 
 • Görev harici hiçbir işi kabul etmeyin. Başka bir görev yapmaya ısrar ediliyorsanız ilgili kurumlara şikayette bulunun.
 • Kendinizi sürekli geliştirmeye çalışın.
 • Gereksiz inisiyatifler kullanmayın. 
 • Çalıştığınız yerde hangi görevleri yapmakta yetkili olduğunuzu ve ilgili güvenlik mevzuatlarını dikkatli bir şekilde okuyun.
 • Yalaka insanlardan uzak durun.

Böylelikle güvenlik olmak isteyen arkadaşlarıma tavsiyelerde bulundum. Sizlerinde özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır? Güvenlik kursu derslerine girmek zorunlumu? ve Güvenlik sertifikası başvuru tarihi ile ilgili aktarmak istedikleriniz var ise mutlaka yorumlar aracılığı ile görüşlerinizi bizlere iletiniz.

Ayrıca özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır? sorusu ile alakalı yukarıda yanlış gördüklerinizi bizlere ileterek içeriğimize katkıda bulunup güvenlik sertifikası almak isteyen arkadaşlarımıza yardımda bulunmuş olursunuz…

Mutlaka Oku: 23 Yaşında Futbolcu Olmak

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Zeynep dedi ki:

  Güvenlik sertifikası aldığımız da hemen güvenlik olarak işe başlayackmıyız

  1. Umut dedi ki:

   Firmalar da zeynep nerde kaldı diye bekliyordu zaten

Yorum Yaz